Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν κάτοχος και της dolce gusto και της nespresso, αν σε ενδιαφέρει μόνο ο espresso/cappuccino τότε... προλαβαίνεις να την γυρίσεις και να πάρεις την nespresso :)

Αν σε ενδιαφέρουν οι σοκολάτες, τα περίεργα όπως τσάι και caramel machiatto και δεν συμμαζεύεται (μια χαρά είναι και όλα αυτά και εγώ τα πίνω αν κάτσει) τότε μια χαρά είναι η dolce gusto (και δεν σημαίνει ότι και ο espresso είναι άσχημος σε αυτήν.. έχει ποικιλίες και μερικές είναι καλές.. πχ εμένα στην dolce gusto μου αρέσει ο barista για δυνατό που προ nespresso έκανα και freddo με αυτόν και ο espresso caramel έτσι για κάτι πιο Light)

Όπως και να χει, κάψουλες απο άλλες εταιρίες στα S/M για dolce gusto δεν υπάρχουν όπως στην nespresso.. πολλαπλών χρήσεων νομίζω πλέον υπάρχουν (πολύ πιο σπάνια για αυτήν την καφετιέρα βέβαια) αλλά δεν ξέρω τι και πως δεν έχω πάρει ποτέ να ξέρω αν αξίζουν κάτι.. πατέντα είχα κάνει απο περιέργια στο παρελθόν (το κλασσικό με μισή-μισή χρησιμοποιημένες κάψουλες που γεμίζεις) αλλά έχει το μανίκι του, φτιάξτην σωστά, πέτυχε την τρύπα με σημαδάκια ξανά κτλ και δεν αξίζει ο κόπος καν... απ την άλλη στην nespresso ακόμα και στα coffee island στην γειτονιά σου να πας που λέει ο λόγος θα σου φτιάξουν κάψουλες, αλλά ΜΟΝΟ espresso... 

Με την dolce gusto μην μπλέκεις με πατέντες, πάρε ροφήματα Online από την ίδια την εταιρία που έχει παραπάνω γεύσεις απ τα S/M και ευχαριστήσου την (δεν είναι τόσο ακριβές οι γεύσεις άλλωστε.. φτηνότερες κάπως απ τις αυθεντικές κάψουλες nespresso).

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αναλυτικη σου απαντηση. Με ενδιαφερουν πολυ παραπανω τα περιεργα παρα ο απλος εσπρεσο οποτε μια χαρα νομιζω θα βολευτω.  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πηρα σημερα coffee island 10 κάπσουλες,τις ειχε ετοιμες,

οχι καποια ιδιαιτερη γευση 3.40,

 

απλά πίνονται,δυνατος σαν καφες μου φάνηκε αν και μετριας ποιοτητας

 

καλα εχω πολυ μελλον ακομα στις δοκιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

coffee island για freddo παλεύονται (ΑΝ και τονίζω ΑΝ τις φτιάξουν σωστά γιατί είναι διαφορετικές ανάλογα το μαγαζί, το ποιος τις φτιάχνει κτλ και φυσικά να στις φτιάχνουν φρέσκες.. εγώ παράγγελνα και τις έπαιρνα μετά απο 1-2 ώρες) για ζεστό εσπρεσάκι δεν τις έχω χρησιμοποιήσει αλλά μάλλον θα πήγαινα σε κάτι καλύτερο. Για freddo βέβαια το ίδιο μια χαρά μου φάνηκε και του lidl (ristretto) που έλεγαν τα παιδιά εδώ και τον ευχαριστήθηκα το καλοκαίρι για φτηνό καφέ, οπότε... Χειρότερος απ του coffee island δεν ήταν σε καμιά περίπτωση ενώ κέρδιζες και 1+ ευρώ (βέβαια το μείον εδώ είναι ότι το καλοκαίρι είναι σε έλλειψη και τον βρίσκεις με το τουφέκι οπότε ήταν ή αυτός ή coffee island)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Σήμερα μου ήρθε ένα ενημερωτικό e-mail για νέες κάψουλες συμβατές με nespresso. Υπάρχουν δύο ποικιλίες (+ μία χωρίς καφεΐνη) που φαίνονται εδώ.

 

Η τιμή τους βγαίνει 26 και 24 λεπτά αντίστοιχα αλλά το μειονέκτημά τους είναι ότι έρχονται σε πολύ μεγάλη συσκευασία (200 κάψουλες στα 52 και 48 ευρώ) οπότε δύσκολα να πάρει κάποιος το ρίσκο να τις φορτωθεί και να μην πίνονται. Παρόλα αυτά είπα να το αναφέρω μήπως και ενδιαφέρεται κανείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μόλις παρέλαβα κάψουλες για να τις δοκιμάσω. Τόσο καιρό παίρνω από Nespresso τώρα διαβάζοντας και το thread είπα να δοκιμάσω καμμία άλλη εταιρεία. Πήρα αυτές:

 

VERGNANO ÈSPRESSO1882: 1)Lungo Intenso 2)Arabica 100% 3)Intenso 4)Cremoso

SAN MARCO VENEZIA by Segafredo:1) Venezia 2)Verona

MOLINARI: 1) Itespresso Oro 2)100% Αrabica                                                                                                         

 

Μόλις τις δοκιμάσω ενημερώνω και εγώ με τη σειρά μου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Σήμερα μου ήρθε ένα ενημερωτικό e-mail για νέες κάψουλες συμβατές με nespresso. Υπάρχουν δύο ποικιλίες (+ μία χωρίς καφεΐνη) που φαίνονται εδώ.

