Προς το περιεχόμενο

Οι Mark Zuckerberg, Bill Gates, Jack Dorsey παρακινούν τους νέους στον προγραμματισμό


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν προγραμματιστής, έχω να πω (τουλάχιστον για την Ελλάδα) ΜΑΚΡΥΑ!!!!!!!!!!

Δεν υπάρχει χειρότερο επάγγελμα.

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

1. Πολύ άγχος

2. Deadlines

3. Υπερωρίες συνέχεια

4. Η δουλειά δεν φεύγει από το μυαλό σου ούτε όταν σχολάς.

5. Συνέχεια πρέπει να μαθαίνεις ΝΕΑ πράγματα. Χειρότερα και από το σχολείο. Μαθαίνεις νέα πράγματα με μεγαλύτερη συχνότητα από τι οι γιατροί.

6. ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ για αυτό που κάνεις.

7. Καταστρέφει την σωματική σας υγεία.

8. Καταστρέφει ΚΑΙ την ψυχική σας υγεία.

9. Ο προγραμματιστής πρέπει να κάνει τα πάντα και πρέπει να ξέρει τα πάντα.

10. Ο προγραμματιστής ΦΤΑΙΕΙ για τα πάντα.

11. Ο manager εύθυνεται  για την επιτυχία.

12. Καμία σοβαρή εξέλιξη.

13. Πρέπει να στίβεις το μυαλό σου όλη μέρα.

14. Το αντικείμενο είναι σχετικά με άλλα επαγγέλματα ΠΟΛΥ πολύπλοκο.

15. Αν είσαι πολύ καλός όλοι βασίζονται σε σένα, και αυτό σου δημιουργεί περισσότερο άγχος.

16. 50+ τεχνολογίες να διαλέξεις εξειδίκευση. 

 

Η δουλειά αυτή αξίζει αν παίρνεις 5000 ευρώ το μήνα, όπως στο εξωτερικό.

Αυτή την στιγμή στην αγορά οι junior ξεκινάνε με 580-750 (έλεος ούτε security) και οι ΠΟΛΥ καλοί senior μέχρι 1300.

Μεγαλύτερο μισθό μόνο αυτοί που δεν έχουν απολυθεί και ξαναπροσληφθεί.

 

Προτιμήστε μια άλλη δουλεία για να είστε πιο ευτυχισμένοι.

Κάπως έτσι είναι και το επάγγελμα το λογιστή. Τρελές ομοιότητες όμως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να μαθαίνουν συγκεκριμένη γλώσσα προγραμματισμού τα παιδιά στο σχολείο είναι και λάθος και μη δεοντολογικό. Γιατί όλες οι γλώσσες σχεδόν (οι σύγχρονες τουλάχιστον) σπονσοράρονται από εταιρίες κολωσσούς που έχουν κέρδη αυτό αυτό (C# της Microsoft, Java της Oracle κλπ). Το να μαθαίνουν όμως τα παιδιά αλγόριθμους (με χρήση ψευδοκώδικα) είναι χρήσιμο και βοηθάει στην κατανόηση των τρόπων επίλυσης προβλημάτων. Όχι στο δημοτικό βέβαια. Στο λύκειο γίνεται ήδη εδώ και πολλά χρόνια (στην τεχνολογική κατεύθυνση).

Δεν είμαι κατά σε αυτό. Η πληροφορική της 3ης λυκείου θεωρώ πως θα έπρεπε να είναι μάθημα γενικής. Γιατί οι γνώσεις που έδινε ήταν όντως χρήσιμες. Αφού φυσικά μάθει ο άλλος στο γυμνάσιο - λύκειο τι είναι υπολογιστής, πως δουλεύει και μερικά βασικά πράγματα να μάθει και λίγο την αλγοριθμική λογική. Αλλά ως εκεί.

 

Και όσοι βιτσιόζοι ελεύθερα ας ακολουθήσουν μετά σπουδές ανάλογες.

