Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

Έκανα και εγω εδω και μια εβδομάδα την femto lasik. Όλα καλά!Μόνο η πρώτη μέρα ήταν σχετικά δύσκολη.

Στο ενα μάτι όταν βάζω exocin ή tobradex έχω ενα τσούξιμο. Είναι φυσιολογικό?Συνέβει και σε εσας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ~GaARa~ είπε

Καλημέρα παιδιά,

Έκανα και εγω εδω και μια εβδομάδα την femto lasik. Όλα καλά!Μόνο η πρώτη μέρα ήταν σχετικά δύσκολη.

Στο ενα μάτι όταν βάζω exocin ή tobradex έχω ενα τσούξιμο. Είναι φυσιολογικό?Συνέβει και σε εσας?

Ναι θέλει κάποιες μέρες ακόμη να επουλωθεί η πληγή ώστε να μην σε τσούζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, DrNick είπε

Οπτική οξύτητα 10/10 με γυαλιά (2,5 βαθμοί μυωπία) και στο δεξί και στο αριστερό μάτι.

μονο με εμβαση μπορει να διορθοθει?

ενδιαφερομαι για προκυρηξεις και ρωταω γιατι εναι εμποδιο

η μεθοδος lasik εχει καταργηθει?

http://www.eyeclinic.com.gr/el/muopias.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλιμερα και απο εμενα.χθες εκανα την επεμβαση πρκ.ολα καλα πιγα κ στο γιατρο σημερα ολα οκ.χθες ιχα εντονο τσουξιμο.σημερα καλιτερα ειμαι.κολιρια φουλ οπος μου τα ιπε ο γιατρος και σινεχιζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kwstasloypos@ είπε

καλιμερα και απο εμενα.χθες εκανα την επεμβαση πρκ.ολα καλα πιγα κ στο γιατρο σημερα ολα οκ.χθες ιχα εντονο τσουξιμο.σημερα καλιτερα ειμαι.κολιρια φουλ οπος μου τα ιπε ο γιατρος και σινεχιζουμε.

Καλωσηρθες στο...club !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimis98 είπε

μονο με εμβαση μπορει να διορθοθει?

ενδιαφερομαι για προκυρηξεις και ρωταω γιατι εναι εμποδιο

η μεθοδος lasik εχει καταργηθει?

http://www.eyeclinic.com.gr/el/muopias.html

Αν ο προεγχειρητικός έλεγχος είναι οκ διορθώνεται με οποιοδήποτε laser. Το κλασικό LASIK τείνει να εκλείψει και αρκετές εταιρείες σταματούν να υποστηρίζουν τους μηχανικούς μικροκερατόμους. Αντί για αυτούς χρησιμοποιείται άλλο laser για τη δημιουργία του flap και έτσι μιλάμε για femtoLASIK.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, DrNick είπε

Αν ο προεγχειρητικός έλεγχος είναι οκ διορθώνεται με οποιοδήποτε laser. Το κλασικό LASIK τείνει να εκλείψει και αρκετές εταιρείες σταματούν να υποστηρίζουν τους μηχανικούς μικροκερατόμους. Αντί για αυτούς χρησιμοποιείται άλλο laser για τη δημιουργία του flap και έτσι μιλάμε για femtoLASIK.

Για ποιο λογο @DrNick? Ειχε προβληματα ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Για ποιο λογο @DrNick? Ειχε προβληματα ?

To femtosecond laser πλεονεκτεί ξεκάθαρα στο θέμα της προβλεψιμότητας του κοψίματος (ακρίβεια σε πάχος, διάμετρο και γεωμετρία) (προσωπικά μόνο αυτό για εμένα φτάνει). Πολλά άλλα πλεονεκτήματα φαίνεται να υπάρχουν, είναι όμως δύσκολο να αποτυπωθούν ξεκάθαρα σε μελέτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, splanis είπε

@DrNick το 508mm πως σου ακούγεται για prk?

Είναι μόνο 1 παράμετρος από αυτές που κοιτάζουμε. Τυπικά, με 508 μπορεί να γίνει και lasik αλλά παίζουν ρόλο και οι βαθμοί και κυρίως οι χάρτες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrNick είπε

Είναι μόνο 1 παράμετρος από αυτές που κοιτάζουμε. Τυπικά, με 508 μπορεί να γίνει και lasik αλλά παίζουν ρόλο και οι βαθμοί και κυρίως οι χάρτες...

Ο γιατρός μου πρότεινε prk λόγω μικρής μυωπίας και box

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για υπερμετρωπια υπαρχει laser??και επειδη φραγκα δεν παιζουν εχω μαθει οτι σε δημοσιο νοσοκομειο δεν πληρωνεις την επεμβαση ,,εννοειται οτι πληρωνεις τον γιατρο για να σου κανει την διαγνωση...απλα περιμενεις σε λιστα αναμονης για να μπεις να κανεις το laser....ξερετε κατι παραπανω εσεις εχετε ακουσει για δημοσιο νοσοκομειο αν ειναι ετσι οπως τα λεω??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αθηνα εχετε να μου προτεινετε καποιοον καλο γιατρο για να κανω?Μπορω να κανω και την ακριβη μεθοδο και την απλη [πριν ενα χρονο ειχα εξετασει τα ματια μου αλλα δεν ετυχε να παω]

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paulks είπε

παιδια για υπερμετρωπια υπαρχει laser??και επειδη φραγκα δεν παιζουν εχω μαθει οτι σε δημοσιο νοσοκομειο δεν πληρωνεις την επεμβαση ,,εννοειται οτι πληρωνεις τον γιατρο για να σου κανει την διαγνωση...απλα περιμενεις σε λιστα αναμονης για να μπεις να κανεις το laser....ξερετε κατι παραπανω εσεις εχετε ακουσει για δημοσιο νοσοκομειο αν ειναι ετσι οπως τα λεω??

Πολύ θα με ενδιέφερε... Δυστυχώς από ότι ξέρω το μόνο που μπορεί να γίνει είναι επέμβαση καταρράκτη εφόσον κάποιος είναι άνω των 45 και αυτό δεν ξέρω εάν το δικαιολογεί το ταμείο εάν σε κάποιον δεν έχει δημιουργηθεί καταρράκτης δηλαδή επέμβαση για διαθλαστική ανωμαλία  . Πάντως από ότι ξέρω στο Οφθαλμιατρείο Αθηνών κοστίζει 1500€ περίπου μαζί με τα κολλυρια κ τις μετεγχειρητικές επισκέψεις (δηλαδή όπως περίπου και στα ιδιωτικά). Μόνο το ΤΕΒΕ πλήρωνε ένα ποσό για τέτοιες επεμβάσεις και η ασφαλιστική ΜΙΝΝΕΤΑ εφόσον είναι πάνω από 6 και προϋπάρχουσα για 5-7 χρόνια - δεν θυμάμαι καλά- .

1 ώρα πριν, SOCRATIS1000 είπε

Απο αθηνα εχετε να μου προτεινετε καποιοον καλο γιατρο για να κανω?Μπορω να κανω και την ακριβη μεθοδο και την απλη [πριν ενα χρονο ειχα εξετασει τα ματια μου αλλα δεν ετυχε να παω]

Έχεις ΠΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...