Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Η επεμβαση καρατκτη θεωρειται "ποιο βαρια " οφθαλμολογικη επεμβαση 

Από αυτά που μου είπε ο γνωστός μου αλλά και κάποια άρθρα στο διαδίκτυο βλέπω ότι έχει γίνει ρουτίνα.

Επίσης έχει δύο βασικά πλεονεκτήματα:

1. Διορθώνει το πρόβλημα στην πηγή.

2. Διορθώνει πολύ μεγαλύτερη γκάμα προβλημάτων. 

Το laser μπροστά στην επέμβαση για αλλαγή φακού μοιάζει χοντροκομμένη επέμβαση. Κόβεις κάτι και αυτό δεν μπορεί να φτιαχτεί πάλι. Φακό μπορείς να αλλάξεις και πάλι. Υπάρχει δεύτερη και τρίτη ευκαιρία. 

Νομίζω ότι σε κάποια χρόνια εκεί θα γύρει η πλάστιγγα στο μάτι, το laser θα φθίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, gordonas είπε

Από αυτά που μου είπε ο γνωστός μου αλλά και κάποια άρθρα στο διαδίκτυο βλέπω ότι έχει γίνει ρουτίνα.

Επίσης έχει δύο βασικά πλεονεκτήματα:

1. Διορθώνει το πρόβλημα στην πηγή.

2. Διορθώνει πολύ μεγαλύτερη γκάμα προβλημάτων. 

Το laser μπροστά στην επέμβαση για αλλαγή φακού μοιάζει χοντροκομμένη επέμβαση. Κόβεις κάτι και αυτό δεν μπορεί να φτιαχτεί πάλι. Φακό μπορείς να αλλάξεις και πάλι. Υπάρχει δεύτερη και τρίτη ευκαιρία. 

Νομίζω ότι σε κάποια χρόνια εκεί θα γύρει η πλάστιγγα στο μάτι, το laser θα φθίνει. 

Καλημέρα.

Αν ήταν έτσι απλά τα πράγματα, η καλύτερη επέμβαση θα είχε εκτοπίσει την άλλη.

1. Η πηγή του προβλήματος των διαθλαστικών προβλημάτων (μυωπία κλπ) δε βρίσκεται μόνο στο φακό αλλά σε όλη τη γεωμετρία του ματιού, άρα ο φακός δεν είναι η πηγή του προβλήματος. Επίσης ο φακός έχει το ~1/2 της διαθλαστικής δύναμης του κερατοειδούς, άρα, ούτε από αυτή την άποψη μπορεί να θεωρηθεί η πηγή.

2. Η επέμβαση στο επίπεδο του φακού μπορεί να διορθώσει μυωπία/υπερμετρωπία και αστιγματισμό πάρα πολύ καλά. Στο επίπεδο της κοντινής όρασης όμως πάσχει (ακόμα). Άριστη όραση δίνουν οι μονοεστιακοί φακοί. Οι πολυεστιακοί που θα αντιμετωπίσουν την ανάγκη καλής όρασης σε ΟΛΕΣ τις αποστάσεις (μακρινή, μέση, κοντινή) έχουν ατέλειες (αν και εξελίσσονται συνεχώς) και κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να τους δεχτούν. Η άλλη λύση είναι το γνωστό monovision.

Από την άλλη η επέμβαση στο επίπεδο του κερατοειδούς δεν επηρεάζει την ικανότητα του φακού να εστιάζει κοντά. Έτσι το μάτι ενός νέου (20, 30, 40 ετών) μετά από laser στον κερατοειδή μπορεί να βλέπει άριστα μακρυά και να εστιάζει άριστα κοντά, ενώ μετά από ανταλλαγή φακού είτε θα εστιάζει σε μια απόσταση (μακριά - μέση - κοντά) είτε με πολυεστιακό σε ένα μεγαλύερο εύρος αποστάσεων αλλά με περιορισμούς.

