Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Mr V είπε

έχει κάνει κανείς την smile ;

Στην Αθήνα ποιος την κάνει; Σε αναζήτησή στο google βγάζει μόνο για ένα κέντρο θεσσαλονίκη  που την κάνει.

Ενας brand! Ειναι ακριβος και μπορει τωρα να μην την κανει..

Και εμενα με εχει παραξενεψει που στη Θεσσαλονικη εχεις και επιλογες με ποιον γιατρο θα κανεις την smile ενω Αθηνα προφανως δεν τη κανει κανεις!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Λογικά κάτω από 1500 μην περιμένεις , πάντως έχεις λίγη μυωπία εγώ στη θέση σου ίσως να μην έκανα την επέμβαση.

Εγώ το βλέπω λίγο διαφορετικά , δηλαδή θεωρώ  ότι τι έχω 1,5 μυωπία τι έχω 3 μυωπία και στις 2 περιπτώσεις φοράω κάθε μέρα όλη μέρα γυαλια-φακους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην παρούσα κατάσταση έχει κάποιος από εσάς halos/glare/starbursts τη νύχτα?Ακόμα και χρόνια μετά απο την επέμβαση?

Σε συννενόηση με γιατρό και ύστερα από κάποια διαβούλευση μου ειπώθεικε ότι ουσιαστικά τα halos/glare ποτέ δεν εξαλείφονται, αλλά παραμένουν εφόσον η κόρη διασταλλεί τόσο όσο ώστε να ξεπεράσει τα 6mm την οπής. Αυτό αποτελεί και αντένδειξη σε άτομα όπως επαγγελματίες οδηγούς ή ανθρώπους που έχουν να κυκλοφορήσουν τη νύχτα και η ζωή τους εξαρτάται από αυτό.Πέρα απο αυτό δεν υπάρχει και τρόπος πρόληψης ή 100% αποτελεσματικής αντιμετώπισης, καθώς και σταγόνες να βάλει κάποιος, μπορεί μεν να συσταλεί όσο χρειάζεται η κόρη, αλλά με αυτόν τον τρόπο αφήνεις λιγότερο φως να περάσει στο μάτι, με αποτέλεσμα ούτως η άλλως να βλέπεις χειρότερα απο το φυσιολογικό. Με λίγα λόγια μπορεί να εμφανίσεις halos/glare/starbursts οποιαδήποτε στιγμή στη ζωή σου εφόσον το επιτρέψουν οι συνθήκες αυτο.

Επεξ/σία από Kostas_SimR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Kostas_SimR said:

Στην παρούσα κατάσταση έχει κάποιος από εσάς halos/glare τη νύχτα?Ακόμα και χρόνια μετά απο την επέμβαση?

Σε συννενόηση με γιατρό και ύστερα από κάποια διαβούλευση μου ειπώθεικε ότι ουσιαστικά τα halos/glare ποτέ δεν εξαλείφονται, αλλά παραμένουν εφόσον η κόρη διασταλλεί τόσο όσο ώστε να ξεπεράσει τα 6mm την οπής. Αυτό αποτελεί και αντένδειξη σε άτομα όπως επαγγελματίες οδηγούς ή ανθρώπους που έχουν να κυκλοφορήσουν τη νύχτα και η ζωή τους εξαρτάται από αυτό.Πέρα απο αυτό δεν υπάρχει και τρόπος πρόληψης ή 100% αποτελεσματικής αντιμετώπισης, καθώς και σταγόνες να βάλει κάποιος, μπορεί μεν να συσταλεί όσο χρειάζεται η κόρη, αλλά με αυτόν τον τρόπο αφήνεις λιγότερο φως να περάσει στο μάτι, με αποτέλεσμα ούτως η άλλως να βλέπεις χειρότερα απο το φυσιολογικό. Με λίγα λόγια μπορεί να εμφανίσεις halos/glare οποιαδήποτε στιγμή στη ζωή σου εφόσον το επιτρέψουν οι συνθήκες αυτο.

