Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις για χρέη άνω των 5000 ευρώ στο δημόσιο.


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, εάν το πάρουμε έτσι για εμένα υπάρχει λύση (την οποία όμως πλήρωσα ακριβά περνώντας την φοιτητική μου ζωή κλεισμένος επί 4 χρόνια σε έναν στρατώνα με βρομιάρηδες), την επιλογή όμως των στρατιωτικών σχολών την είχατε όλοι σας, όχι μόνο εγώ.

 

Καλά κι εγώ πέρασα ένα χρόνο σε θάλαμο με βρωμιαραίους, αλλά δεν πήρα φράγκο.

 

Και κάποιοι άλλοι που δούλευαν σε κάτι σαπιοκάραβα και έλειπαν 10 χρόνια από το σπίτι τους, όταν γύρισαν Ελλάδα, είπαν να στεριώσουν και απαίτησε ο νταβατζής μερίδιο από τον κόπο τους.

 

Δεν είναι δικαιολογία το ότι όλοι έχουμε επιλογή. Και δεν είπα να μην έχετε προνόμια οι στρατιωτικοί, σου είπα απλά ότι κρίνεις εκ του ασφαλούς, όταν λες ελαφρά την καρδία, να τους μπαγλαρώσουν όλους μέσα για 5.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αν θέλεις να πάρεις λεφτά απ τον φορολογουμενο, αρχικά τον στηρίζεις.

Που στην επαρχια το 50% των εσοδων ηταν τα πανεπιστημια και οι σχολες και τα κλεινουν?Αντι να ανοιξουν Πανεπιστημιο και στην Ανω Τραχανοπλαγια, κλεινουν και αυτα που υπαρχουν για να καταρρευσουμε ολοι?

Σε ποιο Κρατος ζεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεεεεεεεεεεεε....DNKI...

Δεν έγραψα εγω τιποτε για Πανεπιστήμια...

Αυτο ειναι το ποστ μου.

 

 

Αν θέλεις να πάρεις λεφτά απ τον φορολογουμενο, αρχικά τον στηρίζεις.
Προσέλκυσε επενδυτές, μειώνοντας τη φορολογία των επιχειρήσεων, άνοιξε
θέσεις εργασίας για τον κόσμο, μη συνεργάζεσαι με εργολάβους που
χρησιμοποιουν παράνομους μετανάστες ως εργατικά χέρια..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρωστάς; Σου παίρνουμε ό,τι έχεις και δεν έχεις. Δεν έχεις τίποτα; Μπες μέσα!

Να σου παρουν οτι αναλογει συμφωνα με αυτα που εχεις και αυτα που χρωστας. Οχι και να στα παρουν ολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα..Και πως εξηγεις ρε αδελφε τοτε οτι εχει πτωχευσει ο εργοδοτης σου (το Κρατος) αλλα την εχουμε πληρωσει ολοι (δημοσιοι και ιδιωτικοι)

 

Τι λογικη ειναι αυτη? Εισαι σιγουρος οτι θες να το παμε Ιδιωτες vs Δημοσιο?

Mαζι σου. Επιστροφη ολων των μισθων του ιδιωτικου τομεα εκει που ηταν και κουρεμα των ΔΥ, οκ? Φαληρισε το Κρατος και την πληρωνουν και οι ιδιωτες? Ποτς γκενεν αυτου?

 

ΥΓ. Παντως ωραια μας τα λετε απο την ασφαλεια της μονιμοτητας

 

 

Αυτό για την ασφάλεια της μονιμότητας μην το ξαναπείς. Και μην βλέπω διαμάχες μεταξύ δημόσιων και ιδιωτικών. Δεν είναι αυτό το θέμα μας. Ξέρω ιδιωτικούς που τα ξύνουν και ξέρω δημόσιους που τρέχουν όλη μέρα.

Ιδιωτικός είμαι και εγώ αλλά δεν γουστάρω αυτά τα μαλώματα όταν παρουσιάζονται τέτοια προβλήματα .

