Προς το περιεχόμενο

Μύλος καφέ Graef CM 80 ~132 ευρώ


anthotyros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο συγκεκριμένος μύλος είναι από τους πρώτους (ανεβαίνοντας στις τιμές..) που θεωρούνται αξιοπρεπείς και για εσπρέσσο (κωνικά συμπαγή "μαχαίρια" αντί για λεπτές λεπίδες και δυνατότητα για λεπτό κόψιμο, με τον περιορισμό πως δεν έχει πολλές διαβαθμίσεις για λεπτομέρεια στο κόψιμό του) και για γαλλικό (χοντρύτερο κόψιμο). Είναι κοντά στην καλύτερη τιμή εδώ και καιρό

 

http://de.camelcamelcamel.com/Graef-CM80-CM-80-Kaffeemühle/product/B002P9CFCK

 

και στην Ελλάδα είναι διαθέσιμος στο 

 

http://solino.gr/graef/produkte.php?pg_id=10&id=65

 

στα 159€.

 

Στην Αμερική κυκλοφορεί ως Krups GX610050 και εδώ μια μικρή παρουσίαση

 

http://www.home-barista.com/grinders/krups-conical-burr-grinder-1st-look-t20099.html

 

Βέβαια πάντα υπάρχει και η λύση του χειροκίνητου με πολύ λιγότερα χρήματα.

Επεξ/σία από anthotyros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν των χρηματων, για πολυ κοσμο (κ εγω μαζι), ειναι χρονοβορα διαδικασια κ δεν θελουν ουτε να ακουσουν για μυλους κ ιστοριες "για αγριους"...

Για αλλους ομως, ειναι καθαρη ιεροτελεστια που την απολαμβανουν στο επακρο, πιστεψε με, θα δωσουν ευκολα τα διπλα για την διαδικασια παραγωγης του αγαπημενου τους καφε. Επικρινουν κ πολλες φορες κοροιδευουν οποιαδηποτε αλλη λυση χωρις χρηση μυλου. Ριξε μια ματια στα ειδικα φορουμς, θα παθεις πλακα :-)

Πιθανοτατα θα εχουν δικαιο, σαν πιο ειδικοι στο θεμα, αλλα προσωπικα, δεν θελω να εμπλακω καθολου, εχω βολευτει με τις καψουλες κ δεν τις αλλαζω. Ακομη περισσοτερο τωρα που εληξε η πατεντα της nespesso κ κυκλοφορουν νομιμα, ετοιμες κ φθηνοτερες καψουλες αλλων εταιριων :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hyphen

Τα ψάχνω λίγο τώρα τελευταία και ΑΝ κάποιος θέλει να πάρει έναν αξιοπρεπή μύλο για όλα τα είδη καφέδων (ελληνικό, εσπρέσσο, γαλλικό) χωρίς να δώσει ένα σωρό λεφτά είναι καλή λύση σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει. Και η τιμή είναι η καλύτερη εδώ και καιρό (μακάρι να την κάνουν match και οι αντιπρόσωποι εδώ).

 

@astymagos

Με κάθε καλή διάθεση, για το money και το "ποιος δίνει σήμερα xxx ευρώ για.." θα μπορούσες να το αναρωτηθείς για όλες τις προσφορές που εμφανίζονται εδώ με παρόμοιο ή μεγαλύτερο κόστος, είναι τελικά θέμα "περί ορέξεως..".

@android7

:-) Δεν είναι προσφορά σχετική με τεχνολογία έχεις δίκιο. Λίγες μέρες πριν όμως είχε εμφανιστεί θέμα για καφετιέρα εσπρέσσο Gaggia στα 200 ευρώ και υπήρχε ανταπόκριση γι'αυτό το έβαλα εδώ. 

 

Και (προφανώς) αν συνδεθεί σε θύρα USB 3 θα αλέθει τον καφέ πολύ πιο γρήγορα :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη περισσοτερο τωρα που εληξε η πατεντα της nespesso κ κυκλοφορουν νομιμα, ετοιμες κ φθηνοτερες καψουλες αλλων εταιριων :-)

Υπαρχουν συμβατες καψουλες για της μηχανες nespresso ?

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν συμβατες καψουλες για της μηχανες nespresso ?