Επίσης η επέμβαση αλλαγής φακού φέρνει και άλλες αλλαγές στο εσωτερικό του ματιού (πχ αλλαγές στην κίνηση του υαλοειδούς) που μπορεί να είναι πιο "αθώες" σε έναν 70χρονο που έκανε καταρράκτη από έναν 30χρονο που διόρθωσε τη μυωπία του.

Στην πράξη, όλες οι επεμβάσεις έχουν τους περιορισμούς τους, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους. Ο κάθε ασθενής έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά και έτσι η κάθε επέμβαση πρέπει να εξετάζεται κατά περίπτωση.

Συμφωνώ ότι σε κάποια χρόνια αυτά όλα θα ακούγονται παρωχημένα. ΠΧ πιθανόν να φτιαχτεί ενδοφακός που να λειτουργεί όπως ο δικός μας φακός (εστιάζοντας κάθε φορά στο σημείο που βλέπουμε μακριά/κοντά).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, DrNick είπε

 

Επίσης η επέμβαση αλλαγής φακού φέρνει και άλλες αλλαγές στο εσωτερικό του ματιού (πχ αλλαγές στην κίνηση του υαλοειδούς) που μπορεί να είναι πιο "αθώες" σε έναν 70χρονο που έκανε καταρράκτη από έναν 30χρονο που διόρθωσε τη μυωπία του.

 

Μερικες φορες ομως και σε νεους ειναι μονοδρομος ο ενδοφακος σε πολυ υψηλες  μυωπιες οπως της κορης μου .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrNick είπε

Καλημέρα.

Αν ήταν έτσι απλά τα πράγματα, η καλύτερη επέμβαση θα είχε εκτοπίσει την άλλη.

1. Η πηγή του προβλήματος των διαθλαστικών προβλημάτων (μυωπία κλπ) δε βρίσκεται μόνο στο φακό αλλά σε όλη τη γεωμετρία του ματιού, άρα ο φακός δεν είναι η πηγή του προβλήματος. Επίσης ο φακός έχει το ~1/2 της διαθλαστικής δύναμης του κερατοειδούς, άρα, ούτε από αυτή την άποψη μπορεί να θεωρηθεί η πηγή.

2. Η επέμβαση στο επίπεδο του φακού μπορεί να διορθώσει μυωπία/υπερμετρωπία και αστιγματισμό πάρα πολύ καλά. Στο επίπεδο της κοντινής όρασης όμως πάσχει (ακόμα). Άριστη όραση δίνουν οι μονοεστιακοί φακοί. Οι πολυεστιακοί που θα αντιμετωπίσουν την ανάγκη καλής όρασης σε ΟΛΕΣ τις αποστάσεις (μακρινή, μέση, κοντινή) έχουν ατέλειες (αν και εξελίσσονται συνεχώς) και κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να τους δεχτούν. Η άλλη λύση είναι το γνωστό monovision.

Από την άλλη η επέμβαση στο επίπεδο του κερατοειδούς δεν επηρεάζει την ικανότητα του φακού να εστιάζει κοντά. Έτσι το μάτι ενός νέου (20, 30, 40 ετών) μετά από laser στον κερατοειδή μπορεί να βλέπει άριστα μακρυά και να εστιάζει άριστα κοντά, ενώ μετά από ανταλλαγή φακού είτε θα εστιάζει σε μια απόσταση (μακριά - μέση - κοντά) είτε με πολυεστιακό σε ένα μεγαλύερο εύρος αποστάσεων αλλά με περιορισμούς.

Επίσης η επέμβαση αλλαγής φακού φέρνει και άλλες αλλαγές στο εσωτερικό του ματιού (πχ αλλαγές στην κίνηση του υαλοειδούς) που μπορεί να είναι πιο "αθώες" σε έναν 70χρονο που έκανε καταρράκτη από έναν 30χρονο που διόρθωσε τη μυωπία του.

Στην πράξη, όλες οι επεμβάσεις έχουν τους περιορισμούς τους, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους. Ο κάθε ασθενής έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά και έτσι η κάθε επέμβαση πρέπει να εξετάζεται κατά περίπτωση.

