Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λετε να χαλασει την καφετιερα? εκει που παει να τρυπησει δηλ θα βρισκει το μεταλλικο? Βρηκα και στους κινεζους ακομα πιο συμπαγεις και πιο ακριβες..

 

Για να τη χαλάσει όχι γιατί η κάψουλα είναι κοντύτερη (σαν τις Douwe Egberts) και δεν φτάνουν τα μαχαίρια να την αγγίξουν. Αλλά ο μπελάς που θα έχεις θα είναι μεγάλος. Μια κάψουλα τι να σου κάνει; Όποτε θέλεις καφέ θα τη γεμίζεις. Αν θέλεις δύο θα είναι βρεγμένη. 

 

Εγώ γεμίζω 2-3 φορές μετά την πρώτη χρήση τις Douwe Egberts και γεμίζω ένα ταπεράκι με 30-40 κάψουλες και πάλι το βαριέμαι. Είναι ιεροτελεστία θέλεις και αυτοκόλλητα αλουμινόχαρτα από πάνω. Κι αν σου κόψουν τον καφέ πιο ψιλό ζορίζεται η μηχανή. Μπελάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν με 17 και 20 λεπτά την κάψουλα βρίσκεις αξιοπρεπή καφέ και σε προσφορές ακόμα λιγότερο, δεν νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα να παιδεύεται κανείς με επαναγεμιζόμενες, αν θεωρεί πάλι κάποιος ότι σαν τον φρεσκοκομμένο δεν έχει κτλ και έχει συγκεκριμένα χύμα χαρμάνια που του αρέσουν, τότε καλύτερα να μαζέψει κάποια λεφτά περισσότερα και να πάρει μια κανονική εσπρεσιέρα (πάντα βέβαια υπάρχουν και τα καφεκοπτεία που φτιάχνουν κάψουλες με φρεσκοκομμένο καφέ)..

Προσωπικά ως τώρα από φτηνούς καφέδες έχω ξεχωρίσει τους Fortissimo και Fortissimo Lungo από e-dructer και (για freddo και μόνο) τον ristretto από Lidl που αυτοί ειδικά αν τους πετύχεις και σε προσφορά σου βγαίνουν γύρω στα 15 λεπτά (αλλά ταυτόχρονα είναι δυσεύρετοι καλοκαίρι)... σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι αλλά ταυτόχρονα ακριβότεροι (και σίγουρα κανείς δεν ξεπερνάει κάποιες ποικιλίες απ τους αυθεντικούς της nespresso)

Δοκίμασα επίσης σήμερα για πρώτη φορά και τον "ακριβό" του e-dructer (τον βιολογικό) ο οποίος μου φάνηκε πάρα πολύ καλός.. βέβαια πάμε αρκετά πιο ψηλά (στα 25 λεπτά η κάψουλα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή όταν γεμίζω κάψουλες είναι εντυπωσιακά χαμηλή. Με ένα αξιόλογο καφέ των 12 ευρώ το κιλό είναι 6 + 1 (το αυτοκόλλητο) 7 λεπτά ο καφές. Αν θέλεις οικονομικότερες φτάνεις και στα 5 λεπτά. Άσε που έχει και τη μαγκιά ότι τις κάνεις μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δοκιμάσει επαναγεμιζομενες στην nespersso μου, αλλά στην dolce gusto που δοκίμασα, έσπασαν τα πλαστικά του μηχανισμού που τρυπάει την κάψουλα. Μάλλον την είχα βάλει λίγο στραβά και από την πίεση που έβαλα επειδή δεν έκλεινε, έσπασε. Γενικα θέλει προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θανοπουλο ν.κηφισια χτες

πήρα κάψουλες 29 λεπτα τη 1,μια δεκαδα,

 

δεν θυμαμαι μαρκα ,πολλά ειδη,εννοω λουνγκο κλπ

 

απλα ενημερώνω,δε θυμαμαι μαρκα γμτ

 

πινοταν μια χαρα,δεν εχω και αντικειμενικό ουραίσκο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτιαξεται freddo τι χρησιμοποιειται?Βαζω 2 καψουλες fortissimo lungo αλλα τις φτιαχνω σαν espresso οχι σαν lungo.Καμμια αλλη προταση?

 

Νομίζω οπως το κάνεις βγαίνει ο καλύτερος. Γενικά όμως για εμενα, fortissimo lungo από e-dructer δεν βγάζει καλό καπουτσίνο.

Ο fortissimo ο απλός κάνει καλύτερη δουλεια.

