Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, aektzis95 είπε

Έχοντας κλείσει 1 έβδομάδα απο την ημέρα της επέμβασης (PRK) να παραθέσω την εμπειρία μου:

Την ημέρα της επέμβασης πήγε πολύ καλά. Δεν πόνεσα καθόλου.

Οι επόμενες 2 μέρες ήταν αρκετά δύσκολές με πολλά δάκρυα και τσούξιμο. Απο την 3η μέρα όμως η βελτίωση ήταν ραγδαία! Πρόχθες πήγα και μου έβγαλε τους θεραπευτικούς φακούς. Ακολούθω πιστά την αγωγή που μου έχει δοθεί απο τον γιατρό.

Ολά πήγαν καλά! Απαλλάχτηκα πια από τα γυαλιά. Η  όραση μου αυτή τη στίγμη είναι 9/10 (από μετρήσεις που μου έκαναν στο οφθαλμολογικό).

Μπαβο !!!!  Η καλσικη μι ευχη : Καλωσηρθες σε ενα πιο ομορφο κοσμο χωρις γυαλια !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. 

Αύριο μπαίνω για laser lasik. Αυτό που φοβάμαι είναι ότι δεν ξέρω γενικά τους βαθμούς μου... 3 φορές έχω πάει σε οφθαλμίατρο στη ζωή μου και οι 3 ήταν διαφορετικοί και δεν έχω κρατήσει το χαρτί με τους βαθμούς τους. Όταν πήγα για προ εγχειρητικό έλεγχο στην κλινική που θα κάνω το λέιζερ μου είπαν ότι οι βαθμοί μου είναι μικρότεροι από αυτούς που έχουν τα γυαλιά μου (τα μέτρησαν με ένα όργανο). Οι βαμοί είναι κοντά στο 1,75 - 2,25 και ο αστιγματισμός λίγο πιω πάνω απ το 1. Πόσο σημασία έχει η ακρίβεια των μετρήσεων των βαθμών στο αποτέλεσμα; Αν με μετρήσει αύριο πάλι ο γιατρός και βγάλει άλλα αποτελέσματα τα οποία μπορεί να μην είναι τα σωστά υπάρχει περίπτωση να αποτύχει η εγχείρηση και να μη φύγει όλη η μυωπία ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimips είπε

Καλησπέρα. 

Αύριο μπαίνω για laser lasik. Αυτό που φοβάμαι είναι ότι δεν ξέρω γενικά τους βαθμούς μου... 3 φορές έχω πάει σε οφθαλμίατρο στη ζωή μου και οι 3 ήταν διαφορετικοί και δεν έχω κρατήσει το χαρτί με τους βαθμούς τους. Όταν πήγα για προ εγχειρητικό έλεγχο στην κλινική που θα κάνω το λέιζερ μου είπαν ότι οι βαθμοί μου είναι μικρότεροι από αυτούς που έχουν τα γυαλιά μου (τα μέτρησαν με ένα όργανο). Οι βαμοί είναι κοντά στο 1,75 - 2,25 και ο αστιγματισμός λίγο πιω πάνω απ το 1. Πόσο σημασία έχει η ακρίβεια των μετρήσεων των βαθμών στο αποτέλεσμα; Αν με μετρήσει αύριο πάλι ο γιατρός και βγάλει άλλα αποτελέσματα τα οποία μπορεί να μην είναι τα σωστά υπάρχει περίπτωση να αποτύχει η εγχείρηση και να μη φύγει όλη η μυωπία ;

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι,η μυωπία πρέπει να είναι σταθερή για τουλάχιστον 2 χρόνια για να μπορείς να κάνεις laser,αυτό προτείνουν οι περισσότεροι οφθαλμίατροι,προφανώς και η ακρίβεια μετρήσεων όχι μόνο των βαθμών αλλά και του κερατοειδή είναι πολύ σημαντικές,βάσει αυτών των μετρήσεων που γίνονται στα μηχανήματα διορθώνεται η όραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dionisis1925 said:

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι,η μυωπία πρέπει να είναι σταθερή για τουλάχιστον 2 χρόνια για να μπορείς να κάνεις laser,αυτό προτείνουν οι περισσότεροι οφθαλμίατροι,προφανώς και η ακρίβεια μετρήσεων όχι μόνο των βαθμών αλλά και του κερατοειδή είναι πολύ σημαντικές,βάσει αυτών των μετρήσεων που γίνονται στα μηχανήματα διορθώνεται η όραση.

