Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μέχρι στιγμής, αγοράζω αποκλειστικά και μόνο DE καθώς μου αρέσουν αρκετά...

Έκανα όμως την κίνηση να αγοράσω μία μεταλλική επαναγεμιζόμενη κάψουλα από το ebay την οποία μπορείτε να δείτε εδώ με στόχο να κάνω καφέ από αλεσμένο του Coffee Island. Μπορώ πλέον να πω με ευκολία ότι η εμπειρία μου ήταν τραυματική... Πιο συγκεκριμένα, το να κάνει κανείς καφέ με την συγκεκριμένη κάψουλα είναι πολύ ταλαιπωρία επειδή για να φτάσει να κάνει την ποσότητα που κάνουν στο Coffee Island πρέπει να γεμίσει 2-3 φορές την κάψουλα. Εγώ επιχείρησα να κάνω 3 δόσεις (= 1 δόση Coffee Island). Αφού τελείωσε η πρώτη δόση και ανέβαζα τον μοχλό για να πέσει κάτω η κάψουλα αναγκάστηκα να βάλω δάχτυλο καθώς η κάψουλα κόλλησε μέσα στην μηχανή και δεν έπεφτε κάτω. Εν τω μεταξύ ήταν τόσο καυτή που δεν μπορούσα να την αγγίξω και έπρεπε να περιμένω λίγα λεπτά για να παγώσει. Το παραπάνω σκηνικό έγινε και τις επόμενες 2 φορές παρόλο που η μηχανή μου Nespresso Inissia είναι στην λίστα συμβατότητας της κάψουλας σύμφωνα με την σελίδα περιγραφής του προϊόντος... Από εκεί και πέρα, την δεύτερη φορά έσταξε μόνο 3 σταγόνες με αποτέλεσμα η μηχανή να σταματήσει από μόνη της στα 4-5 δευτερόλεπτα από την στιγμή που ξεκίνησε ενώ στην τρίτη προσπάθεια η ροή ήταν μέτρια προς κακή. Με λίγα λόγια, μετάνιωσα την αγορά της!

Μοιράζομαι με εσάς την εμπειρία μου μήπως και γλυτώσει κανένα υποψήφιο θύμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κακώς αγόρασες την κάψουλα. Όλη η ουσία της μηχανής νεσπρεσσο, και άλλων παρόμοιων μηχανών είμαι η ευκολία χρήσης, ότι βάζεις κάψουλα, βγάζει καφέ, πάμε στον επόμενο.

 

Το κόστος είναι μεν υψηλότερο, αλλά σκέψου ότι από την άλλη ο καφές είναι πάντα μυρωδατος, και δεν πετάς ποτέ τπτ.

 

Σε περίπτωση που επιθυμείς να βάλεις δικό σου καφέ, υπάρχουν άπειρες επιλογές στο εμπόριο, με όλη όμως τη μανουρα το άνοιξε, κλείσε, πλυνε, ξαναγεμισε.

 

Εξαίρεση η νέες αυτόματες μηχανές, που και χύμα καφέ βάζουν, και μόνες τους τον τρυβουν, και καθαρίζουν αυτόματα... Αλλά μιλάμε για κόστος 300-350€+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος είναι μεν υψηλότερο, αλλά σκέψου ότι από την άλλη ο καφές είναι πάντα μυρωδατος, και δεν πετάς ποτέ τπτ.

 

δεν το έκανα για να γλυτώσω χρήματα αλλά για να μπορώ να πίνω ανά πάσα στιγμή καφέ από το Coffee Island που κατά την άποψη μου είναι ο καλύτερος με μεγάλη διαφορά... με βλέπω για αγορά νέας καφετιέρας... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το έκανα για να γλυτώσω χρήματα αλλά για να μπορώ να πίνω ανά πάσα στιγμή καφέ από το Coffee Island που κατά την άποψη μου είναι ο καλύτερος με μεγάλη διαφορά... με βλέπω για αγορά νέας καφετιέρας... :(

 

Αφού στα coffee island φτιάχνουν κάψουλες για nespresso, αν αυτός ήταν ο λόγος γιατί απλά δεν ρωτάς σε ένα κατάστημα?.

