Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/3/2020 στις 3:35 ΠΜ, NinjaMan είπε

Φυσικα και δεν βρισκεις αφου τις θαβουν ή δεν τις αφηνουν να βγουν καν στην επιφανεια λογω συμφεροντων. Οποιος γιατρος δεν σε ενημερωνει, οπως δεν ενημερωσαν εμενα, για το blue light και πως αυτο θα σε κανει να θες επεμβαση ξανα μετα απο καμποσα χρονια ειναι εγκληματιας. Εμενα μου ειχαν πει συγκεκριμενα οτι οσο οθονη και να βλεπεις δεν προκειται να φορεσεις γυαλια ποτε ξανα. Εγω σας καταθεσα την εμπειρια μου για αυτο αφηστε τα οι αποψεις διιστανται και τα σχετικα (αν ειστε και γιατρος αν κρινω απο το ονομα) και φροντιστε να ενημερωνετε τον κοσμο για την σοβαροτητα της καταστασης. Και ναι υπαρχουν φακοι που εμποδιζουν το 100% νομιζω της μπλε ακτινοβολιας, δεν ειμαι σιγουρος θελει ψαξιμο. Παντως το φιλτρο προστασιας ματιων, που ουσιαστικα ειναι blue light φιλτρο, που εχει το κινητο μου εμποδιζει το 100% και το ξερω γιατι εχω κανει εξετασεις ενω το χρησιμοποιουσα αφιλτρο και εβγαλα αστιγματισμο και λιγια μυωπια. Μολις ενεργοποιησα το φιλτρο και με εξετασεις ξανα μετα απο 2 χρονια ολα σταθερα.

Καλησπέρα.

Μη καταλογίζεις ευθύνες και μη μιλάς έτσι για ανθρώπους που δε ξέρεις.

Ο συγκεκριμένος γιατρός είναι πολύ καλός και ως άνθρωπος και στην οφθαλμολογία. Το μόνο που είπε είναι πως δε έχει αποδείξεις με επιστημονικά άρθρα και μελέτες για να στηρίξει αυτό που είπες. Ωστόσο είπε πως όντως έχει αρνητική επίδραση η μπλε ακτινοβολία -οπως κι έχει- , εγώ ας πούμε φορούσα φακούς και δεν έβαζα γυαλιά υπολογιστή ενώ εργάζομαι ως προγραμματιστής με αποτέλεσμα να έχω έντονη ξηροφθαλμία και σοβαρή μυωπία (κυρίως όμως οφειλόμενη στο DNA). Πάντως το πρόβλημα λύθηκε με ειδική θεραπεία, κολλυριο, βύσματα και στρεπτικα γυαλιά (με πολύ μικρές μπίλιες).

Καλό απόγευμα , με υγεία.

 

Στις 29/3/2020 στις 4:35 ΠΜ, NinjaMan είπε

Το ανέφερα μια φορά παλιότερα αλλά είδα ότι πέρασε στο ντούκου και με ανησυχεί. Προσοχή στο  BLUE LIGHT αλλιώς τζάμπα την κάνετε την εγχείρηση όλοι σας. Βάλτε προγράμματα φίλτρα στα κινητά σας, στους υπολογιστές, παντού. Και αν είστε όλη μέρα μπροστά από μια οθόνη αξίζει και να ενισχύσετε μαζί με ό,τι άλλο πρόβλημα έχετε με το συγκεκριμένο φίλτρο τους φακούς σας. Σας μιλάει κάποιος που την έκανε και τώρα έχει αστιγματισμό (ενώ δεν είχα πριν) και λίγια μυωπία ξανά. Έχω πολύ διάβασμα να κάνω στο θέμα του κορονοιού οπότε ευελπιστώ με αυτά που σας είπα να σας προβλημάτισα και να το ψάξετε λίγο και να κάνετε συζήτηση μεταξύ σας. Αντίο από εμένα.