 

Η τιμή τους βγαίνει 26 και 24 λεπτά αντίστοιχα αλλά το μειονέκτημά τους είναι ότι έρχονται σε πολύ μεγάλη συσκευασία (200 κάψουλες στα 52 και 48 ευρώ) οπότε δύσκολα να πάρει κάποιος το ρίσκο να τις φορτωθεί και να μην πίνονται. Παρόλα αυτά είπα να το αναφέρω μήπως και ενδιαφέρεται κανείς.

 

τις δοκιμασες τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις δοκιμασες τελικα?

Όχι γιατί δεν έχω μηχανή nespresso. Από την συγκεκριμένη εταιρία αγοράζω lavazza blue κάψουλες και για αυτό μου ήρθε το ενημερωτικό e-mail οπότε είπα να γράψω για τις κάψουλες μήπως ενδιαφέρει κάποιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες θελω να πουλησω η ανταλλαξω την krups inissia που αγοραστηκε το καλοκαιρι μαζι με δυο επαναγεμιζομενες ατσαλινες καψουλες sealpod και 1200 περιπου αλουμινενια αυτοκολλητα ,ολα σε αριστη κατασταση

 

αν ενδιαφερεται καποιος pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα εχει παρει κανεις καψουλες απο το http://www.caffevolcano.com/? Το εχουνε διαφημισει οσο δεν παει στην TV μεσα στις γιορτες για 10 συσκευασιες με 29.90 και σκεφτηκα να κανω μια δοκιμή , αν καποιος εχει μια εμπειρια ας την μοιραστει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 καψουλες καλη φραπεδιερα και καλο παγο ;P ( η αληθεια ειναι οτι η nespresso δεν εχει τον καλυτερο freddo)

Δοκιμασε καψουλες με ενταση 9 & πανω και θα με θυμηθεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θα ήθελα να μάθω για volcano.ρε παιδιά φρεντο espresso πως φτιάχνετε;όλο νερουλός μου βγαίνει.

 

Με 10ρα ένταση και 2 κάψουλες :)

Πχ Από κάψουλες της nespresso εγώ έχω φτιάξει (απ τα λίγα που θυμάμαι) Kazaar, Dharkan και Ristretto με τις 2 πρώτες να είναι οι καλύτερες για freddo ΑΝ θυμάμαι καλά αλλά όλες οι 9-10 κάνουν..

Από Lidl ΜΟΝΟ με Ristretto..

Από Dough Eghberts τις 10ρες που έχει (Fortissimo, Supremo και ΙΣΩΣ κάνει και ο Forza... εγώ νομίζω Supremo έχω πάρει και ήταν ΟΚ)

Από Jacobs δεν έχω φτιάξει Freddo αλλά σε ζεστό που έχω πιεί νομίζω ο Forte που δοκίμασα (πιο ήπια γεύση από DE αλλά 10ρης στα χαρτιά)  και φαντάζομαι και ο Ristretto θα κάνουν

Από Coffee Island όπως έχω πει εξαρτάται ποιος σου τις φτιάχνει.. ζητάς τις πιο δυνατές (10ρες νομίζω) που έχουν και πάλι υπάρχει ένα 20-30% να μην έχει φτιαχτεί καλά να παίρνει πολύ νερό κτλ... έχει τύχει να έχω χρειαστεί 2 κάψουλες αλλά έχει τύχει να βάλω και 3.. Αν οι κάψουλες είναι ΟΚ τότε ο Freddo είναι ωραίος (σαν του μαγαζιού πάνω κάτω) αν δεν είναι τότε είναι νερουλός.

 

Όπως και να χει θες σίγουρα 2 κάψουλες (εγώ βάζω 2 στην μεσαία ποσότητα την κάθε μια) :)

 

Για κρύο επίσης αν σου αρέσει ο Freddo Cappuccino, το Aeroccino είναι λίγο ΓΤΠ.. να πετύχεις την θερμοκρασία στο γάλα, να πετύχεις το σωστό γάλα κτλ κτλ ΜΠΑΣ και βγάλεις αφρόγαλα να πίνεται (αντίθετα στο ζεστό είναι φανταστικό)

Το μυστικό λοιπόν όπως είπε και ο φίλος παραπάνω είναι ΚΑΛΗ φραπεδιέρα... με καλή φραπεδιέρα ακόμα και πάγο να μην βάλεις και απλά με λίγο κρύο φρέσκο γάλα θα φτιάξεις άψογο αφρόγαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...