 

Ristretto απο lidl βέβαια βγάζει γενικα καλύτερο καφε και για καπουτσίνο(freddo/ζεστο) και για απλό εσπρέσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με 17 και 20 λεπτά την κάψουλα βρίσκεις αξιοπρεπή καφέ και σε προσφορές ακόμα λιγότερο, δεν νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα να παιδεύεται κανείς με επαναγεμιζόμενες, αν θεωρεί πάλι κάποιος ότι σαν τον φρεσκοκομμένο δεν έχει κτλ και έχει συγκεκριμένα χύμα χαρμάνια που του αρέσουν, τότε καλύτερα να μαζέψει κάποια λεφτά περισσότερα και να πάρει μια κανονική εσπρεσιέρα (πάντα βέβαια υπάρχουν και τα καφεκοπτεία που φτιάχνουν κάψουλες με φρεσκοκομμένο καφέ)..

Προσωπικά ως τώρα από φτηνούς καφέδες έχω ξεχωρίσει τους Fortissimo και Fortissimo Lungo από e-dructer και (για freddo και μόνο) τον ristretto από Lidl που αυτοί ειδικά αν τους πετύχεις και σε προσφορά σου βγαίνουν γύρω στα 15 λεπτά (αλλά ταυτόχρονα είναι δυσεύρετοι καλοκαίρι)... σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι αλλά ταυτόχρονα ακριβότεροι (και σίγουρα κανείς δεν ξεπερνάει κάποιες ποικιλίες απ τους αυθεντικούς της nespresso)

Δοκίμασα επίσης σήμερα για πρώτη φορά και τον "ακριβό" του e-dructer (τον βιολογικό) ο οποίος μου φάνηκε πάρα πολύ καλός.. βέβαια πάμε αρκετά πιο ψηλά (στα 25 λεπτά η κάψουλα)

συμφωνω

5 κάψουλες 1 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτιαξεται freddo τι χρησιμοποιειται?Βαζω 2 καψουλες fortissimo lungo αλλα τις φτιαχνω σαν espresso οχι σαν lungo.Καμμια αλλη προταση?

Ναι... να μην βάζεις lungo γιατί δεν είναι για αυτή την δουλειά (αν και στην γυναίκα μου με lungo της αρέσει) :) Για freddo είτε fortissimo σκέτο (19 η 100δα) είτε απο lidl o ristretto (2,3 ευρώ νομίζω η 10δα)

Άλλοι βάζουν 2 εγώ (καθότι φτιάχνω μεγάλο ποτήρι.. πολλές φορές χρησιμοποιώ τα κλασσικά τα πλαστικά που έχουν στις take away καφετέριες) βάζω 3 κάψουλες.. αν αντίθετα με μένα, σε ενδιαφέρει ο φρέντο καπουτσίνο (καθώς για κρύο το aeroccino δεν κάνει όπως έχουμε πει) ΚΑΛΗ δυνατή επιτραπέζια φραπεδιέρα και λίγο κρύο γάλα με ένα παγάκι και έχεις την καλύτερη κρέμα έτοιμη για στοκάρισμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... να μην βάζεις lungo γιατί δεν είναι για αυτή την δουλειά (αν και στην γυναίκα μου με lungo της αρέσει) :) Για freddo είτε fortissimo σκέτο (19 η 100δα) είτε απο lidl o ristretto (2,3 ευρώ νομίζω η 10δα)

Άλλοι βάζουν 2 εγώ (καθότι φτιάχνω μεγάλο ποτήρι.. πολλές φορές χρησιμοποιώ τα κλασσικά τα πλαστικά που έχουν στις take away καφετέριες) βάζω 3 κάψουλες.. αν αντίθετα με μένα, σε ενδιαφέρει ο φρέντο καπουτσίνο (καθώς για κρύο το aeroccino δεν κάνει όπως έχουμε πει) ΚΑΛΗ δυνατή επιτραπέζια φραπεδιέρα και λίγο κρύο γάλα με ένα παγάκι και έχεις την καλύτερη κρέμα έτοιμη για στοκάρισμα 

Θα συμφωνήσω με τον Craven...ο Fortissimo ειναι ο καταλληλότερος για freddo καθώς είναι 100% Arabica. Ο Fortissimo Lungo δεν κάνει για freddo καθώς έχει καβουρντιστει έτσι για να αποδίδει ως lungo κ οχι ως espresso.

Να προσθέσω ότι πρέπει να έχουμε άλλα παγάκια όταν κρυώνουμε τον καφέ στη φραπεδιέρα και άλλα στο ποτήρι, για να μην νερουλιάζει γρηγορα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια παρατηρησε κανεις αλλαγη στο ριστρετο του lidl ? Νομιζω οτι τωρα τελευταια εχει πιο πλουσια κρεμα η νειναι η ιδεα μου ?

 

Πάντα μου είχε εμένα. Αυτόν επιλέγω προσωπικά για καπουτσίνο και λάττε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...