Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/4/2020 στις 12:52 ΜΜ, meletis_m είπε

Υποβλήθηκα σε επέμβαση στο αριστερό μάτι για θεραπεία Κερατοκωνου. Ήταν προγραμματισμένο αλλά είχε αναβληθεί λόγω της κατάστασης - πανδημίας . Στο δεξί μάτι είχε γίνει πριν 6 μήνες .

Υποφερτός πόνος, πήγε πάρα πολύ καλά βάσει και της προχωρημένης κατάστασης του. Πλέον βρίσκομαι σε ανάρρωση.

Επισκέφθηκα το γιατρό . Όλα πηγαίνουμε όπως θέλουμε. Ήταν μια δύσκολη επέμβαση από άποψη προχωρημένου σταδίου και ειδικά λεπτού κερατοειδή .

Αναβλήθηκε η κατασκευή ειδικών φακών για ακόμη 2,5 μήνες .

Απογοητεύτηκα να αναφέρω τήν αλήθεια,  αλλά περίμενα που περίμενα τόσο καιρό από το Σεπτέμβριο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Επισκέφθηκα το γιατρό . Όλα πηγαίνουμε όπως θέλουμε. Ήταν μια δύσκολη επέμβαση από άποψη προχωρημένου σταδίου και ειδικά λεπτού κερατοειδή .

Αναβλήθηκε η κατασκευή ειδικών φακών για ακόμη 2,5 μήνες .

Απογοητεύτηκα να αναφέρω τήν αλήθεια,  αλλά περίμενα που περίμενα τόσο καιρό από το Σεπτέμβριο.

Αυτοι οι φακοι θα ειναι επαφης αν εχω καταλαβει σωστα ?Για μυωπια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Αυτοι οι φακοι θα ειναι επαφης αν εχω καταλαβει σωστα ?Για μυωπια ?

Είναι ειδικοί φακοί. Ονομάζονται κερατοκωνικοί φακοί επαφής. Αυτό που έχω καταλάβει είναι θα πιέζουν τόν κώνο για να μήν αλλοιώνεται η όραση. Το γράφω εντελώς απλά , επιστημονικά το εξηγούν αλλιώς. Λογικά ειναι και για μυωπία αλλά και αστιγματισμό. Και απευθύνεσαι σε εφαρμοστή φακών. Τόσα χρόνια δέν είχα ακούσει τη συγκεκριμένη ειδικότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για όσους έχουν κάνει την επέμβαση διόρθωσης laser μυωπίας και δεν φορούν γυαλιά γνωρίζουν αν πρέπει να γίνουν κάποιες διαδικασίες σε επίπεδο διπλώματος οδήγησης περνώντας ξανά από Οφθαλμίατρο; 

Συγγνώμη αν βγαίνω εκτός θέματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι σε αυτη την περιπτωση και η αδεια οδηγησης του 1979 γραφει "Οδηγηση με γυαλια" 

Δεν εχω κανει κατι αλλα ενα ζευγαρι γυαλια τα εχω στο αμαξι απο ...πριν 12 χρονια που εκανα laser

Αν με σταματησουν και το εχουν κανει για τυπικο ελεγχο θα πω οτι φοραω φακους επαφης .Μεχρι τωρα δεν με εχουν ρωτησει .

Εχω διαβασει αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι πρεπει να ξαναπερασουμε Υγειονομικη επιτροπη και οχι γιατρο για να μην το γραφει και το κακο ειναι οτι αυτο πρεει να γινεται καθε φορα μετα απο μερικα χρονια

Κοταξα τωρα της κορης μου που ειναι προσφατη 4 ετων και δεν γραφει κατι ετσι ξεκαθαρα αλλα ισως το γραφει με κωδικους.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanos78 είπε

Για όσους έχουν κάνει την επέμβαση διόρθωσης laser μυωπίας και δεν φορούν γυαλιά γνωρίζουν αν πρέπει να γίνουν κάποιες διαδικασίες σε επίπεδο διπλώματος οδήγησης περνώντας ξανά από Οφθαλμίατρο; 

Συγγνώμη αν βγαίνω εκτός θέματος. 

Το παλιό δίπλωμα έχει κάποιο περιορισμό (πχ "οδήγηση με γυαλιά" ή κάποιο κωδικό "01.01" ή "01.06").

