Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn [MMORPG][2013]


Stavros_ff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα τα λεει ο Savoukos. Εχει trial οποτε δεν χανεις τπτ να δεις απο μονος σου. Το καλο ειναι παντως οτι κατα το Μαη μπαινει expansion και λογικα θα εχει εκτος απο καινουριο content και πολλες βελτιωσεις. Στα υπολοιπα mmo's προς το παρων δεν εχουμε να περιμενουμε και πολλα, εκτος απο patches.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτο ομολογω οτι δεν το γνωριζα και ειναι οντως καλο.Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια παιδες,λογικα θα το δοκιμασω τελη του μηνα λογω υποχρεωσεων εξεταστικης :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ομολογω οτι δεν το γνωριζα και ειναι οντως καλο.Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια παιδες,λογικα θα το δοκιμασω τελη του μηνα λογω υποχρεωσεων εξεταστικης :D

απλά αν είναι να το πάρεις 1) ψάξε από ιντερνετ(kinguin/g2play/g2a)υπάρχουν κ κουπόνια 3-5 %.

2)κάποιος να σε κανει refer γιατί παίρνετε και οι 2 ένα καπέλο με 20% exp boost μέχρι τα 25 lvl(ισχύει κ για craft) κ θα σε βοηθήσει όταν θα πρέπει να κάνεις lvl up τα άλλα classes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολα αυτα το FF εχει τρομερες βασεις απο τα πολλα παιχνιδια που εχουν βγει και ειμαι και λατρης της σειρας καθως τα εχω παιξει ολα απο το 5 μεχρι και το 13  και επειδη θα εχει μεσα οικια τερατα σκεφτομαι να το δοκιμασω.

 

Τα είπες όλα! Από την στιγμή που έχεις παίξει όλα τα FF θα σ' αρέσει 100%. Η αλήθεια είναι ότι όσοι δοκίμασαν και δεν είχαν ιδέα τι είναι το Final Fantasy (μα καλά που ζούσαν?)  δεν τους άρεσαν κάποια πράγματα, αν και για μένα προσωπικά σαν game είναι αρκετά καλοφτιαγμένο. Αλλά αν έχεις παίξει και ξέρεις το στυλ της σειράς μόνο θετικά θα βρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο το EU οσο και το NA Datacenters βρισκονται στον Καναδα. Προσωπικα κανοντας ping στο ΝΑ/EU Datacenter εχω 170ms (σε αλλα παιιχνιδια οπως wow & ws εχω απο 90-110ms) οποτε παιζω μια χαρα. Παντως αυτο που εχω να παρατηρησω ειναι πως παρολο που οι servers ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ και οπου κι αν βρισκεσαι (ειτε εντος πολεων ειτε εξω στον κοσμο) υπαρχουν δεκαδες ατομα γυρω σου, δεν κολλαει ΠΟΤΕ ουτε μια στιγμη και τα FPS παραμενουν υψηλα. Εχουν καλη αριστη δουλεια σ αυτο το κομματι.

 

Κατι τελευταιο. Οσο παιζω το παιχνιδι και συνηθιζω το gameplay κλπ τοσο περισσοτερο μ αρεσει. Ειναι το πιο RPG που παραμενει ομως mmo, που εχω παιξει εδω και πολυ καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα Fps που αναφερεις Mamatereza,στο συστημα της υπογραφης μου σε 2560x1440 με 16χantisotropic FXAA και στις αλλες ρυθμισεις σε High και Full και μεσα στην πολη ειχα σταθερα 60fps πραγμα πολυ θετικο.Το κακο ειναι οτι δυστηχως απογοητευτικα τελειως απο το Story.Πηγαν καποιοι ''ηρωες''χασανε απο το γνωστο στο Lore των Final Fantasy Bahamut και μετα ξαφνικα η ζωη συνεχιζεται και ολοι παθανε σαν αμνησια για το τι εγινε μετα την μαχη.Ψιλο οτι να ναι ντουγρου δηλαδη το αρχικο Story/lore.Παρολα αυτα να πω οτι εχει πολυ ομορφο customization χαρακτηρα και πολυ ομορφα μοντελα χαρακτηρων ειδικα των παικτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλυτερη σχεση που εχω με το Lore σε ολα τα παιχνιδια ειναι το Esc :)

 

Θεωρω οτι το παιχνιδι με μερικες διορθωσεις ειναι ισως οτι καλυτερο σαν συνδοιασμος mmo-rpg-pve. Χανει σε μερικα πραγματα συγκρινομενο με αλλα mmo's, αλλα στους βασικους τομεις ενος mmorpg οπως ειναι τα classes, professions, open world content, grp content κλπ ειναι κορυφη. To ακομα θετικοτερο ειναι πως βγαινει expansion σε μερικους μηνες, το οποιο ειναι το πρωτο και αναμενονται αρκετες προσθηκες και βελτιωσεις.

