Προς το περιεχόμενο

μέγεθος ψύκτρας


ondine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αλλάξω το stock cooler του phenom 2 μου κι αναρωτιέμαι τι χωρά στο Supercase LX-803 μου. Δεν αναφέρομαι στο πλάτος, το οποίο προφανώς μπορώ να μετρήσω, αλλά στην απόσταση των ανεμιστήρων. Υπάρχει κάποιο ελάχιστο που πρέπει να γνωρίζω; Επηρεάζονται οι πλαϊνοί ανεμιστήρες του κουτιού από την ψύκτρα;

Ο λόγος που θέλω να το αλλάξω είναι επειδή χάλασε το Cool 'n' Quiet και τώρα έχω idle θερμοκρασίες 50oC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύνηθες πλάτος των ανεμιστήρων των ψυκτρών είναι 2-3cm. Εσύ σε ποια απόσταση αναφέρεσαι???  :blink:

 

ΞΕΧΝΑ τους πλαϊνούς ανεμιστήρες, αν βάλεις aftermarket ψύκτρα.

 

* Εκτός κι αν το κουτί είναι τεράστιο στο πλάτος... ;)

 

Απ' ότι είδα το κουτί σου έχει μέγιστο πλάτος  19cm, άρα μείον 1cm περίπου απ' τη πλάτη ως τη μητρική χονδρικά κι έχεις διαθέσιμα τα 18cm.

 

 

χάλασε το Cool 'n' Quiet

 

Σε χάνω εδώ...

 

 

* Πες μας και πόσα χρήματα διατίθεσαι να δώσεις κι αν σκοπεύεις για oveclock ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερόμουν στο πλάτος του κουτιού, όχι της ψύκτρας. Δεν ήξερα πως πρέπει να αφαιρεθούν οι ανεμιστήρες του πύργου για να χρησιμοποιηθεί όλο το πλάτος.

Η ερώτησή μου ήταν για την απόσταση του case fan από τη cpu cooler και με κάλυψες, ευχαριστώ.

 

Όσον αφορά το CnQ είναι από άλλο ανέκδοτο, έχω φτιάξει σχετικά θέματα στο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι στο θέμα επειδή έκανα επιλογή. Σκέφτομαι να πάρω την Hyper Evo 212 της Coolermaster. Είδα πως έχει ύψος 16cm. Πάλι πρέπει να βγάλω τους πλαϊνούς ανεμιστήρες; Θέλω πω, το πρόβλημα είναι αν χωρούν ή γίνεται μπέρδεμα με τη ροή αέρα; Στο πλάι έχω δύο, φαντάζομαι το θέμα είναι στον πάνω, κάτω που βλέπει απέναντι από την κάρτα γραφικών δε θα ενοχλεί. Φαντάζομαι.

Ο λόγος που θέλω να αλλάξω ψύκτρα είναι ότι ενώ έχω χαμηλές load θερμοκρασίες, λιγότερο από 50οC, το idle δεν πέφτει κάτω από 45.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, ποστάρω τελευταία φορά για την περίπτωση που κάποιος βρεθεί στη δική μου θέση και ενδιαφέρεται να μάθει τι έγινε.

Όπως είπα έχω το Supercase LX-803 και θέλω ψύκτρα για τον Phenom II μου. Πήρα λοιπόν την Coolermaster Hyper 212 Evo. Χώρεσε μια χαρά μέσα. Έβγαλα τον ένα πλαϊνό ανεμιστήρα και τον έκανα pull για την ψύκτρα. Αυτόν που είχε η συσκευασία τον έχω push προς τα πίσω,

Αυτά. Αν θέλετε κλειδώστε το topic.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...