Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή τροφοδοτικού


spilioss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά χρειάζομαι μια βοήθεια ''γνώμη'' για αλλαγή στο τροφοδοτικό μου λόγω αγοράς καινούριας κάρτας γραφικών!
Είχα μια GT 630 και την δούλευα με τροφοδοτικό από πλαίσιο Turbo-x value series 550W χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα! 
Πήρα την GTX 670, πάλι δεν μου έχει πρόβλημα απόδοσης αλλά ζεσταίνεται πολύ γρήγορα(δηλαδή σε gaming φτάνει αισίως τους 50 βαθμούς τουλάχιστον).
Σίγουρα θέλω μεγαλύτερο τροφοδοτικό αλλά αν μπορείτε να μου προτείνετε ένα! 
Σημείωση δίνω maximum 70 ευρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σίγουρα θέλεις μεγαλύτερο τροφοδοτικό" επειδή το παρόν ζεσταίνει τη κάρτα σου; 

Δηλαδή με νέο τροφοδοτικό πιστεύεις θα δεις χαμηλότερες θερμοκρασίες;

Όταν ένα τροφοδοτικό δε σηκώνει τη κάρτα, απλά δε θα παίξει φίλε μου.

Το ότι το τροφοδοτικό σου δεν είναι & ότι καλύτερο είναι ένα άλλο θέμα βέβαια, αλλά μη ξεγελαστείς κιόλας πιστεύοντας τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε TS με όλη την καλή διάθεση και πρόθεση, έδωσες 350+ ευρό για μια κάρτα θεριό και την έβαλες πάνω στον turbo-x των διακοσίων watt??? (Και πολλά λέω). Τέλος πάντων.. Μέχρι να έρθει το καινούριο σου τροφοδοτικό, καλύτερα βάλε πίσω την gt630 στο σύστημα γιατί η 670 σου (και όχι μόνο) κινδυνεύει -σε στρεσσάρισμα-. Η θερμοκρασία της κάρτας σου είναι μια χαρά, αλλά το συγκεκριμένο psu μέχρι και φωτιά μπορεί να πάρει στην προσπάθειά του να ανταπεξέλθει. Όσο για τροφοδοτικό, κοίταξε αυτό που έχει δωρεάν μεταφορικά: http://www.skroutz.gr/s/1932321/Enermax-NAXN82-650W.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση: απο θεμα amber ποσο ειναι το ελαχιστο που πρεπει να δινει ενα τροφοδοτικο για αυτη την καρτα και ποσο για την 660;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση: απο θεμα amber ποσο ειναι το ελαχιστο που πρεπει να δινει ενα τροφοδοτικο για αυτη την καρτα και ποσο για την 660;

Η κατανάλωση όπως καταλαβαίνεις εξαρτάται απ'όλα τα parts ενός υπολογιστή.. Φυσικά όμως τα πιο ενεργοβόρα είναι η κάρτα γραφικών κι ο επεξεργαστής. Αν υποθέσουμε πάντως πως έχουμε ένα ισορροπημένο build για την κάθε περίπτωση, για την 670 καλό είναι να υπάρχουν από 40Α και πάνω στη 12άρα γραμμή, ενώ για μία 660 από 34 και πάνω.. Αυτά πολύ γενικά πάντως, οι τιμές των Α είναι ενδεικτικές για να είσαι άνετος και όχι οριακά και σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ampere ποιοτικών τροφοδοτικών. 

 

Παιδιά αυτό? 

 

http://www.skroutz.gr/s/410171/Thermaltake-Berlin-630W.html

 

νομίζω με καλύπτει 

Σε καλύπτει απόλυτα. Απλά αν δεν σκοπεύεις να ξοδέψεις όλο το budjet, κοίταξε αυτό που είναι λιγάκι καλύτερο και έχει 5 χρόνια εγγύηση: http://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-ProSeries-550W-Core-Edition-Full-Wired-Bronze.html ή από εδώ πιο οικονομικά αν είσαι από Aθήνα: http://www.okcomputer.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=1643&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=57

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχεις ; Έγκλημα φίλε ... με σοβαρό stress παίζει να πάρεις στα χέρια, ποιά cpu έχεις ; Πολύ καλό value-for-money το berlin 630w, 45Α στα 12A με 80-85% απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα αυτά που μου προτείνεις αλλά είδα και αυτό, πες μου την γνώμη σου 

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=1210&product=15654

Μια χαρά είναι κι αυτό. Απλά στα ~ίδια χρήματα θα προτιμούσα το enermax που σου πρότεινα πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχεις ; Έγκλημα φίλε ... με σοβαρό stress παίζει να πάρεις στα χέρια, ποιά cpu έχεις ; Πολύ καλό value-for-money το berlin 630w, 45Α στα 12A με 80-85% απόδοση.

Αυτό έχω ναι, αλλά δεν το ρισκάρω ακόμα με παιχνίδια βαριά...  Μέχρι να πάρω τροφοδοτικό! Για αυτό και ζήτησα την γνωμη σας πριν κάνω το οτιδήποτε γιατί από καινούρια τροφοδοτικά πραγματικά δεν έχω ιδέα τι παίζει στην αγορά και δεν θέλω να πάρω καμιά μαλακιά στηριζόμενος μόνο στην περιγραφή! Θέλω να πάρω κάτι δοκιμασμένο γιατί είναι κρίμα να μην έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα μου 100% ακόμα! Έχω i3 3120 3.4! Που και αυτός πάει για άλλαγμα σε λίγο! Φτιάχνω τον υπολογιστή από την αρχή γιαυτό πήρα και κάρτα! Πρώτα άλλαξα μητρική, μετα καρτα και τώρα το βασικότερο το τροφοδοτικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρωταω αυτο γιατι ενα φιλαρακι θελει να παρει την 660 και ρωταει αν τον καλυπτει το hantol 550watt που βγαζει 20A στην 12αρα

Όχι, για κανένα λόγο τέτοιο τροφοδοτικό. Ας κοιτάξει αυτό που έιναι εκατομμύρια φορές καλύτερο και με δωρεάν μεταφορικά: http://www.skroutz.gr/s/394714/Antec-Neo-Eco-450C.html Για τυπικούς λόγους, αν θέλεις πες μας και το σύστημα του φίλου σου αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα ειναι ενα ετοιμο της dell αποτελειτε απο εναν intel i3 2100 6 gb ram 1 tb hdd την gt 420 καρτα γραφικων και απο μια μητρικη dell (ετσι γραφει πανω)! τροφοδοτικο dell 300 watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα ειναι ενα ετοιμο της dell αποτελειτε απο εναν intel i3 2100 6 gb ram 1 tb hdd την gt 420 καρτα γραφικων και απο μια μητρικη dell (ετσι γραφει πανω)!

Πολλά από τα "brand pc" έχουν συγκεκριμένη διάταξη των parts στο εσωτερικό του κουτιού, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τα αντικαταστήσεις με άλλα του εμπορίου, παραμόνο με αυτά της ίδια της εταιρείας. Για παράδειγμα μπορεί το συγκεκριμένο pc να παίρνει small factor τροφοδοτικό, πράγμα που σημαίνει πως δεν μπορεί να τοποθετηθεί κανένα τροφοδοτικό απ'όσα έχουν αναφερθεί έως τώρα. Οπότε όταν μάθεις ποιο συγκεκριμένο μοντέλο υπολογιστή έχει, πες το μας να το ψάξουμε αν μπορεί να δεχθεί αναβαθμίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο περνει κανονικο τροφοδοτικο το εχω τσεκαρει. Θα επανελθω αυριο για να σας αναφερω το μοντελο του υπολογιστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...