Προς το περιεχόμενο

Το ψηφιακό τηλεοπτικό χάος άρχισε


kaban22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν η ΕΡΤ σχεδιαζε να παρει ενα βαν high definition για να μεταδιδει τα διαφορα γεγονοτα,συναυλιες,αθλητικα ποδοσφαιρο,μπασκετ,για τους αγωνες του τσαμπιον λιγκ(που ειναι εκ των προαπαιτουμενων οποτε τωρα αναγκαζεται και νοικιαζει το ενα και μοναδικο βαν στην Ελλαδα που εχει η θυγατρικη της nova)κλπ,και θα εδινε high definition στον λαο και θα χαλαγε η αγορα ξερετε τι εγινε?

πηραν 70 εκατομμυρια απο την ΕΡΤ για να καλυψουν την τρυπα που αφησαν οι δυο ιδιωτικες εταιριες ηλεκτρισμου, και αντιο high definition.Τυχαιο ...δεν νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως δε μας έχει συνηθίσει σε τέτοιου στυλ άρθρα το insomnia... Δημοσιογραφίστικα, λαικίστικα, γραφή κίτρινης εφημερίδας του '80 και ορθογραφικά λάθη.

 

Δε λέω πως αυτά που γράφονται δεν είναι αλήθεια, η ένσταση μου είναι για το πώς γράφονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες συνομωσίες; Γνωρίζω πως τηλεοράσεις του '85 παίζουν απροβλημάτιστα μέχρι σήμερα, ενώ της τελευταίας δεκαετίας έχουν ημερομηνία λήξεως.

 

Αυτο γινεται σε ολα τα προιοντα. Και στα αυτοκινητα και παντου. Κι εγω εχω εναν 286 χωρις σκληρο δισκο, ο οποιος μια χαρα λειτουργει ακουμη...

Τι να την κανω λοιπον την απροβληματιστη τηλεοραση του '85, που εχει ενα scart και αναλυση 640*480; Αντε να παιξει και αλλα 50 χρονια και να τη γραψω στη διαθηκη για τα παιδια μου, ποιο ακριβως το νοημα; Η να συγκρινουμε αγορα μιας τηλεορασης του '85, που σου στοιχιζε μια 14" αρα 100 χιλιαρικα, και σημερα με τα ιδια λεφτα παιρνεις μια 40".

Και εν τελει, σε ολο αυτο δεν εχει καμμια σχεση ο δεκτης της καθε τηλεορασης, που ανεφερα ακριβως το λογο που μειωθηκε η ευαισθησια του, η οποια δε σχετιζεται με την ποιοτητα της τηλεορασης. Και 10 χιλιαδες ευρω να σκασεις για την τελεια τηλεοραση, με 100 χρονια εγγυηση, παλι θα εχει λιγοτερη ευαισθησια απο μια ασπρομαυρη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panther_512

 

Νομίζω μπερδεύεσαι εύκολα κ κατηγορείς τον κόσμο.

 

Οι περισσότεροι - μεταξύ αυτών κι εγώ - δεν γκρινιάζουμε για την εξέλιξη (πχ ψηφιακή τηλεόραση) αλλά για το πόσο την χρυσοπληρώνουμε λόγω λαμογιάς, αφού κάθε βήμα προς τα εμπρός γίνεται απλώς ένας ακόμα λόγος να κλέβουν το κράτος.

 

Μην ανακατεύεις τα πράγματα λοιπόν και μην παραποιείς τα λεγόμενα του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια χθες σαββατο το μεγκα ειχε στις 10 το βραδυ την γαλαζια λιμνη και σημερα κυριακη στις 3 το μεσημερι ειχε παλι το ιδιο.Ο αντενα εχει τυλεκυβο τετοιου στυλ εκπομες τις ειχε το τηλεαστυ το 1998 οταν σπουδαζα αθηνα.Δεν μιλαω βεβαια για τα τουρκικα τα οποια εχουν πιασει τις prime time ωρες και το ξαναζεσταμενο φαγητο ονομαστηκε megalicious classics για να το φαει και να το χωνεψει πιο καλα η οικογενεια κλικλικου αμ το 80s lovers οι βιντεοκασσετες του 85 ξαναερχονται....δεν αναφερομαι οπως βλεπετε σε προγραμμα της ετ1,ετ2 ετ3 αυτοι αν και αρμεγουν τον ελληνικο λαο μεσω δεη ακομη και τις εποχες με παχιες αγελαδες η ποιοτητα και το ειναι τους ηταν κατω του χαλια.

Συνοψιζοντας τι ακριβως θελετε να δειτε ψηφιακα και σε  fullhd???

