Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις για χρέη άνω των 5000 ευρώ στο δημόσιο.


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eiσαι σιγουρος?

Οι τραπεζες έχουν κοψει προ πολλου τις κατασχέσεις. Κοιτάνε να πιέσουν να πάρουν φράγκα.

Η ακίνητη περιουσία με τέτοια φορολογία δεν έχει καμια αξία πλέον. εκτοςκαι αν ειναι κανα ολοκαινουργιο σπιτι....

Αλλά κακά τα ψέμματα, οι περισσότεροι ζουμε σε πολυκατοικίες του 70...

 

turismi ο brick, δεν ειναι ο κλασικος δημοσιος υπάλληλος. Σε σωμα ασφαλείας εργάζεται και οι μισθοι εκει, δεν ειναι οπως αυτοι των βουλευτων ούτε σαν αυτους του υπουργειου οικονομικων.. Γενικά πλέον οταν αναφέρεστε σε δ.υ, για τυπους που αράζουν και κονομάνε, καλο ειναι να λέτε το επάγγελμα, γιατι και ο καθηγητής στην Γαβδο, δ.υ, ειναι αλλά παιρνει 620 ευρω....

Εγώ, δόξα τω Θεώ, δεν χρωστάω τίποτα και πουθενά, αλλά εάν είναι να χρωστάω κάπου θα είναι το κράτος. Εκείνοι πιστεύω θα μου το πάρουν το σπίτι. :P

 

Για το φίλο brickoman, οι μισθοί σας έχουν πιάσει πάτο, αλλά κάθε μήνα βρέξει χιονίσει πέφτουν και κάποτε παίρνατε και τα κερατά σας και μπορούσατε να κάνετε καβάτζες. (εδώ έπαιρναν κάποτε τα ΕΠΟΠ ένα χιλιάρικο, μην το συζητήσουμε). Επίσης κάνετε διακοπές τσάμπα στα ΚΑΑΥ, τρώτε τσάμπα στις λέσχες και αγοράζετε τα πάντα φθηνότερα από τα στρατιωτικά πρατήρια. Μην βάζεις στην ίδια ζυγαριά μήλα με πορτοκάλια.

Για ρώτα έναν άνεργο που έκλεισε το μαγαζί που δούλευε χρόνια ας πούμε, αν μπορεί να βρει τα λεφτά να τα δώσει στο ρδέλο, εχμ, στο κράτος εννοούσα, που αντιμετωπίζει τους πάντες ως φοροφυγάδες, είναι δεν είναι και τα παίρνει από εκεί που τα βρίσκει εύκολα (συνταξιούχοι, μισθωτοί της πείνας και τα σχετικά) και τα λαμόγια συνεχίζουν να αλωνίζουν.

 

Εγώ προσωπικά δεν τους πλήρωσα τις δύο τελευταίες δόσεις του φόρου εισοδήματος, 300 ευρώ σύνολο και μου χρωστάνε και το επίδομα θέρμανσης από καιρό. Ας συμψηφιστούν τα ποσά να δούμε ποια είναι η πραγματική μου οφειλή.

 

Επίσης για ένα χωράφι που έχω στο όνομα μου και το νοικιάζω για 178 ευρώ ετησίως, μου ζήτησαν 210 ευρώ προκαταβολή φόρου!!!

 

Δηλαδή αν το μοναδικό μου εισόδημα ήταν από αυτό το χωράφι, θα έπρεπε να δανειστώ για να τους πληρώσω κιόλας.

 

Εγώ αν δω να σέρνουν άτομο για 500 ευρώ οφειλή στην ψειρού, θα κατεβάσω όλη τη γειτονιά, να τους πάρει με τις πέτρες, γιατί αυτή την οφειλή τη δημιούργησε τεχνητά το κράτος, για να μην πληρώσουν τα μεγαλολαμόγια.

 

Και όπως έχω ξαναπει, ας μπει πρώτα ο Γκερέκος ο Τόλης φυλακή και μετά να κοιτάξουμε και τα πεντακοσάρικα.

Μα εννοείται ότι δεν θα πάνε κάποιον στην στενή για 500€! Μιλάμε για κάτι χιλιάρικα χρωστούμενα! Και εννοείται ότι πρώτα θα εξισωθούν αυτά που σου χρωστάει το κράτος με αυτά που του χρωστάς εσύ!