Αλλά το να θέλουμε να βάλουμε (στο εξωτερικό κυρίως) προγραμματισμό κανονικό σε μικρότερες ηλικίες είναι χαζό.

 

Κάπως έτσι είναι και το επάγγελμα το λογιστή. Τρελές ομοιότητες όμως!!!

Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό πριν λίγο. Είναι το 2ο πιο αγχωτικό επάγγελμα για μένα καθώς ξέρω άτομα που το κάνουν χρόνια (συγγενείς κυρίως). 

 

Ενημέρωση κάθε μέρα για εξελίξεις και αλλαγές. Χαοτική νομοοθεσία και χιλιάδες περιπτώσεις επί περιπτώσεων. Και φυσικά τα αφεντικά σε θέλουν διαθέσιμο όλη μέρα για συμβουλές και ερωτήσεις.

 

Όχι τίποτα άλλο αλλά το σκεφτόμουν και αυτό ως εναλλακτική επιλογή δουλειάς αλλά είναι το ίδιο ή και χειρότερο. Γιατί τουλάχιστον ο προγραμματιστής αμείβεται καλά στο εξωτερικό. Για τον λογιστή δεν έχω ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δε μας φτάνουν τόσοι προγραμματιστές. Πως θα πλουτίσουν όλες αυτές οι εταιρίες ακόμα περισσότερο. Πως θα βγάλουν ακόμα περισσότερα λειτουργικά και apps με το αζημίωτο φυσικά. Σιγά μη βάλουμε τον προγραμματισμό και στο νηπιαγωγείο. Όποιος θέλει μπορεί να πάει να σπουδάσει. 

Ενω τα αρχαια/κειμενα/εκθεση/ιστορια/θρησκευτικα που έχουμε μας χρειάστηκαν καπου ε; θα μπορουσε ακριβώς με την ίδια λογική οποιος θέλει να παει να σπουδάσει ολα τα παραπανω που αναφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω τα αρχαια/κειμενα/εκθεση/ιστορια/θρησκευτικα που έχουμε μας χρειάστηκαν καπου ε; θα μπορουσε ακριβώς με την ίδια λογική οποιος θέλει να παει να σπουδάσει ολα τα παραπανω που αναφερα.

Δεν είναι το ίδιο. Αυτά που αναφέρεις είναι γενικές γνώσεις. Ενώ ο προγραμματισμός δεν είναι. Η πληροφορική σαν πληροφορική οφείλει φυσικά να υπάρχει αλλά ως γενική γνώση πχ επεξεργασία κειμένου, λογιστικά φύλλα άντε άντε στο τσακίρ κέφι και λίγη επεξεργασία εικόνας. Αλλά το να αναγκάσεις τον άλλο να μάθεί προγραμματισμό είναι υπερβολή.

 

Όσο για το αν χρησιμεύει η ιστορία/θρησκευτικά/έκθεση κτλ δε ξέρω για σένα αλλά εμένα μου χρησίμευσαν όλα σαν γνώσεις για να αποκτήσεις μια σφαιρική άποψη για μερικά πράγματα. Αν ήταν να μαθαίνουμε μόνο ότι θα μας χρειαστεί τότε θα παίρναμε ειδίκευση από τα 6 μας γιατρός, φυσικός, χημικός και θα κάναμε ότι μας χρειάζεται...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τίποτα άλλο αλλά το σκεφτόμουν και αυτό ως εναλλακτική επιλογή δουλειάς αλλά είναι το ίδιο ή και χειρότερο. Γιατί τουλάχιστον ο προγραμματιστής αμείβεται καλά στο εξωτερικό. Για τον λογιστή δεν έχω ιδέα...

Ο λογιστής αμοίβεται ακόμα καλύτερα στο εξωτερικό, αλλά θέλει πάρα πάρα πολύ διάβασμα για να γίνεις λογιστής έξω. Εκτός από πανεπιστήμιο θες και ACCA η CIMA που συνήθως είναι 2-3 χρόνια αφού τελειώσεις το πανεπιστήμιο.