Δυστυχώς όμως υπάρχουν και ο λόγος είναι η νοοτροπία που μας έδωσαν οι μεταπολιτευτικές κυβερνήσεις με τα βύσματα , τον μπάρμπα στην κορώνη και άλλα πολλά.

Ακόμα θυμάμαι την μάνα μου να μου λέει διάβασε παιδί μου να μπεις στο πανεπιστήμιο για να πάρεις μόρια για το δημόσιο. Ε τι περιμένεις...και δεν είμαι ο μόνος

 

Όσο για την μονιμότητα είναι πια άπιαστο όνειρο. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να απολυθείς πλέον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα..Και πως εξηγεις ρε αδελφε τοτε οτι εχει πτωχευσει ο εργοδοτης σου (το Κρατος) αλλα την εχουμε πληρωσει ολοι (δημοσιοι και ιδιωτικοι)

 

Τι λογικη ειναι αυτη? Εισαι σιγουρος οτι θες να το παμε Ιδιωτες vs Δημοσιο?

Mαζι σου. Επιστροφη ολων των μισθων του ιδιωτικου τομεα εκει που ηταν και κουρεμα των ΔΥ, οκ? Φαληρισε το Κρατος και την πληρωνουν και οι ιδιωτες? Ποτς γκενεν αυτου?

 

ΥΓ. Παντως ωραια μας τα λετε απο την ασφαλεια της μονιμοτητας

Καταρχάς δεν είπα και δεν ήταν ο σκοπός μου να το πάμε Ιδιώτες vs Δημόσιο. Έχει πτωχεύσει το κράτος διότι ο Έλληνας είχε ως χόμπυ την φοροδιαφυγή, να γιατί.

 

Υ.Γ. Και ο πατέρας μου αλλά και η αδελφή μου ιδιωτικοί υπάλληλοι είναι και δεν χρωστάνε δεκάρα για δεκάρα και δεν είναι μόνιμοι. Απλά όλα είναι θέμα καλής διαχείρισης. Όταν ο έλληνας Ι.Υ. έπαιρνε τα δύο και τα τρία του χιλιάρικα, βλέπαμε πόσο έξυπνος ήταν και τι σπατάλες αντί για αποταμιεύσεις έκανε. Τα λάθη πληρώνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συλλήψεις θα ήταν νόμιμες και ηθικές αν και μόνο αν ζούσαμε σε ένα σταθερό οικονομικό περιβάλλον.

 

Τώρα πείτε μου, εν καιρώ κρίσης, ο άλλος έχει χάσει την δουλειά του και δεν έχει να πληρώσει χαράτσι και ότι άλλη παπαριά σκαρφίζονται οι ιθύνοντες και πρέπει να πάει μέσα επειδή αδυνατεί να πληρώσει ένα ποσό της τάξης των 5k.....

 

Επιπλέον πόσα χρωστάει το ελληνικό δημόσιο σε ιδιώτες; Πολλά, πάρα πολλά. Ε ας πάνε λοιπόν τα αρμόδια όργανα και προς Μαξίμου μεριά να χώσουν τον αρχιυπέυθηνο μέσα και μετά θα δέχομαι να με στήνουν στο απόσμασμα για χρέος ενός cent.

 

Αλλά όχι εκεί που μας χρωστάνε να μας ζητάνε και το βόδι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν είπα και δεν ήταν ο σκοπός μου να το πάμε Ιδιώτες vs Δημόσιο. Έχει πτωχεύσει το κράτος διότι ο Έλληνας είχε ως χόμπυ την φοροδιαφυγή, να γιατί.

 

Βασικά οι μισθωτοί ποτέ δεν μπορούσαν να φοροδιαφύγουν και οι ελεύθεροι επιχειρηματίες, πλήρωναν τους ΔΥ για να μπορούν να φοροδιαφεύγουν.

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είναι τουλάχιστον αυθαίρετη αυτή η διαπίστωση. 

