Προς το περιεχόμενο

Αγορα Netbook 13.3" η 14"


aquadim3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αδυναμα γιατι ?  στα 2.1Ghz ειναι ο επεξεργαστης , λογο που ειναι AMD ειναι τοσο κακος ?

Μνημη 4 gb εχει οπως και οι αλλοι,  και βαρος αρκετα καλο λογο που εχει και DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην συγκρινεις τους χρονισμους ενος amd με εναν intel.

Οι amd ειναι αισθητα πιο αδυναμοι απο τους αντιστοιχους intel.

 

http://www.notebookcheck.net/Review-Samsung-Series-5-535U4C-Notebook.80531.0.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aquadim το link με τους πίνακες των επεξεργαστών που σου έδειξα, δεν το κοίταξες καθόλου μου φαίνεται. Διαφορετικά δεν θα ρωτούσες τον Χριστόφορο, γιατί ο Α6-4455M είναι τοσο κακός. Μην κοιτάς μόνο τα GHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους ειδα τους επεξεργαστες στο link και οντος ο asus εχει τον καλυτερο μεχρι στιγμης με βαση το λαπτοπ που ζηταω.

Απλα το λεω μηπως εχει κατι καλυτερο σε γενικη εικονα ο samsung (ποιοτητα , οθονη  η κατι αλλο)  που για αυτον τον λογο να θυσιασω την διαφορα των δυο επεξεργαστων.

Και ειπα και πριν οτι  στον asus με χαλασε λιγο ολη αυτη η φασαρια να αλλαξεις δισκο , 13 βιδες να βγαλεις ολο το πληκτρολογιο για να εχεις προσβαση στον δισκο , χαθηκε να βαλουν ενα καπακι απο κατω μονο του !!!!

Τελος παντων , στον asus θα κλεισω μαλλον οριστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα βγηκε αποφαση !!

 

Θα παρω τον samsung  , μπορει να εχει λιγο χειροτερο επεξεργαστη απο τον asus αλλα φενεται πιο στιβαρό μηχανιμα και με πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

Καλυτερο πληκτρολογιο , καλυτερη μπαταρια , καλυτερη καρτα γρφικων , ελαφρυς , και εχεις και ευκολη προσβαση στον σκληρο και στην μνημη για αλαγη αν θες.

 

Ευχαριστω , αν καποιος εχει τον συγκεκριμένο ας μου πει εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα βγηκε αποφαση !!

 

Θα παρω τον samsung  , μπορει να εχει λιγο χειροτερο επεξεργαστη απο τον asus αλλα φενεται πιο στιβαρό μηχανιμα και με πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

Καλυτερο πληκτρολογιο , καλυτερη μπαταρια , καλυτερη καρτα γρφικων , ελαφρυς , και εχεις και ευκολη προσβαση στον σκληρο και στην μνημη για αλαγη αν θες.

 

Ευχαριστω , αν καποιος εχει τον συγκεκριμένο ας μου πει εντυπώσεις.

Καλύτερα να πάρεις ένα με intel επεξεργαστή B900 κάτι. Θα έχει διαφορά πιστεύω. Και θα το δεις αυτό στη λειτουργία. Με αυτά τα λεφτά βρίσκεις με καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα αυτο εδω:

 

http://www.skroutz.gr/s/2506159/Samsung-530U4C-S02-i5-3317U-4GB-500GB.html

 

Καλη κατασκευη. αλλα απο πλαστικο φτιαγμενο (οχι αλουμινιο οπως τα περισσοτερα πλεον ultrabook).

ζεσταινεται αρκετουτσικα μπορω να πω.

Καλη οθονη αλλα σαν να..πιξελιαζει μετα απο λιγη ωρα χρησης. Δεν ειναι η ιδεα μου παντως. Και αλλο ενα παιδι που το ειχε απο το φορουμ,

το ιδιο ειχε παρατηρησει.

Κατα τα αλλα, ελαφρυ, καλη αυτονομια αλλα πολυυ μετριες αποδοσεις (αυτο που κοιτας, μιας και αυτο που ειχα ειχε πολυ καλα χαρακτηριστικα για ultrabook).

 

Τελος, αν αλλαξεις μνημη και δισκο ακυρωνεται η εγγυηση.

