Προς το περιεχόμενο

τιμές(ταχυτητες-θορυβοι κτλπ) με adsl+ και με vdsl τη γνωμη σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά σου ανάφερε ο poulinos, για το attenuation.... 

 

Το vdsl είναι πιο "ευαίσθητο" όταν υπάρχει απόσταση από ότι στο adsl... Γνώμη μου είναι, πως αν είσαι παραπάνω από 1000 μέτρα, κακώς έβαλες vdsl.... Πρέπει να είσαι στα 1440 μέτρα περίπου από το dslam, αν θεωρήσουμε σωστό και έγκυρο το 20 που έχεις για attenuation... (χοντρική εκτίμηση).

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που έπαιξε χωρίς πρόβλημα σε αποστάσεις πάνω των χιλίων, ειδικά αν ήταν και καλή γραμμή, αλλά δεν νομίζω να ισχύει πάντα, να είναι πάντα κάποιος τόσο τυχερός...

 

Γενικά, αν είχα παραπάνω από 13 attenuation με adsl, δεν θα έβαζα σε καμιά περίπτωση vdsl.... 

 

Μην βάζετε vdsl τόσο εύκολα παιδιά... Κάντε υπομονή και περιμένετε να συνδεθείτε, όταν γίνει διαθέσιμος ο τρόπος μέσω του KV (μπακάλικα, καφάο) για το vdsl, και μην συνδέεστε μέσω του αστικού κέντρου... Κάντε κράτει.... 

 

Το vdsl όπως είναι τώρα η κατάσταση, είναι σε... πολύ πρώιμη κατάσταση, και για πολύ ΛΙΓΟΥΣ ----> απόσταση μέχρι 1000 μέτρα.. Αν είστε παραπάνω, θα σας δουλέψει καλά η όχι, αλλά για να το απολαμβάνετε, αν είστε παραπάνω από 1000 μέτρα, προτιμήστε όταν τα καφάο σας έχουν vdsl dslams

 

(απορώ πως οι εταιρείες συνδέουν κάποιους που είναι παραπάνω από χίλια μέτρα, έχω δει πολλές περιπτώσεις...)

Επεξ/σία από DaveMurray
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

τι σχέση έχει το attenuation με την απόσταση? μην τρελαθούμε.. το attenuation μπορεί να ανέβει απο πολλά πράγματα, δεν σου δείχνει την απόσταση. τα 1440 μέτρα που γράφεις ειναι πολύ off απτην πραγματικότητα, αυτα τα νούμερα ειναι σε ιδανικές συνθήκες χαλκού και σήματος, οχι στις καταστάσεις τις ελληνικές. επίσης το attenuation ειναι απλα μια εκτίμηση σε συγκεκριμένες συχνότητες, έχω δεί άτομα με καλύτερο attenuation απο μένα να πιάνουν πολυ μικρότερο sync. 

 

ο μόνος λόγος που πρεπει να κοιτάξει την απόσταση απτο Α/Κ ειναι για να ξέρει αν ειναι μακρια για να εκτιμήσει αν έχει πρόβλημα με τα καλώδια του η όχι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη σου " poulinos"

παντως στο σερφαρισμα το απλο δε βλεπω καμια διαφορά!!!!!!!!!!

ισως φταιει που εχω και παλιο καπως pc.....

δεν ξερω απο αλλου να κατεβασω ftp αν ξερεις εσυ κανενα link να δω να κατεβασω γραψε μου το εδω!

το κατεβασμα  αρχειου ζιπαρισμενο δε θα αυξηθει που εχω μονο 1,42 ΜΒ/SEC?  (και με manager κιολας...)

λες:

"εχεις και attenuation 20 οποτε δεν εισαι και οτι πιο κοντα οποτε μην περιμενεις πολλα παραπανω."

ποσο μακρια ειμαι?

με την 24αρα...ημουν 16,0.....