Ένα άλλο αρνητικό που έχει ο λογιστής στην Ελλάδα είναι ότι έχει να κάνει με ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ, με ότι συνεπάγεται αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογιστής αμοίβεται ακόμα καλύτερα στο εξωτερικό, αλλά θέλει πάρα πάρα πολύ διάβασμα για να γίνεις λογιστής έξω. Εκτός από πανεπιστήμιο θες και ACCA η CIMA που συνήθως είναι 2-3 χρόνια αφού τελειώσεις το πανεπιστήμιο.

Ένα άλλο αρνητικό που έχει ο λογιστής στην Ελλάδα είναι ότι έχει να κάνει με ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ, με ότι συνεπάγεται αυτό...

Πολύ πολύ πολύ διάβασμα. Θυμήστε μου κάτι: "πότε θα ζήσουμε;;;"

Μας έχουν πηδήξει πια. Βλέπω παιδάκια στα 9-10 τους να κάνουν 2 γλώσσες, πληροφορική, μπαλέτο, ποδόσφαιρο και δε ξέρω γω τι....

Και όλη αυτή η παρωδία συνεχίζεται μέχρι τα 25 για να βρουν μια "καλή δουλειά" όπου πάλι θα διαβάζουν διαβάζουν διαβάζουν ...

 

Δε ξέρω κάτι δε μου κολλάει...

 

Και ο φούρναρης της γειτονιάς με απολυτήριο δημοτικού ή ο αντίστοιχος σουβλατζής να καθαρίζει 4-5 χιλιάδες το μήνα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω τα αρχαια/κειμενα/εκθεση/ιστορια/θρησκευτικα που έχουμε μας χρειάστηκαν καπου ε; θα μπορουσε ακριβώς με την ίδια λογική οποιος θέλει να παει να σπουδάσει ολα τα παραπανω που αναφερα.

Θα με τρόμαζε η ιδέα του να θεωρείται μορφωμένος κάποιος που δεν ξέρει καθόλου ιστορία ή έκθεση :fear:

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν προγραμματιστής, έχω να πω (τουλάχιστον για την Ελλάδα) ΜΑΚΡΥΑ!!!!!!!!!!

Δεν υπάρχει χειρότερο επάγγελμα.

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

1. Πολύ άγχος

2. Deadlines

3. Υπερωρίες συνέχεια

4. Η δουλειά δεν φεύγει από το μυαλό σου ούτε όταν σχολάς.

5. Συνέχεια πρέπει να μαθαίνεις ΝΕΑ πράγματα. Χειρότερα και από το σχολείο. Μαθαίνεις νέα πράγματα με μεγαλύτερη συχνότητα από τι οι γιατροί.

6. ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ για αυτό που κάνεις.

7. Καταστρέφει την σωματική σας υγεία.

8. Καταστρέφει ΚΑΙ την ψυχική σας υγεία.

9. Ο προγραμματιστής πρέπει να κάνει τα πάντα και πρέπει να ξέρει τα πάντα.

10. Ο προγραμματιστής ΦΤΑΙΕΙ για τα πάντα.

11. Ο manager εύθυνεται  για την επιτυχία.

12. Καμία σοβαρή εξέλιξη.

13. Πρέπει να στίβεις το μυαλό σου όλη μέρα.

14. Το αντικείμενο είναι σχετικά με άλλα επαγγέλματα ΠΟΛΥ πολύπλοκο.

15. Αν είσαι πολύ καλός όλοι βασίζονται σε σένα, και αυτό σου δημιουργεί περισσότερο άγχος.

16. 50+ τεχνολογίες να διαλέξεις εξειδίκευση. 