Για να αρθεί ο περιορισμός αυτός αρκεί μία ιατρική βεβαίωση οφθαλμίατρου συμβεβλημένου με την διεύθυνση μεταφορών περιοχής κατοικίας του η από Νοσοκομείο ή από Κέντρο Υγείας τα αντίστοιχα δικαιολογητικά και ένα παράβολο εκτύπωσης 30 € (για την εκτύπωση της άδειας οδήγησης) για την αντικατάσταση της άδειας οδήγησης χωρίς περιορισμό.

Γενικά για να αρθεί οποιοσδήποτε περιορισμός αρκεί βεβαίωση της ειδικότητας που αρχικά τον επέβαλε (πχ οφθαλμίατρος τον επέβαλε, οφθαλμίατρος θα τον άρει). Εξαίρεση οι κωδικοί 103, 106, 107 που μπορούν να αρθούν μόνο από δευτεροβάθμια επιτροπή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrNick είπε

Το παλιό δίπλωμα έχει κάποιο περιορισμό (πχ "οδήγηση με γυαλιά" ή κάποιο κωδικό "01.01" ή "01.06").

Για να αρθεί ο περιορισμός αυτός αρκεί μία ιατρική βεβαίωση οφθαλμίατρου συμβεβλημένου με την διεύθυνση μεταφορών περιοχής κατοικίας του η από Νοσοκομείο ή από Κέντρο Υγείας τα αντίστοιχα δικαιολογητικά και ένα παράβολο εκτύπωσης 30 € (για την εκτύπωση της άδειας οδήγησης) για την αντικατάσταση της άδειας οδήγησης χωρίς περιορισμό.

Γενικά για να αρθεί οποιοσδήποτε περιορισμός αρκεί βεβαίωση της ειδικότητας που αρχικά τον επέβαλε (πχ οφθαλμίατρος τον επέβαλε, οφθαλμίατρος θα τον άρει). Εξαίρεση οι κωδικοί 103, 106, 107 που μπορούν να αρθούν μόνο από δευτεροβάθμια επιτροπή.

Μαλιστα ..Τι ειναι αυτοι οι κωδικοι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μαλιστα ..Τι ειναι αυτοι οι κωδικοι ?

01.01 = οδήγηση με γυαλιά

01.06 = οδήγηση με γυαλιά ή φακούς επαφής

103 μονόφθαλμος , 106 περιορισμός στην επέκταση της άδειας σε ομαδας 2 ("επαγγελματικό"), 107 περιορισμός στη διοικητική ισχύ για ιατρικούς λόγους.

Επεξ/σία από DrNick
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrNick είπε

01.01 = οδήγηση με γυαλιά

01.06 = οδήγηση με γυαλιά ή φακούς επαφής

103 μονόφθαλμος , 106 περιορισμός στην επέκταση της άδειας σε ομαδας 2 ("επαγγελματικό"), 107 περιορισμός στη διοικητική ισχύ για ιατρικούς λόγους.

Μαλιστα...Αντε να καταλαβει ο τροχαιος αν φοραμε φακους επαφης ή οχι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2020 στις 6:46 ΜΜ, meletis_m είπε

Είναι ειδικοί φακοί. Ονομάζονται κερατοκωνικοί φακοί επαφής. Αυτό που έχω καταλάβει είναι θα πιέζουν τόν κώνο για να μήν αλλοιώνεται η όραση. Το γράφω εντελώς απλά , επιστημονικά το εξηγούν αλλιώς. Λογικά ειναι και για μυωπία αλλά και αστιγματισμό. Και απευθύνεσαι σε εφαρμοστή φακών. Τόσα χρόνια δέν είχα ακούσει τη συγκεκριμένη ειδικότητα.

Δοκίμασε κάποια στιγμή φακους ClearKone SynergEyes .θυμάμαι ότι βγήκαν πριν λίγα χρόνια και είχαν καλές κριτικές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,σκέφτομαι κι εγώ να κάνω laser,δεν έχω ψάξει ακόμα και θέλω απαντήσεις. Έχω από τη δουλειά μια εθνική ασφάλεια και έχω και του ΙΚΑ. Έχω μυωπία και στα δύο γύρω στο 2 και 1 αστιγματισμό. Στο περίπου πόσο πάει μια επεμβαση; Αθήνα είμαι,έχετε να προτείνετε να πάω καπου που ξέρετε ότι γίνεται καλή δουλειά; Επίσης πόσο χρόνο χρειάζεται η αποκατάσταση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, moumias είπε

