Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις για χρέη άνω των 5000 ευρώ στο δημόσιο.


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως το πιο φλέγον ζήτημα των ημερών μας. Δεν ξέρω αν θα ψηφιστεί σαν νόμος η σαν κάτι άλλο στην βουλή και σίγουρα στην πιο δύσκολη θέση θα είναι αυτοί που θα κληθούν να κάνουν τις συλλήψεις. Επίσης το άλλο που άκουσα είναι ότι για χρέη από 75000 ευρώ και πάνω θα υπάρχει και διαδικασία αυτοφώρου.

Αυτό που βλέπω να γίνεται προσωπικά είναι ότι θα υπάρξουν 2 κατηγορίες συμβάντων

 

1) Άρνηση καθήκοντος από τα όργανα που θα κληθούν να κάνουν την βρωμοδουλειά

 

2) Εύχομαι να βγω ψεύτης αλλά προβλέπω σκοτωμούς..Εύχομαι να βγω ψεύτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για εμένα θα έπρεπε πρώτα να γίνει κατάσχεση περιουσίας, και στην περίπτωση που δεν έχει τίποτα στο όνομά του, τότε σύλληψη. Ας πρόσεχαν να μην χρώσταγαν, οι μαλακίες πληρώνονται. Βέβαια, ας πιάσουν πρώτα τα "μεγάλα κεφάλια" που έχουν αρπάξει εκατομμύρια και μετά ας δούμε και για τους υπόλοιπους....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες θα ξεχασω και αυτα που ξερω!δηλαδη χρωστας οκ?χρωστας πανω απο 5000 ευρω και αρνησε να σε συλλαβουν?και γιατι να στεναχωρηθεί ο αλλος που θα σε συλλαβει?δηλαδη εσυ ησουν οκ σε ολα και μια μερα το άχρηστο το κρατος λεει εσυ μου χρωστας και τα θελω τωρα?
εχουμε ξεφυγει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή αν μπούμε όλοι φυλακή θα βγούμε από την κρίση?!

κανένα χρήματα δεν βλέπω να επιστρέφετε.

Όπα κάτσε! Γιατί όλοι; Εγώ πρόσεχα και δεν χρωστάω τίποτα και πουθενά, γιατί να μπω; Να μπουν όλοι όσοι χρωστάνε.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα κάτσε! Γιατί όλοι; Εγώ πρόσεχα και δεν χρωστάω τίποτα και πουθενά, γιατί να μπω; Να μπουν όλοι όσοι χρωστάνε.

Εσυ εισαι δημοσιος υπαλληλος! Ρωτα εμας τους κοινους θνητους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εισαι δημοσιος υπαλληλος! Ρωτα εμας τους κοινους θνητους!

ακυρο....ξερω κοσμο που δεν χρωσταει και δεν ειναι πλουσιοι ουτε δημοσιο.ισα ισα βγαινουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εισαι δημοσιος υπαλληλος! Ρωτα εμας τους κοινους θνητους!

Πότε είδες τελευταία φορά τους μισθούς των στρατιωτικών; Για δες ξανά.

 

Εκτός αυτού, τί σόι δικαιολογία είναι αυτή; Χρωστάς; Σου παίρνουμε ό,τι έχεις και δεν έχεις. Δεν έχεις τίποτα; Μπες μέσα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε λοιπόν έναν καθημερινό πολιτη, νομιμο, με 2 παιδιά, οπου εργαζόταν και αυτός και η σύζυγος του και έβγαζαν 2000 ευρω πχ. .

5 χρόνια πριν, για να μην πληρωνουν νοικια, πήραν ένα δάνειο της τάξεως των 80.000 ευρω. Κανένα προβλημα εως τωρα.

 

Ελα ομως που και οι 2 έμειναν άνεργοι, το ταμείο ανεργίας τους βοήθησε για 1 χρόνο (έχουν και 2 παιδιά έτσι?), ο σύζυγος εργάζεται πλέον ως πιτσαδόρος αλλά δεεεεεεεν...

 

Οι φόροι, ομως φόροι, τα χαράτσια χαράτσια και το δάνειο τρέχει.

