Προς το περιεχόμενο

Μύλος καφέ Graef CM 80 ~132 ευρώ


anthotyros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Errik

θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω για τις καψουλες.

Εχω και εγω μια gaggia baby που αγορασα για την φιλη μου τον Δεκεμβρη στις 100 λιρες κ τωρα ειναι στον ιδιο χωρο.

Τελικα τις καψουλες προτιμω.

(Σε ολα τα αλλα, ειμαι συμφωνος).

 

Τι είπες  έγραψες τώρα ρε φίλε!

Με έφτιαξες άσχημα, πάνω που είχα απελπιστεί να σκάω 43 και 45 λεπτά αντίστοιχα ανα κάψουλα στις μπουτίκ.

Αξίζουν δηλαδή? Για πές...

Σ' ωραίος.. :-)

χαχα!

ανοιγω θεμα φιλε, εχει πολυ ενδιαφερον κ πρεπει να φαινεται ξεχωρα.

http://www.insomnia.gr/topic/478013-ετοιμεσ-καψουλες-nespresso-απο-αλλες-εταιρειες/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

karasardelis σ'επιασα "αδιαβαστο" :-)

Δεν λεω για επαναγεμιζομενες, αυτες ειναι γνωστες χρονια.

Λεω για επισημες ΕΤΟΙΜΕΣ ΕΠΩΝΥΜΕΣ συμβατες πιο φθηνες.

Πριν το 2013 απαγορευοταν να κυκλοφορησουν λογω πατεντας.

Π.χ. Πριν 10 μερες αγορασα απο Ελλαδα, αυτες τις ιταλικες εδω και ειμαι ήδη πολυ ικανοποιημενος:

http://www.officeespresso.gr/espresso-ilove/

Βγαινουν 31 λεπτα η καψουλα.

Την ανακαλυψα σε σχετικη εκθεση τουρισμου.

Σε λιγο θα φανουν πολλες εταιρειες στην αγορα, θα γινει χαμος!

 

Η αλήθεια είναι πως εδώ και αρκετά χρόνια δεν ασχολούμαι πια με την Nespresso οπότε φυσικά και είμαι αδιάβαστος...  :-D

 

Πάντως επειδή δοκίμασα τότε και πήρα καψούλες στις οποίες έβαζα καφέ μόνος μου τον οποίον άλεθα εγώ εκείνη την στιγμή από φρέσκους κόκκους, πέρα που έκανα χάλια όλη την κουζίνα για να φτιάξω έναν καφέ το αποτέλεσμα ήταν τελικά χειρότερο... Τελικά τα διαολοστέλνεις όλα - μηχανή και καψούλες, παίρνεις μια σοβαρή εσπρεσιέρα και τελικά επιτέλους απολαμβάνεις πραγματικά καλό καφέ - ότι καφέ θέλεις και επιλέξεις και μάλιστα με πολύ πιο χαμηλό κόστος. Την μηχανή να καταλάβεις έβγαλα το κόστος αγοράς της σε ένα χρόνο μέσα... ήθελα €50 τον μήνα σε καψούλες nespresso... τελείως ασύμφορο....  :fear:

 

@ Errik

θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω για τις καψουλες.

Εχω και εγω μια gaggia baby που αγορασα για την φιλη μου τον Δεκεμβρη στις 100 λιρες κ τωρα ειναι στον ιδιο χωρο.

Τελικα τις καψουλες προτιμω.

(Σε ολα τα αλλα, ειμαι συμφωνος).

 χαχα!

ανοιγω θεμα φιλε, εχει πολυ ενδιαφερον κ πρεπει να φαινεται ξεχωρα.

http://www.insomnia.gr/topic/478013-ετοιμεσ-καψουλες-nespresso-απο-αλλες-εταιρειες/

 

Ναι αλλά εσύ δεν έχεις μύλο... άρα πίνεις καφέ από το ράφι του Σούπερ Μάρκετ η γενικά αλεσμένο έτοιμο... Η διαφορά είναι μεγάλη. Ο έτοιμος αλεσμένος καφές είναι σχετικά ωραίος μόλις τον ανοίξεις... μετά από λίγο (μιλάμε ακόμα και για ώρες) αρχίζει να χάνει την γεύση του και σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει καμία σύγκριση με τον φρέσκο αλεσμένο κόκκο.

