Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις για χρέη άνω των 5000 ευρώ στο δημόσιο.


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενω ενας δημοσιος υπαλληλος, δεν μπορει να μου ερχεται τωρα και να μου λεει εγω τα πληρωνα και ημουν ενταξει. Οταν ξερει οτι ταδε του μηνα θα εχει τον μισθο του, ακομα και αν εξω πεθαινει κοσμος απο την πεινα.

Αναλόγως, εάν ο μισθός του είναι 2 χιλιάρικα, και εγώ μαζί σου. Αυτοί οι μισθοί όμως έχουν εξαφανιστεί καιρό τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μαζί με την κατάσχεση, το δημόσιο θα πληρωνει και τη τράπεζα ομως?

Γιατι αυτη τη στιγμη, στην Ελλάδα έχουμε το εξεις εκπληκτικο.

Παιρνεις στεγαστικό δάνειο, πληρωνεις φόρο για το σπιτι το οποιο δεν ειναι ακομα δικό σου.

Αν το κράτος σου πάρει το σπιτι, το δάνειο ποιος θα το πληρωσει??

χαχαχαχαχαχ...και μλκας και δαρμένος :P

 

Βrick παρεμπιπτόντως, ο Μανωλης έχει δίκιο εδω.

Φαντάσου εσένα να σου πάνε αυριο το μισθο στα 480 που θέλουν.

Ουτε να κλ@σεις δε θα μπορεις αδελφε...και αν έχεις και κανα δανειάκι...γάμησέ τα...

Δε συζητάω το να σε διωξουν...τον ηπιες...

Η κριση έχει ξεκινησει πολυ νωρίτερα για άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αντιπαρατεθώ μαζί σου. Το μόνο που σου εύχομαι είναι να μην φτάσεις ποτέ σε αυτό το σημείο. Να δέχεσαι καταιγισμό φόρων και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί δεν θα μπορείς να βρεις δουλειά. Και εγώ προσπαθώ να είμαι εντάξει. Αν αυτό το έκαναν πριν χρόνια δεν θα μίλαγαν πολλοί γιατί τότε υπήρχαν λεφτά.

Αλλά τώρα που ο κόσμος έχει φτάσει στην εξαθλίωση και αποδεδειγμένα πολλοί δεν έχουν να πληρώσουν είναι κρίμα για αυτούς να τύχουν τέτοιας αντιμετώπισης.

Όπως πάντα θα την γλυτώσουν οι μεγαλοφειλέτες και φυσικά μα φυσικά οι 300

Ας το πάρουμε αλλιώς: Βλέπω εγώ τώρα ότι άτομα που χρωστάνε τα μαλλιοκέφαλά τους δεν παθαίνουν τίποτα. Εάν είναι έτσι γιατί να μην αρχίσω κι εγώ να μην πληρώνω φόρους και χαράτσια, αφού δεν θα μου κάνουν τίποτα; Και όταν λέω εγώ φαντάσου όλος ο Ελληνικός πληθυσμός. Όπως προείπα όμως, ας πιάσουν πρώτα όλους τους μεγαλοφειλέτες και μετά ας δούμε τι θα γίνει με τον απλό κοσμάκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτος που χρωστάει μαλλιοκεφάλα και δεν ειναι μεγαλοεπιχειρηματίας, ή πολιτικός, τα χρωστάει οχι επειδή δε θελει να τα πληρωσει αλλά επειδή δεν έχει.

Αν παίρνεις 350 ευρω, ταμειο ανεργίας και σου σκάσει η εφορία για το περσινό σου εισόδημα που ηταν 1000, τι θα πεις?

Να ταισω το παιδί μου ή να πληρωσω την εφορία...α θα πληρωσω την εφορία για να ειμαι καλό παιδί με το κράτος....και άσε τους δημάρχους να κλέβουν αβέρτα...Οσο για το παιδί μου? Στον έρανο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί με την κατάσχεση, το δημόσιο θα πληρωνει και τη τράπεζα ομως?

Γιατι αυτη τη στιγμη, στην Ελλάδα έχουμε το εξεις εκπληκτικο.

Παιρνεις στεγαστικό δάνειο, πληρωνεις φόρο για το σπιτι το οποιο δεν ειναι ακομα δικό σου.

Αν το κράτος σου πάρει το σπιτι, το δάνειο ποιος θα το πληρωσει??