 

Κάπως έτσι, βρισκεσαι να χρωστάς ευκολάκι ένα τάληρο στο δημόσιο και φυσικά το δημόσιο να μην δέχεται να πάρει το ακίνητό σου, αντι των χρεών διότι δεν εχει τι να το κάνει....

 

Πως σας φαίνεται???

 

Γνωρίζω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις. Είμαι σιγουρος οτι οι περισσότεροι γνωριζετε.

 

Και πριν προλάβει κάποιος να πετάξει την εξυπνάδα "γιατι πήρε το ζευγος δάνειο", η απάντηση ειναι "γιατι δεν εχουν όλοι παππουδες με σπιτια και κάπως έπρεπε να στεγάσουν τα παιδιά τους.

 

Αντι να κυνηγάνε οσους έχουν κάνει υπεξεραίσεις, που ειναι αρκετοι, κυνηγάνε πλέον τον χρεωμένο από τους φόρους πολίτη.

 

Έχω δεκάδες συναδέλφους που έχουν αφησει απληρωτους, φόρους εισοδήματος. Οχι επειδή δε θέλουν. Επειδή δεν έχουν.

800άρια, 500αρια, χιλιάρικα....

 

Ας τους βάλει το κράτος φυλακη. Να δω μετά απο ποιον θα έχει να παιρνει...

 

Είπαμε...οποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ήταν όσοι χρωστάνε να μην παθαίνουν τίπτοα, τότε εμείς δηλαδή που δεν χρωστάμε τίποτα τί είμαστε, οι μαλάκες της υπόθεσης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα θα έπρεπε πρώτα να γίνει κατάσχεση περιουσίας, και στην περίπτωση που δεν έχει τίποτα στο όνομά του, τότε σύλληψη. Ας πρόσεχαν να μην χρώσταγαν, οι μαλακίες πληρώνονται. Βέβαια, ας πιάσουν πρώτα τα "μεγάλα κεφάλια" που έχουν αρπάξει εκατομμύρια και μετά ας δούμε και για τους υπόλοιπους....

 

αυτο ακριβώς ειναι που δεν θα γίνει, όσοι χρωστάνε εκατομμύρια εχουν βρει την ακρη, με offshore, θυριδες, κτλ. όσοι χρωστάνε ψιλά θα τους πιουν το αιμα προκειμενου να τους βάλουν να πληρώσουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρωστάω 1000 ευρώ στην εφορία από πέρσι .Και φυσικά σε τράπεζες. Απο κει και πέρα θα είναι άδικο σε άτομα που έχουν χάσει την δουλειά τους , που βγαίνουν ίσα ίσα να τύχουν τέτοιας αντιμετώπισης. Εύχομαι αυτό το μέτρο να λειτουργήσει πιο πολύ ως φόβητρο για τον κόσμο. Γιατί αν ξεκινήσουν να πηγαίνουν σε σπίτια θα έχουμε θέματα πολλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρο....ξερω κοσμο που δεν χρωσταει και δεν ειναι πλουσιοι ουτε δημοσιο.ισα ισα βγαινουν.

Και? Ξερεις ετσι οπως εχουν τα πραγματα σημερα, μπορει για 1002 λογους να χρωσταει καποιος επειδη δεν εχεις.

πχ

Γνωστος μου, απληρωτος επι 1 χρονο στην εταιρεια που εργαζεται, φορολογειται λες και τα εχει εισπραξει! Ταμειο ανεργειας δεν ειχε βγει, γιατι δεν ειχε απολυση! Καλειται να πληρωσει φορο εισοδηματος, χαρατσι κλπ. Τι να κανει? Να ταισει τα παιδια του ή να πληρωσει τον φορο?

Και αλλες χιλιαδες περιπτωσεις μικρο επιχειρηματιων που τους χρεωκοπησε το κρατος με τους φορους και τα χαρατσια.

 

Ενω ενας δημοσιος υπαλληλος, δεν μπορει να μου ερχεται τωρα και να μου λεει εγω τα πληρωνα και ημουν ενταξει. Οταν ξερει οτι ταδε του μηνα θα εχει τον μισθο του, ακομα και αν εξω πεθαινει κοσμος απο την πεινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε λοιπόν έναν καθημερινό πολιτη, νομιμο, με 2 παιδιά, οπου εργαζόταν και αυτός και η σύζυγος του και έβγαζαν 2000 ευρω πχ. .

