Προς το περιεχόμενο

Προβλημα μετα απο αλλαγη μητρικης


Caiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ.

Πριν περιπου 2 εβδομαδες τα εφτυσε η μητρικη του συστηματος της υπογραφης μου μια MSI 770-C45 και ετσι αναγκαστηκα να την αλλαξω στην GA-970A-D3. Η αλλαγη εγινε απο μαγαζι και συγκεκριμενα το you.gr καθως δεν ειχα χρονο να την παραγγειλω και να κανω την τραμπα μονος μου.Αφου τελικα αλλαξα μητρικη και παρελαβα τον υπολογιστη αρχιζουν τα προβληματα.

 

Αρχικα η προηγουμενη εγκατασταση των windows που ειχα συνεχιζαν να παιζουν κανονικα με την καινουργια μητρικη αν και με διαφορετικο chipset. Μολις τον εβαλα μπροστα ακουγα το ανεμιστηρακι που εχω στο πανω μερος του κουτιου και βαζει αερα να γυρναει σαν τρελο. Δεν εδωσα και πολυ σημασια στην αρχη και συνεχισα να κανω χρηση του υπολογιστη (παρακολουθωντας παραλληλα τις θερμοκρασιες). Εκει ομως που επαιζα Far Cry 3 σε μια στιγμη με πεταει και παθαινει freeze ο υπολογιστης. Δεν ακουγε ουτε σε Ctrl-Alt-Delete ουτε σε τιποτα αρα τον εκλεισα απο το κουμπι του power on. Μετα απο αυτο τον ανοιξα μονο οταν τον ειχα αναγκη και φυσικα χωρις να τον ζορισω με καποιο παιχνιδι μεχρι να παραλαβω τον εξωτερικο που ειχα παραγγειλει για να παρω Backup των αρχειων και να κανω ξανα απο την αρχη καθαρη εγκατασταση των win με το νεο hardware πανω. Εκανα την εγκατασταση πριν 2 μερες περασα ολους τους drivers και συνεχισα κανονικα να τον χρησιμοποιω με το ανεμιστηρακι να λειτουργει φυσιολογικα και μονο το stock της AMD να ακουγεται (κλασσικα :-D ). Χθες εκει που ειχα ανοιχτο τον firefox και ημουνα στο youtube μου πεταει μια μπλε-γαλαζια οθονη στα καλα καθουμενα και τα ηχεια απο το monitor να κανουν ενα παρατεταμενο ζζζζζζ. Ο υπολογιστης κλασσικα δεν ανταποκρινοταν οποτε εκανα την γνωστη διαδικασια για να τον κλεισω. Τον ξανανοιξα και εκει που πηγε να φορτωσει τα win μου πεταει BSOD την οποια ομως δεν προλαβω να δω το error code αφου δεν το περιμενα. Κανει restart ο υπολογιστης και αυτη την φορα ξεκινανε κανονικα τα win χωρις προβλημα. Συνεχιζα να χρησιμοποιω firefox ομως εξακολουθουσε να μου πεταει αυτην την μπλε-γαλαζια οθονη με τον ηχο απο τα ηχεια του monitor. Σημερα το πρωι αρχισα να το ψαχνω. Ξεκινησα με full scan απο Malwarebytes σε safe mode, ελεγχο του σκληρου με HD Sentinel και μου μενει ενα memetest που θα το βαλω το βραδυ.

 

-Υπαρχει περιπτωση να φταιει η καινουργια μητρικη στα παραπανω προβληματα που εχουν εμφανιστει αφου εδω και 5 χρονια ο υπολογιστης επαιζε χωρις προβλημα με την παλια μητρικη πριν την αλλαγη;

-Οσο αφορα την μπλε-γαλαζια οθονη δεν νομιζω να φταιει ο firefox αφου ην ιδια μου την εχει πεταξει και οταν επαιζα το Sniper Elite 2.

