Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, spilios6 είπε

Καλησπέρα γνωρίζουμε αν αυτη την περιοδο με τις κλειστες μας αν πραγματοποιουνται επεμβασεις σε ιατρεια ?

Καλησπέρα. Τα χειρουργεία έχουν αναβληθεί και πραγματοποιούνται μόνο σε σοβαρές περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, spilios6 είπε

Σε ευχαριστω , ελεγα να εκμεταλευτω την καραντινα !!!

Δεν χανεις κατι να μιλησεις με τον γιατρο σου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μεγάλο ιδιωτικό κέντρο στην Γλυφάδα λειτουργει με προσωπικό ασφαλείας και μόνο για επείγοντα περιστατικά...

Ας ελπίσουμε ότι θα γυρίσουμε σύντομα στην κανονικότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DrNick είπε

Καλησπέρα παιδιά! Όχι, δε γίνονται laser ούτε άλλες "τακτικές" επεμβάσεις. 

Οφθαλμολογικες εξετάσεις ρουτίνας γίνονται; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οφθαλμολογικες εξετάσεις ρουτίνας γίνονται; 

Καλησπέρα Γιάννη! Όχι, μόνο επείγοντα περιστατικά. 

Επεξ/σία από DrNick
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ανέφερα μια φορά παλιότερα αλλά είδα ότι πέρασε στο ντούκου και με ανησυχεί. Προσοχή στο  BLUE LIGHT αλλιώς τζάμπα την κάνετε την εγχείρηση όλοι σας. Βάλτε προγράμματα φίλτρα στα κινητά σας, στους υπολογιστές, παντού. Και αν είστε όλη μέρα μπροστά από μια οθόνη αξίζει και να ενισχύσετε μαζί με ό,τι άλλο πρόβλημα έχετε με το συγκεκριμένο φίλτρο τους φακούς σας. Σας μιλάει κάποιος που την έκανε και τώρα έχει αστιγματισμό (ενώ δεν είχα πριν) και λίγια μυωπία ξανά. Έχω πολύ διάβασμα να κάνω στο θέμα του κορονοιού οπότε ευελπιστώ με αυτά που σας είπα να σας προβλημάτισα και να το ψάξετε λίγο και να κάνετε συζήτηση μεταξύ σας. Αντίο από εμένα.

Επεξ/σία από NinjaMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, NinjaMan είπε

Το ανέφερα μια φορά παλιότερα αλλά είδα ότι πέρασε στο ντούκου και με ανησυχεί. Προσοχή στο  BLUE LIGHT αλλιώς τζάμπα την κάνετε την εγχείρηση όλοι σας. Βάλτε προγράμματα φίλτρα στα κινητά σας, στους υπολογιστές, παντού. Και αν είστε όλη μέρα μπροστά από μια οθόνη αξίζει και να ενισχύσετε μαζί με ό,τι άλλο πρόβλημα έχετε με το συγκεκριμένο φίλτρο τους φακούς σας. Σας μιλάει κάποιος που την έκανε και τώρα έχει αστιγματισμό (ενώ δεν είχα πριν) και λίγια μυωπία ξανά. Έχω πολύ διάβασμα να κάνω στο θέμα του κορονοιού οπότε ευελπιστώ με αυτά που σας είπα να σας προβλημάτισα και να το ψάξετε λίγο και να κάνετε συζήτηση μεταξύ σας. Αντίο από εμένα.

τι μεθοδος ειναι αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2020 στις 5:23 ΜΜ, spilios6 είπε

Καλησπέρα γνωρίζουμε αν αυτη την περιοδο με τις κλειστες μας αν πραγματοποιουνται επεμβασεις σε ιατρεια ?

Σε εμένα αναβλήθηκε προγραμματισμένη επέμβαση . Περιμένουμε νεότερα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jimis98 είπε

τι μεθοδος ειναι αυτη?

https://gr.ign.com/gear/58700/news/ereuna-giati-to-blue-light-einai-epiblabes-gia-ten-orase-mas?amp=1

Με μια διορθωση. Εκει που λεει στο τελος για προγραμματα που ρυθμιζουν την φωτεινοτητα του κινητου αυτο ειναι ακυρη συμβουλη. Χρειαζεστε blue light filter προγραμμα που φραζει το 100% της μπλε ακτινοβολιας απο την οθονη να φτανει στα ματια μας.

