Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

σας ευχαριστω,για λειζερ μπορει να γινει και αν ναι ποια μεθοδος θα ηταν επιτρεπτει?

το psm kai dwn πρπει να τα φοβαμαι?

Το πρόβλημα που διορθώνει το πρίσμα (psm) ΔΕΝ διορθώνεται με την επέμβαση του laser. Μπορεί να επιδεινωθεί και αποτελεί σχετική αντένδειξη για τέτοιες επεμβάσεις.

Με απλά λόγια ακόμα και αν διορθώσεις τη μυωπία και τον αστιγματισμό (με LASER ή ακόμα και φακούς επαφής) χρειάζεσαι τα γυαλιά για το πρίσμα.

Περισσότερες λεπτομέρειες θα σου δώσει ο γιατρός σου που σε ξέρει σαν ασθενή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το πρίσμα είναι ποιο σοβαρό από το dwn? και αυτά από τι μπορεί να επιδεινώθηκε? και πως μπορώ να το αφήσω στάσιμο?

δηλαδή μπορεί να διορθώσω μυωπία και αστυγματισμο και να μείνει το πρίσμα? και να κάνω λέιζερ θα φορώ γυαλιά και πάλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

το πρίσμα είναι ποιο σοβαρό από το dwn? και αυτά από τι μπορεί να επιδεινώθηκε? και πως μπορώ να το αφήσω στάσιμο?

δηλαδή μπορεί να διορθώσω μυωπία και αστυγματισμο και να μείνει το πρίσμα? και να κάνω λέιζερ θα φορώ γυαλιά και πάλι?

Το πρίσμα χρησιμοποιείται σε κάποιες από τις περιπτώσεις που τα μάτια δεν είναι σωστά ευθυγραμμισμένα. Η θέση του ορίζεται από το που είναι τοποθετημένη η βάση του (up, down, in, out).

Το είπα όσο πιο απλά γίνεται, αλλά, ειλικρινά, δεν μπορώ να σου απαντήσω τίποτα παραπάνω. Μόνο ο γιατρός σου ξέρει τις λεπτομέρειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimis98 είπε

αυτό σημαίνει ότι κάποιος είναι αλλήθωρος? Για τα υπόλοιπα δεν μπορείτε να μου απαντήσετε?

 

2 ώρες πριν, jimis98 είπε

το πρίσμα είναι ποιο σοβαρό από το dwn? και αυτά από τι μπορεί να επιδεινώθηκε? και πως μπορώ να το αφήσω στάσιμο?

δηλαδή μπορεί να διορθώσω μυωπία και αστυγματισμο και να μείνει το πρίσμα? και να κάνω λέιζερ θα φορώ γυαλιά και πάλι?

 

3 ώρες πριν, DrNick είπε

Το πρόβλημα που διορθώνει το πρίσμα (psm) ΔΕΝ διορθώνεται με την επέμβαση του laser. Μπορεί να επιδεινωθεί και αποτελεί σχετική αντένδειξη για τέτοιες επεμβάσεις.

Με απλά λόγια ακόμα και αν διορθώσεις τη μυωπία και τον αστιγματισμό (με LASER ή ακόμα και φακούς επαφής) χρειάζεσαι τα γυαλιά για το πρίσμα.

Περισσότερες λεπτομέρειες θα σου δώσει ο γιατρός σου που σε ξέρει σαν ασθενή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

 

Δεν ξέρω αν ακόμα έχω δυνατότητα για συνομιλία 

έκανα laser πριν 5 χρόνια  μυωπίας και πλέον έχω υπερμετρωπια και θολωτητα στο κερατοειδή μου 

κάποιοι γιατροί λένε να μην κάνω επέμβαση και ο γιατρός ισχυρίζεται πως μπορεί να μου κάνει.

 

λύση έχω μόνο με σκληρούς φακούς και αν τους αντέξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mariasil είπε

Καλημέρα, 

Δεν ξέρω αν ακόμα έχω δυνατότητα για συνομιλία 

έκανα laser πριν 5 χρόνια  μυωπίας και πλέον έχω υπερμετρωπια και θολωτητα στο κερατοειδή μου 

κάποιοι γιατροί λένε να μην κάνω επέμβαση και ο γιατρός ισχυρίζεται πως μπορεί να μου κάνει.