Έχω 7 μήνες που έκανα lasik. Συμβαίνει αυτό ακριβώς που αναφέρεις, Glares halos starburst ghosting κλπ. Τα πράγματα γίνονται χειρότερα όταν είσαι κουρασμένος και στεγνώσουν τα μάτια σου. Πλέον το έχω αποδεχτεί ότι δεν θα αλλάξει αυτό. Και για αυτό όποιον με ρωτάει του λέω καλύτερα γυαλιά. Η μυωπία έφυγε αλλά τη νύχτα τα φώτα σε τρελαίνουν. Είναι αυτό που είπες με την κόρη του ματιού. Όταν ρώτησα τον γιατρό μου είπε όχι δεν είναι αυτό. Εντάξει πωλητής είναι δεν ψήνεται να σου πει ήξερα ότι έχεις μεγάλες κόρες και δεν έπρεπε να κάνεις.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimips είπε

Έχω 7 μήνες που έκανα lasik. Συμβαίνει αυτό ακριβώς που αναφέρεις, Glares halos starburst ghosting κλπ. Τα πράγματα γίνονται χειρότερα όταν είσαι κουρασμένος και στεγνώσουν τα μάτια σου. Πλέον το έχω αποδεχτεί ότι δεν θα αλλάξει αυτό. Και για αυτό όποιον με ρωτάει του λέω καλύτερα γυαλιά. Η μυωπία έφυγε αλλά τη νύχτα τα φώτα σε τρελαίνουν. Είναι αυτό που είπες με την κόρη του ματιού. Όταν ρώτησα τον γιατρό μου είπε όχι δεν είναι αυτό. Εντάξει πωλητής είναι δεν ψήνεται να σου πει ήξερα ότι έχεις μεγάλες κόρες και δεν έπρεπε να κάνεις.

Ελπίζω με τον καιρό τα πράγματα να πάνε καλύτερα. Είσαι στο 7μηνο οπότε υπάρχουν περιθώρια για βελτίωση της κατάστασης. Τουλάχιστον αν δεν εξαλειφθεί, να γίνει υποφερτό. Υπομονή και πίστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα που στο ένα μάτι έχω 0,50 αστιγματισμό η οφθαλμίατρος μου είπε πως αν οδηγούσες επαγγελματικά κτλπ καλό θα ήτανε να φοράς γυαλιά στην οδήγηση, από την στιγμή που δεν οδηγώ δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !!!!Εγώ έκανα επέμβαση πριν ένα χρόνο μόνο στο δεξί μάτι που είχα 3,25 βαθμούς!!

Βλέπω καθαρά αλλά νοιώθω ότι το δεξί μου μάτι "προσπαθεί" πάρα πολύ σαν να θέλει να βγει !!!!Ζορίζεται αρκετά και πολλές φορές πονάει με αποτέλεσμα να θέλω να κλείνω τα μάτια μου !!! Επίσης ,νοιώθω ότι "μπουκώνει"  συνέχεια !!! Σαν να έχει ίωση το μάτι και να μπουκώνει...μια τέτοια αίσθηση...η οποία υπάρχει μόνο στο δεξί και όχι στο αριστερό !!! Μου λένε ότι κλινικά δε βλέπουν τίποτα.... οφθαλμική πίεση δεν έχω ...ούτε θυροειδή@DrNick θα μπορούσες να με κατευθύνεις κάπως ? Μπορεί να είναι παρενέργεια του λέιζερ αυτό ??Ευχαριστώ πολύ 🙂🙂🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, irouli123 είπε

Καλησπέρα !!!!Εγώ έκανα επέμβαση πριν ένα χρόνο μόνο στο δεξί μάτι που είχα 3,25 βαθμούς!!