 

ΘΕΤΙΚΑ

1. Ο προγραμματισμός είναι ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ πράγμα. Μόνο όταν το κάνεις για χόμπι ή έστω σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Είναι πολύ δημιουργικό όταν δεν εγκλωβίζεσαι στο παραγωγικό τμήμα μιας εταιρίας.

2. Σε μαθαίνεις να σκέφτεσαι και να αναλύεις προβλήματα.

3. Μπορείς να βγάλεις τρομερά λεφτά αν εκτός από προγραμματιστής κατεβάζεις και φοβερές ιδέες που δεν έχουν σκεφθεί άλλοι(σπάνιο). Το ίδιο κάνουν χιλιάδες άλλοι άνθρωποι όμως που δεν είναι προγραμματιστές, και πληρώνουν ένα προγραμμτιστή να τους κάνει την υλοποίηση.

Άλλα δεν βρίσκω.

 

Η δουλειά αυτή αξίζει αν παίρνεις 5000 ευρώ το μήνα, όπως στο εξωτερικό.

Αυτή την στιγμή στην αγορά οι junior ξεκινάνε με 580-750 (έλεος ούτε security) και οι ΠΟΛΥ καλοί senior μέχρι 1300.

Μεγαλύτερο μισθό μόνο αυτοί που δεν έχουν απολυθεί και ξαναπροσληφθεί.

 

Προτιμήστε μια άλλη δουλεία για να είστε πιο ευτυχισμένοι.

Όποιος προγραμματιστής σας πει ότι είναι ευτυχισμένος, είτε δουλεύει στο ΙΤ (δεν είναι πραγματικός προγραμματιστής) είτε είναι super nerd.

attachicon.gifnerd.jpg

 

Το video δεν είναι τίποτε άλλο από προσπάθεια να μαζέψουν νέα κορόιδα και να ρίξουν και άλλο το μισθό του προγραμματιστή λόγω μεγάλης προσφοράς.

Όποιος μου βρει έναν άλλο ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ λόγο που δημιουργήθηκε του στέλνω δώρο 10000 γραμμές κώδικα με αφιέρωση.

 

Ως προγραμματιστής 6 χρόνια Ελλάδα και 10 στην Αγγλία, θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα. 

 

Είμαι 36 και σκέφτομαι πολύ σοβαρά το τελευταίο χρόνο να αλλάξω επάγγελμα. Θέλω να "κλείνω" τον διακόπτη μόλις μπαίνω σπίτι. Και φυσικά, αντέχω 60% μείωση μισθού, χωρίς αλλαγές στην οικονομική μου κατάσταση. 

 

Ιδίως τώρα που το τελευταίο 18μηνο, τρέχω σε κάθε κολοχώρα της Ευρώπης και δουλεύω ασταμάτητα ολόκληρα 24ωρα χωρίς ύπνο. Χωρίς υπερωρίες ή κάτι έξτρα. 

 

 

Και φυσικά όσον αφορά το managment, spot on. 

 

Αποτυγχάνει το project λόγο BA, απώλεια resources (testing, UAT, ADI). Φταίει ο προγραμματιστής. Επιτυχαίνει το project, όλοι εκτός του προγραμματιστή δέχονται συγχαρητήρια και κομπάζουν στα διάφορα meeting. 

 

Γιατί ο προγραμματιστής δεν έχει φωνή, δουλεύει στο επόμενο project, αντί να κομπάζει στα power point του επόμενου management meeting. 

 

 

Και τα γράφω αυτά απόψε, μετά από σχετικό meeting απολογισμού του τελευταίου project που μπήκε live σε λιμάνι της Σουηδίας την Πρωτοχρονιά. 

 

 

Όσον αφορά της MS θα κάνω quote τον Linus για ότι είπε για την Nvidia πριν ένα χρόνο. Γνωρίζετε τί είπε, αλλάξτε μόνο το Nvidia σε MS. 