Επεξ/σία από NinjaMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα γυαλιά με μπλέ φίλτρο βοηθάνε τα άτομα τα οποία έχουν πρόσφατα κάνει λέιζερ μυωπίας και δουλεύουν σε υπολογιστή; 

Ο γιατρός μου, μου ανέφερε ότι βοηθάνε αλλά ρίχνοντας μια ματιά στο διαδίκτυο οι απόψεις διίστανται.

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει, τι πρέπει να προσέχουν όσοι έχουν κάνει επέμβαση λέιζερ μυωπίας, ώστε να μην επανέλθει μελλοντικά η μυωπία;

Επεξ/σία από Nellyp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Nellyp είπε

Τα γυαλιά με μπλέ φίλτρο βοηθάνε τα άτομα τα οποία έχουν πρόσφατα κάνει λέιζερ μυωπίας και δουλεύουν σε υπολογιστή; 

Ο γιατρός μου, μου ανέφερε ότι βοηθάνε αλλά ρίχνοντας μια ματιά στο διαδίκτυο οι απόψεις διίστανται.

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει, τι πρέπει να προσέχουν όσοι έχουν κάνει επέμβαση λέιζερ μυωπίας, ώστε να μην επανέλθει μελλοντικά η μυωπία;

Εγώ προσωπικά όταν κάθομαι πολλές ώρες στον υπολογιστή για να δω ταινίες/σειρές κτλπ βάζω σταγόνες για να κρατάω το μάτι υγρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω υπόψη μου δημοσιευμένη επιστημονική εργασία που να συσχετίζει την μπλε ακτινοβολία με τις διαθλαστικές επεμβάσεις. Παρόλα αυτά η υπερβολική έκθεση σε μπλε ακτινοβολία έχει αρνητικές επιπτώσεις στα μάτια, οπότε καλό είναι να παίρνουμε τα μέτρα μας...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

13 ώρες πριν, Nellyp είπε

...Ο γιατρός μου, μου ανέφερε ότι βοηθάνε αλλά ρίχνοντας μια ματιά στο διαδίκτυο οι απόψεις διίστανται.

 

12 ώρες πριν, DrNick είπε

Δεν έχω υπόψη μου δημοσιευμένη επιστημονική εργασία που να συσχετίζει την μπλε ακτινοβολία με τις διαθλαστικές επεμβάσεις. Παρόλα αυτά η υπερβολική έκθεση σε μπλε ακτινοβολία έχει αρνητικές επιπτώσεις στα μάτια, οπότε καλό είναι να παίρνουμε τα μέτρα μας...

Φυσικα και δεν βρισκεις αφου τις θαβουν ή δεν τις αφηνουν να βγουν καν στην επιφανεια λογω συμφεροντων. Οποιος γιατρος δεν σε ενημερωνει, οπως δεν ενημερωσαν εμενα, για το blue light και πως αυτο θα σε κανει να θες επεμβαση ξανα μετα απο καμποσα χρονια ειναι εγκληματιας. Εμενα μου ειχαν πει συγκεκριμενα οτι οσο οθονη και να βλεπεις δεν προκειται να φορεσεις γυαλια ποτε ξανα. Εγω σας καταθεσα την εμπειρια μου για αυτο αφηστε τα οι αποψεις διιστανται και τα σχετικα (αν ειστε και γιατρος αν κρινω απο το ονομα) και φροντιστε να ενημερωνετε τον κοσμο για την σοβαροτητα της καταστασης. Και ναι υπαρχουν φακοι που εμποδιζουν το 100% νομιζω της μπλε ακτινοβολιας, δεν ειμαι σιγουρος θελει ψαξιμο. Παντως το φιλτρο προστασιας ματιων, που ουσιαστικα ειναι blue light φιλτρο, που εχει το κινητο μου εμποδιζει το 100% και το ξερω γιατι εχω κανει εξετασεις ενω το χρησιμοποιουσα αφιλτρο και εβγαλα αστιγματισμο και λιγια μυωπια. Μολις ενεργοποιησα το φιλτρο και με εξετασεις ξανα μετα απο 2 χρονια ολα σταθερα.

Επεξ/σία από NinjaMan
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...