Βλέπω καθαρά αλλά νοιώθω ότι το δεξί μου μάτι "προσπαθεί" πάρα πολύ σαν να θέλει να βγει !!!!Ζορίζεται αρκετά και πολλές φορές πονάει με αποτέλεσμα να θέλω να κλείνω τα μάτια μου !!! Επίσης ,νοιώθω ότι "μπουκώνει"  συνέχεια !!! Σαν να έχει ίωση το μάτι και να μπουκώνει...μια τέτοια αίσθηση...η οποία υπάρχει μόνο στο δεξί και όχι στο αριστερό !!! Μου λένε ότι κλινικά δε βλέπουν τίποτα.... οφθαλμική πίεση δεν έχω ...ούτε θυροειδή@DrNick θα μπορούσες να με κατευθύνεις κάπως ? Μπορεί να είναι παρενέργεια του λέιζερ αυτό ??Ευχαριστώ πολύ 🙂🙂🙂

Τι εννοείς προσπαθεί να βγει; 

Πονάει που; στο κερατοειδη; στη βάση; στο κογχο; μέσα; που αισθάνεσαι πόνο; 

Αν κλινικά δεν βλέπουν τπτ και εσύ πονάς (εξαρτάται βέβαια που πονάς) εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις παραπέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, irouli123 είπε

Καλησπέρα !!!!Εγώ έκανα επέμβαση πριν ένα χρόνο μόνο στο δεξί μάτι που είχα 3,25 βαθμούς!!

Βλέπω καθαρά αλλά νοιώθω ότι το δεξί μου μάτι "προσπαθεί" πάρα πολύ σαν να θέλει να βγει !!!!Ζορίζεται αρκετά και πολλές φορές πονάει με αποτέλεσμα να θέλω να κλείνω τα μάτια μου !!! Επίσης ,νοιώθω ότι "μπουκώνει"  συνέχεια !!! Σαν να έχει ίωση το μάτι και να μπουκώνει...μια τέτοια αίσθηση...η οποία υπάρχει μόνο στο δεξί και όχι στο αριστερό !!! Μου λένε ότι κλινικά δε βλέπουν τίποτα.... οφθαλμική πίεση δεν έχω ...ούτε θυροειδή@DrNick θα μπορούσες να με κατευθύνεις κάπως ? Μπορεί να είναι παρενέργεια του λέιζερ αυτό ??Ευχαριστώ πολύ 🙂🙂🙂

Προφανως το ματι αυτο δεν εχει σταθερη οραση και δημιουργει τετοια προβληματα..!

Εχω τετοιο ματι!  Το αν βλεπεις συνεχεια το ιδιο δεν μπορεις να το καταλαβεις βλεποντας και απο τα δυο! Πρεπει να το τεσταρεις πολλες φορες την ημερα κλεινοντας το αλλο και κοιτοντας γραμματα-αριθμους σε μια συγκεκριμενη αποσταση..!

Βλεπεις καθαρα σε μεγαλο βαθμο? Ζωηρα?

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Τι εννοείς προσπαθεί να βγει; 

Πονάει που; στο κερατοειδη; στη βάση; στο κογχο; μέσα; που αισθάνεσαι πόνο; 

Αν κλινικά δεν βλέπουν τπτ και εσύ πονάς (εξαρτάται βέβαια που πονάς) εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις παραπέρα. 

Μέσα πονάει !!!Ενώ το αριστερό το νοιώθω ήρεμο..

Όταν λες παραπέρα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή θα σου πρότεινα να κάνεις ένα oct ωχρας και οπτικού νευρου και μια πλήρη βυθοσκόπηση. 

Δεν είμαι γιατρός. Αλλά εγώ αν είχα πόνο στο μάτι και δεν εξηγούνταν από άποψη οπτικής θα ψαχνόμουν και σε νευρολογικο επίπεδο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Προφανως το ματι αυτο δεν εχει σταθερη οραση και δημιουργει τετοια προβληματα..!