 

Υ.Γ. Στις λέσχες τα φαγητά τα αφήνουμε για τους οπλίτες, τους υπαξιωματικούς και τους ΣΕΑ που παίρνουν χαμηλότερο μισθό από εμάς (Πολεμικό Ναυτικό πάντα), σε ΚΑΑΥ δεν έχω πάει ποτέ μου μιας και το θεωρώ ντροπή και τέλος τα πρατήρια δεν είναι πάντα κοντά στα σπίτια μας ώστε να κάνουμε εκεί τα ψώνια μας. Σε εμένα π.χ. είναι δύο ώρες δρόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

turismi ο brick, δεν ειναι ο κλασικος δημοσιος υπάλληλος. Σε σωμα ασφαλείας εργάζεται και οι μισθοι εκει, δεν ειναι οπως αυτοι των βουλευτων ούτε σαν αυτους του υπουργειου οικονομικων.. Γενικά πλέον οταν αναφέρεστε σε δ.υ, για τυπους που αράζουν και κονομάνε, καλο ειναι να λέτε το επάγγελμα, γιατι και ο καθηγητής στην Γαβδο, δ.υ, ειναι αλλά παιρνει 620 ευρω....

 

Εγω δεν ειπα οτι τα κονομανε τζαμπα κλπ. Απλα ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι, ειτε δουλευουν ειτε οχι (αυτο δεν ειναι του παροντος θεματος) δεν γινεται βγαινουν και να λενε, ΝΑΙ ΦΥΛΑΚΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ!

Και αυτο γιατι μιλανε απο μια θεση που αν το κρατος αργησει να τους πληρωσει ενα μηνα, θα εχουμε εμφυλιο στην Ελλαδα.  

 

Πως γινεται ρε φιλε να βγαινεις και να επικροτεις μια κινηση που θα χωσει μεσα κοσμο που καηκε αδικα?

Γινεται μονο αν εισαι ανθρωπος που δεν ξερεις τι γινεται εξω στην κοινωνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαζί με την κατάσχεση, το δημόσιο θα πληρωνει και τη τράπεζα ομως?

Γιατι αυτη τη στιγμη, στην Ελλάδα έχουμε το εξεις εκπληκτικο.

Παιρνεις στεγαστικό δάνειο, πληρωνεις φόρο για το σπιτι το οποιο δεν ειναι ακομα δικό σου.

Αν το κράτος σου πάρει το σπιτι, το δάνειο ποιος θα το πληρωσει??

χαχαχαχαχαχ...και μλκας και δαρμένος :P

 

Πόσο είχες αριθμητική στην Ε' Δημοτικού ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί με την κατάσχεση, το δημόσιο θα πληρωνει και τη τράπεζα ομως?

Γιατι αυτη τη στιγμη, στην Ελλάδα έχουμε το εξεις εκπληκτικο.

Παιρνεις στεγαστικό δάνειο, πληρωνεις φόρο για το σπιτι το οποιο δεν ειναι ακομα δικό σου.

Αν το κράτος σου πάρει το σπιτι, το δάνειο ποιος θα το πληρωσει??

χαχαχαχαχαχ...και μλκας και δαρμένος :P

Σε κατι που συμφωνουμε

Απο τα τρελα, εχεις ενα σπιτι αλλα δεν ειναι δικο σου γιατι πληρωνεις το δανειο αλλα η εισφορα ειναι ολη δικη σου, δλδ για ποσο ξυλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, δόξα τω Θεώ, δεν χρωστάω τίποτα και πουθενά, αλλά εάν είναι να χρωστάω κάπου θα είναι το κράτος. Εκείνοι πιστεύω θα μου το πάρουν το σπίτι. :P

 

Μα εννοείται ότι δεν θα πάνε κάποιον στην στενή για 500€! Μιλάμε για κάτι χιλιάρικα χρωστούμενα! Και εννοείται ότι πρώτα θα εξισωθούν αυτά που σου χρωστάει το κράτος με αυτά που του χρωστάς εσύ!

 

Υ.Γ. Στις λέσχες τα φαγητά τα αφήνουμε για τους οπλίτες, τους υπαξιωματικούς και τους ΣΕΑ που παίρνουν χαμηλότερο μισθό από εμάς (Πολεμικό Ναυτικό πάντα), σε ΚΑΑΥ δεν έχω πάει ποτέ μου μιας και το θεωρώ ντροπή και τέλος τα πρατήρια δεν είναι πάντα κοντά στα σπίτια μας ώστε να κάνουμε εκεί τα ψώνια μας. Σε εμένα π.χ. είναι δύο ώρες δρόμος.

 

Εντάξει, δεν σου το λέω επί προσωπικού, το λέω, επειδή έχω εικόνα. Αν είχες ανάγκη πάντως και στα ΚΑΑΥ θα πήγαινες και στις λέσχες θα έβρισκες τρόπους να τσιμπήσεις κάτι και στο πρατήριο θα πεταγόσουν μία φορά το μήνα και θα γέμιζες ψυγείο, ντουλάπια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πόσο είχες αριθμητική στην Ε' Δημοτικού ?

Ti σου φάνηκε περιεργο?

