Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθές δοκίμασα μία (σε ζεστό) κάψουλα Guatemala (ένταση 6 ή 7 νομίζω) από καφέ Volcano η οποία ΑΝ θυμάμαι καλά πλησίαζε αρκετά τις γεύσεις των αυθεντικών (απ την περιγραφή ένιωθες κυρίως τα μπαχαρικά που λέει αλλά με καλή έννοια). Αν και στο παρελθόν τις έχω δοκιμάσει όλες απο nespresso, έχει περάσει καιρός για να σου πω με πια έμοιαζε περισσότερο και καθώς είναι ακριβές οι συγκεκριμένες (στην 10δα ακριβότερες και απ τις αυθεντικές) δεν μπορώ να σου πω να πάρεις το ρίσκο. 

Έχω πάρει με την προσφορά δοκιμής και την απλή freddo https://www.caffevolcano.com/product/freddo/ που έχει την ένταση που θες αλλά θα την δοκιμάσω το ΣΚ... και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξέρω να σου πω σε σχέση με τους καφέδες που λες :)

Εγώ γενικά αν έπαιρνα κάτι στα τυφλά για espresso θα πήγαινα πρώτα σε ristretto όπως κάνω συνήθως που είναι μια σχετικά σίγουρη λύση. Συνήθως οι "freddo" όπως ονομάζουν τους απλούς τους κάθε εταιρία καταλήγουν σε απογοήτευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προχθές δοκίμασα μία (σε ζεστό) κάψουλα Guatemala (ένταση 6 ή 7 νομίζω) από καφέ Volcano η οποία ΑΝ θυμάμαι καλά πλησίαζε αρκετά τις γεύσεις των αυθεντικών (απ την περιγραφή ένιωθες κυρίως τα μπαχαρικά που λέει αλλά με καλή έννοια). Αν και στο παρελθόν τις έχω δοκιμάσει όλες απο nespresso, έχει περάσει καιρός για να σου πω με πια έμοιαζε περισσότερο και καθώς είναι ακριβές οι συγκεκριμένες (στην 10δα ακριβότερες και απ τις αυθεντικές) δεν μπορώ να σου πω να πάρεις το ρίσκο.

Έχω πάρει με την προσφορά δοκιμής και την απλή freddo https://www.caffevolcano.com/product/freddo/ που έχει την ένταση που θες αλλά θα την δοκιμάσω το ΣΚ... και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξέρω να σου πω σε σχέση με τους καφέδες που λες :)

Εγώ γενικά αν έπαιρνα κάτι στα τυφλά για espresso θα πήγαινα πρώτα σε ristretto όπως κάνω συνήθως που είναι μια σχετικά σίγουρη λύση. Συνήθως οι "freddo" όπως ονομάζουν τους απλούς τους κάθε εταιρία καταλήγουν σε απογοήτευση.

Ευχαριστώ για την απάντηση όταν δοκιμάσει και fredo πες πως είναι από γεύση. Το μόνο που με Νοιάζει είναι να μην είναι νερουλος ο καφές αλλά να πίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δοκίμασα σήμερα, αρκετά καλός, μου θυμίζει κάποιους απο κάποια μαγαζιά που παίρνεις στο χέρι (εγώ τον πίνω σκέτο χωρίς ζάχαρη και σχεδόν πάντα με ελάχιστες εξαιρέσεις, χωρίς αφρόγαλα τελευταία). Διαφορετικός απο lidl και dructer οι οποίοι δεύτεροι μου αρέσουν εξίσου (του dructer πλέον τον ψιλοσυνήθισα) και δεν μπορώ να πω αν μου άρεσε περισσότερο η λιγότερο.... ήταν διαφορετικός κάπως (ίσως κάπως πιο έντονη γεύση καφέ αλλά όχι με την έννοια του καβουρδισμένου οπότε αυτό φαντάζομαι είναι καλό).

Φαντάζομαι όμως αν έτσι ήταν ο απλός freddo, οι άλλοι (ristretto, intenso κτλ) πιθανόν να είναι και καλύτεροι (ειδικά ο intenso βλέπω έχει ένταση 12 αν και εμένα δεν μου αρέσουν οι πολύ καβουρδισμένες γεύσεις). Αν η τιμή το επέτρεπε (γιατί τους volcano τους θεωρώ ακριβούς ακόμα και για τον απλό τον freddo, 3.9 δεν δίνω σε καμιά περίπτωση.. αν ήταν να δώσω τόσα πήγαινα σε αυθεντικούς), θα έπαιρνα πιθανόν να δοκιμάσω και τους άλλους και σύμφωνα με το πως ήταν ο πράσινος ο freddo θα ξανά έπαιρνα απο αυτόν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δοκίμασα σήμερα, αρκετά καλός, μου θυμίζει κάποιους απο κάποια μαγαζιά που παίρνεις στο χέρι (εγώ τον πίνω σκέτο χωρίς ζάχαρη και σχεδόν πάντα με ελάχιστες εξαιρέσεις, χωρίς αφρόγαλα τελευταία). Διαφορετικός απο lidl και dructer οι οποίοι δεύτεροι μου αρέσουν εξίσου (του dructer πλέον τον ψιλοσυνήθισα) και δεν μπορώ να πω αν μου άρεσε περισσότερο η λιγότερο.... ήταν διαφορετικός κάπως (ίσως κάπως πιο έντονη γεύση καφέ αλλά όχι με την έννοια του καβουρδισμένου οπότε αυτό φαντάζομαι είναι καλό).