 

10 χρόνια τεχνολογικής γνώσης, και πετάνε στα σκουπίδια όλα όσα πούλαγαν μέχρι πέρισυ.  Γιατί πλέον επικεντρώνονται σε HTML5 & JScript, εγκαταλείπωντας έμμεσα SL και το .ΝΕΤ Framework. 

 

Καμμιά φορά σκέφτομαι να πουλήσω σπίτι και αμάξια, και να την κάνω κάπου ρίχνωντας το στο ψάρεμα, ζώντας σε καλύβα. (Βιετνάμ;)

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαθαίνουν συγκεκριμένη γλώσσα προγραμματισμού τα παιδιά στο σχολείο είναι και λάθος και μη δεοντολογικό. Γιατί όλες οι γλώσσες σχεδόν (οι σύγχρονες τουλάχιστον) σπονσοράρονται από εταιρίες κολωσσούς που έχουν κέρδη αυτό αυτό (C# της Microsoft, Java της Oracle κλπ). Το να μαθαίνουν όμως τα παιδιά αλγόριθμους (με χρήση ψευδοκώδικα) είναι χρήσιμο και βοηθάει στην κατανόηση των τρόπων επίλυσης προβλημάτων. Όχι στο δημοτικό βέβαια. Στο λύκειο γίνεται ήδη εδώ και πολλά χρόνια (στην τεχνολογική κατεύθυνση).

 

Ναι στη 2α ως μάθημα επιλογής που δέν περιλαμβάνεται στον μεσο όρο της χρονιας, και στην 3η μονο τεχνολογική και πάλι εχει χαμηλο συντελεστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω τα αρχαια/κειμενα/εκθεση/ιστορια/θρησκευτικα που έχουμε μας χρειάστηκαν καπου ε; θα μπορουσε ακριβώς με την ίδια λογική οποιος θέλει να παει να σπουδάσει ολα τα παραπανω που αναφερα.

 

 

Ελάτε ρε παιδιά που βοηθάει η ψευδογλώσσα ή ο προγραμματισμός στη πραγματική ζωή;

Τι προβλήματα να λύσεις;

 

Εγώ τελειώνω Πληροφορική σε ΤΕΙ και ξέρω C, Java, Assembly, SQL σε ικανοποιητικό επίπεδο.

 

ΔΕΝ με έχουν βοηθήσει πουθενά στη πραγματική ζωή...

 

Η ανάγνωση βιβλίων, το να είσαι ανοιχτόμυαλος και συνέχεια σε κίνηση σε βοηθούν ΠΟΛΥ περισσότερο απ'ότι να ξέρεις Java ή PHP...

 

Έχουμε γίνει δούλοι της τεχνολογίας. Ήμαρτον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε ρε παιδιά που βοηθάει η ψευδογλώσσα ή ο προγραμματισμός στη πραγματική ζωή;

Τι προβλήματα να λύσεις;

 

Εγώ τελειώνω Πληροφορική σε ΤΕΙ και ξέρω C, Java, Assembly, SQL σε ικανοποιητικό επίπεδο.

 

ΔΕΝ με έχουν βοηθήσει πουθενά στη πραγματική ζωή...

 

Η ανάγνωση βιβλίων, το να είσαι ανοιχτόμυαλος και συνέχεια σε κίνηση σε βοηθούν ΠΟΛΥ περισσότερο απ'ότι να ξέρεις Java ή PHP...

 

Έχουμε γίνει δούλοι της τεχνολογίας. Ήμαρτον.

Μια από τα ίδια. 4.5 χρόνια μετά και μετά από c,java,pascal,visual basic, sql και δε ξέρω γω τι άλλο χώσαν στο κεφάλι μου δεν χρησιμοποίησα τίποτα από αυτά και τίποτα από αυτά δε βελτίωσε τη ζωή μου.

 

Αυτά που με βοήθησαν εμένα είναι η έκθεση της 3ης λυκείου, η στατιστική, μάρκετινγκ, διοίκηση λίγα οικονομικά, τα office γενικά δηλαδή γενικές γνώσεις. Αυτά ναι σε βοηθάνε να καταλάβεις καλύτερα πράγματα γύρω σου.