Πιθανόν να την έκανες πριν να έχει σταθεροποιηθεί 

Επεξ/σία από gamsgr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2020 στις 7:00 ΜΜ, gamsgr είπε

...Πιθανόν να την έκανες πριν να έχει σταθεροποιηθεί 

Οχι ειχε σταθεροποιηθει και την ελεγχα καθε χρονο και ηταν σταθερη για πολλα χρονια ακομα και μετα την ενηλικιωση. Μην υποθετεις αν δεν ξερεις. Ενας οφθαλμιατρος που με ελεγξε μετα (και οχι αυτος που μου εκανε την εγχειρηση) με ενημερωσε για το blue light και μου ξεκαθαρισε οτι οι παρα πολλες ωρες που αφιερωνα καθημερινα μου προκαλεσαν τον αστιγματισμο και την λιγια μυωπια ξανα. Και δεν θα μου πεις καν να μην καταλογιζω ευθυνες και να μην μιλαω ετσι, μια χαρα ειναι ο τροπος μου. Εσυ εχεις περασει ολοκληρο χειρουργειο και να σου χαλαει λογω μη σωστης συμβουλης; Καταρχην εχεις κανει την επεμβαση;

Επεξ/σία από NinjaMan
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2020 στις 10:42 ΜΜ, NinjaMan είπε

Οχι ειχε σταθεροποιηθει και την ελεγχα καθε χρονο και ηταν σταθερη για πολλα χρονια ακομα και μετα την ενηλικιωση. Μην υποθετεις αν δεν ξερεις. Ενας οφθαλμιατρος που με ελεγξε μετα (και οχι αυτος που μου εκανε την εγχειρηση) με ενημερωσε για το blue light και μου ξεκαθαρισε οτι οι παρα πολλες ωρες που αφιερωνα καθημερινα μου προκαλεσαν τον αστιγματισμο και την λιγια μυωπια ξανα. Και δεν θα μου πεις καν να μην καταλογιζω ευθυνες και να μην μιλαω ετσι, μια χαρα ειναι ο τροπος μου. Εσυ εχεις περασει ολοκληρο χειρουργειο και να σου χαλαει λογω μη σωστης συμβουλης; Καταρχην εχεις κανει την επεμβαση;