-Ανεβαζω και PrtScn απο HW Monitor για να δειτε θερμοκρασιες σε idle κατασταση

 

Οποιαδηποτε γνωμη δεκτη μηπως και καταφερω να τον φτιαξω γιατι μου εχει βγαλει το λαδι

post-244995-0-09573700-1361460281_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε να τρέξει Prime95 για 2-3 λεπτά με ανοικτό το HWmonitor, και βάλε Screenshot μετά.

 

Φυσικά και το Memtest είναι μια πάρα πολύ καλή ένδειξη για τις μνήμες (τουλάχιστον 4 passes αλλά καλύτερα over-night). Μπορεί να μην έχουν ρυθμιστεί σωστά από το bios. Βάλε και 2 screenshots από CPUz, καρτέλες Memory & SPD να δούμε και εκεί τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε να τρέξει Prime95 για 2-3 λεπτά με ανοικτό το HWmonitor, και βάλε Screenshot μετά.

 

Φυσικά και το Memtest είναι μια πάρα πολύ καλή ένδειξη για τις μνήμες (τουλάχιστον 4 passes αλλά καλύτερα over-night). Μπορεί να μην έχουν ρυθμιστεί σωστά από το bios. Βάλε και 2 screenshots από CPUz, καρτέλες Memory & SPD να δούμε και εκεί τι παίζει

 

Ανεβασα screen μετα απο 7m λειτουργιας του Prime

 

Η ψυκτρα σου εχεις κουμπωσει σωστα και με παστα πανω στον επεξεργαστη φιλε μου?

 

Η ψυκτρα ναι ειναι καλα κουμπωμενη οσο για την παστα μου περασε και εμενα μια σκεψη να μην εχουν βαλει αλλα δεν το ελεγξα κιολας για να σιγουρευτω

post-244995-0-23317100-1361464575_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να το ψάξεις παραπάνω. Temp problems. Σε Daneb θες να είσαι <60... Που να πιάσουν και οι ζέστες...

 

Βγάλε την ψύκτρα και ξανατοποθέτησέ την σωστά με καινούρια πάστα. Δεν αλλάζεις και κανα CPU-cooler σιγά-σιγά; Ο stock είναι ψεύτικος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να το ψάξεις παραπάνω. Temp problems. Σε Daneb θες να είσαι <60... Που να πιάσουν και οι ζέστες...

 

Βγάλε την ψύκτρα και ξανατοποθέτησέ την σωστά με καινούρια πάστα. Δεν αλλάζεις και κανα CPU-cooler σιγά-σιγά; Ο stock είναι ψεύτικος...

 

Ωραια σε ευχαριστω νινο και εμενα το μυαλο μου προς τα εκει πηγαινε αλλα ηθελα να παρω και μια δευτερη γνωμη.

Οσο για την ψυχτρα εχω στο προγραμμα να παρω την True Spirit 120M αν τελικα δεν αλλαξω συστημα και παω σε καποιο με FX Series

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια σε ευχαριστω νινο και εμενα το μυαλο μου προς τα εκει πηγαινε αλλα ηθελα να παρω και μια δευτερη γνωμη.

Οσο για την ψυχτρα εχω στο προγραμμα να παρω την True Spirit 120M αν τελικα δεν αλλαξω συστημα και παω σε καποιο με FX Series

Μια χαρά. Αλλά αν μπορείς πάρε την κανονική (όχι Μ). Έχει λίγο μακρύτερα heatpipes άρα καλύτερη απόδοση. Απλά είναι πιο ψηλή. 145vs160

 

Πάντως για προσωρινά, πιστεύω πως απλά δεν έχει κουμπώσει καλά η ψύκτρα πάνω ή έφυγε OFF ο ανεμιστήρας της. Δεν είναι λογικό με <10 βαθμούς έξω να πιάνει 75 βαθμούς μετά από μερικά λεπτά Prime. Ακόμα και να μην έχει καθόλου πάστα. Τσέκαρε την τοποθέτηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...