Προς το περιεχόμενο

Android:Μυστήριος όγκος δεδομένων στην εσωτερική κάρτα μνήμης


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το Motorola Atrix με μια CM7 custom ROM.

 

Το τηλέφωνο διαθέτει 3 χώρους αποθήκευσης:

1.Την εξωτερική κάρτα SD

2.Την εσωτερική κάρτα SD (γύρω στα 10GB)

3.Τον χώρο αποθήκευσης εφαρμογών (γύρω στα 2GB)

 

 

Χρησιμοποιώντας το diskusage παρατήρησα πως υπάρχει μια περιοχή στην "εσωτερική SD" και στον "χώρο αποθήκευσης εφαρμογών" που καταλαμβάνει αρκετό χώρο και παρουσιάζεται ως "system data".
(δείτε τις επισυναπτόμενες εικόνες)

Έστειλα email στον δημιουργό της εφαρμογής για να τον ρωτήσω τι είδους αρχεία ονομάζει "system data" η εφαρμογή του και μου έδωσε την παρακάτω απάντηση:

 

Dear developer,

[...]My device is Motorola Atrix and I use a Cyanogenmod7 custom rom. My phone has an external sd card, an internal one and it also has a seperate space for application storage. Checking my disk usage of the internal sd and the application storage space I noticed that there is an uknown data volume indicated as "system data". This file is not visible or accecible using any file manager. Could you explain me please which exactly kind of files does diskusage name as "system data"? Thank you for your help.

Best,
S.A.

Hi Stelios,

Quick answer: I don't know smile.gif

File system reports to my application number of free blocks, total number of blocks and I also sum up sizes of all files I found on the volume. If there is a discrepancy between values reported by filesystem and my measurements - I report it as system data. It can be block allocated for internal filesystem structures like directories and inside tables, but it can also include lost files or files I failed to access, like the directory used by android for Apps to SD support.
--
Regards,
Ivan

Μου είπε δηλαδή ότι ως "system data" ονομάζονται ο όγκος που προκύπτει από την διαφορά του ελεύθερου χώρου που δείχνει το σύστημα στην εφαρμογή και του αθροίσματος όλων των αρχείων.

Ο χαμένος χώρος δεν είναι λίγος και μεγαλώνει αργά αλλά σταθερά όσο περνάει ο καιρός. Πιστεύω πως περιέχει άχρηστα αρχεία ή κατάλοιπα κι αυτό το λέω γιατί μετά από ένα restoration από CWM Nandroid back up τα διπλά αρχεία στην "εσωτερική SD" είχαν παρουσιαστεί έτσι και κατάφερα τότε να απαλλαγώ από τον όγκο τους με format και re-restoration για να σβηστεί η παλιά σαβούρα.
Πολλές βδομάδες μετά από αυτό, παρατήρησα ξανά την ύπαρξη των "system data" που αυξάνονται με αργό ρυθμό. Π.χ. εχθές έχασα ακόμη 20mb μνήμης λόγω μια αύξησής τους.

Τονίζω πως τέτοιος φάκελος ή αρχεία δεν είναι ορατά από κανέναν file explorer οπότε δεν μπορώ να δώ ούτε τι περιέχεται σε αυτά ούτε να τα διαγράψω.
Τονίζω επίσης πως ούτε με πρόσβαση root είναι ορατά.

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ή μόνο σε μένα παρουσιάζεται αυτός ο μυστήριος όγκος δεδομένων??

post-123340-0-12592100-1361727491_thumb.png

post-123340-0-43312100-1361727501_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπα thanks αλλά το έχω δοκιμάσει. Αυτό δεν μου εμφανίζει καν τον επίμαχο όγκο αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντi να το τσεκαρεις ετσι πατα στο diskusage "root required" και ρωτα το για /data

 

Το είχα δοκιμάσει ήδη. Επισυνάπτω screenshot.

Δεν νομίζω πως βοηθάει για κάποιο συμπέρασμα.

Καμιά ιδέα???

post-123340-0-97909700-1361804933_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να το βρεις με την εντολή du -c -d 1 /data/ | sort -n -r

Από το terminal (πρώτα δώσε su)

 

Ευχαριστώ, καλή φάση. Το έκανα και ο περιβόητος φάκελος δεν εμφανίζεται, παραθέτω την εικόνα.

Δεν ξέρω σε τι συμπέρασμα να καταλήξω από αυτό.

Καμιά ιδέα?

post-123340-0-77670500-1361888438_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...