Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn [MMORPG][2013]


Stavros_ff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιζει κανεις στο σερβερ Shiva ?

 

Δυστυχως, φιλε μου υπαρχουν απειροελαχιστοι Ελληνες που ασχολουνται με το συγκεκριμενο παιχνιδι. Και λεω δυστυχως, καθως θεωρω πως ειναι ισως το καλυτερο MMO αυτη την στιγμη (προσωπικη αποψη). Μια τα capital controls, μια γενικα το οτι δεν ειναι πολυ γνωστο το παιχνιδι στην Ελλαδα, αλλα και στην Ευρωπη γενικοτερα θα ελεγα και δεν χρειαζεται να απορει κανεις γιατι συμβαινει αυτο. Ποσο μαλιστα που ειναι πολυ πιθανον τη στιγμη που μιλαμε το FFXIV να εχει περισσοτερους συνδρομητες απο οτι το  WoW σε παγκοσμιο επιπεδο.

 

Για να απαντησω στην ερωτηση σου, εγω παιζω στον Balmung. Ειναι ισως ο  server με τον περισσοτερο κοσμο αυτη την στιγμη και για αυτο τον λογο, δεν μπορεις να φτιαξεις χαρακτηρα εκει παρα μονο συγκεκριμενες ωρες που αλλαζουν καθε μερα. Δεν γνωριζω κανεναν που να παιζει στον Shiva, δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις αδικο Aurora  σ αυτα που λες για το παιχνιδι, ειτε απο αποψη ποιοτητας, ειτε για τη μη προτιμηση των Ελληνων κυριως παικτων.

Προσωπικα παρολο που το θεωρω κορυφαιο mmo, εχει ενα τεραστιο κακο που με κραταει μακρια κι αυτο ειναι το απιστευτα στατικο combat, το οποιο ειναι ακομα πιο στατικο και βαρετο κι απ αυτο του WoW.

Αν ηταν να ξαναπαιξω καποια στιγμη WoW ή καποιο με το ιδιο στατικο combat mmo, τοτε θα εδειχνα προτιμηση στο FFXIV αναμφισβητητα, ομως δυστυχως  μετα απο τοσα χρονια το βαρεθηκα το συγκεκριμενο στυλ και γι αυτο παιζω παιχνιδια σε στυλ Wildstar, ESO και τουλαχιστον προς το παρων δεν με βλεπω να επιστρεφω σε mmo με στατικο combat.

Κατι επισης σπαστικο το οποιο θα θελα να μου πεις αν υπαρχει ακομα, ειναι το οτι ετρωγες dmg ακομα κι αν ειχες φυγει απ το dmg area λιγο πριν σκασει το enemy skill, ηταν δηλαδη σαν καποιου ειδους latency κι επρεπε να παιζεις στο περιπου, με την εμπειρια περισσοτερο και λιγοτερο μ αυτο που εβλεπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ελεγα οτι το combat ειναι στατικο....εξαρταται το class...προσωπικα μου αρεσει να παιζω πλεον healers...σε πληροφορω πως παω πανω κατω σαν τρελος για να κρατησω το party ορθιο.Αν θυμαμαι καλα ειχες παιξει BLM, που ναι οντως ειναι στατικο class...θα σε συμβουλευα να δοκιμαζες και κατι αλλο. Τα τελευταια dungeons καθως και τα περισσοτερα dungeons του expansion, απαιτουν συνεχες mobiility εκ μερους των παικτων. Υπαρχουν δε ορισμενα dungeons πχ Keeper of the Lake, οπου το να εισαι BLM δεν ειναι και οτι καλυτερο και αυτο γιατι το πατωμα κυριολεκτικα γεμιζει telegraphs.....

 

Γενικα, αυτο που μου αρεσει με το παιχνιδι ειναι το οτι μπαινει αφθονο . δωρεαν και πανω απο ολλα ποιοτητικο περιεχομενο σε τακτικη βαση. Για να απαντησω στην ερωτηση σου σχετικα με το latency...ΝΑΙ το προβλημα αυτο που αναφερεις υπαρχει ακομα, ωστοσο προσωπικα εμενα δεν με ενοχλει καθως το εχω συνηθισει πλεον. ΔΕΝ νομιζω οτι ειναι θεμα latency , καθως εχω δει οτι συμβαινει και με Αμερικανους guild mates. Πιστευω οτι ειναι ετσι περισσοτερο απο design του ιδιου του παιχνιδιου, παρα απο latency. Αν εχεις προσεξει τα telegraphs οταν βγαινουν εχουν και ενα αλλο effect , που δυναμωνει οσο περναει η διαρκεια του ability του boss. Εγω πλεον βαση αυτου καταλαβαινω ποτε πρεπει να την "κανω" μεσα απο το telegraph για να μην φαω dmg. Ειναι οπως ειπα θεμα συνηθειας που ερχεται με την εμπειρια και το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το guild μας συνεχίζει την πορεία του στον σέρβερ Balmung. To παιχνίδι είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή την στιγμή σε PvE ΜΜΟ !