με βαση αυτα που εχω σε τι ειμαι καλος σε τι οχι? τι τιμες επρεπε να εχω ανα κατηγορια?

bandwidth 2299/29482

output 6.9/19

line att... 5.3/20.1

sn margin 8,7/8.3

στο surfing μην περιμενεις διαφορα και λογικο αφου η σελιδα φορτωνει πιο γρηγορα οταν καποιος εχει μικροτερο ping και οχι οσο μεγαλυτερη ταχυτητα εχει.ποσο βαρια να ειναι μια σελιδα.

download δοκιμασε και απο εδω.για μενα κανω παντα δοκιμη με filezilla.απλα τερματιζω την γραμμη

ftp://ftp.forthnet.gr/pub/CentOS/6.3/isos/x86_64/

κανονικα και τα zip αρχεια και γενικα οτιδηποτε αρχειο απο καλο server πρεπει να φτανει 2,7 mbyte.

απλα το 16 και 22 attenuation βαζουμε το μεσο ορο κοντα στο 20 δειχνουν οτι εισαι κανα χιλιομετρο απο τον οτε.φαντασου οτι το  vdsl πανω απο το χιλιομετρο αρχιζει να μην προσφερει πολλα.δεν ειναι ασχημες οι τιμες σου.το Upload κανονικα ειναι 5 αλλα μαλλον λογω χαλκου και λογω αποστασης δεν το φτανεις το ιδιο και για το down.θα μπορουσες και τυπικα να εβλεπες και κατανεμητη αμα πιανουν τα χερια σου.γιατι για την καλωδιωση δεν ειναι ευκολο να σου πω τι να δοκιμασεις κτλ.θα πρεπει να ανοιξεις πριζακι να δεις και να βρεις μονο το ενα ζευγαρι που ερχεται απο τον οτε και να δοκιμασεις εκει.να μην ειναι αλλα ζευγαρια που πανε σε αλλα πριζακια η αλλα γενικοτερα καλωδια συνδεδεμενα με αυτα που ερχονται απο τον οτε.μπορει πχ καταλαθως να ειναι συνδεδεμενο κανα αναπληρωματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχέση έχει το attenuation με την απόσταση? μην τρελαθούμε.. το attenuation μπορεί να ανέβει απο πολλά πράγματα, δεν σου δείχνει την απόσταση. τα 1440 μέτρα που γράφεις ειναι πολύ off απτην πραγματικότητα, αυτα τα νούμερα ειναι σε ιδανικές συνθήκες χαλκού και σήματος, οχι στις καταστάσεις τις ελληνικές.

 

Ότι πεις.... :rolleyes:

Το ακούσαμε και αυτό...

 

Σου λείπει μερικό διάβασμα.... ----> εδώ και εδώ ...

 

Δεν απαντάω άλλο, γιατί.... κατάλαβα....  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχέση έχει το attenuation με την απόσταση? μην τρελαθούμε.. το attenuation μπορεί να ανέβει απο πολλά πράγματα, δεν σου δείχνει την απόσταση. τα 1440 μέτρα που γράφεις ειναι πολύ off απτην πραγματικότητα, αυτα τα νούμερα ειναι σε ιδανικές συνθήκες χαλκού και σήματος, οχι στις καταστάσεις τις ελληνικές. επίσης το attenuation ειναι απλα μια εκτίμηση σε συγκεκριμένες συχνότητες, έχω δεί άτομα με καλύτερο attenuation απο μένα να πιάνουν πολυ μικρότερο sync. 

 

ο μόνος λόγος που πρεπει να κοιτάξει την απόσταση απτο Α/Κ ειναι για να ξέρει αν ειναι μακρια για να εκτιμήσει αν έχει πρόβλημα με τα καλώδια του η όχι... 