Συμφωνώ ότι σε κάποια χρόνια αυτά όλα θα ακούγονται παρωχημένα. ΠΧ πιθανόν να φτιαχτεί ενδοφακός που να λειτουργεί όπως ο δικός μας φακός (εστιάζοντας κάθε φορά στο σημείο που βλέπουμε μακριά/κοντά).

 

Καλησπέρα,

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Περισσότερο έγραψα το κείμενο για να το διαβάσει κάποιος ο οποίος έχει πρόβλημα με την μυωπία, που δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει με laser και νομίζει ότι εκεί τελειώνουν όλα. 

Ο γνωστός μου λόγω γεωμετρίας του ματιού και υψηλής μυωπίας είχε συμβιβαστεί μαζί της και από τυχαίο γεγονός (ύπαρξη καταρράκτη) έλυσε το πρόβλημά του από το "πουθενά".

Ελάχιστοι γνωρίζουν ότι υπάρχει και αυτή η προσέγγιση. Πιθανότατα θεωρούν ότι πρόκειται για κάποια βαριά επέμβαση, με επικινδυνότητα κτλ, ενώ στην ιατρική πράξη βλέπω ότι έχει γίνει σχεδόν ρουτίνα.

Βλέπω τεράστια εξέλιξη που μπορεί να υπάρξει στο μέλλον εκεί. Μιας και είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ, η φαντασία μου φτάνει μέχρι και σε φακούς με διασύνδεση. Κάτι που θα πάει το επίπεδο πληροφορίας-όρασης σε άλλο επίπεδο, επιστημονικής φαντασίας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω κάνει laser με τη μέθοδο prk για μειωπια και αστιγματισμό (3 βαθμούς κ 2.75 κ μίσος αστιγματισμός). Την έχω κανει εδώ και 2 μήνες σχεδόν. Βλέπω καλά αλλά στο ένα μάτι που είχα αστιγματισμό παραπάνω, πρόσφατα μου είπε η γιατρός ότι έχει μένει αστιγματισμός γι αυτό βλέπω λίγο θολα. Μου λέει μπορεί κ να φύγει αλλά δεν μου έβγαζε σιγουριά. Έχει περάσει κάποιος κάτι παρόμοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα σε ολους σας,

μετα απο 1 χρονο δεξι 1,25(απο 2,0) και αριστερο 2,5(απο3,75)

ακομα με γυαλια μυοπιας(πριν ειπαμε υπερμοτροπια ειχα)

μου προτεινε ο Γιατρος να κανουμε διορθωση γιατι ειδε οτι δεν ημουν ευχαριστημενος με το αποτελεσμα,

κλεισαμε ραντεβου πηγα και τελευταια στιγμη το ακυρωσα γιατι μετα απο ερωτηση μου ποτε θα εμφανιστει παλι η υπερμοτροπια μου ειπε αγνωστο ισως σε 1 μηνα,

το θετικο διαβαζω βιβλιο και στο τηλεφωνο χωρις γυαλια(το κερδος εδωσα 2000 για να διαβαζω στην τουαλετα)

τηλεοραση στα 2 μετρα με γυαλια

οδηγημα με γυαλια

και γενικα τα παντα με γυαλια,

πιστευω μου εκανε υπερδιορθωση το οποιο ο γιατρος δεν το παραδεχεται,(λεει οτι θα στρωσει ισως σε 1 εξαμηνο)

τελος παντον ολα καλα δεν τα ξαναπειραζω εγω,

 

γνωστη μου με υπερμοτροπια(ειχε πιο δυνατη απο εμενα) βλεπει τρομερα και το εκανε στην ιδια κλινικη με τον ιδιο γιατρο,

τυχερα ειναι τελικα

ευχαριστω

Νικος,

παλιοτερο εμαιλ

ΚΑλησπερα Έκανα λειζερ τον προηγούμενο μηνα ειχα πρεσβυωπια και υπερμετρωπια και τωρα αποκτισα μυωπία 2 στο δεξιό και 3.75 αριστερο ο γιατρός μουωειπε θα ειμαι εντάξει σε 3 με 6 μηνες ηλικια 50