 

Συμφωνω με DNKI...Θα πέσει κανας φουρνος :P

 

Μλκα brick. στα ΚΑΑΥ ειναι κορυφή ρε...και του σουπερ μαρκετ στον Καρέα καλό ειναι ρε....Οκ μακρυά αλλά αξιζει που και που για μεγάλα ψωνια :-) (ειχα κοπέλα παλιά που δουλευε εκει :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι λυση ομως αυτος.

Ουτε καν το κράτος κερδίζει τιποτε....Ισα ισα μονο να χάσει έχει.

Ενα άχρηστο ακινητο, και 2 στοματα να ταισει..ενα στη φυλακη και ένα στη προνοια που ειπες...

Τότε τι προτείνεις εσύ να γίνει; Το να μην γίνει όμως τίποτα δεν είναι λύση.

 

Υπάρχει λύση: Κούρεμα χρεών λέγεται και την προωθεί και το ΔΝΤ.

 

Δεν γίνεται εμένα να έχει φάει κούρεμα ο μισθός μου 35% μέσα σε 3 χρόνια (χωρίς να υπολογίζω πληθωρισμούς κλπ γραφικά που θα έλεγαν κάποιοι) και εγώ να συνεχίζω να χρωστάω στην τράπεζα ποσά που δανείστηκα πριν 6 χρόνια με άλλες προϋποθέσεις και άλλους όρους.

Σύμφωνοι, κούρεμα χρεών σε όσα χρωστάς στο δημόσιο όμως. Η τράπεζα είναι ιδιώτης που σου δάνεισε και όχι κράτος.

 

Κανεις ενα μεγαλος λαθος, επαναλαμβανεις συνεχεια οτι ''Οσοι χρωστανε, να πληρωσουν!''. Ποιος σου ειπε οτι οσοι χρωστανε, τα χρωστανε πραγματικα αυτα τα λεφτα. Φιλε, ετσι οπως ειναι τα δεδομενα σημερα, μπορει να βρεθεις να χρωστας χωρις να το καταλαβεις καν. Ειδικα αμα εισαι στον ιδιωτικο τομεα. Και εγω και αλλα ατομα σου εδωσαν παραδειγματα πως μπορει να γινει.

 

Συμφωνω μαζι σου να υπαρχει τροπος να πληρωσουν οσοι πραγματικα χρωστανε, οχι οσοι βρεθηκαν σε αυτην την θεση λογο του κρατους. 

Απ' όσα κατάλαβα συμφωνώ, απλά θέλω να μου εξηγήσεις λίγο το bold.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω επικρατει ο νομος των τραπεζων

 

Χρωστας στην τραπεζα 10 χιλιαρικα? Εχεις προβλημα

Χρωστας στην τραπεζα 150 εκατομμυρια? Εχει προβλημα η Τραπεζα

 

 

ΥΓ. Μην ζητατε συμψηφισμο, το κρατος εχει πτωχευσει=θελει να παιρνει οτι του χρωστανε και να μην πληρωνει οτι χρωσταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δεν σου το λέω επί προσωπικού, το λέω, επειδή έχω εικόνα. Αν είχες ανάγκη πάντως και στα ΚΑΑΥ θα πήγαινες και στις λέσχες θα έβρισκες τρόπους να τσιμπήσεις κάτι και στο πρατήριο θα πεταγόσουν μία φορά το μήνα και θα γέμιζες ψυγείο, ντουλάπια κλπ.

Ναι, εάν το πάρουμε έτσι για εμένα υπάρχει λύση (την οποία όμως πλήρωσα ακριβά περνώντας την φοιτητική μου ζωή κλεισμένος επί 4 χρόνια σε έναν στρατώνα με βρομιάρηδες), την επιλογή όμως των στρατιωτικών σχολών την είχατε όλοι σας, όχι μόνο εγώ.

 

Εγω δεν ειπα οτι τα κονομανε τζαμπα κλπ. Απλα ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι, ειτε δουλευουν ειτε οχι (αυτο δεν ειναι του παροντος θεματος) δεν γινεται βγαινουν και να λενε, ΝΑΙ ΦΥΛΑΚΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ!

Και αυτο γιατι μιλανε απο μια θεση που αν το κρατος αργησει να τους πληρωσει ενα μηνα, θα εχουμε εμφυλιο στην Ελλαδα.  

 

Πως γινεται ρε φιλε να βγαινεις και να επικροτεις μια κινηση που θα χωσει μεσα κοσμο που καηκε αδικα?

Γινεται μονο αν εισαι ανθρωπος που δεν ξερεις τι γινεται εξω στην κοινωνια. 

Δηλαδή ένας δημόσιο υπάλληλος με μισθό 480€ δεν είναι δυνατόν να χρωστάει πουθενά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε τι προτείνεις εσύ να γίνει; Το να μην γίνει όμως τίποτα δεν είναι λύση.

