Προς το περιεχόμενο
abc1200

Ερώτηση για ιστοσελίδες και πνευματικά δικαιώματα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά, είμαι καινούργιος εδώ και ελπίζω να σας καλοβρήκα!

Είδα το άρθρο που δημοσιεύετε από τη daly dot για τη πειρατεία στο internet,όταν κατεβάζουμε

μουσικά αρχεία, ταινίες κτλ., και έχω 2 απορίες που θα ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος.

Η πρώτη είναι σχετική με το θέμα, η δεύτερη άσχετη!

Πρώτον, σαν πειρατεία θεωρούνται και τα μουσικά αρχεία που κατεβάζουμε από το youtube, δηλ. αν

κάποιος έχει ένα πρόγραμμα youtube downloader και κατεβάζει μουσικά αρχεία θεωρείται πειρατής?

Η δεύτερη είναι άσχετη και αφορά τα πνευματικά δικαιώματα ιστοσελίδων στο internet. Υπάρχουν?

Αν κάποιος δηλ., έχει μια ιδέα για ένα website που είναι κάπως διαφορετικό από τα άλλα ή παρέχει

κάτι διαφορετικό, μπορεί να κατοχυρώσει την ιδέα πριν δημιουργήσει τη σελίδα του?

Από τη στιγμή που θα γίνει μία ιστοσελίδα π.χ. FB, φαίνεται ότι δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα γιατί

υπάρχουν δεκάδες άλλοι που κάνουν παρόμοιες σελίδες,αυτό μετά.

Αλλά πριν γίνει το site, υπάρχει τρόπος να κατοχυρώσει κάποιος την ιδέα ώστε να μη τη κλέψει η Εταιρία

που θα κάνει το web developing?

Γειά σας και ελπίζω κάποιος να ξέρει.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το πρώτο ναι, είναι πειρατεία το να κατεβάζει κάποιος κομμάτια από το youtube, εκτός και αν τα διανέμει ο δημιουργός με link από κάτω.

στο δεύτερο. η κατοχύρωση και η ιδέα της κατοχύρωσης δεν συναντάτε σε τέτοιου είδους διαδικασίες, αλλά για έντυπα, βιβλία κοκ, για γραφή δηλαδή.

όλα τα άλλα έχουν να κάνουν με ευρεσιτεχνίες, και με σκιαγραφημένες πατέντες.

αν κάνεις κάτι τέτοιο με το σιτε που σκέφτεσαι .πχ να σκιαγραφήσεις το σίτε σου ναι μπορείς να το ''κατοχυρώσεις ως ευρεσιτεχνια''

για το facebook δεν ξέρω τη ισχύει γιατί πριν από αυτό υπήρχε το hi5* το _myspace και όλα αυτά ανήκουν σε social κατηγορία

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

για το πρώτο ναι, είναι πειρατεία το να κατεβάζει κάποιος κομμάτια από το youtube, εκτός και αν τα διανέμει ο δημιουργός με link από κάτω.

στο δεύτερο. η κατοχύρωση και η ιδέα της κατοχύρωσης δεν συναντάτε σε τέτοιου είδους διαδικασίες, αλλά για έντυπα, βιβλία κοκ, για γραφή δηλαδή.

όλα τα άλλα έχουν να κάνουν με ευρεσιτεχνίες, και με σκιαγραφημένες πατέντες.

αν κάνεις κάτι τέτοιο με το σιτε που σκέφτεσαι .πχ να σκιαγραφήσεις το σίτε σου ναι μπορείς να το ''κατοχυρώσεις ως ευρεσιτεχνια''

για το facebook δεν ξέρω τη ισχύει γιατί πριν από αυτό υπήρχε το hi5* το _myspace και όλα αυτά ανήκουν σε social κατηγορία

Σ΄ευχαριστώ πολύ parasaser ξεδιάλινα λίγο τα πράγματα. Καλά, για το ότι κατεβάζουμε καμιά μουσική από το youtube και αυτό το θεωρούνε πειρατεία δε θα το σχολιάσω ..

Αλλα΄για τη σκιαγράφηση ήθελα να ρωτήσω, δε ξέρω τι είναι, πρώτη φορά το ακούω,υπάρχει σκιαγράφηση του site? προφανώς θα είναι όρος που χρησιμοποιούν στη πληροφορική. πως γίνεται αυτό? αλλά πρώτα πες μου τι είναι, για να καταλάβω! χεχε

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Προσχεδιαζεις την ιστοσελίδα, απλό. Αλλά τριχοτομηση της τρίχας κάνεις τώρα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τα πνευματικά δικαιώματα δεν έχουν να κάνουν με το από πού προμηθεύτηκες το έργο. Πρέπει να το έχεις πληρώσει ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ χρήση. Με αυτό εννοώ πως αν αγόρασες ένα CD, δεν σημαίνει πως έχεις δικαιώματα να χρησιμοποιήσεις τη μουσική και σε ένα site, σε μια διαφήμιση, σε μια ταινία, στο ραδιόφωνο κτλ..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Παιδιά ευχαριστώ με βοηθήσατε να σχηματίσω αρχικά μια ιδέα για το τι πρέπει αλλά και τι δεν πρέπει να κάνω.

Μου είπανε ότι στο site μπορεί να με βοηθήσει και κάποιος lancher ,δε ξέρω αν το λέω λάθος, με κάποια αμοιβή,

τι είναι ο luncher, μήπως πρέπει να απευθυνθώ θα βοηθήσει? και που θα βρω?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

freelancer μήπως;;Είναι όπως λέμε ελεύθερος επαγγελματίας,απλά επειδή θα σου κάνει καλύτερη τιμή από ότι μια εταιρία...

Να ξέρεις πάντως ότι για να καταχωρίσεις κάτι θέλει τρελά ποσά και είναι μόνο στα χαρτιά,αν συμβεί κάτι θα πρέπει να έχεις άλλα τόσα για δικηγόρους.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.