Λογο πιο καθαρα τωρα βλέπω στον μηνα αλλα μικρη διάφορα το βράδυ χαλια μονο με γυαλιά 

Υπομονή Δυστυχώς κανω και ελπίζω να φτιάξει

 

 

Επεξ/σία από Nicos69
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nicos69 είπε

 

το θετικο διαβαζω βιβλιο και στο τηλεφωνο χωρις γυαλια(το κερδος εδωσα 2000 για να διαβαζω στην τουαλετα)

τηλεοραση στα 2 μετρα με γυαλια

οδηγημα με γυαλια

και γενικα τα παντα με γυαλια,

 

Πραγματικα κριμα ..Φυσικα δεν μπορω να ξερω τι συνεβη ...

Δεν εχω ακουσει αλλη φορα κατι τετοιο με τοση λιγη μυωπια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Πραγματικα κριμα ..Φυσικα δεν μπορω να ξερω τι συνεβη ...

Δεν εχω ακουσει αλλη φορα κατι τετοιο με τοση λιγη μυωπια .

καλησπερα Γιαννη

πριν 1 χρονο εκανα την επεμβαση και ειχα υπερμετροπια και πρεσβυοπια

μου εβαλε μυοπια οπως κανουν η οποια θα κατεβαινε σε3-6μηνες

κατεβηκε αλλα οχι στο σημειο που θα εβλεπα χωρις γυαλια,

ευχαριστω

Νικος,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Nicos69 είπε

καλησπερα Γιαννη

πριν 1 χρονο εκανα την επεμβαση και ειχα υπερμετροπια και πρεσβυοπια

μου εβαλε μυοπια οπως κανουν η οποια θα κατεβαινε σε3-6μηνες

κατεβηκε αλλα οχι στο σημειο που θα εβλεπα χωρις γυαλια,

ευχαριστω

Νικος,

Μαλστα...Αρα λαθος καταλαβα για μυωπια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2020 στις 5:10 ΠΜ, meletis_m είπε

Όταν ξαναπάω στο γιατρό θα τόν ρωτήσω καθώς το σκέφτηκα τις τελευταίες ημέρες .

Έχω κάνει θεραπεία απο Κερατόκωνο και πλέον θα φοράω σε λίγο διάστημα φακούς επαφής - (υβριδικούς ) . 

Είμαι 24 χρονών τώρα , σε περίπτωση μετά απο 20 χρόνια εάν εμφανίσω πρεσβυωπία , τους ενσωματώνουν στους φακούς λογικά ; 

Οι φακοι από όσο έχω καταλάβει έχουν ηδη τη μυωπία και το αστιγματισμό και σπρώχνουν το κωνικό σημείο πρός τα μέσα.

@DrNick γνωρίζεις να με διαφωτίσεις ; Εάν και θα ρωτησω και τον εφαρμοστή σε λίγες ημέρες που θα παραλάβω τους φακούς.

Καλησπέρα, παρέλαβα τους φακούς επαφής - κερατοκωνικούς μου έδειξε πώς τοποθετούνται .

Σήμερα έκανα μόνος μου τη 1η δοκιμή να φορεθούν . Μεγάλη διαφορά πρός το καλύτερο .

Πρέπει να δώσω λιγο χρόνο να συνηθίσω για την εφαρμογή τους . Ενοχλήσεις δέν έχω .

Είμαι πολύ ευχαριστημένος , γιατί είχα απελπιστεί οτι δέν θα διορθωθεί το πρόβλημα .

Σε 20 ημέρες θα τους έχω μάθω πιστεύω .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, meletis_m είπε

Καλησπέρα, παρέλαβα τους φακούς επαφής - κερατοκωνικούς μου έδειξε πώς τοποθετούνται .

Σήμερα έκανα μόνος μου τη 1η δοκιμή να φορεθούν . Μεγάλη διαφορά πρός το καλύτερο .

Πρέπει να δώσω λιγο χρόνο να συνηθίσω για την εφαρμογή τους . Ενοχλήσεις δέν έχω .