 

Εν παση περιπτωση θεωρω οτι αν καποιος θελει ενα περισσοτερο RPG mmo, απ οτι για παραδειγμα ενα mmo το οποιο δεν εχει βαθος ουτε στα classes, ουτε στα professions, ουτε στο open world & grp content, τοτε ας του ριξει μια ματια αφου εχει free trial.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα Fps που αναφερεις Mamatereza,στο συστημα της υπογραφης μου σε 2560x1440 με 16χantisotropic FXAA και στις αλλες ρυθμισεις σε High και Full και μεσα στην πολη ειχα σταθερα 60fps πραγμα πολυ θετικο.Το κακο ειναι οτι δυστηχως απογοητευτικα τελειως απο το Story.Πηγαν καποιοι ''ηρωες''χασανε απο το γνωστο στο Lore των Final Fantasy Bahamut και μετα ξαφνικα η ζωη συνεχιζεται και ολοι παθανε σαν αμνησια για το τι εγινε μετα την μαχη.Ψιλο οτι να ναι ντουγρου δηλαδη το αρχικο Story/lore.Παρολα αυτα να πω οτι εχει πολυ ομορφο customization χαρακτηρα και πολυ ομορφα μοντελα χαρακτηρων ειδικα των παικτων.

είναι συνέχεια από το προηγούμενο(φτιάχνει πιο πέρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτασα αισιως τα 35 lvl. Οσο προχωραω τοσο καλυτερο μοιαζει το παιχνιδι.

Κοσμος παντου, quest που σε στελνουν διαρκως σε αλλα σημεια κι αλλες περιοχες και δεν βαριεσαι καθολου. Δεν ειναι οπως αλλα παιχνιδια που πας σε μια περιοχη, κανεις 30 quest, παιρνεις 2 lvl και δεν πατας το ποδι σου ποτε ξανα. Στην ιδια περιοχη υπαρχουν διαφορετικα lvl mobs και διαφορετικα lvl quest. Υπεροχος virtual κοσμος γενικοτερα.

PvE content full κι επιλογες απειρες στο τι θα κανεις. Tα dungeons ειναι ολο και καλυτερα οσο ανεβαινει η δυσκολια και τα lvl. Τα animations το ιδιο οσο περισσοτερα skill αποκτας και αυξανει η ποικιλια στο casting. Exω πλεον και το Chocobo σαν combat companion, απιθανη φαση. Mount και combat companion που μπορει να παιζει tank/healer/dps κι ανεβαζει lvl's και του βαζεις points σε οποια talents εσυ θελεις.

Tα professions deep κι ενδιαφεροντα. Επιτελους ωραιο crafting σ ενα mmo. Θα δωσω περισσοτερη βαση μολις παω max lvl, αλλα και απ το λιγο που εχω ασχοληθει εως τωρα μ αρεσουν αρκετα.

Εχω ακομα πολλα να δω οπως το housing/guild housing, αλλα περισσοτερα στα επομενα lvl's :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτασα αισιως τα 35 lvl. Οσο προχωραω τοσο καλυτερο μοιαζει το παιχνιδι.

Κοσμος παντου, quest που σε στελνουν διαρκως σε αλλα σημεια κι αλλες περιοχες και δεν βαριεσαι καθολου. Δεν ειναι οπως αλλα παιχνιδια που πας σε μια περιοχη, κανεις 30 quest, παιρνεις 2 lvl και δεν πατας το ποδι σου ποτε ξανα. Στην ιδια περιοχη υπαρχουν διαφορετικα lvl mobs και διαφορετικα lvl quest. Υπεροχος virtual κοσμος γενικοτερα.

PvE content full κι επιλογες απειρες στο τι θα κανεις. Tα dungeons ειναι ολο και καλυτερα οσο ανεβαινει η δυσκολια και τα lvl. Τα animations το ιδιο οσο περισσοτερα skill αποκτας και αυξανει η ποικιλια στο casting. Exω πλεον και το Chocobo σαν combat companion, απιθανη φαση. Mount και combat companion που μπορει να παιζει tank/healer/dps κι ανεβαζει lvl's και του βαζεις points σε οποια talents εσυ θελεις.

Tα professions deep κι ενδιαφεροντα. Επιτελους ωραιο crafting σ ενα mmo. Θα δωσω περισσοτερη βαση μολις παω max lvl, αλλα και απ το λιγο που εχω ασχοληθει εως τωρα μ αρεσουν αρκετα.

Εχω ακομα πολλα να δω οπως το housing/guild housing, αλλα περισσοτερα στα επομενα lvl's :)

Housing μην δείς..Θα κλάψεις(πρώτο κλάμα η τιμή να αγοράσεις σπίτι,και δεύτερο επείδη το σπίτι μαμάει θα κλαίς επειδή δεν θα έχεις)..Proff θα σ πω tips για να τα ανεβάσεις.Επίσης να κυνηγάς fates και να γίνεσαι promote στην GC που ανήκεις για gear (gia thn ώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω μπει κι εχω δει πως ειναι το housing / guild housing και μπορω να πω οτι ειναι εντυπωσιακο, ομως δεν κατεθεσα αποψη επειδη δεν εχω ακομα δικο μου. Οσο για την τιμη αν ειδα καλα ειναι στα 300κ gil?

