Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πάντως και εμένα όταν χρησιμοποιώ τις κάψουλες του LIDL έχει αρκετό νερό στο "τασάκι"

 

Με τις οριτζιναλ σχεδόν καθόλου.

 

εχω καιρο να παρω γνησιες και δεν θημαμε αλλα με του λιντλ εχω το ιδιο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το δοχείο για τις κάψουλες είναι πάντα πλημμυρισμένο στο τέλος της ημέρας αλλά δεν με ενοχλεί τόσο αυτό και όντως ετσι όπως το περιγράφεις δικαιολογείται εφόσον δεν χρησιμοποιώ γνήσιες κάψουλες.

 

Το οτι στάζει νερο πριν βγάλει τον καφέ είναι όμως πρόβλημα. Μήπως έχει θέμα η μηχανή μου και δεν φταίνε οι κάψουλες? Μου έχουν τελειώσει και οι γνήσιες για να δοκίμαζα. :/

Δοκίμασε την περίμετρο του σωλήνα να δείς μήπως έχει κτυπήματα , η μηχανή σου μήπως είναι η "U" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστουμε τον "συναδελφο" για το μαθημα αλλα δεν καταλαβα ακριβως πως και αν μπορουμε να την τεσταρουμε αν ειναι χαλασμενη/τη χαλασαμε.

κι απο καφεκοπτειο που πηρα στο κεντρο σαν του Dructer ειναι με γωνιες στα πλαγια (αλλα ο καφες πιο ακριβος και φανταστικος..)

 

Τελικα δεν υπαρχει συμπερασμα αν ειναι καλυτερο να εχουν απο πριν τρυπες 'η οχι? Αυτες με τις γωνιες ανοιγουν ουσιαστικα τις τρυπες οπως τις πιεζει το νερο αφου δεν τις φτανουν τα μαχαιρια?

 

Ειδα κατι βιντεακια στο youtube και γεμισα καποιες καψουλες και τις εκλεισα με αλουμινοχαρτο και σε μερικες βγηκε πολυ νερο απο πισω. Αλλα και σε καποιες αλλες πεφτει νερο ισως αν δεν κουμπωσει καλα?

Νερο στο φλιτζανι μου εχει βγει μονο 1 φορα μεχρις στιγμης δεν θυμαμαι με ποιες καψουλες.

 

 

ΥΓ Η επομενη αναζητηση θα ειναι ενα μικρο ατομικο? http://www.alibaba.com/showroom/nespresso-coffee-capsule-filling-machine.html :P

 

Βασικα ρωτησα ενα μικρο καφεκοπτειο γιατι δεν πουλαει τους καφεδες του σε καψουλες αφου βγαζουν τρελο κερδος απο αυτο (5γρ καφε συν την καψουλα πες.. και τα πουλανε μινιμουμ 3ευρω/10) και μου απαντησε "Παρε μονος σου φτηνο ειναι!" LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

βρίσκω στα 125€ την παρακάτω μηχανή + Aeroccino και ήθελα τα σχόλια σας αν θεωρείτε ότι η μηχανή είναι καλή και αν αξίζει να την αγοράσω ή οχι. Πιστεύετε ότι αν περιμένω κάποιο διάστημα μπορεί να βγεί κάποια αξιόλογη προσφορά?

 

Krups Nespresso Inissia XN1011 Bundle Καφετιέρα + Aeroccino

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

βρίσκω στα 125€ την παρακάτω μηχανή + Aeroccino και ήθελα τα σχόλια σας αν θεωρείτε ότι η μηχανή είναι καλή και αν αξίζει να την αγοράσω ή οχι. Πιστεύετε ότι αν περιμένω κάποιο διάστημα μπορεί να βγεί κάποια αξιόλογη προσφορά?

 

Krups Nespresso Inissia XN1011 Bundle Καφετιέρα + Aeroccino

Ευχαριστώ

 

 

Πολλά λεφτά. Δεν αξίζει τόσα.

Η inissia είναι η πιο φθηνή nespresso μηχανή και αρκετά συχνα την βάζουν πρόσφορα κοντά στα 50 η και παρακάτω.

Aeroccino πετάξου στα jumbo και πάρε αυτό που έχει στα 19ε, μια χαρα την κάνει την δουλειά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά λεφτά. Δεν αξίζει τόσα.

Η inissia είναι η πιο φθηνή nespresso μηχανή και αρκετά συχνα την βάζουν πρόσφορα κοντά στα 50 η και παρακάτω.

Aeroccino πετάξου στα jumbo και πάρε αυτό που έχει στα 19ε, μια χαρα την κάνει την δουλειά του.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχεις κάποιο λινκ για την μηχανή, να καταλάβω για ποια μιλάς, γιατί βρήκα 2-3 διαφορετικές αλλά αρκετα ακριβότερες από τα 70€.

 

Για τα jumbo δεν το γνώριζα και θα το κοιτάξω. Και εδώ έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι στο νετ.