Φαντάζομαι όμως αν έτσι ήταν ο απλός freddo, οι άλλοι (ristretto, intenso κτλ) πιθανόν να είναι και καλύτεροι (ειδικά ο intenso βλέπω έχει ένταση 12 αν και εμένα δεν μου αρέσουν οι πολύ καβουρδισμένες γεύσεις). Αν η τιμή το επέτρεπε (γιατί τους volcano τους θεωρώ ακριβούς ακόμα και για τον απλό τον freddo, 3.9 δεν δίνω σε καμιά περίπτωση.. αν ήταν να δώσω τόσα πήγαινα σε αυθεντικούς), θα έπαιρνα πιθανόν να δοκιμάσω και τους άλλους και σύμφωνα με το πως ήταν ο πράσινος ο freddo θα ξανά έπαιρνα απο αυτόν.

Τον έχουν προσφορά τα 10 πακέτα 29,90 δλδ 2,99 το πακέτο με δωρεάν μεταφορικά, γι αυτό σε ρώτησα αν αξίζει στην τιμή αυτή. Φυσικά με 3,9 παίρνεις καλύτερα τις αυθεντικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι 3 ευρώ η 10αδα είναι πολύ... δεν είναι κάτι τόσο τρομερά ιδιαίτερο στην γεύση.. για μια τιμή λίγο παραπάνω απ του dructer άντε γύρω στην τιμή του lidl πχ θα το σκεφτόμουν σίγουρα. αν πας στα 3 τότε στα 3,3 έχει αρκετά ιδιαίτερους και (πιο) ωραίους καφέδες σε κάποια SM (πχ είχα δοκιμάσει έναν πολύ ωραίο Ιταλικό espresso απο Βασιλόπουλο στα 3,3). Με λίγα λόγια καλός ήταν αλλά για μένα όχι για 3,9 ούτε για 3 (ξαναλέω δεν έχω δοκιμάσει intenso/ristretto όμως) .. Επειδή όμως το γούστο είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό και εμένα γενικά το γούστο μου είναι λίγο περίεργο στις γεύσεις και γενικά δεν είναι το καλύτερο να σου λένε άλλοι αν κάτι θα αρέσει σε σένα χωρίς να σε ξέρουν καν, νομίζω το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις πριν ρισκάρεις να πάρεις 100αδα και αφού σε ενδιαφέρουν οι volcano σαν καλοί καφέδες, είναι να αφιερώσεις ένα 10ρικο και να πάρεις απο ένα πακέτο απ τους 3 espresso τους ώστε να ξέρεις ποιος θα σου αρέσει για μαζικές αγορές. Θα μπορούσες επίσης να τους ρωτήσεις αν τουλάχιστον στα 10 πακέτα μπορείς να κάνεις μίξη απ τους 3 (πχ 4 κουτιά απ τον ένα,3 απ τον δεύτερο, 3 απ τον τρίτο) αφού έχουν ίδια τιμή, ώστε αν κάποιος απ τους 3 δεν σου αρέσει, μην κλαίς και τα 10 πακέτα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρε το κιτ αφαλατωσης (εμεις εδω παιρνουμε απο τα λιντλ) και παρε και μια δεκαδα ΑΥΘΕΝΤΙΚΕΣ νεσπρεσσο να δεις.

μπορεις να δωσεις λινκ απο το κιτ αυτο ?

 

επεισης μηπως εχει βρει κανενας επαναγεμιζομενες καψουλες για illy ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καινούριος καφές απο νεσπρεσο, Βραζιλίας όποιος δοκιμάσει ας γράψει εντυπώσεις κοστιζει και 5 ευρώ η δεκάδα!!! 

 

Απο οτι φαινεται θα ανεβαζει τιμες η νεσπρεσο, θα αυξανονται και οι αλλες. Περασα σημερα απο μαγαζι με καφεδες και ειχε τις δικες του 4€ την δεκαδα. Σουπερ μαρκετ πηρα τις DELHAIZE του ΑΒ 3.60 νομιζω νταξ ετσι κ ετσι. Αντε τωρα τον χειμωνα επιστροφη στον γαλλικο παλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα απο caffee volcano τις freddo,guatemala,monte alegre.Οι πρώτες με ικανοποίησαν πάρα πολύ ενώ οι αλλές 2 σε σκέτα εσπρεσσάκια δεν ήταν κακοί.Η τιμή τους στη 100αδα είναι ικανοποιητική και γευστικά για μένα είναι καλύτεροι από του lidl με μικρή διαφορά στην τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το χει ένας φίλος. Για εσπρέσο δε θα το πρότεινα για κανένα λόγο. Βγαίνει πολύ νερουλό και φυσικά χωρίς ίχνος καϊμάκι. Για γαλλικό είναι άψογο, ειδικά όταν δε θες να κάνεις ολόκληρη κανάτα, αλλά μόνο μία κούπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.coffeebrands.gr/eshop.html?gclid=CJ68gYaa-M4CFbIK0wodRgEFjw#!/Megisto-Espresso-Capsules-10-pcs/p/66567390/category=14476085

 

Οταν τις πουλας περισσοτερο απο οτι τις αυθεντικες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...