Καλημέρα. Θα σε παρακαλούσα να μιλάς πιο κόσμια και να μη κάνεις επίθεση σε άτομα που δε μας ξέρεις αρχικά.  Όχι δεν έκανα ακόμα επέμβαση γιατί ο δικός μου ο οφθαλμίατρος μου είπε πως παρόλο που είναι σταθερή 5 χρόνια εάν κάνουμε έχει ένα μεγάλο ποσοστό όπου μπορεί να επανεμφανιστεί και είναι κρίμα. Δε ξέρω ποιος γιατρός σε ενημέρωσε για τη μπλε ακτινοβολία πάντως θα σου πρότεινα να κάνεις κάθε χρόνο τοπογραφία κερατοειδούς για να εντοπιστεί πιθανός κερατόκωνος ή άλλες παθήσεις του κερατοειδούς . Όπως σου ξανά είπα δεν μπορείς επιστημονικά προς το παρόν να το αποδείξεις ότι αυξάνεται , κι άλλοι δικοί μου άνθρωποι έκαναν επέμβαση μυωπίας και εργάζονται ως προγραμματιστές μέχρι σήμερα χωρίς γυαλιά υπολογιστή οι περισσότεροι και δεν είχαν επανεμφάνιση μυωπίας ή αστιγματισμού παρά μόνο ξηροφθαλμία . Δε καταλαβαίνεις πως σου λέω πως δεν διαφωνώ ούτε εγώ ούτε ο DrNick μαζί σου αλλά σου λέμε πως δε τυχαίνει σε όλους και πιθανόν να οφείλεται και σε άλλα αίτια (ξηροφθαλμία - επειδή το μάτι θαμπώνει δεν μπορείς διακρίνεις λεπτομέρειες, κερατόκωνος - ανώμαλος κερατοειδής, παθήσεις που συνδέονται με άλλα μέρη του σώματος κλπ) . Όντως μπορεί να αυξηθεί η μυωπία ακόμα και διαβάζοντας βιβλία , βλέποντας τηλεόραση , όταν εργαζόμαστε για ώρες στον υπολογιστή ή το κινητό κλπ ΑΛΛΑ δεν έχει βρεθεί πως τα γυαλιά υπολογιστή το καταπολεμούν καθώς είναι και θέμα γονιδίων και DNA εάν έχουμε αυξημένες πιθανότητες επανεμφάνισης διαθλ. Προβλήματος, αποκόλλησης αμφιβληστροειδούς , υψηλής μυωπίας κ.α . Δυστυχώς δεν έχει βρεθεί μια λύση που τα λύνει όλα , πάντως δε χάνομαι κάτι με το να τα χρησιμοποιούμε αφού όπως είπα βοηθούν και στη ξηροφθαλμία και τους μυς των οφθαλμών. Πίστεψέ με ένα laser μυωπίας (διάρκειας 10-15 λ) δε είναι τόσο δύσκολη όσο μια επέμβαση αποκόλλησης αμφιβληστροειδούς,μια βιτρεκτομή, μια επέμβαση γενικής χειρουργικής κ.α . Σου εύχομαι ποτέ να μην έχεις κανένα πρόβλημα και να προσέχεις την υγεία σου. Σε καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι αδικημένος και πως έκανες άσκοπα μια επέμβαση αλλά είναι πολύ σημαντική η επιλογή γιατρού ας μη ξεχνάμε πως ο γιατρός είναι ο άνθρωπος που θα πρέπει να είναι διαθέσιμος όταν το χρειαστούμε στη δύσκολη στιγμή (όπως σε μια επιπλοκή), ο άνθρωπος που θα φροντίσει να έχουμε όσο το δυνατόν καλύτερη όραση και υγεία , θα φροντίσει για την ασφάλεια μας πριν και μετά την επέμβαση . Κάθε είδους επέμβαση έχει θετικά , αρνητικά και ενδεχόμενες επιπλοκές όπως η επανεμφάνιση διαθλαστικού προβλήματος , είναι υποχρέωση του οφθαλμιάτρου ναας ενημερώσει αναλυτικά πριν κάποια επέμβαση. Τον γιατρό δεν το επιλέγουμε ούτε με βάσει τα χρήματα ούτε τυχαία , τον επιλέγουμε πάντα με προσοχή για  να αποφύγουμε δυσάρεστες συνέπειες.  Και στο λέω αυτό γιατί εγώ και ο πατέρας μου είχαμε χειρότερα προβλήματα από αυτό .

 

Καλή συνέχεια .

 

Επεξ/σία από gamsgr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

23 λεπτά πριν, gamsgr είπε

...Πίστεψέ με ένα laser μυωπίας (διάρκειας 10-15 λ) δε είναι τόσο δύσκολη όσο μια επέμβαση αποκόλλησης αμφιβληστροειδούς,μια βιτρεκτομή, μια επέμβαση γενικής χειρουργικής κ.α . Σου εύχομαι ποτέ να μην έχεις κανένα πρόβλημα και να προσέχεις την υγεία σου.

Καλή συνέχεια .

Και σε εσενα ευχομαι να εισαι καλα και να ξεπερασεις οτι προβλημα εχεις. Και ευχομαι να μην χρειαστει κανεις μας ποτε να κανει σοβαρο χειρουργειο. Και οντως εχεις δικιο σε ολα οσα λες, φαινεσαι πολυ ψαγμενος επι του θεματος. Επισης, εχω ξηροφθαλμια χρονια τωρα επειδη ασχολιομουν πολλες ωρες με οθονες. Την εξεταση που μου ειπες θα την κανω στο μελλον αν και με παραξενευει που δεν μου την ειχε αναφερει καποιος οφθαλμιατρος απο αυτους που με εχουν εξετασει μεχρι τωρα. Δεν ειναι κατι που φαινεται με το μικροσκοπιο;

Ζηταω συγγνωμη αν σε στενοχωρησα με την συμπεριφορα μου.