χαχαχαχαχαχ...και μλκας και δαρμένος :P

 

Βrick παρεμπιπτόντως, ο Μανωλης έχει δίκιο εδω.

Φαντάσου εσένα να σου πάνε αυριο το μισθο στα 480 που θέλουν.

Ουτε να κλ@σεις δε θα μπορεις αδελφε...και αν έχεις και κανα δανειάκι...γάμησέ τα...

Δε συζητάω το να σε διωξουν...τον ηπιες...

Η κριση έχει ξεκινησει πολυ νωρίτερα για άλλους.

Αυτό με την τράπεζα είναι ένα θέμα, όντως.

 

Εάν μου πάνε τον μισθό στα 480€ (διόλου απίθανο) τότε πολύ απλά θα μου κατάσχουν το σπίτι και ότι άλλο έχω στην κατοχή μου. 

 

Όπως και να το κάνουμε, δεν γίνεται όσοι χρωστάνε να μην παθαίνουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αντιπαρατεθώ μαζί σου. Το μόνο που σου εύχομαι είναι να μην φτάσεις ποτέ σε αυτό το σημείο. Να δέχεσαι καταιγισμό φόρων και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί δεν θα μπορείς να βρεις δουλειά. Και εγώ προσπαθώ να είμαι εντάξει. Αν αυτό το έκαναν πριν χρόνια δεν θα μίλαγαν πολλοί γιατί τότε υπήρχαν λεφτά.

Αλλά τώρα που ο κόσμος έχει φτάσει στην εξαθλίωση και αποδεδειγμένα πολλοί δεν έχουν να πληρώσουν είναι κρίμα για αυτούς να τύχουν τέτοιας αντιμετώπισης.

Όπως πάντα θα την γλυτώσουν οι μεγαλοφειλέτες και φυσικά μα φυσικά οι 300

Φιλε δεν προκειται να καταλαβει ποτε κανενας δημοσιος υπαλληλος, και αυτο γιατι ποτε δεν εχουν ζησει το ανχος να μην μπορεις να ταισεις τα παιδια σου. Δυστιχως, η ελληνικη κοινωνια βρισκεται σε καταρρευση και μαζι με τα λιγα ξερα, καιγονται και τα πολλα χλωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εάν μου πάνε τον μισθό στα 480€ (διόλου απίθανο) τότε πολύ απλά θα μου κατάσχουν το σπίτι και ότι άλλο έχω στην κατοχή μου. 

Eiσαι σιγουρος?

Οι τραπεζες έχουν κοψει προ πολλου τις κατασχέσεις. Κοιτάνε να πιέσουν να πάρουν φράγκα.

Η ακίνητη περιουσία με τέτοια φορολογία δεν έχει καμια αξία πλέον. εκτοςκαι αν ειναι κανα ολοκαινουργιο σπιτι....

Αλλά κακά τα ψέμματα, οι περισσότεροι ζουμε σε πολυκατοικίες του 70...

 

turismi ο brick, δεν ειναι ο κλασικος δημοσιος υπάλληλος. Σε σωμα ασφαλείας εργάζεται και οι μισθοι εκει, δεν ειναι οπως αυτοι των βουλευτων ούτε σαν αυτους του υπουργειου οικονομικων.. Γενικά πλέον οταν αναφέρεστε σε δ.υ, για τυπους που αράζουν και κονομάνε, καλο ειναι να λέτε το επάγγελμα, γιατι και ο καθηγητής στην Γαβδο, δ.υ, ειναι αλλά παιρνει 620 ευρω....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε είδες τελευταία φορά τους μισθούς των στρατιωτικών; Για δες ξανά.

 

Εκτός αυτού, τί σόι δικαιολογία είναι αυτή; Χρωστάς; Σου παίρνουμε ό,τι έχεις και δεν έχεις. Δεν έχεις τίποτα; Μπες μέσα!

 

 

Για το φίλο brickoman, οι μισθοί σας έχουν πιάσει πάτο, αλλά κάθε μήνα βρέξει χιονίσει πέφτουν και κάποτε παίρνατε και τα κερατά σας και μπορούσατε να κάνετε καβάτζες. (εδώ έπαιρναν κάποτε τα ΕΠΟΠ ένα χιλιάρικο, μην το συζητήσουμε). Επίσης κάνετε διακοπές τσάμπα στα ΚΑΑΥ, τρώτε τσάμπα στις λέσχες και αγοράζετε τα πάντα φθηνότερα από τα στρατιωτικά πρατήρια. Μην βάζεις στην ίδια ζυγαριά μήλα με πορτοκάλια.