Είμαι 29 αλλά δεν έχω το ιστορικό μου. Για μέτρηση πήγαινα όταν σπάγανε τα γυαλιά μου για να πάρω καινούργια. Από κει και πέρα στο κάθε γιατρό οι μετρήσεις είναι διαφορετικές και αυτό με φοβίζει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimips είπε

Είμαι 29 αλλά δεν έχω το ιστορικό μου. Για μέτρηση πήγαινα όταν σπάγανε τα γυαλιά μου για να πάρω καινούργια. Από κει και πέρα στο κάθε γιατρό οι μετρήσεις είναι διαφορετικές και αυτό με φοβίζει... 

Παίζει ρόλο και το μηχάνημα του κάθε γιατρού . Λογικό είναι να έχεις διαφοροποιήσεις. 

Εφόσον έγινες προεγχειρητικός έλεγχος , εσύ θα πάς σύμφωνα με τίς τελευταίες μετρήσεις.

Σου έκαναν και τοπογραφία κερατοειδούς;

Καλή επιτυχία και μήν έχεις άγχος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, meletis_m said:

Παίζει ρόλο και το μηχάνημα του κάθε γιατρού . Λογικό είναι να έχεις διαφοροποιήσεις. 

Εφόσον έγινες προεγχειρητικός έλεγχος , εσύ θα πάς σύμφωνα με τίς τελευταίες μετρήσεις.

Σου έκαναν και τοπογραφία κερατοειδούς;

Καλή επιτυχία και μήν έχεις άγχος . 

Ναι μου έκαναν τα πάντα και θα μου τα ξανακάνουν και σήμερα. 

Μου είπαν ότι με παίρνει και για επιπλέον διορθωτικές εγχειρήσεις αν χρειαστεί στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimips είπε

Ναι μου έκαναν τα πάντα και θα μου τα ξανακάνουν και σήμερα. 

Μου είπαν ότι με παίρνει και για επιπλέον διορθωτικές εγχειρήσεις αν χρειαστεί στο μέλλον.

29 ετων και διορθωτικες γιατι ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Γιάννης Platano said:

29 ετων και διορθωτικες γιατι ??

τι να σου πω δε ξέρω. Στις 4,30 που θα ξαναγίνουν έλεγχοι και θα μπω θα τα μάθω όλα. Ο γιατρός ένα 10λεπτο με είδε στον προεγχειρητικό για να δει τα αποτελέσματα. Μου είπε κάνεις όποια μέθοδο θέλεις και υπάρχει και δυνατότητα διορθωτικής αν χρειαστεί. Δεν ξέρω αν κατάλαβε ότι είμαι 29. Κι εμένα μου έκανε εντύπωση. Ελπίζω να μην αφήσει μυωπία για να ξαναπάω να ξανακάνω να πάρει παραπάνω λεφτά. Δεν θέλω να πιστεύω ότι δουλεύει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimips είπε

τι να σου πω δε ξέρω. Στις 4,30 που θα ξαναγίνουν έλεγχοι και θα μπω θα τα μάθω όλα. Ο γιατρός ένα 10λεπτο με είδε στον προεγχειρητικό για να δει τα αποτελέσματα. Μου είπε κάνεις όποια μέθοδο θέλεις και υπάρχει και δυνατότητα διορθωτικής αν χρειαστεί. Δεν ξέρω αν κατάλαβε ότι είμαι 29. Κι εμένα μου έκανε εντύπωση. Ελπίζω να μην αφήσει μυωπία για να ξαναπάω να ξανακάνω να πάρει παραπάνω λεφτά. Δεν θέλω να πιστεύω ότι δουλεύει έτσι.

Αν και δεν εισαι μικρος αλλα ουτε και μεγαλος συζητησε το μαζι του μηπως ειναι πιο καλα να σου αφησει 0,5 βαθμο στο ενα ματι (μεθοδος monovision) ωστε μετα απο 10 και κατι χρονια να μην χρειαζεσαι γυαλια για κοντα λογω πολυ πιθανης πρεσβυωπιας .

Ετσι εχω κανει εγω αλλα ειχα στα 50 μου ηδη πρεσβυωπια .Ειμαι ηδη 63 και δεν φοραω γυαλια ουτε για κοντα .