Εγώ τουλάχιστον μέχρι πριν κάποιους μήνες απο εκεί έπαιρνα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού στα coffee island φτιάχνουν κάψουλες για nespresso, αν αυτός ήταν ο λόγος γιατί απλά δεν ρωτάς σε ένα κατάστημα?.

Εγώ τουλάχιστον μέχρι πριν κάποιους μήνες απο εκεί έπαιρνα. 

Και γιατι σταμάτησες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισεγιαννης στο Κολωνάκι , 30 διαφορετικούς εσπρέσσο απο όλες τις χώρες , τις φτιάχνει ο ίδιος σε κάψουλα συμβατή nespresso φρεσκοκαβουρδισμένος και φρεσκοκομμένος καφές , τιμή 3 ευρώ η καλύτερη τιμή για την ποιότητα που δίνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι σταμάτησες?

 

Τα χω ξαναγράψει :) Για διάφορους λόγους.. Στο κατάστημα που έπαιρνα ανάλογα ποιος τις έφτιαχνε τις κάψουλες μια ήταν άψογες μια κάποιες ήταν προβληματικές στην ροή (ήταν καθαρά ανάλογα το ποιος και πως τις έφτιαχνε). Επίσης 3 ευρώ η 10δα για καφέ που εγώ τον έβρισκα απλά ΟΚ (όπως γενικά βρίσκω των coffee island αντίθετα με τον φίλο) με το ρίσκο πως θα είναι κάθε φορά, ε δεν είχε ιδιαίτερο νόημα :) Απ την άλλη όταν τις έφτιαχναν καλά και δεδομένου ότι τις έφτιαχναν κατά παραγγελία εκείνη την ώρα μιλάμε για "φρέσκο" καφέ οπότε για κάποιον που πραγματικά του αρέσει ο καφές των coffee island είναι μια χαρά λύση να του τις φτιάχνουν οι ίδιοι και δεν χρειάζεται να μπλέκει με επαναγεμιζόμενες.

 

Περισσότερα εδώ (όταν σιγά σιγά σταμάταγα) http://www.insomnia.gr/topic/478013-%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CF%88%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-nespresso-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82/?view=findpost&p=54490446

και εδώ παλιότερο όταν άρχισε να μου τα χαλάει (πριν απ αυτό το post έλεγα καλά λόγια) http://www.insomnia.gr/topic/478013-%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CF%88%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-nespresso-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82/?view=findpost&p=54272277

 

Γενικά αν βάλεις coffee island πάνω πάνω στο search σε αυτό το θέμα, έχει αναλυθεί αρκετά το θέμα όσον αφορά τις κάψουλες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού στα coffee island φτιάχνουν κάψουλες για nespresso, αν αυτός ήταν ο λόγος γιατί απλά δεν ρωτάς σε ένα κατάστημα?.

Εγώ τουλάχιστον μέχρι πριν κάποιους μήνες απο εκεί έπαιρνα. 

 

!!!!! χαμπάρι δεν είχα πάρει!!!!!! για να δω.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι στιγμής, αγοράζω αποκλειστικά και μόνο DE καθώς μου αρέσουν αρκετά...

Έκανα όμως την κίνηση να αγοράσω μία μεταλλική επαναγεμιζόμενη κάψουλα από το ebay την οποία μπορείτε να δείτε εδώ με στόχο να κάνω καφέ από αλεσμένο του Coffee Island. Μπορώ πλέον να πω με ευκολία ότι η εμπειρία μου ήταν τραυματική... Πιο συγκεκριμένα, το να κάνει κανείς καφέ με την συγκεκριμένη κάψουλα είναι πολύ ταλαιπωρία επειδή για να φτάσει να κάνει την ποσότητα που κάνουν στο Coffee Island πρέπει να γεμίσει 2-3 φορές την κάψουλα. Εγώ επιχείρησα να κάνω 3 δόσεις (= 1 δόση Coffee Island). Αφού τελείωσε η πρώτη δόση και ανέβαζα τον μοχλό για να πέσει κάτω η κάψουλα αναγκάστηκα να βάλω δάχτυλο καθώς η κάψουλα κόλλησε μέσα στην μηχανή και δεν έπεφτε κάτω. Εν τω μεταξύ ήταν τόσο καυτή που δεν μπορούσα να την αγγίξω και έπρεπε να περιμένω λίγα λεπτά για να παγώσει. Το παραπάνω σκηνικό έγινε και τις επόμενες 2 φορές παρόλο που η μηχανή μου Nespresso Inissia είναι στην λίστα συμβατότητας της κάψουλας σύμφωνα με την σελίδα περιγραφής του προϊόντος... Από εκεί και πέρα, την δεύτερη φορά έσταξε μόνο 3 σταγόνες με αποτέλεσμα η μηχανή να σταματήσει από μόνη της στα 4-5 δευτερόλεπτα από την στιγμή που ξεκίνησε ενώ στην τρίτη προσπάθεια η ροή ήταν μέτρια προς κακή. Με λίγα λόγια, μετάνιωσα την αγορά της!