το attenuation ειναι η εξασθενιση με βαση την αποσταση.το attenuation μπορει να ανεβει η να κατεβει λιγο ομως αναλογα το dslam αναλογα το modem που εχεις και το profile σου και μπορει να ανεβει αν εχεις κανει πολυ χοντρη πατατα με την καλωδιωση.αλλα πρεπει να εχει γινει πολυ χοντρη πατατα.το ακριβως μεγεθος/αποσταση δεν μπορεις να το ξερεις ποτε παρα μονο με analyzer που μετραει μηκος βρογχου και αυτο υπο πολλες συνθηκες.αν θες τις συνθηκες ευχαριστω να τις αναφερω.επισης με τον χαρτη η με το αμαξι και διαφορα τετοια δεν βγαζεις αποσταση.το καλωδιο δεν πηγαινει ευθεια.για παραδειγμα στην ανδρεα παπανδρεου που ειναι το The mall ολα τα μαγαζια πιο πριν δηλαδη jumbo και παμε προς τα πισω παιρνουν απο το διοικητικο μεγαρο.το καλωδιο θα πρεπε να ηταν 1 με 1,5 Km μαξ.το καλωδιο ομως επειδη δνε περναει απο την γεφυρα για να παει στην αντιθετη πλευρα και κανει το γυρο οι πελατες εκει εχουν 2,5 καλωδιο.

ναι μπορεις να δεις πολλα ατομα να εχουν το ιδιο attenuation να εχουν το ιδιο μηκος βρογχου αλλα να συγχρονιζουν τελειως διαφορετικα.εκει το attenuation ειναι το ιδιο αλλα λογω ποιοτητας και παρεμβολων δεν μπορεις να εχεις πολΛα bits per tone .το attenuation ομως ειναι το ιδιο αφου περνανε απο το ιδιο κεντρικο και ιδιο απερχομενο.οποτε το attenuation ειναι ενας καλυτερος τροπος μετρησης απο οτι ειναι το να μετρας απο ενα χαρτι.με το analyzer μπορεις ακομα καλυτερα.το margin ειναι μια εκτιμηση γιατι στην ουσια το margin που βλεπεις πχ το 6 δεν ειναι 6 αλλα ειναι ενας μεσος ορος.ανα καθε συχνοτητα αν θυμαμαι καλα βγαινει ενα margin.στις πρωτες μπορει το Margin να ειναι και 15 αλλα στις τελευταιες να ειναι πιο χαμηλο.δεν υπαρχει ενα Margin σαν ενα νουμερο και τερμα.δεν ξερω πως να το εξηγησω πιο καλα.στην πραξη βεβαια εσενα το τελικο Margin σε νοιαζει.στο attenuation τωρα σιγουρα θα βρεις διαφορες απο ρουτερ σε ρουτερ αλλα πανω κατω ξερεις ποσο ειναι.τωρα 3 πανω 3 κατω δεν σε νοιαζει.αλλα ναι αν δεις μια γραμμη με 10 attenuation να συγχρονιζει στα 2 τοτε υπαρχει θεμα.και 10 να μην ειναι και να ειναι 15 παλι προβλημα ειναι

 

Σωστά σου ανάφερε ο poulinos, για το attenuation.... 

 

 

(απορώ πως οι εταιρείες συνδέουν κάποιους που είναι παραπάνω από χίλια μέτρα, έχω δει πολλές περιπτώσεις...)

 απλα λενε κοντα στα 1000 ειναι ενεργοποιησε τον .αμα δεν παιξει vdsl δεν υπαρχει θεμα.γυρνανε το οριο σε adsl αφου η καρτα η vdsl παιζει και adsl και τερμα.αν ομως παιξει εχουν κερδισει ενα πελατη σαν vdsl και τα εξτρα λεφτα.και επειδη οπως ειπες καποιοι παιζουν και παραπανω απο το 1 Km για αυτο σου λενε οκ ενεργοποιησε τον.οταν βλεπουν πχ 19 Mbit σε adsl σου λενε ε λογικα θα παιξει καλα και σε vdsl και ας ειναι λιγο πιο μακρια απο το κανονικο.στην πραξη βεβαια το βλεπεις οταν ενεργοποιηθει ο πελατης.αλλα κατα τα αλλα ναι το Kv ειναι η καλυτερη λυση.αλλα σκεψου οτι ειναι λεφτα το vdsl για την εταιρεια ειδικα απο το αστικο κεντρο οπτοε για αυτο το κανουν.ενω απο το kv παλι γυρνας σε ΑΡΥΣ οποτε ο παροχος πληρωνει παραπανω τον οτε που δεν το θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλια πολυκατοικια ειναι φιλε μου...απο πριζα  ερχοντουσαν δυο χαλκινοι ακροδεκτες γυμνοι ....εγω τα εκανα παλια να βγαινει σε κλιψ θηλυκου φις για τηλεφωνία.....(ειχα παρει πριζα εξωτερικη κλιψ τηλ.κα ιενωσα αυτους τους δυο ακροδεκτες χαλκινους και το εκανα πριζα τηλ.)