Ολα αυτα σε συνενοηση με τον γιατρο σου .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δώσανε ένα ηρεμιστικό

Υπέγραψα ένα χαρτί για τις παρενέργειες

Μου κάνανε τις πρώτες εξετάσεις

Μετά από μισή ώρα μου μέτρησαν τους βαθμούς

Μετά από μισή ώρα μου κάνανε το λέιζερ

Η μόνη στιχομυθία που παίχτηκε με το γιατρό ήταν

πως είναι τα μάτια μου υπάρχει καποιος κίνδυνος;

μου λέει δεν έχεις να φοβάσαι κάτι κάτσε καναπέ και σε φωνάζω

Δε μου έδωσε περιθώριο να ρωτήσω κάτι.

Μπήκα 5 λεπτά μου τα έκανε μου λέει έτοιμος φύγε. 

Τις πρώτες 3 ώρες ήταν ξερά και τσουζανε λίγο αλλά έβαζα σταγόνες. Κοιμήθηκα κατά τη μία το βράδυ. Έβαλα περίπου 5 φορές από 3 διαφορετικά φάρμακα σταγόνες. Ανά μία ώρα.

Σήμερα ξύπνησα έβαλα σταγόνες πήγα για έλεγχο και βλεπα όλες τις σειρές κομπλέ. Μου είπε πολύ καλά έλα την άλλη Παρασκευή. Μην κάνεις γυμναστική 2 βδομάδες, πρόσεχε μην μπει νερό στο μάτι όταν κάνεις μπάνιο. Σταγόνες για 2 βδομάδες κάθε 4 ώρες και συνεχίζω το απλό το κολλύριο   Την οθόνη του κινητού βλέπω μόνο αρκετά θολά και τα λεντακια έχουν φωτοστέφανα.

Το χειρότερο είναι που πήγα να αγοράσω γυαλιά ηλίου και μου λέει η οπτικός και τι πήγες και έκανες και είχες τόσο λίγο και έκανες λέιζερ και τους έχω εδώ όλους μου κλαίγονται δε βλέπουν όταν έχει ήλιο είναι κλεισμένοι στα δωμάτια τους και αυξομειώνεται και η μυωπία τους συνεχώς και έχουν θέμα. Όπως ήταν φυσικό δεν αγόρασα γυαλιά αλλά μου χάλασε τη ψυχολογία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, dimips είπε

Μου δώσανε ένα ηρεμιστικό

Υπέγραψα ένα χαρτί για τις παρενέργειες

Μου κάνανε τις πρώτες εξετάσεις

Μετά από μισή ώρα μου μέτρησαν τους βαθμούς

Μετά από μισή ώρα μου κάνανε το λέιζερ

Η μόνη στιχομυθία που παίχτηκε με το γιατρό ήταν

πως είναι τα μάτια μου υπάρχει καποιος κίνδυνος;

μου λέει δεν έχεις να φοβάσαι κάτι κάτσε καναπέ και σε φωνάζω

Δε μου έδωσε περιθώριο να ρωτήσω κάτι.

Μπήκα 5 λεπτά μου τα έκανε μου λέει έτοιμος φύγε. 

Τις πρώτες 3 ώρες ήταν ξερά και τσουζανε λίγο αλλά έβαζα σταγόνες. Κοιμήθηκα κατά τη μία το βράδυ. Έβαλα περίπου 5 φορές από 3 διαφορετικά φάρμακα σταγόνες. Ανά μία ώρα.

Σήμερα ξύπνησα έβαλα σταγόνες πήγα για έλεγχο και βλεπα όλες τις σειρές κομπλέ. Μου είπε πολύ καλά έλα την άλλη Παρασκευή. Μην κάνεις γυμναστική 2 βδομάδες, πρόσεχε μην μπει νερό στο μάτι όταν κάνεις μπάνιο. Σταγόνες για 2 βδομάδες κάθε 4 ώρες και συνεχίζω το απλό το κολλύριο   Την οθόνη του κινητού βλέπω μόνο αρκετά θολά και τα λεντακια έχουν φωτοστέφανα.

Το χειρότερο είναι που πήγα να αγοράσω γυαλιά ηλίου και μου λέει η οπτικός και τι πήγες και έκανες και είχες τόσο λίγο και έκανες λέιζερ και τους έχω εδώ όλους μου κλαίγονται δε βλέπουν όταν έχει ήλιο είναι κλεισμένοι στα δωμάτια τους και αυξομειώνεται και η μυωπία τους συνεχώς και έχουν θέμα. Όπως ήταν φυσικό δεν αγόρασα γυαλιά αλλά μου χάλασε τη ψυχολογία.