Επεξ/σία από NinjaMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NinjaMan είπε

Και σε εσενα ευχομαι να εισαι καλα και να ξεπερασεις οτι προβλημα εχεις. Και ευχομαι να μην χρειαστει κανεις μας ποτε να κανει σοβαρο χειρουργειο. Και οντως εχεις δικιο σε ολα οσα λες, φαινεσαι πολυ ψαγμενος επι του θεματος. Επισης, εχω ξηροφθαλμια χρονια τωρα επειδη ασχολιομουν πολλες ωρες με οθονες. Την εξεταση που μου ειπες θα την κανω στο μελλον αν και με παραξενευει που δεν μου την ειχε αναφερει καποιος οφθαλμιατρος απο αυτους που με εχουν εξετασει μεχρι τωρα. Δεν ειναι κατι που φαινεται με το μικροσκοπιο;

Ζηταω συγγνωμη αν σε στενοχωρησα με την συμπεριφορα μου.

Εντάξει καλέ σιγά, μην ζητάς συγγνώμη. Απλώς θα ήθελα να <<σου ανοίξω τα μάτια>>. Αν έχεις σοβαρή ξηροφθαλμία θα πρέπει να το δεις με οφθαλμίατρο που ασχολείται με την οφθαλμική επιφάνεια ( εγώ πάω στο κ Σκουτέρη στο laservision μου έχει βάλει βύσματα για να παραμένουν περισσότερη ώρα τα δάκρυα και μου χορήγησε το Restasis για να παράγονται περισσότερο, σε συνδυασμό με γυαλιά υπολογιστή και στρεπτικά γυαλιά (μαζί με εφαρμογή στο κινητό που κάνει ασκήσεις στους μύες του ματιού) . Με αποτέλεσμα τελικά κι ενώ είχα αποκόλληση υαλοειδούς λόγω υψηλής μυωπίας,ξηροφθαλμία και όραση 7/10 μέσα σε ένα χρόνο πήγε 10/10 η όραση . Εγώ χρησιμοποιώ και τα γυαλιά blephasteam και τον αφρό occusoft επειδή είχαν και έχω ακόμη βλεφαρίτιδα (υπερέκκριση σμήγματος από τους μεϊβομανιούς αδένες). Τέλος φόρα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ γυαλιά ηλίου ακόμα και με συνεχεία.  Άλλοι πολλοί καλοί γιατροί είναι: ο κ Βαρβαγιάννης (στη Πεύκη), ο κ Παπαδάκος (χειρουργός επεμβάσεων αμφιβληστροειδούς),το κ Παπασταύρου, Αλεξόπουλο και το κ Παπαδόπουλο (αν είσαι Αθήνα), για τη Θεσαλλονική θα σου πρότεινα στο opthalmica τον κ Μπαλίδη.

Πάντως όσοι είναι ανω των 40 καλό είναι να πραγματοποιούν ετήσιους οφθαλογικούς ελέγχους , με οπτικά πεδία,βυθοσκόπηση ,τονομέτρηση και OCT . Και τοπογραφία όλοι εμείς που έχουμε και μυωπία ανεξάρτητα ηλίκιας ανά 2-3 χρόνια (για την υψηλή μυωπία ή τα διαθλ. προβλήματα που εμφανίστηκαν μετά απο έπεμβαση).

