Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αύριο η μεγάλη μέρα. Χαρούμενος αλλά και λίγο αγχωμένος. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Θα σας κρατάω ενήμερους με το progress. :D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Asevastos είπε

Αύριο η μεγάλη μέρα. Χαρούμενος αλλά και λίγο αγχωμένος. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Θα σας κρατάω ενήμερους με το progress. :D

Καλη επιτυχια φιλε μου !!! Θα περιμενουμε . Ποση μυωπια ? Ηλικια ?

3 λεπτά πριν, jimis98 είπε

υπαρχει περιπτωση να χασεις και την οραση σου?

Απο laser αν ολα γινουν καλα και πριν την επεμβαση και μετα δεν νομιζω να υπαρχει ιδιαιτερος κινδυνος για κατι τοσο ακραιο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ. :)

Έχω 3.50(αριστερό) και 4.25(δεξί) μυωπία, ηλικία 22, μέθοδος femtolasik.

Επεξ/σία από Asevastos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Ευχαριστώ. :)

Έχω 3.50(αριστερό) και 4.25(δεξί) μυωπία, ηλικία 22, μέθοδος femtolasik.

Πολυ καλες ενδειξεις . Να υποθεσω σταθερη μυωπια 2-3 χρονια ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Και 5 μη σου πω. Τελευταία φορά γυαλιά άλλαξα Β΄ Λυκείου και από τότε είμαι στα ίδια.

Ακομα πιο καλα !!!! 

Η επεμβαση ειναι εντελως ανωδυνη.

Την τριτη μερα πηγα κανονικα σε δουλεια γραφειου .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Η επέμβαση έγινε τη Δευτέρα στις 16:00. Όλα πήγαν πολύ καλά, δεν ένιωσα σχεδόν τίποτα. Το μηχάνημα που κάνει το flap μπορώ να πω ότι ήταν πιο "ενοχλητικό" (που δεν ήταν) από το λέιζερ που έκανε τη επεμβαση. Στην αρχή έβλεπα κάπως θολά, πήγα σπίτι, ξάπλωσα, χαλάρωσα και μετά από 3-4 ώρες έβλεπα πολύ καλά ήδη.

Δεύτερη μέρα όλα πολύ καλά, πήγα και για έλεγχο, όλα οκ, όραση 10/10. Σήμερα, τρίτη μέρα λίγο πιο παράξενα επειδή το βράδυ που ξάπλωσα να κοιμηθώ ζαλίστηκα με τα γυαλιά ύπνου. Συνοπτικά (γιατί δε θέλω να είμαι ώρα μπροστά σε οθόνη):

Το να βλέπεις πλέον καθαρά είναι τρομερό αίσθημα, νιώθω υπέροχα. Όσοι θέλετε να το κάνετε και αντιλαμβάνεστε ότι (όπως σε όλα) υπάρχει κάποιο ρίσκο I say do it, η διαδικασία είναι πολύ απλή και ανώδυνη.

Στα αρνητικά το ότι είμαι συνεχώς με σταγόνες (υπομονή λίγες βδομάδες :P), το ότι για κάποιο λόγο τα γυαλιά ύπνου που μου δώσανε μου προκαλούν ζάλη και ζορίζομαι το βράδυ να κοιμηθώ και ξυπνάω 2-3 φορές μες στη νύχτα. Επίσης, το vigamox μου προκαλεί έντονη φαγούρα κάθε φορά που το βάζω για 1-2 λεπτά και παλεύω να μην τρίψω τα μάτια μου. Αυτά όπως καταλαβαίνετε είναι της δικής μου περίπτωσης συγκεκριμένα και δε νομίζω να τα έχουν οι περισσότεροι.

Οπότε, πρόσημο συνολικά πολύ θετικό. Θα επιστρέψω και αργότερα για αναλυτικότερο απολογισμό :)

Ερψτηση προς τον DrNick για όταν και εάν μπορεί να απαντήσει: για πόσες μέρες δε πρέπει με τίποτα να ακουμπήσουμε τα μάτια; Θέλω να βγάλω τα γυαλιά ύπνου που δε με βολεύουν καθόλου αλλά φοβάμαι μη τα τρίψω στον ύπνο μου.