 

Όταν συνταξιούχος ΔΕΗτζης παίρνει σύνταξη 3000 και 50.000 εφαπαξ, καταλαβαίνεις καλύτερα ποιος τα έφαγε και που.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κι εγώ πέρασα ένα χρόνο σε θάλαμο με βρωμιαραίους, αλλά δεν πήρα φράγκο.

 

Και κάποιοι άλλοι που δούλευαν σε κάτι σαπιοκάραβα και έλειπαν 10 χρόνια από το σπίτι τους, όταν γύρισαν Ελλάδα, είπαν να στεριώσουν και απαίτησε ο νταβατζής μερίδιο από τον κόπο τους.

 

Δεν είναι δικαιολογία το ότι όλοι έχουμε επιλογή. Και δεν είπα να μην έχετε προνόμια οι στρατιωτικοί, σου είπα απλά ότι κρίνεις εκ του ασφαλούς, όταν λες ελαφρά την καρδία, να τους μπαγλαρώσουν όλους μέσα για 5.000.

Πες με μαλάκα, πες με όπως θέλεις, είμαι φανατικά υπέρ της τήρησης του νόμου. Εάν μου έλεγαν έλα μέσα στο κελί επειδή χρωστάς 5 χιλιάρικα θα πήγαινα.

 

Να σου παρουν οτι αναλογει συμφωνα με αυτα που εχεις και αυτα που χρωστας. Οχι και να στα παρουν ολα.

Ε, εννοείται!

 

Αν θέλεις να πάρεις λεφτά απ τον φορολογουμενο, αρχικά τον στηρίζεις. Προσέλκυσε επενδυτές, μειώνοντας τη φορολογία των επιχειρήσεων, άνοιξε θέσεις εργασίας για τον κόσμο, μη συνεργάζεσαι με εργολάβους που χρησιμοποιουν παράνομους μετανάστες ως εργατικά χέρια..

Κοινός, δώσε στον φορολογουμενο για να σου δώσει.

Το ιδιο και στην ιδιωτικη επιχείρηση.

 

Γιατι αυτη τη στιγμη, αυτο που κάνει το κράτος, ειναι μόνο να παίρνει, επειδή "ολοι έφαγαν". Ελα λοιπον που αποδεικνύεται καθημερινά, οτι τελικά λίγοι έφαγαν και αυτους δε τους τιμωρείς...μήπως επειδή ειναι οι ίδιοι που βγάζουν αυτές τις αποφάσεις??

 

Αλλη μαγκιά αυτή.

Εσύ λες από τον φορολογούμενο. Από αυτόν όμως που χρωστάει κάτι χιλιάρικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Που στην επαρχια το 50% των εσοδων ηταν τα πανεπιστημια και οι σχολες

και τα κλεινουν?Αντι να ανοιξουν Πανεπιστημιο και στην Ανω

Τραχανοπλαγια, κλεινουν και αυτα που υπαρχουν για να καταρρευσουμε ολοι?

Σε ποιο Κρατος ζεις?

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις εδω.

Θέλεις να ανοιξουν σχολες εκει?Υποθέτω οχι.

 

Η στιριξη ενος κράτους σε μια κοινωνια έρχεται με τη προσφορά εργασίας.

Αν ειναι δυνατον να μην υπάρχει δουλειά και παραγωγη.

 

Ενα κράτος 10 εκατομμυρίων ειμαστε και εργάζονται ελάχιστοι πλέον.

Δεν υπάρχει παραγωγή, δεν υπάρχει τιποτε, και ξοδευουμε περισσότερα απ όσα παράγουμε.

 

Αυτο πρέπει να αλλάξει. Ολοι στη παραγωγη. Εξαγωγές. Ετσι και το κράτος ειναι ευνοημένο και ο κοσμος θα ζησει με ποιότητα ζωής.

 

Αλλά μεταξύ μας...πιστευεις οτι αν ηθελαν δε θα ειχαν ηδη προσελκύσει νέες επιχειρήσεις?