5 χρόνια πριν, για να μην πληρωνουν νοικια, πήραν ένα δάνειο της τάξεως των 80.000 ευρω. Κανένα προβλημα εως τωρα.

 

Ελα ομως που και οι 2 έμειναν άνεργοι, το ταμείο ανεργίας τους βοήθησε για 1 χρόνο (έχουν και 2 παιδιά έτσι?), ο σύζυγος εργάζεται πλέον ως πιτσαδόρος αλλά δεεεεεεεν...

 

Οι φόροι, ομως φόροι, τα χαράτσια χαράτσια και το δάνειο τρέχει.

 

Κάπως έτσι, βρισκεσαι να χρωστάς ευκολάκι ένα τάληρο στο δημόσιο και φυσικά το δημόσιο να μην δέχεται να πάρει το ακίνητό σου, αντι των χρεών διότι δεν εχει τι να το κάνει....

 

Πως σας φαίνεται???

 

Γνωρίζω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις. Είμαι σιγουρος οτι οι περισσότεροι γνωριζετε.

 

Και πριν προλάβει κάποιος να πετάξει την εξυπνάδα "γιατι πήρε το ζευγος δάνειο", η απάντηση ειναι "γιατι δεν εχουν όλοι παππουδες με σπιτια και κάπως έπρεπε να στεγάσουν τα παιδιά τους.

 

Αντι να κυνηγάνε οσους έχουν κάνει υπεξεραίσεις, που ειναι αρκετοι, κυνηγάνε πλέον τον χρεωμένο από τους φόρους πολίτη.

 

Έχω δεκάδες συναδέλφους που έχουν αφησει απληρωτους, φόρους εισοδήματος. Οχι επειδή δε θέλουν. Επειδή δεν έχουν.

800άρια, 500αρια, χιλιάρικα....

 

Ας τους βάλει το κράτος φυλακη. Να δω μετά απο ποιον θα έχει να παιρνει...

 

Είπαμε...οποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα...

Μα είπα, πρώτα κατασχέσεις! Μετά εάν δεν έχει ο άλλος τίποτα (και έχει περάσει το χρονικό διάστημα αποπληρωμής των χρωστούμενων) σύλληψη. Εκτός κι εάν βρει δουλειά και μετά από χ χρόνο μπορέσει να τα αποπληρώσει όλα. Εννοείται όμως ότι μετά από εκείνη την προθεσμία πάπαλα. Κι εγώ έχτισα σπίτι, αλλά τα αποπλήρωσα όλα και πάντα ήμουν συνεπής. Εάν οι άλλοι δεν είχαν τίποτα στην άκρη και πίστευαν ότι θα αποπλήρωναν το δάνειό τους απλά και μόνο από τα λίγα που τους μένουν από τον μισθό τους, τότε εννοείται ότι δεν παίρνεις δάνειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ήταν όσοι χρωστάνε να μην παθαίνουν τίπτοα, τότε εμείς δηλαδή που δεν χρωστάμε τίποτα τί είμαστε, οι μαλάκες της υπόθεσης;

 

Δεν θα αντιπαρατεθώ μαζί σου. Το μόνο που σου εύχομαι είναι να μην φτάσεις ποτέ σε αυτό το σημείο. Να δέχεσαι καταιγισμό φόρων και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί δεν θα μπορείς να βρεις δουλειά. Και εγώ προσπαθώ να είμαι εντάξει. Αν αυτό το έκαναν πριν χρόνια δεν θα μίλαγαν πολλοί γιατί τότε υπήρχαν λεφτά.

Αλλά τώρα που ο κόσμος έχει φτάσει στην εξαθλίωση και αποδεδειγμένα πολλοί δεν έχουν να πληρώσουν είναι κρίμα για αυτούς να τύχουν τέτοιας αντιμετώπισης.

Όπως πάντα θα την γλυτώσουν οι μεγαλοφειλέτες και φυσικά μα φυσικά οι 300

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...