Επεξ/σία από Asevastos
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Καλημέρα.

Η επέμβαση έγινε τη Δευτέρα στις 16:00. Όλα πήγαν πολύ καλά, δεν ένιωσα σχεδόν τίποτα. Το μηχάνημα που κάνει το flap μπορώ να πω ότι ήταν πιο "ενοχλητικό" (που δεν ήταν) από το λέιζερ που έκανε τη επεμβαση. Στην αρχή έβλεπα κάπως θολά, πήγα σπίτι, ξάπλωσα, χαλάρωσα και μετά από 3-4 ώρες έβλεπα πολύ καλά ήδη.

Δεύτερη μέρα όλα πολύ καλά, πήγα και για έλεγχο, όλα οκ, όραση 10/10. Σήμερα, τρίτη μέρα λίγο πιο παράξενα επειδή το βράδυ που ξάπλωσα να κοιμηθώ ζαλίστηκα με τα γυαλιά ύπνου. Συνοπτικά (γιατί δε θέλω να είμαι ώρα μπροστά σε οθόνη):

Το να βλέπεις πλέον καθαρά είναι τρομερό αίσθημα, νιώθω υπέροχα. Όσοι θέλετε να το κάνετε και αντιλαμβάνεστε ότι (όπως σε όλα) υπάρχει κάποιο ρίσκο I say do it, η διαδικασία είναι πολύ απλή και ανώδυνη.

Στα αρνητικά το ότι είμαι συνεχώς με σταγόνες (υπομονή λίγες βδομάδες :P), το ότι για κάποιο λόγο τα γυαλιά ύπνου που μου δώσανε μου προκαλούν ζάλη και ζορίζομαι το βράδυ να κοιμηθώ και ξυπνάω 2-3 φορές μες στη νύχτα. Επίσης, το vigamox μου προκαλεί έντονη φαγούρα κάθε φορά που το βάζω για 1-2 λεπτά και παλεύω να μην τρίψω τα μάτια μου. Αυτά όπως καταλαβαίνετε είναι της δικής μου περίπτωσης συγκεκριμένα και δε νομίζω να τα έχουν οι περισσότεροι.

Οπότε, πρόσημο συνολικά πολύ θετικό. Θα επιστρέψω και αργότερα για αναλυτικότερο απολογισμό :)

Ερψτηση προς τον DrNick για όταν και εάν μπορεί να απαντήσει: για πόσες μέρες δε πρέπει με τίποτα να ακουμπήσουμε τα μάτια; Θέλω να βγάλω τα γυαλιά ύπνου που δε με βολεύουν καθόλου αλλά φοβάμαι μη τα τρίψω στον ύπνο μου.

Πόσο σου κόστισε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, lasik. Νομίζω θα διαφωνήσω ως προς το ότι το flap σηκώνεται εύκολα. Ειδικά αυτά που γίνονται με femtosecond laser και όχι τον μικροκερατόμο είναι πολύ υψηλής ακρίβειας και το κομμάτι που κόβεται πολύ λεπτό. Διάβασα και άλλους γιατρούς οι οποίοι ισχυρίζονται ότι είναι δύσκολη υπόθεση ακόμη και για αυτούς, στο χειρουργείο, με εργαλεία να το ξανά σηκώσουν(το έχει αναφέρει και ο DrNick). 

Επίσης, σε όλα υπάρχει ρίσκο. Σίγουρα μπορεί να σηκωθεί, αλλά οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές.