Τουλαχιστον ετσι μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορά την μνήμη και τον δίσκο και σε μένα το ίδιο είπαν από την αντιπροσωπεία, αλλά επιτρέπουν την αναβάθμιση, αν την κάνουν εκείνοι. Τώρα δεν κατάλαβα βέβαια, αν το κάνουν με μνήμη και δίσκο που θα τους δώσει ο πελάτης, ή αν τον κάνουν μόνο αν τα αγοράσεις από εκείνους. Δεν το ρώτησα κιόλας, γιατί δεν μου άρεσαν οι όροι της εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν τα παραπάνω samsung για το αν στους φορητούς τους έχουν την δυνατότητα να ρυθμίζουν την φόρτιση ή μη της μπαταρίας βάσει κριτηρίων όπως υπάρχει η αντίστοιχη δυνατότητα στους lenovo, dell κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

irahara εγώ δεν έχω samsung. Ημουν έτοιμη να πάρω ένα, αλλά μετά από το τηλεφώνημα στην αντιπροσωπεία και τις πληροφορίες σχετικά με την εγγύηση τους, άλλαξα γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βλεπω οτι δεν μου προτεινετε με AMD επεξεργαστη , για πειτε μου την γνωμη σας τοτε για αυτον , ερχεται και φτηνοτερα και δεν εχει AMD , αλλα intel.

Παρολο που ο AMD του παραπανω ειναι στα 2.1 , αυτος με του intel στα 1.6 , υπαρχει δηλαδη περιπτωση να μου αποδωσει καλυτερα ο intel , ας ειναι σε χαμηλοτερα Ghz ?

 

Αν ειναι να παω εκει , και στα ιδια χαραχτηριστικα τα υπολοιπα πανω κατω ειναι , και βαρος καλο  , και μεγαλυτερη οθονη  , απλα δεν εχει DVD , δεν με νοιαζει , ποτε δεν θα το  χρησιμοποιήσω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ανέβηκες στις 15,6" εγώ θα σου προτείνω αν υπάρχει κωτσόβολος κοντά σου, να πας και να δεις αυτόν http://www.skroutz.gr/s/2497637/Samsung-300E5C-T03-B970-4GB-500GB.html Είναι 2,3 σε κιλά, πάρτον στα χέρια σου, να δεις αν σου κάνει. Προσωπικά μου φάνηκε πούπουλο. Φθηνότερος, δυνατότερος επεξεργαστής και αν θυμάμαι καλά ματ οθόνη.

 

edit: Μια λεπτομέρεια..το μειον του, δεν εχει θύρες usb 3.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok , αυριο πρωι πρωι θα πεταχτω μια βολτα , κοντα ειναι.

Απλα λογω που μπαινει σε τσαντα μαζι με αλλα εγραφα και παλια ειχα εναν acer 10" , ειμαι οριακα στο βαρος γιαυτο και ειμαι λιγακι προσεκτικος στην επιλογη και δεν θελω να υπερβω τα 2  κιλα , μεταφερω αρκετο δρομο την τσαντα και δεν θελω να πιαστει η μεση μου  :-D .

Αλλιως δεν θα ειχα θεμα , θα πήγαινα κατευθειαν σε καναν 15.6" με χαραχτηριστικα τουμπανο και ας ηταν και 3 κιλα !!

Γιαυτο το ψαχνω τοσο.

 

παντως με βαση το link των επεξεργαστων που μου χες στειλει ο intel 1.6Ghz φαινεται λιγο καλυτερος του amd 2.1Ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εκείνο το λινκ έχουν τον intel pentium B997 και παρόλο που έχει τον ίδιο χρονισμό, δεν είμαι σίγουρη ότι είναι ο ίδιος. Αυτόν που κοιτάζεις τον παρουσιάζουν ως Intel pentium P 997. Προσωπικά σε αυτή την περίπτωση, δεν έχω ιδέα αν είναι πιο δυνατός από το amd.

 

Αν ξέρει κάποιος άλλος, καλό θα ήταν να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα ο Β997 ειναι . 

Αν πατησεις στο link   ο αριθμος  60  , (πατα το 3 διπλα βγαζει τον samsung) , o amd ειναι ο αριθμος 55 , αρα φενεται καλυτερος ο intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...