 

Μολις φτασω max lvl θα σου ζητησω info για τα profs διοτι θα ηθελα να ανεβασω καμποσα, καθοτι φαινονται ακρως ενδιαφεροντα και καλοφτιαγμενα.

 

Με την GC (immortal flames) δεν εχω ασχοληθει ακομα ιδιαιτερα, καθως με τον χρονο που εχω και τα τοσα παραγματα που εχεις να κανεις in game δεν προλαβαινω και πολλα. Το παλευω παντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω μπει κι εχω δει πως ειναι το housing / guild housing και μπορω να πω οτι ειναι εντυπωσιακο, ομως δεν κατεθεσα αποψη επειδη δεν εχω ακομα δικο μου. Οσο για την τιμη αν ειδα καλα ειναι στα 300κ gil?

 

Μολις φτασω max lvl θα σου ζητησω info για τα profs διοτι θα ηθελα να ανεβασω καμποσα, καθοτι φαινονται ακρως ενδιαφεροντα και καλοφτιαγμενα.

 

Με την GC (immortal flames) δεν εχω ασχοληθει ακομα ιδιαιτερα, καθως με τον χρονο που εχω και τα τοσα παραγματα που εχεις να κανεις in game δεν προλαβαινω και πολλα. Το παλευω παντως :)

Λοιπόν το housing είναι περίεργο.η τιμή για το οικόπεδο διαφέρει.Πέφτει ανάλογα με το αν έχει ζήτηση ή όχι κ επίσης με την τοποθεσία που είναι.Μετά μπλέκεσαι με το να βάλεις έπιπλα κ μαλακίες άλλες μέσα(πολλά λεφτά)αλλά συνήθως πρέπει να έχεις 17 εκατομμύρια gil για το οικόπεδο.Με την GC που είσαι να ανεβαίνεις rank(δεν είναι δύσκολο πας μιλάς και κάνεις apply for promotion).Επίσης ελπίζω να ξέρεις τι είναι τα hunting logs έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κανω τα hunting logs και στο class και στο GC.

 

Δειτε καποιες εικονες απ το πως θα ειναι τα γραφικα στο expansion σε 4 μηνες. Οπως τονιζει τεραστια θα ειναι η βελτιωση στα char models, dungeons, skins, shadows, reflections, surfaces, lightnings κλπ κι ολα αυτα χωρις καμια αυξηση των απαιτησεων απ το pc. Ισως μαλιστα να εχουμε ακομα περισσοτερα fps οσοι χρησημοποιουν gpu που υποστηριζει DX11. Αυτα ειναι!


A: I’d mentioned before that I wanted to show you something by year’s end, so our graphics programmers gave it their all to prepare footage for Fan Fest. Here are some videos showing the current state things are in. Please keep in mind that by going from DirectX 9 to DirectX 11, you won't necessarily see any obvious dramatic changes. Rather, the differences pertain to some of the finer aspects of the game's graphical quality, but let's take a look at the slides.

The left side is the current game running DirectX 9, and the right side is the DirectX 11 version. By using tessellation, it’s possible to create a more realistic three-dimensional portrayal of shimmering water than with DirectX 9, in which water effects were drawn on a single plane.attachment.php?attachmentid=1316&d=14217

attachment.php?attachmentid=1317&d=14217

This can be seen in a variety of places throughout the game. It was impossible with DirectX 9, but with DirectX 11 you’ll be able to see reflected lights and even character reflections in finely polished floors.

attachment.php?attachmentid=1321&d=14217

This is probably the easiest difference to see. You’ll be able to see light refract and waver when hitting water.

attachment.php?attachmentid=1319&d=14217

The SSAO (screen space ambient occlusion) used with DirectX 11 has been upgraded, allowing for shadows and details that add more depth and realism to the objects depicted in-game.

attachment.php?attachmentid=1320&d=14217

The depiction of rugged surfaces has been vastly improved. The Ul'dahn terrain seen in this slide shows a significant difference despite using the same amount of resources. The difference is quite remarkable in dungeons as well. In addition, players will find that DirectX 11 will be less resource-intensive for GPUs that support it. In some cases this will also result in an improved frame rate.
Furthermore, with the DirectX 11 version, characters will be rendered with uncompressed textures, making them look even more impressive. The visual quality of objects in the background has also improved, and even the texture of characters’ skin will look more realistic.

The DirectX 11 client will be released at the same time as Heavensward. After the release, players will be able to choose between the DirectX 9 version and the DirectX 11 version. There’s no need to purchase the package again—if the DirectX11 client is downloaded and installed, players will be able to play in DirectX 11 with the UI settings and such exactly as they are now. We plan to add even more features that make use of DirectX 11 in the future.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...