απλως για το γαμωτο αν καποιοι πηραν επιχορηγησεις αδειες και αξιωματα για να καλυφουμε πανελλαδικα με ψηφιακο σημα πρεπει να απολογηθουν και να πληρωσουν.Προσωπικα πιστευω οτι για αλλη μια φορα δημοσιο χρημα κατασπαταληθηκε με αποτελεσμα μηδεν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Νέος ψηφιακός χάρτης με απαίτηση της τρόικας εκδόθηκε'

μονο εμενα μου φαινεται περιεργο που η τροικα θελει να βλεπουμε tv?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Νέος ψηφιακός χάρτης με απαίτηση της τρόικας εκδόθηκε'

μονο εμενα μου φαινεται περιεργο που η τροικα θελει να βλεπουμε tv?

 

Γιατι, στα σημεια που δεν εχει ψηφιακα, κοπηκαν τα αναλογικα και δε βλεπεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι η τηλεόραση ειναι χαλια ειναι γεγονος.

Το μονο που αξιζει ειναι οι αθλητικές διοργανώσεις , καμια ταινια - ξενη σειρα, αντε και καμια εκπομπη τυπου προταγωνιστές.

 

Σε αυτο φταινε ολοι οι τηλεθεατες που βλεπουν τηλεοραση απλα απο συνηθεια.

Οι τηλεθεατες κανονίζουν την τηλεθέαση, αν το καναλι βλεπει οτι καποιο προγραμμα δεν παει καλα το καταργει και βαζει κατι αλλο στη θέση του.

Τα καναλια, το κερδος κοιτανε, αν τα τουρκικα πιανουν νουμερα (αφου το βλεπουν ολες οι γυναικες απο 15-105 χρονων), θα συνεχιζουν να βαζουν τουρκικα.

Οποτε ολοι εσεις που γκρινιαζετε για τα τουρκικα να σκεφτεστε οτι φταιει η μητέρα σας -κοπέλα σας -γυναικα σας-κορη σας - γιαγια σας, που τους δινει νουμερα.

 

Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν πρεπει να προχωρήσει η τεχνολογία της τηλεορασης,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Νέος ψηφιακός χάρτης με απαίτηση της τρόικας εκδόθηκε'

μονο εμενα μου φαινεται περιεργο που η τροικα θελει να βλεπουμε tv?

η τρόικα δεν ενδιαφέρεται αν θα βλέπουμε τηλεόραση ψηφιακή αλλά ενδιαφέρεται από την αξιοποίηση του φάσματος συχνοτήτων που κάλυπτε η αναλογική τηλεόραση και τώρα με την ψηφιακή είναι πολύ μικρότερο οπότε είναι συχνότητες προς πώληση για τα δίκτυα 4G που λέμε και είναι πολλά τα λεφτά για αυτό η τρόικα έχει βάλει αυστηρές προθεσμίες.

 

 

 

 

Τα είπα λίγο μπακαλίστικα αλλά έγινα κατανοητός νομίζω.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο μου αρεσει το μνημονιο.Ξεβρακωνει τους μπατιρηδες καναλαρχες και κανει το κρατος να φαινεται αυτο που πραγματικα ειναι, το δουλικο τους. Η ΕΡΤ σταματησε λεει κατοπιν πολιτικης εντολης.

Τα σποτακια της DIGEA ποιος τα πληρωνει για να διαφημισζουν την κατα το αρθρο ανυπαρξια της; Εχω μια υποψια οτι το κοροιδο ο λαος θα τα πληρωνει χωρις να το ξερει και παντα για το καλο του βεβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο που ανάφερε για τον Hellas Sat. Και που τον είχαμε την τον κάναμε ; Τον νοικιάζαμε στους Βούλγαρους και στους Ρουμάνους. Τώρα τον Δώσαμε στους Άραβες. Πήγε να βγει ο ΟΤΕ TV στον Hellas Sat. Άλλα λόγω ότι η nova είναι μακριά και θα χρειάζονται δεύτερο πιάτο και θα ανέβαινε πολύ η εγκατάσταση πήγε στης 9 Ανατολικά.

 

Αρα έχουμε και λέμε

Digea 3 ανατολικά

ΟΤΕ TV 9 Ανατολικά

Nova 13 Ανατολικά.

Φυσικά η ΕΡΤ πουθενά. Εννοώ από μόνη τους όχι μέσω ΟΤΕ - Nova.

 

Αν δεν τον υποστηρίξουν οι ελληνες τη περιμένεις να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε μάγκες στις ταινίες δεν σου περνάνε τα μηνύματα που θέλουν αυτοί;;;;; Δεν σε κάνουν πλύση εγκεφάλου και από τις ταινίες;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...