Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Σκέφτομαι να κάνω laser μέσα στον Μάρτιο καθότι έχω 2κ κάτι μυωπία και στα 2 μάτια αλλά έχω περίπου και 1 βαθμό αστιγματισμό στο καθένα! Βρήκα και ένα άλλο τοπικ αλλά ήταν παλιό και έχει προχωρήσει λίγο η τεχνολογία από τότε, θα ήθελα να μου πείτε περίπου πόσο θα κοστίσει και τυχόν κινδύνους, αν πρέπει να αποφεύγω κάτι μετά και να μου προτείνετε κάποιον καλό γιατρό!

 

Έχω συστάσεις για τον κύριο εδώ από ένα γνωστό που έκανε

http://myopia-laser-tsioulias.gr/

Ξέρετε να μου πείτε για τον συγκεκριμένο γιατρό?

 

Ευχαριστώ!

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Yπάρχει σελίδα που συζητιέται το θέμα και είναι μια χαρά ενεργή.

Λίγοι είναι οι βαθμοί σου για να κάνεις επέμβαση, δεν ξέρω αν γίνεται κιόλας. Καλό θα ήταν να πας για έναν προεγχειριτικό. Η εγχείριση κοστίζει 2000-2500€ αλλά έχω ακκούσει και 1300€ αλλά σε νοσοκομείο. Εμένα 2500 μου κόστισε με τις επισκέψεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου! Μπορείς να μου στείλεις το Link γιατι δεν την βρηκα!

Οι βαθμοί δεν είναι χαμηλοί! Ισα ισα που είναι σε καλό σημείο για να κάνω laser και έχω σταθερή διάθλαση εδώ και 3-4 χρόνια! Είμαι 22μισό τώρα.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μυωπία σου είναι πολύ μικρή για εγχείρηση, η ηλικία σου είναι ακόμα μικρή για να πεις οτι σταθεροποιήθηκε η μυωπία σου.

Πες οτι παρολα αυτά εσύ επειμένεις και μπορείς να κάνεις. Σου αφήνω μια τελευταία σκέψη : γιατί τόσοι άλλοι <<μεγάλοι>> άνθρωποι δεν έχουν κάνει ?? πχ bill gates, pronti, σαμαράς, κόκαλης και τόσοι άλλοι.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μυωπία επίσης ανεβαίνει με τα χρόνια σε πολλούς, χωρίς να σταματά.

 

Γυαλιά μπορείς να αλλάζεις κάθε δύο χρόνια (προτεινόμενο), αλλά πόσες φορές μπορείς να κάνεις επέμβαση με laser; Δεν έχω ακούσει πάνω από μία.

 

 

Γιατί δεν μπορούν να κόβουν συνέχεια από το μάτι, το οποίο δεν ανανεώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

....Γυαλιά μπορείς να αλλάζεις κάθε δύο χρόνια (προτεινόμενο)...

 

 

 

με το νεο νομο εγινε καθε 3 χρονια κι απο 150 ευρω το εκαναν 100, ετσι ακουσα στο ραδιο χτες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το νεο νομο εγινε καθε 3 χρονια κι απο 150 ευρω το εκαναν 100, ετσι ακουσα στο ραδιο χτες.

 

Iσχυει. Και τα λεφτα σε κανα χρονο θα τα παρουμε.. Πηγα πριν μια εβδομαδα στον οφθαλμιατρο μετα απο 3 χρονια και μου το πε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί νόμους λέτε;

 

Από πότε νόμος σας απαγορεύει να κάνετε τις απαραίτητες εξετάσεις κάθε δύο χρόνια;

Δεν νομίζω.

 

 

Αυτό που πιθανόν να ενοείτε, είναι σε περιπτώσεις που χρησιμοποιείτε το ΕΣΥ ή πέρνετε λεφτά για τα έξοδα απο το ΙΚΑ κλπ.

Εγώ ποτέ, ακόμα και στην Ελλάδα μέχρι το 2002 που έμενα, δεν πήγα τους κομπογιαννίτες του ΕΣΥ, ούτε ζήτησα μια δραχμή (τότε) από ΙΚΑ και μλκς.