Είμαι πολύ ευχαριστημένος , γιατί είχα απελπιστεί οτι δέν θα διορθωθεί το πρόβλημα .

Σε 20 ημέρες θα τους έχω μάθω πιστεύω .

Μπραβο ! Οταν ειχα δκιμασει φακους για την μυωπια ειχα μεγαλο προβλμα να τους βαλω ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Μπραβο ! Οταν ειχα δκιμασει φακους για την μυωπια ειχα μεγαλο προβλμα να τους βαλω ..

Πρωτή φπρά φοράω και εγώ .

Περισσότερο αντίδραση του ματιού είναι .

Εγω ειχα το αντίθετο πως θα τους αφαιρέσω .

Ωστόσο δεν ήταν τόσο δύσκολο. Σε 20 ημέρες θα τους εχω μάθει.

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2020 στις 1:30 ΜΜ, Gemar123 είπε

Καλησπέρα. Έχω κάνει laser με τη μέθοδο prk για μειωπια και αστιγματισμό (3 βαθμούς κ 2.75 κ μίσος αστιγματισμός). Την έχω κανει εδώ και 2 μήνες σχεδόν. Βλέπω καλά αλλά στο ένα μάτι που είχα αστιγματισμό παραπάνω, πρόσφατα μου είπε η γιατρός ότι έχει μένει αστιγματισμός γι αυτό βλέπω λίγο θολα. Μου λέει μπορεί κ να φύγει αλλά δεν μου έβγαζε σιγουριά. Έχει περάσει κάποιος κάτι παρόμοιο? 

Η διαθλαστική χειρουργική έχει σα σκοπό την ανεξαρτησία από τα γυαλιά. Δεν μπορεί να εγγυηθεί κανείς ότι το μάτι μετά το laser θα έχει 0 βαθμούς μυωπίας, υπερμετρωπίας και αστιγματισμού. Τουλάχιστον αυτό τονίζω σε κάθε υποψήφιο στη συζήτηση που κάνουμε. Η πιθανότητα υπο/υπερ-διόρθωσης αναφέρεται από 3% εως και πάνω από 10%.

Στην περίπτωσή σας, λοιπόν, μπορεί όντως το θάμπωμα να οφείλεται σε παραμονή αστιγματισμού. Καταλαβαίνω ότι συγκρίνοντας με το άλλο μάτι το θάμπωμα "ενοχλεί". Αν όμως η όραση με τα 2 μάτια είναι καλή, η διαφορά αυτή είναι κάτι που συνηθίζεται. Αν όχι (δηλ αν η όραση δεν είναι καλή ή αν δεν μπορείτε να το συνηθίσετε) ίσως μπορείτε να ενημερωθείτε από το γιατρό σας για το ενδεχόμενο διορθωτικής επέμβασης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας. Εκανα επεμβαση λεϊζερ πριν 3 μηνες για μυωπια και αστιγματισμο.
Το προβλημα διορθωθηκε και βλεπω χωρις γυαλια τωρα.

Ομως απο τη μερα της επεμβασης εχω haze-θαμπαδα.
Την ημερα αισθανομαι σαν να υπαρχει ενα θαμπωμενο τζαμι μπροστα μου και το φως μου φαινεται υπερβολικα δυνατο σε σχεση με πριν.
Τη νυχτα βλεπω ολα τα φωτα με φωτοστεφανο. Το χειροτερο ειναι οταν βλεπω ταινια στο σκοταδι, ειναι σχεδον αδυνατο να αντεξω τη θαμπαδα των γραμματων και το φωτοστεφανο της οθονης.
Αν εβλεπα σταδιακη βελτιωση θα εκανα υπομονη, ομως δεν βλεπω καθολου βελτιωση σε σχεση με τις πρωτες μερες. Το Thealoz δεν βοηθαει καθολου.
Οσους εχω ρωτησει μου λενε οτι ειχαν το ιδιο προβλημα μονο τις πρωτες μερες. Οσα σχολια διαβασα εδω επιβεβαιωνουν το ιδιο. 
Υπαρχει καποιος που να εχει/ειχε το ιδιο προβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...