Μαλακιες σου ειπε η οπτικος . Ή 4 βαθμους εχεις ή 2 ή και παραπανω τα γυαλια ειναι απαραιτητα . Εγω ειχα ηδη αγορασει γυαλια ηλιου λιγες μερες πριν την επεμβαση .Μην το αμελεις .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Γιάννης Platano said:

Μαλακιες σου ειπε η οπτικος . Ή 4 βαθμους εχεις ή 2 ή και παραπανω τα γυαλια ειναι απαραιτητα . Εγω ειχα ηδη εγορασει γυαλια ηλιου λιγες μερες πριν την επεμβαση .Μην το αμελεις .

Τέλος πάντων. Αυτό με τα λεντακια και γενικά τα φωτάκια που έχουν σαν halo effect σε πόσο καιρό φεύγει; Το είχατε εσείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimips είπε

Τέλος πάντων. Αυτό με τα λεντακια και γενικά τα φωτάκια που έχουν σαν halo effect σε πόσο καιρό φεύγει; Το είχατε εσείς ;

Οχι δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα .

lasik στα 50 μου με monovision

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimips είπε

 

Σήμερα ξύπνησα έβαλα σταγόνες πήγα για έλεγχο και βλεπα όλες τις σειρές κομπλέ.   Την οθόνη του κινητού βλέπω μόνο αρκετά θολά και τα λεντακια έχουν φωτοστέφανα.

 

Αφου εχεις καλη οξυτητα εισαι οκ! Για την ποιοτητα ορασης κανε υπομονη.. θελει τον χρονο του..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dimips είπε

Μου δώσανε ένα ηρεμιστικό

Υπέγραψα ένα χαρτί για τις παρενέργειες

Μου κάνανε τις πρώτες εξετάσεις

Μετά από μισή ώρα μου μέτρησαν τους βαθμούς

Μετά από μισή ώρα μου κάνανε το λέιζερ

Η μόνη στιχομυθία που παίχτηκε με το γιατρό ήταν

πως είναι τα μάτια μου υπάρχει καποιος κίνδυνος;

μου λέει δεν έχεις να φοβάσαι κάτι κάτσε καναπέ και σε φωνάζω

Δε μου έδωσε περιθώριο να ρωτήσω κάτι.

Μπήκα 5 λεπτά μου τα έκανε μου λέει έτοιμος φύγε. 

Τις πρώτες 3 ώρες ήταν ξερά και τσουζανε λίγο αλλά έβαζα σταγόνες. Κοιμήθηκα κατά τη μία το βράδυ. Έβαλα περίπου 5 φορές από 3 διαφορετικά φάρμακα σταγόνες. Ανά μία ώρα.

Σήμερα ξύπνησα έβαλα σταγόνες πήγα για έλεγχο και βλεπα όλες τις σειρές κομπλέ. Μου είπε πολύ καλά έλα την άλλη Παρασκευή. Μην κάνεις γυμναστική 2 βδομάδες, πρόσεχε μην μπει νερό στο μάτι όταν κάνεις μπάνιο. Σταγόνες για 2 βδομάδες κάθε 4 ώρες και συνεχίζω το απλό το κολλύριο   Την οθόνη του κινητού βλέπω μόνο αρκετά θολά και τα λεντακια έχουν φωτοστέφανα.

Το χειρότερο είναι που πήγα να αγοράσω γυαλιά ηλίου και μου λέει η οπτικός και τι πήγες και έκανες και είχες τόσο λίγο και έκανες λέιζερ και τους έχω εδώ όλους μου κλαίγονται δε βλέπουν όταν έχει ήλιο είναι κλεισμένοι στα δωμάτια τους και αυξομειώνεται και η μυωπία τους συνεχώς και έχουν θέμα. Όπως ήταν φυσικό δεν αγόρασα γυαλιά αλλά μου χάλασε τη ψυχολογία.

Μην κάνεις το λάθος και κυκλοφορήσεις πρωί χωρίς γυαλιά ηλίου,άμα έκανες την PRK θέλει υπομονή για να σταθεροποιηθεί η όραση σου,εγώ το βράδυ είχα θέμα με τα φώτα για περίπου ένα μήνα.

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...