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Υπάρχουν εδώ και χρόνια καψούλες που μπορείς να τις γεμίζεις μόνος σου με καφέ της επιλογής σου. Όταν είχα Nespresso (χρόνια πριν) το είχα δοκιμάσει αλλά κάνεις τα πάντα χάλια για να γεμίσεις μια καψούλα και δεν αξίζει τον κόπο...

 

Αξιζει ;; Γιατι ψαχνομαι για μυλο...

 

Αν θέλεις μια συμβουλή, με τα λεφτά που θα δώσεις για μύλο και καλή μηχανή, μπορείς να πάρεις μια αυτόματη bean to cup καφετιέρα που θα σου χαρίζει εξίσου καλό (ίσως και καλύτερο) καφέ και είναι και πολύ πιο καθαρή λύση - κάνεις τέλειο καφέ απλά πατώντας ένα κουμπί (που να αλέθεις πρωί πρωί με την τσίμπλα στο μάτι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις μια συμβουλή, με τα λεφτά που θα δώσεις για μύλο και καλή μηχανή, μπορείς να πάρεις μια αυτόματη bean to cup καφετιέρα που θα σου χαρίζει εξίσου καλό (ίσως και καλύτερο) καφέ και είναι και πολύ πιο καθαρή λύση - κάνεις τέλειο καφέ απλά πατώντας ένα κουμπί (που να αλέθεις πρωί πρωί με την τσίμπλα στο μάτι...)

 

αυτο μην το πεις παραπερα γιατι θα σε κυνηγάνε οι fan του espresso (πραγματικά οι υπεραυτοματες δεν φτανουν ουτε στο 1% που μπορει να φτασει ενας καλος συνδυασμος μυλου μηχανης, λεμπτομερεις δεν αναλύω τωρα αλλα αν ψάξετε λιγο στο greekspresso θα τα βρείτε τα παντα ολα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο μην το πεις παραπερα γιατι θα σε κυνηγάνε οι fan του espresso (πραγματικά οι υπεραυτοματες δεν φτανουν ουτε στο 1% που μπορει να φτασει ενας καλος συνδυασμος μυλου μηχανης, λεμπτομερεις δεν αναλύω τωρα αλλα αν ψάξετε λιγο στο greekspresso θα τα βρείτε τα παντα ολα)

 

Όλα είναι υποκειμενικά αγαπητέ μου... Κι εγώ είμαι fan του καλού espresso αλλά όταν ξυπνάω και παραπατάω από την νύστα δεν έχω καμία όρεξη να κάθομαι να τρίβω τον κόκκο σπυρί σπυρί και μετά να πρέπει να προσέχω πως θα τον μεταφέρω στο portafilter χωρίς να κάνω την κουζίνα χάλια. Τρία+ χρόνια τώρα που έχω γυρίσει σε Bean to cup έχω βρει την χαρά μου... φρέσκος μοσχoμυριστός espresso πατώντας ένα κουμπί... άσε που όλη η οικογένεια κάνει μόνη της καφέ αντί να τους τον φτιάχνω εγώ... τι να λέμε...  :-D

 

ΥΓ: 1%!!! Αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση... Αν τοποθετείς τόσο χαμηλά μια Bean to Cup μηχανή με κεραμικό ρυθμιζόμενο μύλο και διπλά boiler και όλα τα σχετικά, άραγε σε τι επίπεδο ρίχνεις τις nespresso;;; θα ήθελα να 'ξερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι υποκειμενικά αγαπητέ μου... Κι εγώ είμαι fan του καλού espresso αλλά όταν ξυπνάω και παραπατάω από την νύστα δεν έχω καμία όρεξη να κάθομαι να τρίβω τον κόκκο σπυρί σπυρί και μετά να πρέπει να προσέχω πως θα τον μεταφέρω στο portafilter χωρίς να κάνω την κουζίνα χάλια. Τρία+ χρόνια τώρα που έχω γυρίσει σε Bean to cup έχω βρει την χαρά μου... φρέσκος μοσχoμυριστός espresso πατώντας ένα κουμπί... άσε που όλη η οικογένεια κάνει μόνη της καφέ αντί να τους τον φτιάχνω εγώ... τι να λέμε...  :-D

 

ΥΓ: 1%!!! Αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση... Αν τοποθετείς τόσο χαμηλά μια Bean to Cup μηχανή με κεραμικό ρυθμιζόμενο μύλο και διπλά boiler και όλα τα σχετικά, άραγε σε τι επίπεδο ρίχνεις τις nespresso;;; θα ήθελα να 'ξερα...