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να  στείλει ingame pm στους Valerian Snow , Zefiron Aldazar και Omi Nia ή σε εμένα εδώ.

 

Υ.Γ. Το παιχνίδι διαθέτει και free trial πλέον  http://www.ffxiv-freetrial.com/en/

 

H παρέα μαζεύτηκε πάλι και συνεχίζουμε δυνατά στον σέρβερ Odin. Tο παιχνίδι συνεχίζει να είναι το καλύτερο PvE MMO.

Σας περιμένουμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστως θα γυριζα μιας και ειναι οντως εξαιρετικο παιχνιδι, ομως δυστυχως η συνδρομη σε mmo ειναι πλεον κατι που δεν μπορω να δεχτω, παρολο που το εκανα για πανω απο 15 χρονια και σε πολλα mmo's. Πλεον τα παντα εχουν αλλαξει μοντελο σε b2p/f2p/hybrid αλλα κι ακομα και αυτα τα απειροελαχιστα που εχουν μεινει με συνδρομη, σου δινουν τη δυνατοτητα να την αγορασεις ingame. Οποτε οσο φοβερο και να θεωρω οτι ειναι το παιχνιδι δεν μπορω να πληρωνω συνδρομη.

Εκτος κι αν εχει αλλαξει κατι και μπορεις να την αγορασεις ingame και δεν το χω παριε χαμπαρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάνο δεν έχει την δυνατότητα για ingame αγορά συνδρομής ( ακόμη :P ) . Πάντως εμείς εδώ θα ξεχειμωνιάσουμε. Όσο για την συνδρομή βρίσκεις σε κλειδάδικα 60 ημέρες με 18 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα. Ετσι κι αλλιως δεν παιζω τιποτα προς το παρων (εχω βαρεθει τα παντα), παρα μονο κατι ελαχιστα λεπτα καθημερινα σε WoW και ESO, αφου ετσι κι αλλιως δεν πηρωνω συνδρομη σε κανενα απ τα δυο.

 

Απο κει και περα περιμενω το νεο expansion του EvE που θα σε αφηνει να παιζεις -με περιορισμους φυσικα- χωρις συνδρομη, ωστε να παιξω λιγακι και να θυμηθω τα παλια.

 

Αν γινει κατι και με τη συνδρομη του FFXIV μετα χαρας να περασω κι απο κει καποια στιγμη, αλλα οχι οσο εχει συνδρομη, ακομα κι αν ειναι μονο 18 ευρω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδια

είχα αγορασει το  A Realm Reborn παλια 

είδα βγηκε νεο expansion

 

αν κανω subscription μόνο μπορώ να παίξω ή πρεπει να αγοράσω και το expansion?

πολλα τα λεφτα που ζητάει ρε γμτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδια

είχα αγορασει το  A Realm Reborn παλια 

είδα βγηκε νεο expansion

 

αν κανω subscription μόνο μπορώ να παίξω ή πρεπει να αγοράσω και το expansion?

πολλα τα λεφτα που ζητάει ρε γμτ

 

Aν βάλεις συνδρομή θα μπορείς να παίξεις στις αρχικές περιοχές. Με το expansion ανοίγουν νέες περιοχές , νέες quests , νέες classes και συνεχίζει το main story.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι να επιστέψω στο παιχνίδι. Είχα παίξει στο launch και είχα κάνει μέχρι το πρώτο raid. σε τι στάδιο είναι το game τώρα; Έχει expansion που πρέπει να αγοράσω; Έχω μείνει πολύ πίσω ή θα μπορέσω να ξαναμπώ στο κλίμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι να επιστέψω στο παιχνίδι. Είχα παίξει στο launch και είχα κάνει μέχρι το πρώτο raid. σε τι στάδιο είναι το game τώρα; Έχει expansion που πρέπει να αγοράσω; Έχω μείνει πολύ πίσω ή θα μπορέσω να ξαναμπώ στο κλίμα;

Exει expansion που πας από 50-60 ..το story προχωράει αρκετά και είναι ενδιαφέρον .Eπίσης έχουν γίνει αλλαγές σε proffesions κτλ.Έχει αρκετό content μπορώ να πώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To game έχει άπειρο content.Όρεξη να υπάρχει.Τώρα όσο αφορά την συνδρομή που είπε ο Μανος πιο πριν προσωπικά την προτιμώ από το να σε αρμέγουν στα stores από τα "δήθεν" f2p.... ;)

 

Πάντως εμείς είμαστε παρέα Ελλήνων 8 άτομα Odin (server) μαζί με τον Michsof.Αν ψάxνει κανείς παρέα θα μας βρει εκεί :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...