Για ρώτα έναν άνεργο που έκλεισε το μαγαζί που δούλευε χρόνια ας πούμε, αν μπορεί να βρει τα λεφτά να τα δώσει στο ρδέλο, εχμ, στο κράτος εννοούσα, που αντιμετωπίζει τους πάντες ως φοροφυγάδες, είναι δεν είναι και τα παίρνει από εκεί που τα βρίσκει εύκολα (συνταξιούχοι, μισθωτοί της πείνας και τα σχετικά) και τα λαμόγια συνεχίζουν να αλωνίζουν.

 

Εγώ προσωπικά δεν τους πλήρωσα τις δύο τελευταίες δόσεις του φόρου εισοδήματος, 300 ευρώ σύνολο και μου χρωστάνε και το επίδομα θέρμανσης από καιρό. Ας συμψηφιστούν τα ποσά να δούμε ποια είναι η πραγματική μου οφειλή.

 

Επίσης για ένα χωράφι που έχω στο όνομα μου και το νοικιάζω για 178 ευρώ ετησίως, μου ζήτησαν 210 ευρώ προκαταβολή φόρου!!!

 

Δηλαδή αν το μοναδικό μου εισόδημα ήταν από αυτό το χωράφι, θα έπρεπε να δανειστώ για να τους πληρώσω κιόλας.

 

Εγώ αν δω να σέρνουν άτομο για 500 ευρώ οφειλή στην ψειρού, θα κατεβάσω όλη τη γειτονιά, να τους πάρει με τις πέτρες, γιατί αυτή την οφειλή τη δημιούργησε τεχνητά το κράτος, για να μην πληρώσουν τα μεγαλολαμόγια.

 

Και όπως έχω ξαναπει, ας μπει πρώτα ο Γκερέκος ο Τόλης φυλακή και μετά να κοιτάξουμε και τα πεντακοσάρικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτος που χρωστάει μαλλιοκεφάλα και δεν ειναι μεγαλοεπιχειρηματίας, ή πολιτικός, τα χρωστάει οχι επειδή δε θελει να τα πληρωσει αλλά επειδή δεν έχει.

Αν παίρνεις 350 ευρω, ταμειο ανεργίας και σου σκάσει η εφορία για το περσινό σου εισόδημα που ηταν 1000, τι θα πεις?

Να ταισω το παιδί μου ή να πληρωσω την εφορία...α θα πληρωσω την εφορία για να ειμαι καλό παιδί με το κράτος....και άσε τους δημάρχους να κλέβουν αβέρτα...Οσο για το παιδί μου? Στον έρανο :P

Θα ταΐσεις το παιδί σου και θα σου κατασχέσουν ό,τι έχεις και δεν έχεις. Εάν πάλι δεν έχεις τίποτα, (και εννοείται ότι χρωστάς ένα αρκετά μεγάλο ποσό που δεν πρόκειται να ξεπληρώσεις) θα μπεις μέσα και το παιδί σου στην πρόνοια.

 

Φιλε δεν προκειται να καταλαβει ποτε κανενας δημοσιος υπαλληλος, και αυτο γιατι ποτε δεν εχουν ζησει το ανχος να μην μπορεις να ταισεις τα παιδια σου. Δυστιχως, η ελληνικη κοινωνια βρισκεται σε καταρρευση και μαζι με τα λιγα ξερα, καιγονται και τα πολλα χλωρα. 

Πρέπει να καταλάβεις κάτι: ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ Δ.Υ. ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ίσως το πιο φλέγον ζήτημα των ημερών μας. Δεν ξέρω αν θα ψηφιστεί σαν νόμος η σαν κάτι άλλο στην βουλή και σίγουρα στην πιο δύσκολη θέση θα είναι αυτοί που θα κληθούν να κάνουν τις συλλήψεις. Επίσης το άλλο που άκουσα είναι ότι για χρέη από 75000 ευρώ και πάνω θα υπάρχει και διαδικασία αυτοφώρου.