 

δε καθομαι να στα αναλύσω τωρα, μπες διάβασε στο Greekespresso Κ θα δεις, εχουν χιλιοειπωθεί 

 

Τι να διαβάσω; Πράγματα που ήδη γνωρίζω; Σίγουρα ένας σούπερ μύλος με μια σούπερ χειροκίνητη εσπρεσιέρα είναι καλύτερα από μια bean to cup μηχανή στην γεύση, όχι όμως στην ευκολία παρασκευής καφέ.. period.

 

Επίσης σε καμία περίπτωση η bean to cup μηχανή δεν τοποθετείται στο 1% της ποιότητας του σετ μύλος-εσπρεσιέρα... πως να το κάνουμε δηλαδή... αν το λες αυτό προφανώς δεν γνωρίζεις και μόνο διαβάζεις και βγάζεις συμπεράσματα - εγώ πίνω και από τα δύο και μπορώ να έχω άποψη.

 

Τέλος αν πραγματικά θέλεις να πας σε καλό σετ μύλου και εσπρεσιέρας θα πρέπει να χώσεις το χέρι αρκετά βαθιά στην τσέπη και μόνο εσύ θα μπορείς να φτιάξεις καφέ στο σπίτι.... οι άλλοι θα πρέπει να περιμένουν εσένα να τους φτιάξεις καφέ... waf factor? ZERO!!!!  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον που εχει συμβατικες απαιτησεις απο εναν espresso αξιζει η αγορα ενος φθηνου μυλου π.χ. 30€ max αντι για ετοιμο συσκευασμενο καφέ; Τι παραπανω εχει να προσφερει ενας κατα πολυ ακριβοτερος μύλος; Δεν ειναι θεμα σχετικο με το φορουμ αλλα μιας και υπαρχει αυτο το θεμα αν θέλει καποιος ας μου πει 1-2 πραγματακια. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ karasardelis

Αυτος ο μυλος ... μου εχει γινει βραχνας...

Φοβαμαι ομως την "ευκολία παρασκευής" που λες κ εσυ, δεν εχω γενικα χρονο για τετοιες διαδικασιες.

Ισως μολις παρω συνταξη :-)

 

Παντως καποια στιγμη θα κανω δοκιμη με αγορα χειροκινητου.

 

Για καποιον που εχει συμβατικες απαιτησεις απο εναν espresso αξιζει η αγορα ενος φθηνου μυλου π.χ. 30€ max αντι για ετοιμο συσκευασμενο; Τι παραπανω εχει να προσφερει ενας κατα πολυ ακριβοτερος μύλος; Δεν ειναι θεμα σχετικο με το φορουμ αλλα μιας και υπαρχει αυτο το θεμα αν θέλει καποιος ας μου πει 1-2 πραγματακια. Ευχαριστω

www.greekespresso.gr

(μην τρομαξεις με οσα διαβασεις!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω οτι μπορω να διαβασω το φορουμ (και αυτο θα ηταν το πιο συνετό) αλλα θελω καποιον να μου πει μια αποψη συμφωνα με τις δικες μου συμβατικες απαιτησεις και οχι με τις δικες του πολυ υψηλοτερες εως εξωφρενικες, σιγουρα μπορω να ανοιξω εκει ενα λογαριασμο και να ρωτησω (δεν καιγομαι κιολας για δωρο πιο πολυ ενδιαφερομαι) απλα αν καποιος γνωριζει να απαντησει στην ερωτηση που εκανα εδω θα ηταν πολυ καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω οτι μπορω να διαβασω το φορουμ (και αυτο θα ηταν το πιο συνετό) αλλα θελω καποιον να μου πει μια αποψη συμφωνα με τις δικες μου συμβατικες απαιτησεις και οχι με τις δικες του πολυ υψηλοτερες εως εξωφρενικες, σιγουρα μπορω να ανοιξω εκει ενα λογαριασμο και να ρωτησω (δεν καιγομαι κιολας για δωρο πιο πολυ ενδιαφερομαι) απλα αν καποιος γνωριζει να απαντησει στην ερωτηση που εκανα εδω θα ηταν πολυ καλυτερα

 

Ένας οικονομικός μύλος πιστεύω πως θα σε καλύψει μια χαρά!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"Αυτο που πινετε εσεις ειναι κατουρο και οχι καφες!"ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟ ΓΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΝΕΚΤΑΡ ΤΟΥ ΚΑΦΕ,ΖΩΑ!!!!!!!!!