Μοιράζομαι με εσάς την εμπειρία μου μήπως και γλυτώσει κανένα υποψήφιο θύμα...

Πρέπει να ξαναδοκιμάσεις με άλλο κόψιμο καφέ. Πιθανά είναι πολύ χοντρό το κόψιμο που έκανες.

 

Αν θέλεις, για να σου φύγει η ιδέα ότι φταίει η μεταλλική κάψουλα, άδειασε μια DE μέσα στη μεταλλική. Θα δεις ότι δεν φταίει μεταλλική η κάψουλα. Ή ίσως να σιγουρευτείς ότι φταίει και θέλει πέταμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κακώς αγόρασες την κάψουλα. Όλη η ουσία της μηχανής νεσπρεσσο, και άλλων παρόμοιων μηχανών είμαι η ευκολία χρήσης, ότι βάζεις κάψουλα, βγάζει καφέ, πάμε στον επόμενο.

 

Το κόστος είναι μεν υψηλότερο, αλλά σκέψου ότι από την άλλη ο καφές είναι πάντα μυρωδατος, και δεν πετάς ποτέ τπτ.

 

Σε περίπτωση που επιθυμείς να βάλεις δικό σου καφέ, υπάρχουν άπειρες επιλογές στο εμπόριο, με όλη όμως τη μανουρα το άνοιξε, κλείσε, πλυνε, ξαναγεμισε.

 

Εξαίρεση η νέες αυτόματες μηχανές, που και χύμα καφέ βάζουν, και μόνες τους τον τρυβουν, και καθαρίζουν αυτόματα... Αλλά μιλάμε για κόστος 300-350€+.

το συζητάμε με ένα φίλο και ψηνομαστε για αυτόματη..Μήπως όμως χαλάνε ευκολότερα?

Ακόμα εχουν την δυνατότητα να επιλέξεις πόσο τριμμένο θέλεις τον καφέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ξαναδοκιμάσεις με άλλο κόψιμο καφέ. Πιθανά είναι πολύ χοντρό το κόψιμο που έκανες.

 

Αν θέλεις, για να σου φύγει η ιδέα ότι φταίει η μεταλλική κάψουλα, άδειασε μια DE μέσα στη μεταλλική. Θα δεις ότι δεν φταίει μεταλλική η κάψουλα. Ή ίσως να σιγουρευτείς ότι φταίει και θέλει πέταμα.

 

ακόμα και να αποδειχτεί ότι δεν φταίει η κάψουλα και να βρω την χρυσή "φόρμουλα" δεν θα αξίζει γιατί...

είναι πολύ ταλαιπωρία επειδή για να φτάσει να κάνει την ποσότητα που κάνουν στο Coffee Island πρέπει να γεμίσει 2-3 φορές την κάψουλα. Εν τω μεταξύ ήταν τόσο καυτή (η κάψουλα μετά από κάθε χρήση) που δεν μπορούσα να την αγγίξω και έπρεπε να περιμένω λίγα λεπτά για να παγώσει. Το παραπάνω σκηνικό έγινε και τις επόμενες 2 φορές.

 

αν είναι να κάθομαι 10 λεπτά στο όρθιο για να βγάλω 3 δόσεις των 6 γραμματίων η κάθε μία έτσι ώστε να φτάσω την ποσότητα του Coffee Island δεν αξίζει τον κόπο. Καλύτερα να κάνω μία DE...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...