Πιστευεις οτι δε ξέρουν οτι η λιτότητα δε βοήθησε πουθενά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οι μισθωτοί ποτέ δεν μπορούσαν να φοροδιαφύγουν και οι ελεύθεροι επιχειρηματίες, πλήρωναν τους ΔΥ για να μπορούν να φοροδιαφεύγουν.

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είναι τουλάχιστον αυθαίρετη αυτή η διαπίστωση. 

 

Όταν συνταξιούχος ΔΕΗτζης παίρνει σύνταξη 3000 και 50.000 εφαπαξ, καταλαβαίνεις καλύτερα ποιος τα έφαγε και που.

Γελάω! Είδαμε και τους επιχειρηματίες, αυτούς που κάνουν ιδιαίτερα, τους μεγαλομισθωτούς Ι.Υ. και πολλούς άλλους που δεν μπορούσαν να φοροδιαφύγουν!

 

Οι ΔΥ όμως και ο συνταξιούχος ΔΕΗτζης πλήρωναν τους φόρους για τους μισθούς τους επειδή δεν μπορούσαν να τους αποκρύψουν από το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάω! Είδαμε και τους επιχειρηματίες, αυτούς που κάνουν ιδιαίτερα, τους μεγαλομισθωτούς Ι.Υ. και πολλούς άλλους που δεν μπορούσαν να φοροδιαφύγουν!

 

Και τα ιδιαίτερα, με τις ευλογίες του κράτους δημιουργήθηκαν, μην μπερδεύεσαι. Και τα φακελάκια και τα λαδώματα και και και

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για την ασφάλεια της μονιμότητας μην το ξαναπείς.

 

Μισο, γιατι δεν εχουμε ξανασυζητησει και δεν ξερεις την σκεψη μου

 

ΠΡΩΤΟΝ, δεν ειναι ΤΩΡΑ το ιδιωτικοι vs δημοσιοι. Εγω θεωρουσα ανεκαθεν τραγικο, ακομα και στις καλες εποχες, την εννοια της μονιμοτητας στο Δημοσιο. Αρα δεν το λεω τωρα

 

ΔΕΥΤΕΡΟΝ, δεν λεω οτι ΟΛΟΙ οι ΔΥ το ξυνουν και ΟΛΟΙ οι ιδιωτικοι υπαλληλοι σκιζονται. Αλλα η υπαρξη της μονιμοτητας ειτε το θες ειτε οχι, τσιγκλαει εναν εργαζομενο να παπαριζεται. Ειδικα οταν εχει προσληφθει ως καθαριστης και "δουλευει" ως project manager ξερω γω. Καλα ειναι τα ΣΥΡΙΖΑικα "ολοι μαζι ειμαστε" αλλα υπηρχαν και εποχες που καποιοι ειμασταν πιο μαζι απο αλλους if you know what I mean. Και λυπαμαι που γινομαι κακος αλλα η αναλογιες παιζουν ρολο, για καθε δασκαλο στον Εβρο που σκιζεται υπαρχουν 3 που παιζουν πρεφα στην Αθηνα, στον ιδιωτικο δεν υπαρχει αυτο.

 

ΤΡΙΤΟΝ, για την μονιμοτητα που αποτελει παρελθον. Ναι, θεωρητικα συντομα με τις συνταξιοδοτησεις θα αποτελεσει. Αλλα 1ον, δεν νομιζω στον ιδιωτικο να εγινε απεργια για "μονιμοποιηση συμβασεων" (δλδ ελεος, ξερεις οτι εισαι συμβασιουχος, απο που και ως που θεωρεις ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ οτι θα μονιμοποιηθεις?) και 2ον σορρυ μαν αλλα βρισκω παραλογο να εχει πτωχευσει ενας "εργοδοτης" ακομα και αν αυτο ειναι το κρατος και να πρεπει να δωσω εγω αγωνα για να διατηρηθει/επανελθει το "μπονους" της μονιμοτητας που απολαμβανε ο υπαλληλος του (μπονους σε σχεση με τον ιδιωτικο που δεν το ειχε)

 