Αυτό που βλέπω να γίνεται προσωπικά είναι ότι θα υπάρξουν 2 κατηγορίες συμβάντων

 

1) Άρνηση καθήκοντος από τα όργανα που θα κληθούν να κάνουν την βρωμοδουλειά

 

 

 

Ίσως το πιο φλέγον ζήτημα των ημερών μας. Δεν ξέρω αν θα ψηφιστεί σαν νόμος η σαν κάτι άλλο στην βουλή και σίγουρα στην πιο δύσκολη θέση θα είναι αυτοί που θα κληθούν να κάνουν τις συλλήψεις. Επίσης το άλλο που άκουσα είναι ότι για χρέη από 75000 ευρώ και πάνω θα υπάρχει και διαδικασία αυτοφώρου.

Αυτό που βλέπω να γίνεται προσωπικά είναι ότι θα υπάρξουν 2 κατηγορίες συμβάντων

 

1) Άρνηση καθήκοντος από τα όργανα που θα κληθούν να κάνουν την βρωμοδουλειά

 

 

A. Γιατί είναι βρωμοδουλειά να πας να συλλάβεις κάποιον που χρώστά 75.000 στο κράτος (ας μην ξαναβρούμε τι μπορείς να κάνεις με 75.000)

 

Β. Δε παίζει ούτε 1/1.000.000 να υπάρξει "άρνηση καθήκοντος"

 

2) Εύχομαι να βγω ψεύτης αλλά προβλέπω σκοτωμούς..Εύχομαι να βγω ψεύτης

 

 

A. Χαλάρωσε, τίποτα τέτοιο δε θα γίνει?

Β. Πόσα χρωστάς ?

 

Πως μπορεί κάποιος να φωνάζει "φέρτε πίσω τα κλεμμένα" αλλά να μη θέλει να δωθούν τα χρωστούμενα ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το πάρουμε αλλιώς: Βλέπω εγώ τώρα ότι άτομα που χρωστάνε τα μαλλιοκέφαλά τους δεν παθαίνουν τίποτα. Εάν είναι έτσι γιατί να μην αρχίσω κι εγώ να μην πληρώνω φόρους και χαράτσια, αφού δεν θα μου κάνουν τίποτα; Και όταν λέω εγώ φαντάσου όλος ο Ελληνικός πληθυσμός. Όπως προείπα όμως, ας πιάσουν πρώτα όλους τους μεγαλοφειλέτες και μετά ας δούμε τι θα γίνει με τον απλό κοσμάκη.

 

Τώρα τα λες καλά.

Ο λόγος που έχει φτάσει η χώρα σε αυτή την κατάσταση δεν έχει να κάνει μόνο με τους πολιτικούς αλλά και με την νοοτροπία του κόσμου. Και θα εξηγήσω τι θέλω να πω.

Όταν από χρόνια όλοι έκλεβαν το κράτος με τον ένα η με τον άλλο τρόπο το έκαναν γιατί ήξεραν ότι δεν θα τους ελέγξει κανείς. Γιατροί , δικηγόροι , ηλεκτρολόγοι , υδραυλικοί και ένα σωρό άλλα άτομα.

Όταν ένας γιατρός πχ γυναικολόγος έπαιρνε φακελάκι 2000 και 3000 χιλιάρικα από κάθε γέννα , χώρια τις αποδείξεις που δεν έκοβε , ποιος τον έλεγχε?

Κάπου είχα διαβάσει μια παροιμία που αφορούσε μια συζήτηση μεταξύ 2 αγροτών για το ποιος έφαγε τα λεφτά του κράτους. Και κατηγορούσε ο ένας τον άλλο ότι όταν έρχεται ο έλεγχος του υπουργείου για να μετρήσει τα πρόβατα του , αυτός παίρνει δανεικά πρόβατα από τον γείτονα για να βρει ο ελεγκτής τον σωστό αριθμό και να του δώσει πχ την επιδότηση. Και γυρίζει και του λέει ο άλλος "Κλέβεις το κράτος" .Και του λέει ο έξυπνος ότι το κράτος τρώει με χρυσά κουτάλια και δεν έχουν ανάγκη.

 

Η μεταπολιτευτική νοοτροπια που μπήκε στο μυαλό των ελλήνων φταίει για την κατάσταση που βρισκόμαστε τώρα. Δυστυχώς η ευτυχώς έπρεπε να έρθει η Τρόικα για να αρχίσουν να γίνονται έλεγχοι στα πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως, εάν ο μισθός του είναι 2 χιλιάρικα, και εγώ μαζί σου. Αυτοί οι μισθοί όμως έχουν εξαφανιστεί καιρό τώρα.