 

Εύχομαι να μην έχει κανείς μας πρόβλημα, να είσαι καλά & καλή σου μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπλε ακτινοβολία επηρεάζει τον αμφιβληστροειδή και όχι τα διαθλαστικα σφάλματα του κερατοειδή που εξαρτώνται από την βιομηχανική του κερατοειδή τη βιοιστοσυμβατοτητα κλπ. Το μάτι μας στην ουσια προστατεύεται κάπως από τον φυσικό φακό του ματιού απέναντι στην uv ακτινοβολία και λίγο στην μπλε. Ακόμη και οι παθήσεις του αμφιβληστροειδούς δεν έχουν Καλά καλα  συσχετιστεί με την μπλε ακτινοβολία.  Ο αστιγματισμος και η μυωπία είναι διαθλαστικα σφάλματα και προέρχονται καθαρά από άλλες πηγές.  Λίγο παραπάνω να έκοψε το laser ελαχιστα μικρά λίγο μια προεγχειριτικη διαδικασια να έκανε ένα λαθος μικρουπολογισμο  ο κερατοειδής μπορεί να αλλάξει ελαχιστα αλλα με ενοχλητικά αποτελέσματα σε σχήμα κλπ. Για το πρόβλημα σου λοιπόν nintza  δεν φταίει η μπλε ακτινοβολία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Η μπλε ακτινοβολία επηρεάζει τον αμφιβληστροειδή και όχι τα διαθλαστικα σφάλματα του κερατοειδή που εξαρτώνται από την βιομηχανική του κερατοειδή τη βιοιστοσυμβατοτητα κλπ. Το μάτι μας στην ουσια προστατεύεται κάπως από τον φυσικό φακό του ματιού απέναντι στην uv ακτινοβολία και λίγο στην μπλε. Ακόμη και οι παθήσεις του αμφιβληστροειδούς δεν έχουν Καλά καλα  συσχετιστεί με την μπλε ακτινοβολία.  Ο αστιγματισμος και η μυωπία είναι διαθλαστικα σφάλματα και προέρχονται καθαρά από άλλες πηγές.  Λίγο παραπάνω να έκοψε το laser ελαχιστα μικρά λίγο μια προεγχειριτικη διαδικασια να έκανε ένα λαθος μικρουπολογισμο  ο κερατοειδής μπορεί να αλλάξει ελαχιστα αλλα με ενοχλητικά αποτελέσματα σε σχήμα κλπ. Για το πρόβλημα σου λοιπόν nintza  δεν φταίει η μπλε ακτινοβολία.  

Το αρθρο με την ερευνα το παρεθεσα και πιο πριν αλλα μαλλον δεν το διαβασες.

https://gr.ign.com/gear/58700/news/ereuna-giati-to-blue-light-einai-epiblabes-gia-ten-orase-mas?amp=1

Οπως και να'χει εγω ξερω οτι χωρις το blue light φιλτρο σε λιγοτερο απο 1 ωρα εκθεση στην οθονη του κινητου νιωθουμε, πχ.εγω προσωπικα και ενας ξαδερφος μου, τα ματια μας "βαρια" και να πονανε. Με το που το ενεργοποιησουμε ολα καλα εστω και απο χρηση 10+ ωρων τεσταρισμενο. Τυχαιο, δεν νομιζω;

Επεξ/σία από NinjaMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NinjaMan είπε

Το αρθρο με την ερευνα το παρεθεσα και πιο πριν αλλα μαλλον δεν το διαβασες.

https://gr.ign.com/gear/58700/news/ereuna-giati-to-blue-light-einai-epiblabes-gia-ten-orase-mas?amp=1

Οπως και να'χει εγω ξερω οτι χωρις το blue light φιλτρο σε λιγοτερο απο 1 ωρα εκθεση στην οθονη του κινητου νιωθουμε, πχ.εγω προσωπικα και ενας ξαδερφος μου, τα ματια μας "βαρια" και να πονανε. Με το που το ενεργοποιησουμε ολα καλα εστω και απο χρηση 10+ ωρων τεσταρισμενο. Τυχαιο, δεν νομιζω;

