Προς το περιεχόμενο

Οι Mark Zuckerberg, Bill Gates, Jack Dorsey παρακινούν τους νέους στον προγραμματισμό


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΑΚΡΙΑ παιδια...ξερω 3 ανθρωπους που κατεστρεψαν τη ζωη τους...εργαζονταν σε ιδιωτικες εταιριες την πολυπαθη 15ετια  90-2005  .. οι 2 πασχουν απο κρισεις αγχους και ο 3ος ανεπτυξε προβλημα με τους μυς των ματιων του (ανοιγοκλεινει συνεχως τα βλεφαρα και του προκαλει πονοκεφαλους) .... εργαζονταν 10ωρα στην εταιρια αλλα συνεχιζαν και στο σπιτι ...να τα χεσω τα λεφτα που επαιρναν η εταιρια εβγαζε 200.000 το μηνα και αυτοι 5.000 ...θα μου πεις...ειναι τρελο το ποσο ! Ναι οκ αλλα λιγο ποιο κατω 3-4 εβγαζε το τελευταιο σουβλατζιδικο στη θεσσαλονικη και το τελευταιο τσιπουραδικο στο βολο ... στην αμερικη τετοια ποστα ειναι με τουλ 10Κ$ το μηνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι μωρέ γιατί το παιδάκι να μη μαθαίνει στο δημοτικό 2-3 γλώσσες και προγραμματισμό αντί να μαθαίνει την θρησκευτικά που είναι η επίσημη θρησκεία της χώρας του (καλώς ή κακώς) και ιστορία της ελλάδος. Ας καταργήσουμε και την γραμματική ορθογραφία αφού το παιδί στα 12 θα φτιάξει το πρώτο του word με αυτόματη διόρθωση... 

 

Δε πάμε καλά...

Αλλά το χειρότερο είναι

 

Τι μπορεί να είναι χειρότερο από το να χάνονται χιλιάδες θέσεις εργασίας λόγω της τεχνολογίας; Η κατάσταση αυτή η ίδια δεν είναι βιώσημη. Παλιά υπήρχαν ένα σωρό θέσεις εργασίας που έχουν καταργηθεί ή γίνοντια με πολύ λιγότερα άτομα λόγω τεχνολογίας και πάμε τώρα και στην τηλεκπαίδευση καλή και άγια που θα στερήσει άλλες τόσες, στους αυτόματους πωλητές, αυτόματους παρασκευαστές πίτσας, την κατάργηση της μοδίστρας-ράφτη αφού όλα βγαίνουν από μηχανές έτοιμα με 1 ευρώ ανα κομμάτι σε γραμμή παραγωγής...

Χανονται χιλιαδες θεσεις εργασιας και μεσω της τεχνολογιας δημιουργουνται καινουργιες,Παρα πολυς κοσμος δουλευει μεσω της τεχνολογιας και της δινει ζωη και μην κοιτας στην Ελλαδα κοιτα σε παγκοσμιο επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βασικα θεωρω πως στην Ελλαδα πρεπει να αρχισουν να κανουν μαθηματα στα παιδακια Βασικα μαθηματα οπως ειναι ο ΚΟΚ.

Μετα να τα μαθαινουν να σκεφτονται οτι δεν τα ξερουν ολα και οτι πρεπει να ψαξουν να τα μαθουν ολα,

Μετα μαθηματα να μην ειναι Ελληναραδες οταν μεγαλωσουν και οτι ο κοπος των αλλων να πληρωνεται και οχι να ειναι τζαμπα γιατι νομιζουν οτι καποιοι ειναι θεοι και εχουν μεγαλυτερα προβληματα απο τους αλλους,

Επισης βασικο μαθημα ειναι να τους δειξουν οτι οταν ερχεται καποιος να σου κανει την ΔΟΥΛΕΙΑ που εσυ δεν ξερεις να τον αφησεις να την κανει χωρις υποδειξεις γιατι στο κατω κατω θα κανεις και παζαρια και μετα οταν σε 20 γενιες αλλαξει ο Ελληνας μπορει να μαθει και προγραμματισμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έχει γίνει και της μόδας πια στους νέους. Πληροφορική μαθαίνει κανείς από ΙΕΚ μέχρι και Πολυτεχνείο. Μπορεί κάποιος να μάθει σε ΙΕκ δημόσια, ιεκ ιδιωτικά, πανεπιστήμια, τει και πολυτεχνεία συν ιδιωτικά κολλέγια. Δηλαδή πόσοι νέοι πάνε και σπουδάζουν πληροφορική ίσως για αυτό έχουν πέσει τόσο και οι αμοιβές εδώ στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι αμοιβες των γιατρων εδω ειναι πολυ χαμηλοτερες και ειναι ποιο αναγκαιοι στον κοσμο, αλλα δεν γινεται λογος γιαυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΚΡΙΑ παιδια...ξερω 3 ανθρωπους που κατεστρεψαν τη ζωη τους...εργαζονταν σε ιδιωτικες εταιριες την πολυπαθη 15ετια  90-2005  .. οι 2 πασχουν απο κρισεις αγχους και ο 3ος ανεπτυξε προβλημα με τους μυς των ματιων του (ανοιγοκλεινει συνεχως τα βλεφαρα και του προκαλει πονοκεφαλους) .... εργαζονταν 10ωρα στην εταιρια αλλα συνεχιζαν και στο σπιτι ...να τα χεσω τα λεφτα που επαιρναν η εταιρια εβγαζε 200.000 το μηνα και αυτοι 5.000 ...θα μου πεις...ειναι τρελο το ποσο ! Ναι οκ αλλα λιγο ποιο κατω 3-4 εβγαζε το τελευταιο σουβλατζιδικο στη θεσσαλονικη και το τελευταιο τσιπουραδικο στο βολο ... στην αμερικη τετοια ποστα ειναι με τουλ 10Κ$ το μηνα .