Επεξ/σία από Asevastos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Asevastos είπε

Ναι, lasik. Νομίζω θα διαφωνήσω ως προς το ότι το flap σηκώνεται εύκολα. Ειδικά αυτά που γίνονται με femtosecond laser και όχι τον μικροκερατόμο είναι πολύ υψηλής ακρίβειας και το κομμάτι που κόβεται πολύ λεπτό. Έκανα την έρευνα μου, διάβασα και άλλους γιατρούς οι οποίοι ισχυρίζονται ότι είναι δύσκολη υπόθεση ακόμη και για αυτούς, στο χειρουργείο, με εργαλεία να το ξανά σηκώσουν. 

Επίσης, σε όλα υπάρχει ρίσκο. Σίγουρα μπορεί να σηκωθεί, αλλά οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές.

Καλοριζικη η καινουργια σου οραση και απροβληματιστη..!!!  Αυτο που γραφεις δεν εχει να κανει.. Το flap πολυ απλα δεν επουλωνεται ποτε!!!!

Δεν στο λεω για να σε προβληματισω απλα απο δω και περα προσεχεις.. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ. Ναι δεν επουλώνεται αλλά με τον καιρό "μπαίνει" καλά στη θέση του και μη ξεχνάς ότι το επιθηλιακό στρώμα από πάνω αναγεννάται οπότε λειτουργεί και σαν στρώμα προστασίας.

Στατιστικά τα προβλήματα με τα flaps είναι πολύ μικρά οπότε πιστεύω ότι αν έρθω ποτέ στη δυσάρεστη θέση να βρεθώ με dislodged flap(το οποίο κλείνει επιτυχώς με χειρουργική επέμβαση σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις) θα είχα ούτως ή άλλως πρόβλημα, είτε είχα το flap είτε όχι.

Στα γράφω αυτά για να δείξω τους λόγους για τους οποίους επέλεξα να προχωρήσω επειδή και εγώ είχα τους ίδιους προβληματισμούς πριν πάρω την απόφαση. :) Και φυσικά προσοχή για όλη μου τη ζωή από εδώ και πέρα.

Επεξ/σία από Asevastos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Asevastos είπε

για πόσες μέρες δε πρέπει με τίποτα να ακουμπήσουμε τα μάτια; Θέλω να βγάλω τα γυαλιά ύπνου που δε με βολεύουν καθόλου αλλά φοβάμαι μη τα τρίψω στον ύπνο μου.

Τουλάχιστον τη βδομάδα. Το flap -ειδικά στο φεμτο- δεν είναι εύκολο να μετατοπιστεί/ανασηκωθεί, αλλά ακόμα και το σφίξιμο των ματιών τις πρώτες μέρες μπορεί να κάνει μικροπτυχές που πιθανόν να ενοχλούν την όραση.

Καλορίζικη η νέα όραση!

Επεξ/σία από DrNick
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Ευχαριστώ πολύ. Ναι δεν επουλώνεται αλλά με τον καιρό "μπαίνει" καλά στη θέση του και μη ξεχνάς ότι το επιθηλιακό στρώμα από πάνω αναγεννάται οπότε λειτουργεί και σαν στρώμα προστασίας.

Στατιστικά τα προβλήματα με τα flaps είναι πολύ μικρά οπότε πιστεύω ότι αν έρθω ποτέ στη δυσάρεστη θέση να βρεθώ με dislodged flap(το οποίο κλείνει επιτυχώς με χειρουργική επέμβαση σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις) θα είχα ούτως ή άλλως πρόβλημα, είτε είχα το flap είτε όχι.

Στα γράφω αυτά για να δείξω τους λόγους για τους οποίους επέλεξα να προχωρήσω επειδή και εγώ είχα τους ίδιους προβληματισμούς πριν πάρω την απόφαση. :) Και φυσικά προσοχή για όλη μου τη ζωή από εδώ και πέρα.

Η θεση μια ειναι! Απλα ειναι μεχρι να προσαρμοστει ο εγκεφαλος..! Τωρα το τι αναγενναται ενας Θεος ξερει..

Ξερεις κατι δεν θα ημουν τοσο σχολαστικος αν ηξερα οτι σε μεγαλη ηλικια δεν θα ζω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...