Μπορεις να ακουγομαι καπιταλας ή κακος, αλλα η αληθεια ειναι αυτη. Υπηρχαν εποχες που επειδη βγαιναμε ολοι, λεγαμε "δεν γαμιεται" για καποια προνομια ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΔΥ παροτι ανα περιοδους ο ιδιωτικος τομεας περναγε τα ζορια του. Τωρα που σφιξανε τα κωλαρια ομως, δεν γινεται ο ΔΥ που εκανε τοσο καιρο την παπια σε τυχον απολυσεις και προβληματα στον ιδιωτικο να μου ζηταει "παμε μαζι αδελφια, ολοι ιδιοι ειμαστε"

 

Και κατι τελευταιο, κανονικα θα επρεπε ο σωστος ΔΥ να ΖΗΤΑΕΙ να υπαρξει αρση μονιμοτητας και περικοπες. Ο καθηγητης που τα βαζει με θεους και δαιμονες θα επρεπε να θελει να παρουν πουλο ολοι οσοι παπαριζονταν τοσα χρονια και ετσι αυτος εμεινε στα 1200Ε επειδη το κρατος επρεπε να θρεψει τα δικα του παιδια με 5χιλιαρα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις εδω.

Θέλεις να ανοιξουν σχολες εκει?Υποθέτω οχι.

 

Η στιριξη ενος κράτους σε μια κοινωνια έρχεται με τη προσφορά εργασίας.

Αν ειναι δυνατον να μην υπάρχει δουλειά και παραγωγη.

 

Ενα κράτος 10 εκατομμυρίων ειμαστε και εργάζονται ελάχιστοι πλέον.

Δεν υπάρχει παραγωγή, δεν υπάρχει τιποτε, και ξοδευουμε περισσότερα απ όσα παράγουμε.

 

Αυτο πρέπει να αλλάξει. Ολοι στη παραγωγη. Εξαγωγές. Ετσι και το κράτος ειναι ευνοημένο και ο κοσμος θα ζησει με ποιότητα ζωής.

 

Αλλά μεταξύ μας...πιστευεις οτι αν ηθελαν δε θα ειχαν ηδη προσελκύσει νέες επιχειρήσεις?

Πιστευεις οτι δε ξέρουν οτι η λιτότητα δε βοήθησε πουθενά?

 

Κοιτάμε το δέντρο αλλά μας έχει ξεφύγει το δάσος.

 

Θα το χοντρύνω το πράγμα και πολλοί θα συμφωνήσουν μαζί μου.

 

Το κράτος έχει πουληθεί αλλά δεν μας το λένε. Ο στόχος των ξένων δυνάμεων σιγά σιγά αρχίζει να επιτυγχάνεται. Να κάνουν την χώρα μια ατελείωτη φάμπρικα από άκρη σε άκρη. Να φτάσουν τον έλληνα στην εξαθλίωση. Εταιρείες φεύγουν από την χώρα, επενδυτές την κάνουν σιγά σιγά. Έργα ανατίθενται σε ξένους .

Και ένα παράδειγμα

Έχουμε χρυσό , πετρέλαιο , φυσικό αέριο. Γιατί τόσα χρόνια δεν έχουμε κάνει τίποτα? Γιατί δεν μας αφήνουν. Γιατί την χώρα δεν την διοικεί ο Σαμαράς και ο κάθε Σαμαράς. Πολύ απλά.

Εξαθλίωση , φυλακή για τον κάθε πολίτη . Για να αρχίσει να παράγει μέσα από την φυλακή με μόνο κέρδος ένα πιάτο φαί. Πως σας φαίνεται αυτή η εκδοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα ιδιαίτερα, με τις ευλογίες του κράτους δημιουργήθηκαν, μην μπερδεύεσαι. Και τα φακελάκια και τα λαδώματα και και και

Εκεί ρίχνω το φταίξιμο στο κράτος, ο Έλληνας καθηγητής όμως που κάνει ιδιαίτερα, εάν ήθελε να ήταν σωστός, θα ήταν. Από την στιγμή που δεν είναι πάει να πει ότι δεν θέλει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...