Αυτό δε το χα σκεφτεί. Ότι τόση ώρα που λέμε ότι οι προγραμματιστές στο εξωτερικό παίρνουν 5000 και όλοι λέμε πω τι μισθός, εκεί αναλογικά πάλι θα υπάρχουν δουλειές που με πολύ λιγότερο άγχος θα βγάζει κάποιος καλά λεφτά. Πχ σερβιτόρος στην Αγγλία βγάζει ένα 1000άρικο χώρια τη διαμονή-διατροφή...

 

Τι να λέμε τώρα...

Αλλά όπως έγραψε κάποιος ότι όπως δε γινόμαστε όλοι γιατροί έτσι δε γινόμαστε όλοι και προγραμμτιστές. ΓΙατί το θεοποιήσαμε πια; Άλλη μια επιστήμη είναι.Όπως εγώ δε μαθαίνω πρώτες βοήθειες στο δημοτικό ή κανόνες υγιεινής όπως θα έπρεπε γιατί να μάθω προγραμματισμό; Στο εξωτερικό κάπου είχα διαβάσει θέλουν να τον βάλουν στην 1η δημοτικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προγραμματιστής στην Ελλάδα... α καλό ε! Ρε δεν αξίζει στην Ελλάδα τίποτα άλλο από σουβλατζής και δημόσιος υπάλληλος. Τι άλλο πρέπει να γίνει για να το καταλάβετε?

 

Προγραμματιστής και εγώ και έχω περάσει καλά....Ένα θα σου πω γιατί κάνω και δουλειές και εκτός Ελλάδας (κυρίως).  Καλύτερα 1 project αλλού παρά 4 στην Ελλάδα. Τρελή πίεση, ζητάνε ότι υπάρχει ή ότι έχουν δει, ίσως και αυτά που δεν έχουν δει, το ζητάνε τώρα και για λεφτά .Τι θες και λεφτά? Eδω τώρα αυτά τα κάνουν τα ανιψάκια μου (παλιά ήταν ο ξάδελφος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να πω πως τα παιδιά παραπάνω έχουν άδικο σε αυτά που γράφουν για τις κακές συνθήκες που επικρατούν στον κλάδο, να τονίσω πως για αυτό ευθύνεται η γενικότερη εργασιακή ζούγκλα στην οποία βυθιζόμαστε και όχι το επάγγελμα αυτό καθεαυτό. 

 

Ίσα ίσα που αν το ασκείς σε ένα οργανωμένο εταιρικό περιβάλλον μέσα στο οποίο η δουλειά βγαίνει σύμφωνα με κάποια πλάνα και όχι όπως λάχει, γίνεται εύκολα ξεκούραστο και stress free. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προγραμματιστής στην Ελλάδα... α καλό ε! Ρε δεν αξίζει στην Ελλάδα τίποτα άλλο από σουβλατζής και δημόσιος υπάλληλος. Τι άλλο πρέπει να γίνει για να το καταλάβετε?

 

Προγραμματιστής και εγώ και έχω περάσει καλά....Ένα θα σου πω γιατί κάνω και δουλειές και εκτός Ελλάδας (κυρίως).  Καλύτερα 1 project αλλού παρά 4 στην Ελλάδα. Τρελή πίεση, ζητάνε ότι υπάρχει ή ότι έχουν δει, ίσως και αυτά που δεν έχουν δει, το ζητάνε τώρα και για λεφτά .Τι θες και λεφτά? Eδω τώρα αυτά τα κάνουν τα ανιψάκια μου (παλιά ήταν ο ξάδελφος)

Κλασική ατάκα ηλίθιου αφεντικού που έχει βγάλει λύκειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο εξωτερικό οι συνθήκες εργασίας πάλι τραγικές είναι, απλά οι αμοιβές είναι πολύ πολύ καλύτερες. Γνωστή φωτογραφία απο zynga που κυκλοφορεί:

 

post-56025-0-28559400-1361899739_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κάθεται κάποιος 12-14 ώρες την ημέρα και μετά άλλες τόσες σπίτι για να μάθε τις νέες αλλαγές/γλώσσες και δε ξέρω γω τι επηρεάζει τα πάντα. Σωματικά-ψυχολογικά και γενικότερα...

 

Εγώ μόλις με ένα χρόνο στα αμφιθέατρα και στα εργαστήρια που στην αρχή γούσταρα που κάναμε και τα στοιχειώδη πρώτο έτος έπρεπε να γραφτώ γυμναστήριο για να καταλάβω πόσο πρόλαβε να καταρρεύσει το σώμα μου σε ένα χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαθαίνουν συγκεκριμένη γλώσσα προγραμματισμού τα παιδιά στο σχολείο είναι και λάθος και μη δεοντολογικό. Γιατί όλες οι γλώσσες σχεδόν (οι σύγχρονες τουλάχιστον) σπονσοράρονται από εταιρίες κολωσσούς που έχουν κέρδη αυτό αυτό (C# της Microsoft, Java της Oracle κλπ). Το να μαθαίνουν όμως τα παιδιά αλγόριθμους (με χρήση ψευδοκώδικα) είναι χρήσιμο και βοηθάει στην κατανόηση των τρόπων επίλυσης προβλημάτων. Όχι στο δημοτικό βέβαια. Στο λύκειο γίνεται ήδη εδώ και πολλά χρόνια (στην τεχνολογική κατεύθυνση).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...