 

Οι γλώσσες προγραμματισμού όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δε το χα σκεφτεί. Ότι τόση ώρα που λέμε ότι οι προγραμματιστές στο εξωτερικό παίρνουν 5000 και όλοι λέμε πω τι μισθός, εκεί αναλογικά πάλι θα υπάρχουν δουλειές που με πολύ λιγότερο άγχος θα βγάζει κάποιος καλά λεφτά. Πχ σερβιτόρος στην Αγγλία βγάζει ένα 1000άρικο χώρια τη διαμονή-διατροφή...

 

Τι να λέμε τώρα...

Αλλά όπως έγραψε κάποιος ότι όπως δε γινόμαστε όλοι γιατροί έτσι δε γινόμαστε όλοι και προγραμμτιστές. ΓΙατί το θεοποιήσαμε πια; Άλλη μια επιστήμη είναι.Όπως εγώ δε μαθαίνω πρώτες βοήθειες στο δημοτικό ή κανόνες υγιεινής όπως θα έπρεπε γιατί να μάθω προγραμματισμό; Στο εξωτερικό κάπου είχα διαβάσει θέλουν να τον βάλουν στην 1η δημοτικού...

Γιατι βελτιώνει τον τρόπο σκέψης σου και το χρησιμοποιεις γία πολλα πραγματα στην καθημερινοτητα...παρεπιπτοντως οι πρωτες βοήθειες είναι ευνόητες, οσο για το <όπως δε γινόμαστε όλοι γιατροί έτσι δε γινόμαστε όλοι και προγραμμτιστές> προφανώ πρεπει να είσαι πιο εξυπνο για να γίνεις προγραμματιστης...το οτι οι βάσεις για ιατρικες ειναι πιο ψηλα δεν αναιρει αυτο το γεγονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν προγραμματιστής, έχω να πω (τουλάχιστον για την Ελλάδα) ΜΑΚΡΥΑ!!!!!!!!!!

Δεν υπάρχει χειρότερο επάγγελμα.

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

1. Πολύ άγχος

2. Deadlines

3. Υπερωρίες συνέχεια

4. Η δουλειά δεν φεύγει από το μυαλό σου ούτε όταν σχολάς.

5. Συνέχεια πρέπει να μαθαίνεις ΝΕΑ πράγματα. Χειρότερα και από το σχολείο. Μαθαίνεις νέα πράγματα με μεγαλύτερη συχνότητα από τι οι γιατροί.

6. ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ για αυτό που κάνεις.

7. Καταστρέφει την σωματική σας υγεία.

8. Καταστρέφει ΚΑΙ την ψυχική σας υγεία.

9. Ο προγραμματιστής πρέπει να κάνει τα πάντα και πρέπει να ξέρει τα πάντα.

10. Ο προγραμματιστής ΦΤΑΙΕΙ για τα πάντα.

11. Ο manager εύθυνεται  για την επιτυχία.

12. Καμία σοβαρή εξέλιξη.

13. Πρέπει να στίβεις το μυαλό σου όλη μέρα.

14. Το αντικείμενο είναι σχετικά με άλλα επαγγέλματα ΠΟΛΥ πολύπλοκο.

15. Αν είσαι πολύ καλός όλοι βασίζονται σε σένα, και αυτό σου δημιουργεί περισσότερο άγχος.

16. 50+ τεχνολογίες να διαλέξεις εξειδίκευση. 

 

ΘΕΤΙΚΑ

1. Ο προγραμματισμός είναι ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ πράγμα. Μόνο όταν το κάνεις για χόμπι ή έστω σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Είναι πολύ δημιουργικό όταν δεν εγκλωβίζεσαι στο παραγωγικό τμήμα μιας εταιρίας.