Αυτες οι μπουρδες μπορει να πιανουν στα φορουμς των καφετζουδων αλλα οχι εδω,ουτε μπορεις να συγκρινεις το ποσο που δινει καποιος για το PC του σε ΕΝΑ FORUM ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ με ενα accessory για να γινεις ο Hipster του καφε.

Μπειτε ολοι στο GeekEspresso να σας το παιξουμε ανωτεροι γιατι εδω δεν μας παιρνει...

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον που εχει συμβατικες απαιτησεις απο εναν espresso αξιζει η αγορα ενος φθηνου μυλου π.χ. 30€ max αντι για ετοιμο συσκευασμενο καφέ; Τι παραπανω εχει να προσφερει ενας κατα πολυ ακριβοτερος μύλος; Δεν ειναι θεμα σχετικο με το φορουμ αλλα μιας και υπαρχει αυτο το θεμα αν θέλει καποιος ας μου πει 1-2 πραγματακια. Ευχαριστω

 

Ο οικονομικός μύλος το πιθανότερο είναι να σου σπάσει τα νεύρα και το αποτέλεσμα δεν θα είναι πολύ καλύτερο από τον καφέ που αγοράζεις από το σούπερ μάρκετ... Για να είναι οικονομικός σίγουρα δεν θα είναι κεραμικός με αποτέλεσμα να δημιουργεί στατικό ηλεκτρισμό και να γεμίζει ο τόπος με κόκκους καφέ και να γίνονται τα πάντα φουτάνα. Αν θέλεις να γευτείς φρέσκο καφέ στον ουρανίσκο σου, τράβα στα StarBucks και πάρε έναν φρεσκοαλεσμένο... μόνο προσοχή... ζήτα να σου τον αλέσουν χοντρό (στο 4+) διότι αν τον αλέσουν στο κανονικό το πιθανότερο είναι η μηχανή σου να μην τον αντέξει  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χειροκινητο μυλο μπορεις να παρεις κατι τετοιο http://www.amazon.com/Porlex-JP-30-Stainless-Coffee-Grinder/dp/B0002JZCF2

 

εχω ακουσει καλα λογια και για 50ευρω κανει την δουλεια του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χειροκινητο μυλο μπορεις να παρεις κατι τετοιο http://www.amazon.com/Porlex-JP-30-Stainless-Coffee-Grinder/dp/B0002JZCF2

 

εχω ακουσει καλα λογια και για 50ευρω κανει την δουλεια του!

εχω διαβασει και εγω πως ο συγκεκριμενος ειναι απο τους καλυτερους χειρος, αλλα ερχεται απο ιαπωνια που εψαχνα να τον παραγειλω απο το αγγλικο αμαζον. δε ξερω τι παιζει με τελωνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Τι να διαβάσω; Πράγματα που ήδη γνωρίζω; Σίγουρα ένας σούπερ μύλος με μια σούπερ χειροκίνητη εσπρεσιέρα είναι καλύτερα από μια bean to cup μηχανή στην γεύση, όχι όμως στην ευκολία παρασκευής καφέ.. period.

 

Επίσης σε καμία περίπτωση η bean to cup μηχανή δεν τοποθετείται στο 1% της ποιότητας του σετ μύλος-εσπρεσιέρα... πως να το κάνουμε δηλαδή... αν το λες αυτό προφανώς δεν γνωρίζεις και μόνο διαβάζεις και βγάζεις συμπεράσματα - εγώ πίνω και από τα δύο και μπορώ να έχω άποψη.