 

Συγνώμη μάλλον τώρα κατάλαβα. ΜΙλάς για την μηχανή που ήδη έλεγα να αγοράσω. Σωστά?

http://www.electrocrete.gr/ProductDetails.aspx?product=092B4E7B-CA75-4D32-8985-C0B55226EDDD&family=030&group=301&category=30101

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι καφετιέρες της Nespresso κάτω απο τα 100 ευρώ ,έχουν τα ίδια εξαρτήματα , αλλάζουν τα εξωτερικά και ο τρόπος κλεισίματος , ηλεκτρονικός ή χειροκίνητος . Η Inissia κλείνει χειροκίνητα και δεν έχει προβλήματα . Τελευταία η Nespresso είχε βγάλει στα δικά της καταστήματα μία προσφορά 59 ευρώ , η προηγούμενη με τα 49 έληξε αλλά κατα καιρούς την επαναλαμβάνει .


Για τις διαρροές , όλο το μυστικό κρύβεται στο πίσω μέρος του στεφανιού της κάψουλας . Αν παρατηρήσετε το σημείο αυτό περιμετρικά θα δείτε να υπάρχουν γραμμώσεις περιμετρικές οι οποίες σχηματίζουν αυλάκι που θα πρέπει να εφαρμόζει το στεφάνι της μηχανής .Εκεί πρέπει να υπάρχει απόλυτη σύμπτωση διαφορετικά θα έχουμε διαρροές ή στο τασάκι ή στο φλιτζάνι .Στίς συμβατές κάψουλες κατά την θερμική συγκόληση του καπακιού λόγω υψηλότερης θερμοκρασίας λιώνουν( αλλοιώνονται ) οι παραπάνω γραμμώσεις και δημιουργούνται τα προβλήματα . Αλλά και στις original δημιουργούνται προβλήματα διαρροών όταν η αλουμινένια κάψουλα τσαλακώνεται απο την πίεση (αυτό το παρατηρούμε όταν ελέγξουμε τις κάψουλες τίς χρησιμοποιημένες απο το τασάκι ) .Τό συμπέρασμα είναι ότι άν αυτό γίνεται περιστασιακά τό ανεχόμαστε , όταν όμως γίνεται συνεχώς ή αλλάζουμε κάψουλα ή ψάχνουμε την μηχανή.


ευχαριστουμε τον "συναδελφο" για το μαθημα αλλα δεν καταλαβα ακριβως πως και αν μπορουμε να την τεσταρουμε αν ειναι χαλασμενη/τη χαλασαμε.

κι απο καφεκοπτειο που πηρα στο κεντρο σαν του Dructer ειναι με γωνιες στα πλαγια (αλλα ο καφες πιο ακριβος και φανταστικος..)

 

Τελικα δεν υπαρχει συμπερασμα αν ειναι καλυτερο να εχουν απο πριν τρυπες 'η οχι? Αυτες με τις γωνιες ανοιγουν ουσιαστικα τις τρυπες οπως τις πιεζει το νερο αφου δεν τις φτανουν τα μαχαιρια?

 

Ειδα κατι βιντεακια στο youtube και γεμισα καποιες καψουλες και τις εκλεισα με αλουμινοχαρτο και σε μερικες βγηκε πολυ νερο απο πισω. Αλλα και σε καποιες αλλες πεφτει νερο ισως αν δεν κουμπωσει καλα?

Νερο στο φλιτζανι μου εχει βγει μονο 1 φορα μεχρις στιγμης δεν θυμαμαι με ποιες καψουλες.

 

 

ΥΓ Η επομενη αναζητηση θα ειναι ενα μικρο ατομικο? http://www.alibaba.com/showroom/nespresso-coffee-capsule-filling-machine.html :P

 

Βασικα ρωτησα ενα μικρο καφεκοπτειο γιατι δεν πουλαει τους καφεδες του σε καψουλες αφου βγαζουν τρελο κερδος απο αυτο (5γρ καφε συν την καψουλα πες.. και τα πουλανε μινιμουμ 3ευρω/10) και μου απαντησε "Παρε μονος σου φτηνο ειναι!" LoL

Αυτό με το Υ.Γ. σου , μου θυμίζει το" για να πιείς καλό γάλα πρέπει να πιάσεις γκόμενα την αγελάδα" του Χάρρυ Κλίν 

Υπάρχουν καφεκοπτεία σοβαρά που φτίαχνουν κάψουλες με τους δικούς τους καφέδες και είναι ποιοτικά καλοί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Επιλέγοντας την φθηνή, Krups Nespresso Inissia XN1001,

σε τι χάνω σε σχέση με κάποιο ακριβότερο μοντέλο?

Κυρίως με ενδιαφέρει αν για παράδειγμα θα υστερεί το τελικό απότελέσμα,

δηλαδή η γεύση του καφέ.

Μπορεί με τις ίδιες ταμπλέτες να έχουμε διαφορετικό αποτέλεσμα στην γεύση λόγω μηχανής?

 

Επίσης αν γίνεται πείτε μου

αν υπάρχει κάποιος πολύ καλός λόγος που θα έπρεπε να επιλέξω κάποιο ακριβότερο μοντέλο (πχ πρακτικοί λόγοι ή αντοχής κλπ)?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μηχανισμός πρεσαρίσματος νερού και ο κλωβός που κλείνεται η κάψουλα είναι ένας σε όλα τα μοντέλα.

Οι αυτοματισμοί και τα σχεδιάκια αλλάζουν.

Έτσι οι πιο πολύπλοκες μηχανές έχουν περισσότερα σημεία να χαλάσουν αλλά και μια πολυτέλεια που δεν έχουν οι απλές.

Εγώ και να μου περίσσευαν τα χρήματα πάλι αυτήν θα έπαιρνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...