2. Σε μαθαίνεις να σκέφτεσαι και να αναλύεις προβλήματα.

3. Μπορείς να βγάλεις τρομερά λεφτά αν εκτός από προγραμματιστής κατεβάζεις και φοβερές ιδέες που δεν έχουν σκεφθεί άλλοι(σπάνιο). Το ίδιο κάνουν χιλιάδες άλλοι άνθρωποι όμως που δεν είναι προγραμματιστές, και πληρώνουν ένα προγραμμτιστή να τους κάνει την υλοποίηση.

Άλλα δεν βρίσκω.

 

Η δουλειά αυτή αξίζει αν παίρνεις 5000 ευρώ το μήνα, όπως στο εξωτερικό.

Αυτή την στιγμή στην αγορά οι junior ξεκινάνε με 580-750 (έλεος ούτε security) και οι ΠΟΛΥ καλοί senior μέχρι 1300.

Μεγαλύτερο μισθό μόνο αυτοί που δεν έχουν απολυθεί και ξαναπροσληφθεί.

 

Προτιμήστε μια άλλη δουλεία για να είστε πιο ευτυχισμένοι.

Όποιος προγραμματιστής σας πει ότι είναι ευτυχισμένος, είτε δουλεύει στο ΙΤ (δεν είναι πραγματικός προγραμματιστής) είτε είναι super nerd.

attachicon.gifnerd.jpg

 

Το video δεν είναι τίποτε άλλο από προσπάθεια να μαζέψουν νέα κορόιδα και να ρίξουν και άλλο το μισθό του προγραμματιστή λόγω μεγάλης προσφοράς.

Όποιος μου βρει έναν άλλο ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ λόγο που δημιουργήθηκε του στέλνω δώρο 10000 γραμμές κώδικα με αφιέρωση.

Συμφωνώ και επαυξάνω, στην Ελλάδα αποτελεί με διαφορά την πιο κακοπληρωμένη εργασία, με εργοδότες που δε σέβονται τις ικανότητες σου και δίνουν ψίχουλα.

Άνοιξα δική μου επιχείρηση και βρήκα την ηρεμία μου και τις οικονομικές απολαβές που πάντα επιθυμούσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος που προσπαθούν να βάλουν προγραμματισμό σε μικρές τάξεις είναι τα κωλοσυμφέροντα τους πάλι. Για να έχουν πιο πολλούς δούλους. Το αν βελτιώνει τον τρόπο σκέψης σου δεν ξέρω πάντως σίγουρα δεν βελτιώνει την κριτική σου ικανότητα...

 

Μετά από τόση πληροφορική μπορώ να καταλάβω ποιά πράγματα με βοήθησαν στην καθημερινότητα μου και ποιά όχι. Σε μια σχολή που ευτυχώς δεν ήταν πληροφορική αλλά εφαρμοσμένη πληροφορική ένα μιξ πληροφορικής και οικονομικών με δόσεις διοίκησης και μάρκετινγκ και μπόλικη λογιστική είδα τι από όλα αυτά χρησίμευσαν σε μένα αλλά και ποιές γνώσεις του λυκείου...

 

Όταν κάναμε εργασίες με συμφοιτητές μου και μου στέλναν κείμενα τα οποία είχαν λάθος σύνταξη (τι να κάνουμε το καημένο το word διορθώνει μόνο την ορθογραφία) και χωρίς σαφή πορεία του λόγου. Όταν άτομα δε μπορούσαν να κάνουν έναν απλό σκελετό εργασίας και η εργασία ήταν χύμα πληροφορίες τότε λέμε σε τι βοηθάνε τα κείμενα και η έκθεση...

 

Εγώ αν μετανιώνω για κάτι είναι που σνόμπαρα μια ζωή τα μαθήματα της γλώσσας και της ιστορίας. Γιατί τα σνόμπαρα μια ζωή και όμως ήταν από τα πιο χρήσιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...