 

ισως εκει εχω απωλειες...αλλα τι να κανω...

 

 

και ναι απο τον ΟΤΕ ΠΑΤΗΣΙΩΝ (που ειναι στη πλ.βικτωριας οσοι ξερουν) ειμαι απο εκει 1,5 Χλμ.. τωρα που εχουν καφαο και τετοια δε ξερω.εγω λεω για τον οτε οτε......

 

ουαου!απο εκει που μου εδωσες poylinos λινκ να κατεβαζω κατεβαζα ενα αρχειο image με 3,157MΒ/SΕC!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλια πολυκατοικια ειναι φιλε μου...απο πριζα  ερχοντουσαν δυο χαλκινοι ακροδεκτες γυμνοι ....εγω τα εκανα παλια να βγαινει σε κλιψ θηλυκου φις για τηλεφωνία.....(ειχα παρει πριζα εξωτερικη κλιψ τηλ.κα ιενωσα αυτους τους δυο ακροδεκτες χαλκινους και το εκανα πριζα τηλ.)

 

ισως εκει εχω απωλειες...αλλα τι να κανω...

 

 

και ναι απο τον ΟΤΕ ΠΑΤΗΣΙΩΝ (που ειναι στη πλ.βικτωριας οσοι ξερουν) ειμαι απο εκει 1,5 Χλμ.. τωρα που εχουν καφαο και τετοια δε ξερω.εγω λεω για τον οτε οτε......

αν ειναι ενα ζευγαρι λογικα κοκκινο μπλε απο τον τοιχο τοτε οκ.ναι ο οτε στην πατησιων ειναι και αστικο κεντρο.1,5 Km εισαι οσο βγαζει περιπου το attenuation σου οποτε λογικο που δεν πιανεις παραπανω.υπο αλλες συνθηκες δεν θα πρεπε να σου ειχαν δωσει καν vdsl.apo ton ote οτε παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παροχος πληρωνει παραπανω τον οτε που δεν το θελει.

Δεν μας απασχολεί εμάς τους καταναλωτές κάτι τέτοιο. Εμείς κοιτάμε ποιο είναι το δικό μας συμφέρον, και με ποιο τρόπο θα έχουμε λιγότερα προβλήματα, και περισσότερα οφέλη... Εγώ θα επαναλάβω....: Προτιμήστε vdsl ΜΟΝΟ από το καφάο... Πιέστε τους παρόχους για επενδύσεις με την στάση σας, και μην προτιμάτε ημιτασιόν, απρόβλεπτες, προβληματικές λύσεις στο vdsl ---> πρόσβαση από το αστικό κέντρο που δεν αποτελεί την καλύτερη μέθοδο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας απασχολεί εμάς τους καταναλωτές κάτι τέτοιο. Εμείς κοιτάμε ποιο είναι το δικό μας συμφέρον, και με ποιο τρόπο θα έχουμε λιγότερα προβλήματα, και περισσότερα οφέλη... Εγώ θα επαναλάβω....: Προτιμήστε vdsl ΜΟΝΟ από το καφάο... Πιέστε τους παρόχους για επενδύσεις, και μην προτιμάτε ημιτασιόν, απρόβλεπτες, προβληματικές λύσεις στο vdsl ---> πρόσβαση από το αστικό κέντρο..