λύση έχω μόνο με σκληρούς φακούς και αν τους αντέξω

Καλημέρα, 

 

Ποια επέμβαση έκανες για διόρθωση και σε ποιο νοσοκομείο; Πόσους βαθμούς είχες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις παρα πολυ μικρη μυωπια οπως λενε και αλλα μελη, Απλα να ξες το οτι κανεις laser δεν παει να πει οτι στο μελλον δεν θα ξανα ανεβασεις μυωπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από αρκετό καιρό και ώριμη σκέψη την έκανα και γω πριν 2 μέρες. 8 βαθμούς μυωπία στο ένα μάτι και 2 αστυγματισμό και στο άλλο 8 και 3. Στο ένα μάτι με τo λιγότερο αστιγματισμό μηδένισε ενώ στο άλλο άφησε περίπου 0,75 για την πρεσβυωπία που κάποια στιγμή θα έρθει. Fem2lasik η μέθοδος και καθόλου πόνος. Λίγη δυσφορία τη στιγμή που μου πίεζε το μάτι το μηχάνημα για να αφαιρέσει το flap και η μυρωδιά του καψίματος την ώρα που το laser έκαιγε τον κερατοειδή. Το βράδυ νιώθω τα φώτα από τα απέναντι οχήματα να με τυφλώνουν, είχε και άλλος την εμπειρία αυτή και αν πόσο καιρό πήρε για να αποκατασταθεί; 

 

Ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, thanos78 είπε

Μετά από αρκετό καιρό και ώριμη σκέψη την έκανα και γω πριν 2 μέρες. 8 βαθμούς μυωπία στο ένα μάτι και 2 αστυγματισμό και στο άλλο 8 και 3. Στο ένα μάτι με τo λιγότερο αστιγματισμό μηδένισε ενώ στο άλλο άφησε περίπου 0,75 για την πρεσβυωπία που κάποια στιγμή θα έρθει. Fem2lasik η μέθοδος και καθόλου πόνος. Λίγη δυσφορία τη στιγμή που μου πίεζε το μάτι το μηχάνημα για να αφαιρέσει το flap και η μυρωδιά του καψίματος την ώρα που το laser έκαιγε τον κερατοειδή. Το βράδυ νιώθω τα φώτα από τα απέναντι οχήματα να με τυφλώνουν, είχε και άλλος την εμπειρία αυτή και αν πόσο καιρό πήρε για να αποκατασταθεί; 

Ευχαριστώ 

Μπραβο !!!Το ιδιο και σε μενα που ημουν 48 ετων και ειχα ηδη πρεσβυωπια .

Οχι δεν ειχα το προβλημα που λες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρέψτε μου να κάνω μία ερώτηση, που πιστεύω ότι έχει σχέση με το θέμα ώστε ίσως να μπορεί να προληφθεί ή να βελτιωθεί μία κατάσταση όταν μετά τα 40 και δουλεύοντας σχεδόν όλη τη μέρα σε οθόνες (είτε Η/Υ, είτε φορητές μικρές συσκευές) για επαγγελματικούς και φοιτητικούς λόγους, μιας και ένας οφθαλμίατρος μου είχε αναφέρει πριν ένα χρόνο για εμφάνιση πρεσβυωπίας, μαζί με μυωπία-αστιγματισμό, εκεί που είχα μόνο λίγη υπερμετρωπία από μικρός και στο ένα μάτι.

Διακρίνω ότι τελευταία, κουράζονται εύκολα τα μάτια και ειδικά όταν νυχτώνει ή σκοτεινό περιβάλλον όπου έχω να κάνω είτε με φώτα (έντονα) είτε με Η/Υ, tv κλπ.

Προτού καταλήξουμε σε αναζήτηση (αν κι εφόσον γίνεται και είναι ωφέλιμη) μίας επέμβασης, μήπως θα μπορούσε κάποιο σκεύασμα ή συνδυασμός ορισμένων να ενισχύσουν ή βελτιώσουν την κατάσταση. Κυρίως με ανησυχεί και ενδεχόμενη επιδείνωση.

Σκευάσματα που έχω δει, αναφέρουν για λήψη λουτεϊνης, ζεαξανθίνης και ορισμένα προσθέτουν και την μέσο-ζεαξανθίνη. Βέβαια δεν έχουν όλα ίδιες αναλογίες. Μετά διαβάζοντας για λοιπές βιταμίνες όπως Α, D, ασταξανθίνη κλπ.