 

Σύμφωνοι, κούρεμα χρεών σε όσα χρωστάς στο δημόσιο όμως. Η τράπεζα είναι ιδιώτης που σου δάνεισε και όχι κράτος.

 

Μα το κράτος νομοθετεί όμως και μόνο έτσι μπορεί να κουρευτεί το χρέος μου. Το κράτος ευθύνεται για την στασιμότητα σε αυτό το κομμάτι. Πώς θα πληρώσω τις οφειλές μου στο κράτος αν τα λεφτά φτάνουν μόνο για την τράπεζα? Δηλαδή από τη μία φυλακή από την άλλη Τειρεσίας?

 

Επίσης, από που κι ως που πρέπει να πληρώσω εγώ αναδρομικά για το 2011 φόρο εισοδήματος, όταν ο μισθός μου για το 2012 κατέρρευσε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η τράπεζα είναι ιδιώτης που σου δάνεισε και όχι κράτος.

 

Μαλιστα..Και πως εξηγεις ρε αδελφε τοτε οτι εχει πτωχευσει ο εργοδοτης σου (το Κρατος) αλλα την εχουμε πληρωσει ολοι (δημοσιοι και ιδιωτικοι)

 

Τι λογικη ειναι αυτη? Εισαι σιγουρος οτι θες να το παμε Ιδιωτες vs Δημοσιο?

Mαζι σου. Επιστροφη ολων των μισθων του ιδιωτικου τομεα εκει που ηταν και κουρεμα των ΔΥ, οκ? Φαληρισε το Κρατος και την πληρωνουν και οι ιδιωτες? Ποτς γκενεν αυτου?

 

ΥΓ. Παντως ωραια μας τα λετε απο την ασφαλεια της μονιμοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το κράτος νομοθετεί όμως και μόνο έτσι μπορεί να κουρευτεί το χρέος μου. Το κράτος ευθύνεται για την στασιμότητα σε αυτό το κομμάτι. Πώς θα πληρώσω τις οφειλές μου στο κράτος αν τα λεφτά φτάνουν μόνο για την τράπεζα? Δηλαδή από τη μία φυλακή από την άλλη Τειρεσίας?

 

Επίσης, από που κι ως που πρέπει να πληρώσω εγώ αναδρομικά για το 2011 φόρο εισοδήματος, όταν ο μισθός μου για το 2012 κατέρρευσε...

Το κράτος νομοθετεί και μπορεί να σου κουρέψει από αυτά που του χρωστάς σε αυτό. Η τράπεζα όμως είναι σαν να σε δάνεισε ο γείτονας: θέλει τα λεφτά του πίσω. 

 

Όσο για το δεύτερο συμφωνώ. Μου θύμισες κάτι που έλεγε: γιατί να πληρώνω την ΕΡΤ όταν δεν την παρακολουθώ καθόλου; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τότε τι προτείνεις εσύ να γίνει; Το να μην γίνει όμως τίποτα δεν είναι λύση.

Αν θέλεις να πάρεις λεφτά απ τον φορολογουμενο, αρχικά τον στηρίζεις. Προσέλκυσε επενδυτές, μειώνοντας τη φορολογία των επιχειρήσεων, άνοιξε θέσεις εργασίας για τον κόσμο, μη συνεργάζεσαι με εργολάβους που χρησιμοποιουν παράνομους μετανάστες ως εργατικά χέρια..

Κοινός, δώσε στον φορολογουμενο για να σου δώσει.

Το ιδιο και στην ιδιωτικη επιχείρηση.

 

Γιατι αυτη τη στιγμη, αυτο που κάνει το κράτος, ειναι μόνο να παίρνει, επειδή "ολοι έφαγαν". Ελα λοιπον που αποδεικνύεται καθημερινά, οτι τελικά λίγοι έφαγαν και αυτους δε τους τιμωρείς...μήπως επειδή ειναι οι ίδιοι που βγάζουν αυτές τις αποφάσεις??

 

 

 

Επίσης, από που κι ως που πρέπει να πληρώσω εγώ αναδρομικά για το 2011

φόρο εισοδήματος, όταν ο μισθός μου για το 2012 κατέρρευσε...

Αλλη μαγκιά αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα κάτσε! Γιατί όλοι; Εγώ πρόσεχα και δεν χρωστάω τίποτα και πουθενά, γιατί να μπω; Να μπουν όλοι όσοι χρωστάνε.

ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ.

Ελα για παρεα μωρε τωρα........ετσι για να περναει η ωρα.

 

Θα κανουν ακουσα και μια πτερυγα για οσους δεν χρωστανε.Ετσι για σπασιμο να χωσουν κι αυτους μεσα γιατι ενω μπορουσαν να κλεψουν δεν πηραν τιποτα.Και γυρναει και του λεει ο αλλος:ΚΑΛΑ ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΣΑΙΙ?ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕΣΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...