Εχω τετοιο ματι!  Το αν βλεπεις συνεχεια το ιδιο δεν μπορεις να το καταλαβεις βλεποντας και απο τα δυο! Πρεπει να το τεσταρεις πολλες φορες την ημερα κλεινοντας το αλλο και κοιτοντας γραμματα-αριθμους σε μια συγκεκριμενη αποσταση..!

Βλεπεις καθαρα σε μεγαλο βαθμο? Ζωηρα?

Τί εννοείς σταθερή όραση ? Πριν το λέιζερ δεν αντιμετώπιζα κάποιο τέτοιο θέμα ...δεν ξέρω αν δεν το αντιλαμβανόμουν λόγω της μυωπίας..

Καθαρά βλέπω ναι ...απλώς νοιώθω πως δεν συνεργάζονται τα μάτια μου μεταξύ τους ...κάπως έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ρωτήσω , διαβάζοντας στο ιντερνετ είδα οτι ο θυροειδής επηρεαζεί τήν όραση ; Γνωρίζουμε σε τι πράγμα ;  Γιατί ποτέ δέ έχω κάνει έλεγχο . Θα ρωτήσω και γιατρό μου . Απλώς έχω υποβληθεί πρίν 1,5 χρόνο σε θεραπεία Κερατόκωνου - Cross Linking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα ξανά .

Έκανα και εγώ με την σειρά μου λέιζερ, με την μέθοδο trans prk σε γνωστό γιατρό στην άνω Γλυφάδα (1,5κ€).

Μου είπε σε 3 μέρες θα βλέπω. Σήμερα είμαι στην 3η βδομάδα και οριακά μπορώ να οδηγήσω.

Καταλαβαίνω ότι έχει φύγει η μυωπία αλλά μετά τα 10-20 μέτρα βλέπω ακόμα λίγο θολά , ιδίως τις άκρες αντικειμένων. 

Και προφανώς έχω και εγώ θέμα με τα φώτα του δρόμου - αυτοκινήτων το βράδυ.

Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα  αν έπραξα σωστά που έκανα την επέμβαση...

Γενικά πόσο καιρό περίπου θέλω ώστε να βλέπω καθαρά χωρίς ακραίες θολουρες και halo κτλ. Δεν ρωτάω τον γιατρό μου γιατί θα μου πει μια βδομάδα και θα εννοεί μήνες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, insomiaistas είπε

Καλησπέρα ξανά .

Έκανα και εγώ με την σειρά μου λέιζερ, με την μέθοδο trans prk σε γνωστό γιατρό στην άνω Γλυφάδα (1,5κ€).

Μου είπε σε 3 μέρες θα βλέπω. Σήμερα είμαι στην 3η βδομάδα και οριακά μπορώ να οδηγήσω.

Καταλαβαίνω ότι έχει φύγει η μυωπία αλλά μετά τα 10-20 μέτρα βλέπω ακόμα λίγο θολά , ιδίως τις άκρες αντικειμένων. 

Και προφανώς έχω και εγώ θέμα με τα φώτα του δρόμου - αυτοκινήτων το βράδυ.

Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα  αν έπραξα σωστά που έκανα την επέμβαση...

Γενικά πόσο καιρό περίπου θέλω ώστε να βλέπω καθαρά χωρίς ακραίες θολουρες και halo κτλ. Δεν ρωτάω τον γιατρό μου γιατί θα μου πει μια βδομάδα και θα εννοεί μήνες ...

Να βάζεις full δάκρυα για να ενυδατώνονται τα μάτια σου, η αποκατάσταση με την PRK καθυστερεί, μετά το πρώτο μήνα θα αρχίσεις να βλέπεις σταθερά αποτελέσματα.

Είναι και ο καιρός ζεστός και δεν βοηθάει.

Εγώ είχα 6 βαθμούς και χωρίς γυαλιά δεν μπορούσα να πάω πουθενά, οι φακοί δεν με βόλεψαν ποτέ οπότε δεν το έχω μετανιώσει και ας ταλαιπωρούμαι μερικές φορές από ξηροφθαλμία κτλπ.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...