 

Τέλος αν πραγματικά θέλεις να πας σε καλό σετ μύλου και εσπρεσιέρας θα πρέπει να χώσεις το χέρι αρκετά βαθιά στην τσέπη και μόνο εσύ θα μπορείς να φτιάξεις καφέ στο σπίτι.... οι άλλοι θα πρέπει να περιμένουν εσένα να τους φτιάξεις καφέ... waf factor? ZERO!!!!  :-D

 

 

οτι νομίζεις φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους γνωστες:

Σε σχεση με τον Graef του τοπικ

Αυτοι εδω οι μυλοι της Ascaso

ASCASO i-2 mini Aluminum Black

Ascaso i-Steel i2 Conic Brushed Inox

τι λενε, ποιος ειναι καλυτερος και επιπροσθετως πιο ανθεκτικος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τόν ascaso i-2 διαβάζω τα καλύτερα λόγια,αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει.

Επίσης το θέμα του καφέ γενικά είναι θέμα προσωπικό του καθενός,ο ένας θέλει να τον πίνει με το πάτημα ενός κουμπιού ο άλλος όχι.

Σχετικά με μύλο για μένα η πάρε έναν καλό η μην πάρεις καθόλου.Τώρα χειρός και λοιπά δεν θα έπερνα με τίποτα.

Ο μύλος του τοπικ πάντως δεν είναι κακός.H Graef έχει αρκετά καλά προιόντα οπότε νομίζω είναι τίμια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τόν ascaso i-2 διαβάζω τα καλύτερα λόγια,αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει.

Και εγω ετσι εχω διαβασει γι αυτο και τους παρεθεσα. Καποιος που να ξερει ποιος απο τους δυο Ascaso ειναι καλυτερος; Ο Aluminum Black η o Steel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον Ascaso I2-D (me dispenser - αυτήν την ιστορία που σου μετράει τις δόσεις και γεμίζει το portafilter) και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Είμαι 99% σίγουρος οτι και οι δύο μύλοι (και ο δικός μου) είναι 100% ίδιοι μηχανικά. Το μειονέκτημα είναι οτι ο μηχανισμός που κρατάει τα μαχαίρια και ρυθμίζει το κόψιμο είναι πλαστικός. Αλλά αν θες να πάρεις τον I1 που έχει μεταλλικό μηχανισμό, πάει πολύ ακριβότερα. Γενικά, οτιδήποτε πας να πάρεις σε μύλο που θεωρείται αξιοπρεπής, πρέπει να πληρώσεις πολύ παραπάνω (με πιθανή εξαίρεση αυτόν που είναι σε αυτό το thread)

Μπορείς να δεις εδώ, είναι ένας (τρελός κατά την γνώμη μου) που τον κράζει πολύ άσχημα, αλλά έχει καλές φωτό να συγκρίνεις.

http://www.bellabarista.co.uk/pdf/compact-grinder-1-closerlook.pdf

 

Προσωπικά τον I2-D τον διάλεξα γιατί:

1)Ήταν πολύ δοκιμασμένος στην κοινότητα του greekespresso

2)Ήταν ο πιο φθηνός από τους μύλους που θεωρούνται αξιοπρεπεις

3)Βρήκα την έκδοση με το dispenser σε πολύ καλή τιμή (τον πήρα 153Ε, γιατί είχε κάνει λάθος το κατάστημα και μου τον έδωσε στην τιμή που είχα κάνει την παραγγελία - άψογη εξυπηρέτηση αν και μου ήρθε μετά από ένα μήνα)

 

Ενα βασικό μειονέκτημα είναι οτι η ρύθμιση είναι πολύ ακριβής, οπότε δεν βολεύει καθόλου αν θες να τον χρησιμοποιήσεις για να κόβεις διαφορετικού είδους καφέ (γαλλικό και espresso). Πρέπει να παιδευτείς πολύ για να αλλάζεις το πόσο ψιλή είναι η κοπή. Αν δεν θέλεις αλλαγές όμως, αφού τον ρυθμίσεις τον αφήνεις εκεί και κάνει μια χαρά την δουλειά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...