 

 

δε καθομαι να στα αναλύσω τωρα, μπες διάβασε στο Greekespresso Κ θα δεις, εχουν χιλιοειπωθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν συμβατες καψουλες για της μηχανες nespresso ?

Υπάρχουν εδώ και χρόνια καψούλες που μπορείς να τις γεμίζεις μόνος σου με καφέ της επιλογής σου. Όταν είχα Nespresso (χρόνια πριν) το είχα δοκιμάσει αλλά κάνεις τα πάντα χάλια για να γεμίσεις μια καψούλα και δεν αξίζει τον κόπο...

karasardelis σ'επιασα "αδιαβαστο" :-)

Δεν λεω για επαναγεμιζομενες, αυτες ειναι γνωστες χρονια.

Λεω για επισημες ΕΤΟΙΜΕΣ ΕΠΩΝΥΜΕΣ συμβατες πιο φθηνες.

Πριν το 2013 απαγορευοταν να κυκλοφορησουν λογω πατεντας.

Π.χ. Πριν 10 μερες αγορασα απο Ελλαδα, αυτες τις ιταλικες εδω και ειμαι ήδη πολυ ικανοποιημενος:

http://www.officeespresso.gr/espresso-ilove/

Βγαινουν 31 λεπτα η καψουλα.

Την ανακαλυψα σε σχετικη εκθεση τουρισμου.

Σε λιγο θα φανουν πολλες εταιρειες στην αγορα, θα γινει χαμος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάψουλες είναι καλές μόνο για την ευκολία τους. Κανένας άλλος λόγος. Είναι πολύ πιο ακριβές και αυτό που πίνεις δεν είναι espresso. Προσωπικά έχω μια Gaggia Baby (απ;o όταν βγήκε προσφορά 100 λίρες) και ένα μύλο Ascaso I2 per;ipoy 170E, θεωρείται ο πιο values for money. Για αυτ;oν τον μύλο δεν έχω ακούσει, αλλά μπορεί να είναι καλός.

Γενικά πρέπει να έχεις μανία λίγο για να πάρεις μύλο. Αν αρχίσεις να ψάχνεις στο greekespresso, σίγουρα θα καταλήξεις να πάρεις, όπως και tamper των 40Ε, καλαθάκια, γαλατιέρες και PID controllers για την θερμοκρασία. Ααντικειμενικά, δεν είναι κάτι με το οποίο δεν μπορείς να ζήσεις. Μια χαρά καφέ έπινα και πριν πάρω τον μύλο με την μηχανούλα μου. Και άσε τους τρελούς στο greekespresso να λένε οτι είναι πεταμένα λεφτά να πάρεις καλή μηχανή χωρίς μύλο. Το θέμα είναι οτι όσο ασχολείσαι, τόσο μπαίνεις στο τρυπάκι να το ψάξεις, ακριβώς όπως και με την τεχνολογία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

karasardelis σ'επιασα "αδιαβαστο" :-)

Δεν λεω για επαναγεμιζομενες, αυτες ειναι γνωστες χρονια.

Λεω για επισημες ΕΤΟΙΜΕΣ ΕΠΩΝΥΜΕΣ συμβατες πιο φθηνες.

Πριν το 2013 απαγορευοταν να κυκλοφορησουν λογω πατεντας.

Π.χ. Πριν 10 μερες αγορασα απο Ελλαδα, αυτες τις ιταλικες εδω και ειμαι ήδη πολυ ικανοποιημενος:

http://www.officeespresso.gr/espresso-ilove/

Βγαινουν 31 λεπτα η καψουλα.

Την ανακαλυψα σε σχετικη εκθεση τουρισμου.

Σε λιγο θα φανουν πολλες εταιρειες στην αγορα, θα γινει χαμος!

 

Τι είπες  έγραψες τώρα ρε φίλε!

Με έφτιαξες άσχημα, πάνω που είχα απελπιστεί να σκάω 43 και 45 λεπτά αντίστοιχα ανα κάψουλα στις μπουτίκ.

Αξίζουν δηλαδή? Για πές...

Σ' ωραίος.. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...