Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε κατάστημα βερουπουλος "my market" πλέον, έχει προσφορά τους καφέδες dawe egberts από 2.60-2.90 τη δεκάδα.

 

Δεν ξέρω αν ήταν του καταστήματος η προσφορά η γενική, αλλα είπα να τους δοκιμάσω. Πήρα δύο ποικιλίες, supremo και ριστρετο. Δοκίμασα σήμερα το πρωί το σουπρεμο, ψηλό μάπα. Ποσότητα βγήκε κανονικά, ασταθής και χαμηλή ροή καφέ, και γεύση καμιά σχέση με ορίτζιναλ. Μένει να δοκιμάσω τώρα σε φρεντο μήπως και σώζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε κάπου να με παραπέμψετε για οδηγίες σχετικά με το πως φτιάχνουμε freddo espresso?

 

Εγω προσωπικα φτιαχνω με δυο καψουλες εσπρεσσο μετριας εντασης και βαζω μιση κουταλια ζαχαρη σε ενα ανοξειδωτο  σεικερ.

Ανακατευω να φυγει η ζαχαρη, και μετα βαζω 3-4 παγακια αναλογα το μεγεθος και το χτυπαω με του φραπε το βζιν βζιν! 

 

Αν ειναι δυνατος ο καφες βαζω την ιδια καψουλε δυο φορες εσπρεσσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε νορμαλ γυάλινο για εσπρεσσο: 2 κάψουλες μεγάλης έντασης (9-12 ... εμένα γύρω στο 10 προτιμώ φυσικά άλλος προτιμά 8-9. Ας πούμε σαν παράδειγμα τους ristretto απο lidl που ξέρουν όλοι).. χτύπημα μετά με ένα παγάκι σε mixer (ή και 2... εγώ τον πίνω σκέτο αλλιώς αν βάζεις ζάχαρη τότε όσο είναι ζεστός την διαλύεις) και μετά πάγο αρκετό μέχρι πάνω. 

 

Σε πλαστικό μεγάλο (σαν αυτά στις καφετέριες που χρησιμοποιώ και περισσότερο) το ίδιο πράγμα αλλά με 3 κάψουλες. Σε αυτή την εκδοχή εγώ συνήθως δεν χτυπάω με παγάκι αλλά έχω προγεμίσει μέχρι τα 2/3 το ποτήρι με παγάκια (2/3 του ύψους αλλά επειδή είναι πιο στενό κάτω είναι σαν 1/2 σε ποσότητα) και φτιάχνω τις κάψουλες κατευθείαν στο ποτήρι αυτό με τα παγάκια.

Hint: αν έχεις ήδη πιει έναν πρωί και θες πλέον κάτι πιο ελαφρύ πχ το απόγευμα, μια καλή λύση για να κάνεις την ίδια ποσότητα σε πιο ελαφριά έκδοση αντί για 3 κάψουλες, είναι να βάλεις μια δυνατή κάψουλα και 1 lungo.

 

Για αφρόγαλα αν θέλεις, κρύο γάλα (αντίθετα με ότι θα διαβάσεις για πλήρες εγώ θα πω κατά προτίμηση Light, πολύ καλό είναι του γαλαξία το δικό του το 2%) σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ mixer (100watt διπλό κτλ) και χτύπημα με ένα παγάκι και σε λίγα δευτερόλεπτα θα έχεις άψογο αφρόγαλα (μακριά απο aeroccino κτλ για κρύο αφρόγαλα, στο λέω σαν κάτοχος). Μετά αν θες λίγο κανέλα απο πάνω που κάνει καλό στην υγεία :)

 

Υ.Γ. ότι και να σου πει κάποιος, αυτό θα είναι το τέλειο για ΑΥΤΟΝ και μόνο... ο καθένας τα βρίσκει τα γούστα του με πειράματα..

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλια.

Στους πειραματισμούς είμαι αυτόν τον καιρό, μιας και έχω την μηχανη μολις μια εβδομάδα

Είχα δει και κατι video ότι χρειάζεται χτύπημα στην φραπεδιέρα  και "σούρωμα" αλλά μάλλον μου φαίνεται καλύτερα όταν δεν τον ανακατευω..

Βασικά αυτό που χρειάζεται είναι να βρει ο καθένας την σωστή αναλογία σε παγάκια ώστε να είναι από την αρχή μέχρι το τέλος με σωστή αναλογία νερού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα.Επειδη ειναι πολυ μεγαλο το νημα και οσο εψαξα δεν βρηκα κατι,μηπως ξερει κανεις να προτεινει κατι φθηνοτερο σε αυτην εδω την γευση?

 

http://www.skroutz.gr/s/7303114/Nescafe-Dolce-Gusto-Caramel-Latte-Macchiato-8caps.html

 

Ειτε απο Ελλαδα ειτε απο εξωτερικο δεν εχω προβλημα.

 

Μηχανη εχω αυτη

 

http://www.skroutz.gr/s/2643280/Krups-Dolce-Gusto-Piccolo-KP1006.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο δοκιμες με τις καψουλες Obere που ηταν σε προσφορα. Συνεχιζω με του λιντλ σαν καλυτερες. Τα 3.30€ αρχικη τιμη με τιποτα. Ενταξει τωρα θα τις πιω. Εδωσα και τις μισες σε εναν φιλο για να μην αγορασει και ουτε αυτος τρελαθηκε. Ειναι λιγο καλυτερες απο του ντρακτερ αλλα οχι παλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...