 

Η υγεία του καθενός, και δη όραση, είναι πολύ σημαντικά για να τα αφήσουμε σε άλλους να τα κανονίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί νόμους λέτε;

 

Από πότε νόμος σας απαγορεύει να κάνετε τις απαραίτητες εξετάσεις κάθε δύο χρόνια;

Δεν νομίζω.

 

 

Αυτό που πιθανόν να ενοείτε, είναι σε περιπτώσεις που χρησιμοποιείτε το ΕΣΥ ή πέρνετε λεφτά για τα έξοδα απο το ΙΚΑ κλπ.

Εγώ ποτέ, ακόμα και στην Ελλάδα μέχρι το 2002 που έμενα, δεν πήγα τους κομπογιαννίτες του ΕΣΥ, ούτε ζήτησα μια δραχμή (τότε) από ΙΚΑ και μλκς.

 

Η υγεία του καθενός, και δη όραση, είναι πολύ σημαντικά για να τα αφήσουμε σε άλλους να τα κανονίζουν.

 

Οχι τις εξετασεις. Να παρουμε το επιδομα 100€ για τα νεα γυαλια αν θελουμε να παρουμε με την νεα συνταγη γιατρου. Αν ειναι δυνατον. Οποτε θες πας και κανεις εξετασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Θέλω να ρωτήσω προτού απευθυνθώ σε οφθαλμίατρο ποια είναι τα μελλοντικά προβλήματα εγχείρησης laser για μυωπία. Γνωστός μου που θέλει να κάνει και αυτός πήγε σε 3 οφθαλμιάτρους, και οι 3 φορούσαν γυαλιά. Αφού συζήτησαν τιμές κλπ, τους ρωτάει γιατί γιατρέ εσύ δεν έχεις κάνει laser. Οι απαντήσεις τους δεν ήταν πειστικές. Ένας του είπε γιατί είναι θέμα μαρκετινγκ λόγω της δουλειάς μου. Μήπως το φοβούνται και οι ίδιοι;

 

Επίσης άκουσα πως λόγω του ότι το μάτι είναι πολύ ευαίσθητο όργανο δε μπορούν να γίνουν πολλές επεμβάσεις. Το laser ουσιαστικά είναι επέμβαση για το μάτι. Εάν το κάνεις, στη συνέχεια στα 50 σου π.χ. μπορεί όπως κάθε άνθρωπος να εμφανίσεις καταρράκτη. Τότε δε θα μπορείς να επέμβεις ξανά στο μάτι. Αυτό κατά πόσο ισχύει; Όσοι έχουν κάνει γνωρίζουν παρόμοια προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει λέιζερ, πιου πιου, για αστιγματισμό όμως, μια χαρά πήγε, καλά αποτελέσματα είχα, ξεφορτώθηκα τα γυαλιά για 20 χρονια, αυτό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανει εδω και 9 χρονια η κορη μου στα 18 , εγω πριν 7 χρονια στα 50 και απαλλαχτηκα μετα απο 37 χρονια απο τα γυαλια και η γυναικα μου πριν 5 χρονια .

 

Κανενας δεν ειχε προβλημα.

 

Διορθωση: Στα 40 μου ειχα κανει καταρακτη και στα δυο ματια αλλα αυτο δεν με εμποδισε για το laser μυωπιας.


Έχω κάνει λέιζερ, πιου πιου, για αστιγματισμό όμως, μια χαρά πήγε, καλά αποτελέσματα είχα, ξεφορτώθηκα τα γυαλιά για 20 χρονια, αυτό.

 

Τι εννοεις για 20 χρονια . Πιου πιου  τι ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανει εδω και 9 χρονια η κορη μου στα 18 , εγω πριν 7 χρονια στα 50 και απαλλαχτηκα μετα απο 37 χρονια απο τα γυαλια και η γυναικα μου πριν 5 χρονια .

 

Κανενας δεν ειχε προβλημα.

 

 

Τι εννοεις για 20 χρονια . Πιου πιου τι ειναι ?

Το 1994 έκανα λέιζερ... .. Και ποιο είναι το ηχιτικο κλιπ που χρησιμοποιούν στις ταινίες για την ρηπη λέιζερ; pew pew!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...