Καλημέρα παιδιά,σκέφτομαι κι εγώ να κάνω laser,δεν έχω ψάξει ακόμα και θέλω απαντήσεις. Έχω από τη δουλειά μια εθνική ασφάλεια και έχω και του ΙΚΑ. Έχω μυωπία και στα δύο γύρω στο 2 και 1 αστιγματισμό. Στο περίπου πόσο πάει μια επεμβαση; Αθήνα είμαι,έχετε να προτείνετε να πάω καπου που ξέρετε ότι γίνεται καλή δουλειά; Επίσης πόσο χρόνο χρειάζεται η αποκατάσταση;

Αθηνα γυρω στα 2000 ευρω

Η ασφαλιστικη σου ρωτα αν σε καλυπτει αλλα δυσκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 Αύριο κλείνω μια εβδομάδα αφότου έκανα την επέμβαση & οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν το καλύτερο δώρο γενέθλιών που έκανα ποτέ στον εαυτό μου...

 Την συγκεκριμένη επέμβαση την σκεφτόμουν πολύ καιρό , είχα ρίξει ατελείωτο διάβασμα στο διαδίκτυο αλλά τελικά εν καιρού Κορωναιου πήρα την απόφαση και την έκανα.

 Πλέον στα 46 μου πέταξα οριστικά τα γυαλιά τα οποία με ακολουθούσαν απο την σχολική περίοδο...

Την επέμβαση την έκανα στο Οφθαλμολογικό Αθηνών με την μέθοδο Femtolasik (Monovision)  ... Η διαδικασία κρατά ελάχιστά , δεν καταλαβαίνεις σχεδόν τίποτα ( βοηθά & το ηρεμιστικό χαπάκι που παίρνεις πριν μπεις στο χειρουργειο )

Μηδενίστηκε η μυωπία στο ένα μάτι και στο άλλο έμεινε περίπου 1,5 βαθμος για να αντισταθμίσει την πρεσβυωπία που λόγω ηλικίας έχει αρχίσει να εμφανίζεται...

Για μια εβδομάδα βάζω tobratex & φυσικά δάκρυα που θα βάζω και σε ένα βάθος χρόνου για να ενυδατώνει τα μάτια...

Αν υπαρχει η οικονομική δυνατότητα κάντε την επέμβαση ανεπιφύλακτα όσοι το σκέφτεστε...

Οτιδήποτε χρειαστείτε με ρωτάτε ...

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, g_kor06 είπε

Καλησπέρα ,

 Αύριο κλείνω μια εβδομάδα αφότου έκανα την επέμβαση & οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν το καλύτερο δώρο γενέθλιών που έκανα ποτέ στον εαυτό μου...

 

Αυτο λεω κι εγω που την εκανα στα 50 μου 12 χροναι πριν !!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα μου βγηκε η μαλλον μου εγινε στραβο το μωρο.

Ενω δεν ειχαμε καθολου προβληματα ουτε καν τον ψευδοστραβισμο που εχουν αρκετα μωρα ξαφνικα το αριστερο ματι αρκετες φορες πηγαινε προς τα μεσα.

Οχι παντα πολλες φορες κοιτουσε κανονικα ειχε αυτο που λενε τεμπελικο ματι.

Πηγαμε στην διευθυντρια του Παιδων μας βρηκε οτι ο στραβισμος ειναι απο υπερμετρωπια μας εγραψε γυαλια και πρεπει να κλεινουμε μερικες ωρες την ημερα το καλο ματι για να "ξυπνησει" το αλλο.

Αυτο που δεν ρωτησα η δεν θυμαμαι αν μου το ειπε ειναι για ποσες ωρες την ημερα πρεπει και εγω το κλεινω απο το απογευμα περιπου στις 5 που θα ξυπνησει μεχρι τις 9-9:30 το βραδυ.

Θελω να ρωτησω αν ειχε κανεις αλλος ιδιο προβλημα σε παιδι του η οταν ηταν αυτος μωρο και αν τελικα εκανε χειρουργειο με νυστερι η laser?

Εχω και εγω στα 48 μου 1 και 1.5 μυωπια μου εγραψαν γυαλια πριν 6 χρονια δεν τα εχω φορεσει ουτε 20 λεπτα και τωρα προσφατα που πηγα να με δουν δεν εχω ανεβει και ειμαι σε σκεψη για laser

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...