καλα ναι σαν καταναλωτης κοιτας αυτο που θες.απλα υπαρχουν καποιοι που ενω ξερουν οτι μπορει να εχουν θεματα κτλ το προτιμουν γιατι πολυ απλα δεν τους φτανει το adsl.ειναι εν γνωση.και αμα περιμενεις vdsl απο το kv Θα περιμενουμε πολυ ακομα.ελαχιστες περιοχες δινουν,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......ΟΠΟΤΕ ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΘΑ ΕΧΩ 29,570 ΠΕΡΙΠΟΥ 29αρα ταχυτητα ε? δε θα παει παραπανω ε?

ναι οπως φαινεται δεν ειναι θεμα καλωδιωσης αλλα αποστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας απασχολεί εμάς τους καταναλωτές κάτι τέτοιο. Εμείς κοιτάμε ποιο είναι το δικό μας συμφέρον, και με ποιο τρόπο θα έχουμε λιγότερα προβλήματα, και περισσότερα οφέλη... Εγώ θα επαναλάβω....: Προτιμήστε vdsl ΜΟΝΟ από το καφάο... Πιέστε τους παρόχους για επενδύσεις με την στάση σας, και μην προτιμάτε ημιτασιόν, απρόβλεπτες, προβληματικές λύσεις στο vdsl ---> πρόσβαση από το αστικό κέντρο που δεν αποτελεί την καλύτερη μέθοδο...

εγω που ειμαι 1,5 χλμ απ οτον οτε πατησιων....απο αστικο κεντρο εχω ή απο ..καφαο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που ειμαι 1,5 χλμ απ οτον οτε πατησιων....απο αστικο κεντρο εχω ή απο ..καφαο?

απο αστικο κεντρο εισαι.αν ησουν απο καφαο θα ησουν με 2-3 attenuation και θα πιανες τα 50 για πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πεις.... :rolleyes:

Το ακούσαμε και αυτό...

 

Σου λείπει μερικό διάβασμα.... ----> εδώ και εδώ ...

 

Δεν απαντάω άλλο, γιατί.... κατάλαβα....  :rolleyes:

 

μου λές να διαβάσω κάτι που γράφει ακριβώς αυτο που λέω και οχι αυτο που λές εσύ... μην απαντάς άλλο, γιατι θα γράψεις πραγματικά βασικές υποθέσεις που γίνονται χωρίς λόγο απο τον οποιονδήποτε μέσα σε ένα forum.. δοκίμασε μια πριζούλα με πυκνωτή πάνω στα καλώδια σου να δείς πόσο εκτοξέυεται το attenuation χωρίς να μετακομίσεις.. βρήκες και τα 1440 μέτρα ..

 

ακριβώς όπως γράφει το λινκ που εσυ μου έδωσες: 

 

 

Η τιμή αυτή σε φυσιολογικές συνθήκες αποτελεί έναν τρόπο υπολογισμού της απόστασης του σπιτιού μας από το DSLAM (χονδρικά) και της μέγιστης ταχύτητας που θα μπορούσαμε να πιάσουμε σε ιδανικές συνθήκες.

 

Αλλαγές στην εξασθένιση δε σημαίνουν ότι μετακινήθηκε το σπίτι μας. Μπορούν να παρατηρηθούν σε αρκετές περιπτώσεις, όπως κατά την αλλαγή mode από απλό ADSL ή ADSL2 σε ADSL2+, (βλέπουμε αύξηση αφού αυξάνεται ο συνολικός αριθμός συχνοτήτων), κατά την αλλαγή ρούτερ ή DSLAM (ακόμη και μόνο με αλλαγή firmware), γενικότερα κατά την αλλαγή οποιουδήποτε τμήματος στο βρόγχο μας ή τέλος στην περίπτωση βλάβης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...