 

Κανεις ενα μεγαλος λαθος, επαναλαμβανεις συνεχεια οτι ''Οσοι χρωστανε, να πληρωσουν!''. Ποιος σου ειπε οτι οσοι χρωστανε, τα χρωστανε πραγματικα αυτα τα λεφτα. Φιλε, ετσι οπως ειναι τα δεδομενα σημερα, μπορει να βρεθεις να χρωστας χωρις να το καταλαβεις καν. Ειδικα αμα εισαι στον ιδιωτικο τομεα. Και εγω και αλλα ατομα σου εδωσαν παραδειγματα πως μπορει να γινει.

 

Συμφωνω μαζι σου να υπαρχει τροπος να πληρωσουν οσοι πραγματικα χρωστανε, οχι οσοι βρεθηκαν σε αυτην την θεση λογο του κρατους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την τράπεζα είναι ένα θέμα, όντως.

 

Εάν μου πάνε τον μισθό στα 480€ (διόλου απίθανο) τότε πολύ απλά θα μου κατάσχουν το σπίτι και ότι άλλο έχω στην κατοχή μου. 

 

Όπως και να το κάνουμε, δεν γίνεται όσοι χρωστάνε να μην παθαίνουν τίποτα.

 

Υπάρχει λύση: Κούρεμα χρεών λέγεται και την προωθεί και το ΔΝΤ.

 

Δεν γίνεται εμένα να έχει φάει κούρεμα ο μισθός μου 35% μέσα σε 3 χρόνια (χωρίς να υπολογίζω πληθωρισμούς κλπ γραφικά που θα έλεγαν κάποιοι) και εγώ να συνεχίζω να χρωστάω στην τράπεζα ποσά που δανείστηκα πριν 6 χρόνια με άλλες προϋποθέσεις και άλλους όρους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ταΐσεις το παιδί σου και θα σου κατασχέσουν ό,τι έχεις και δεν

έχεις. Εάν πάλι δεν έχεις τίποτα, (και εννοείται ότι χρωστάς ένα αρκετά

μεγάλο ποσό που δεν πρόκειται να ξεπληρώσεις) θα μπεις μέσα και το παιδί

σου στην πρόνοια.

Δεν ειναι λυση ομως αυτος.

Ουτε καν το κράτος κερδίζει τιποτε....Ισα ισα μονο να χάσει έχει.

Ενα άχρηστο ακινητο, και 2 στοματα να ταισει..ενα στη φυλακη και ένα στη προνοια που ειπες...

 

 

 

Εγώ αν δω να σέρνουν άτομο για 500 ευρώ οφειλή στην ψειρού, θα

κατεβάσω όλη τη γειτονιά, να τους πάρει με τις πέτρες, γιατί αυτή την

οφειλή τη δημιούργησε τεχνητά το κράτος, για να μην πληρώσουν τα

μεγαλολαμόγια.

Και όπως έχω ξαναπει, ας μπει πρώτα ο Γκερέκος ο Τόλης φυλακή και μετά να κοιτάξουμε και τα πεντακοσάρικα.

Ακριβως αυτό.

Και στο φινάλε, δεν ειναι τυχαίο πως το θέμα για τα 5000 γινεται επίκαιρο, τη στιγμη που υποτίθεται μπήκε ισόβια ο υποστηριγμένος δήμαρχος απο τον πρωθυπουργό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πως μπορεί κάποιος να φωνάζει "φέρτε πίσω τα κλεμμένα" αλλά να μη θέλει να δωθούν τα χρωστούμενα ?

 

Δηλαδή τα κλεμμένα είναι το ίδιο με τα χρωστούμενα?

 

 

71918740.jpg

 

Επίσης έχω και ακόμη μία απορία. Γιατί η ίδια διάταξη δεν εφαρμόζεται και για χρέη προς τον ιδιωτικό τομέα?

 

Εμένα του πατέρα μου του χρωστάνε ιδιώτες γύρω στα 40.000 και δεν μπορεί να εισπράξει από κανέναν, γιατί να μην μπορεί ο πατέρας μου με μία διαταγή πληρωμής να τους χώσει μέσα μπας και πάρουμε τα λεφτά μας, αλλά πρέπει να πάμε δικαστικώς?

 

Καταλαβαίνετε ότι αν εφαρμοστεί αυτό παντού, θα γίνουμε ζούγκλα και θα πυροβολάμε όποιον πατάει το πόδι του στην αυλή του σπιτιού μας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...