Θα πει κάποιος κάνε διατροφή και δεν χρειάζονται... καλά κι εγώ αυτής της άποψης ήμουν ως τώρα, αλλά αρχίζω να σκέφτομαι ότι κάποιες φορές ίσως χρειάζεται μία ώθηση παράλληλα με προσεγμένη διατροφή και κυρίως το βλέπω αυτό μετά την κατάσταση που είμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2020 στις 5:59 ΜΜ, thanos78 είπε

Μετά από αρκετό καιρό και ώριμη σκέψη την έκανα και γω πριν 2 μέρες. 8 βαθμούς μυωπία στο ένα μάτι και 2 αστυγματισμό και στο άλλο 8 και 3. Στο ένα μάτι με τo λιγότερο αστιγματισμό μηδένισε ενώ στο άλλο άφησε περίπου 0,75 για την πρεσβυωπία που κάποια στιγμή θα έρθει. Fem2lasik η μέθοδος και καθόλου πόνος. Λίγη δυσφορία τη στιγμή που μου πίεζε το μάτι το μηχάνημα για να αφαιρέσει το flap και η μυρωδιά του καψίματος την ώρα που το laser έκαιγε τον κερατοειδή. Το βράδυ νιώθω τα φώτα από τα απέναντι οχήματα να με τυφλώνουν, είχε και άλλος την εμπειρία αυτή και αν πόσο καιρό πήρε για να αποκατασταθεί; 

Ευχαριστώ 

Τίς πρώτες ημέρες κάτσε πιο ήρεμος όσο πιο πολύ το ξεκουράζεις τόσο γρηγορότερα θα επουλωθεί . 

Σε εμένα τα φώτα με ενοχλούσαν για 2 εβδομάδες , βέβαια έκανα επέμβαση για Κερατόκωνο Cross Linking .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2020 στις 8:28 ΜΜ, meletis_m είπε

Σε εμένα τα φώτα με ενοχλούσαν για 2 εβδομάδες , βέβαια έκανα επέμβαση για Κερατόκωνο Cross Linking .

Μετά τις 2 εβδομάδες ήσουν οκ; οδηγούσες; 

Νομίζω ότι έχω τη ίδια "πάθηση" αλλά ο γιατρός που με εξέτασε πριν 2.5 χρόνια είπε καλύτερα μείνε με γυαλιά... δε έπαιρνε το ρίσκο, δεν ξέρω εάν γνώριζε / εγχειριζε με τη μέθοδο αυτή 

Κόστος; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Μετά τις 2 εβδομάδες ήσουν οκ; οδηγούσες; 

Νομίζω ότι έχω τη ίδια "πάθηση" αλλά ο γιατρός που με εξέτασε πριν 2.5 χρόνια είπε καλύτερα μείνε με γυαλιά... δε έπαιρνε το ρίσκο, δεν ξέρω εάν γνώριζε / εγχειριζε με τη μέθοδο αυτή 

Κόστος; 

Πρέπει να σιγουρευτείς εάν έχεις τη πάθηση.

Για αρχή σε οποιοδήποτε δημόσιο ή ιδιωτικό κανεις μια τοπογραφία κερατοειδούς θα δείξει αρκετά πράγματα.

Έχεις συμπτώματα ενόχλησης ;
Δηλαδη στη νυχτερινή οδήγηση να σε ενοχλούν τα φώτα ή να έχει πέσει η οπτική οξύτητα; Τρίβεις τα μάτια; Εάν έχεις τη πάθηση και τα τρίβεις το επειδινωνεις αρκετα!

Αναλόγως τα αποτέλεσμα και τι στάδιο είσαι όπως και πάχος αλλά και τι ηλικία έχεις θα συζητήσεις και ποια μέθοδο θα κάνεις.

Κόστος ξεκινάει από 1600 / μάτι σε μια έρευνα που είχα σε 6 γιατρούς.  Επειδή όμως ήμουν σε προχωρημένο στάδιο και δεν το γνώριζα δεν με έπαιρνε ο χρόνος πήγα σε ιδιωτική κλινική.

Τις πρώτες 2 εβδομάδες με ενοχλούσε πολύ το φως  .

Τιμόνι έπιασα στο 1 μήνα από τη επέμβαση , που ένιωσα μόνος μου ετοιμος. Η όραση βελτιώνεται συνεχώς το προσεχές 3 μηνο . Θα φορέσω ειδικούς φακούς από εδώ και στο εξής

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...