Εγω  το άρθρο το εχω διαβάσει και σαν κι αυτό έχω διαβάσει ακόμη πιο πολλά. Ειδες λοιπόν στο άρθρο να αναφέρει καμία συσχέτιση του bluelight με τον κερατοειδή? Ξέρεις με ποια ουσια αλληλεπιδρά το μπλε φως και δημιουργεί το πρόβλημ? Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο αλλα επίτρεψέ μου να σου πω ότι κάτι ξέρω παραπάνω. Δεν έχει καμία σχέση το μπλε του φάσματος με τις σταθερές της ιστολογιας της μηχανικής και της φυσικής του κερατοειδή.  Ψάξε αλλού το πρόβλημα σου. Ότι οι οθόνες επηρεάζουν και επηρεάζουν αλλα λόγο της ξηροτητας της δακρυικης στοιβαδας που προκαλούν και ίσως να το πω με απλα λόγια της συνεχούς προσαρμογής.  Το μπλε όμως δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλεις να πιστεύεις.  Μάλλον λοιπόν ήσουν στους άτυχους που κάτι άλλο έχει συμβεί.  

Καλή συνέχεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος αγοράσει γυαλιά για το blue light που σχετίζεται με την πολύωρη χρήση σε οθόνες; Έχει κάποια να προτείνει; Συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2020 στις 11:26 ΠΜ, NinjaMan είπε

Το αρθρο με την ερευνα το παρεθεσα και πιο πριν αλλα μαλλον δεν το διαβασες.

https://gr.ign.com/gear/58700/news/ereuna-giati-to-blue-light-einai-epiblabes-gia-ten-orase-mas?amp=1

Οπως και να'χει εγω ξερω οτι χωρις το blue light φιλτρο σε λιγοτερο απο 1 ωρα εκθεση στην οθονη του κινητου νιωθουμε, πχ.εγω προσωπικα και ενας ξαδερφος μου, τα ματια μας "βαρια" και να πονανε. Με το που το ενεργοποιησουμε ολα καλα εστω και απο χρηση 10+ ωρων τεσταρισμενο. Τυχαιο, δεν νομιζω;

 

20 ώρες πριν, thanos78 είπε

Έχει κάποιος αγοράσει γυαλιά για το blue light που σχετίζεται με την πολύωρη χρήση σε οθόνες; Έχει κάποια να προτείνει; Συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος. 

Καλημέρα. Έχγω είχα πάρει τα gunnar από τη Γαλλία και κόστισαν 95€ με τα μεταφορικά . Είναι από τα καλύτερα. (Μη τσιμπάτε με τα Ελληνικά καταστήματα οπτικών που τα έχουν 300€+ και μάλιστα χωρίς μυωπία )

Επεξ/σία από gamsgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Υποβλήθηκα σε επέμβαση στο αριστερό μάτι για θεραπεία Κερατοκωνου. Ήταν προγραμματισμένο αλλά είχε αναβληθεί λόγω της κατάστασης - πανδημίας . Στο δεξί μάτι είχε γίνει πριν 6 μήνες .

Υποφερτός πόνος, πήγε πάρα πολύ καλά βάσει και της προχωρημένης κατάστασης του. Πλέον βρίσκομαι σε ανάρρωση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Υποβλήθηκα σε επέμβαση στο αριστερό μάτι για θεραπεία Κερατοκωνου. Ήταν προγραμματισμένο αλλά είχε αναβληθεί λόγω της κατάστασης - πανδημίας . Στο δεξί μάτι είχε γίνει πριν 6 μήνες .

Υποφερτός πόνος, πήγε πάρα πολύ καλά βάσει και της προχωρημένης κατάστασης του. Πλέον βρίσκομαι σε ανάρρωση.

Τωρα την εκανες?Ανοιξαν τα χειρουργεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Υποβλήθηκα σε επέμβαση στο αριστερό μάτι για θεραπεία Κερατοκωνου. Ήταν προγραμματισμένο αλλά είχε αναβληθεί λόγω της κατάστασης - πανδημίας . Στο δεξί μάτι είχε γίνει πριν 6 μήνες .

Υποφερτός πόνος, πήγε πάρα πολύ καλά βάσει και της προχωρημένης κατάστασης του. Πλέον βρίσκομαι σε ανάρρωση.

Περαστικα Μελετη !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...