Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχετε καποια πλαστικη επαναγεμιζομενη να μου προτεινεται;η απαραιτητα πρεπει να παω σε μεταλλικη ;την θελω για πολυ αραιη  χρηση.

 

πριν προβείς σε αγορά επαναγεμιζόμενης (μεταλλικής) κάψουλας, δες το post μου στο οποίο αναλύω την δική μου εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σε όλους και συγγνώμη αν θεωρηθεί off-topic.

 

Θέλω να προχωρήσω στην αγορά μιας καφετιέρας nespresso και έχω λίγο χαθεί.

 

Αυτό που δεν μου είναι ξεκάθαρο και θα ήθελα να μου το διευκρινίσει όποιος μπορεί είναι αν όλα τα μοντέλα που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή είναι συμβατά και με τις original κάψουλες της nespresso και με τις κάψουλες άλλων κατασκευαστών ή υπάρχουν μοντέλα που παρουσιάζουν ασυμβατότητες και αν ναι ποια είναι αυτά;

 

Επίσης έχετε να μου προτείνετε κάποια συσκευή που να λειτουργεί όσο το δυνατό πιο απροβλημάτιστα με όλων των ειδών τις κάψουλες σύμφωνα με την εμπειρία σας; Βλέπω και την παρακάτω προσφορά και αναρωτιέμαι αν αυτές που κυμαίνονται στα 80€ θα καλύψουν τις ανάγκες που περιγράφω πιο πάνω ή πρέπει να ανέβω σε τιμή;

 

https://goo.gl/2q80Po

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

* Η χρήση της καφετιέρας θα είναι καθαρά οικιακή, 2-3 καφέδες την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την Delonghi pixie EN-125 A αγορασμένη πριν 3-4 χρόνια. Γενικά λειτουργεί απροβλημάτιστα πέρα από τις αυθεντικές κάψουλες και με τις κλασσικές εναλλακτικές που δοκίμασα (e-dructer, lidl, douwe egberts κτλ), ίσως με κάπως μεγαλύτερη απόρριψη νερού στο δοχείο σε σχέση με τις αυθεντικές.

Επίσης δουλεύει με μιας χρήσης γεμιζόμενες (έχουν αναφερθεί διάφορες στις πρώτες σελίδες του νήματος), μόνο που εκεί η ροή γίνεται δυσκολότερη και η απόρριψη νερού μεγαλύτερη, αναλόγως ίσως και με τον καφέ που θα γεμίσεις την κάψουλα (π.χ. με lavazza ήταν οκ η ροή ενώ με illy δυσκόλευε πολύ, η απόρριψη νερού πάντως ήταν πάντα μεγάλη, με αποτέλεσμα ανά 2-3 κάψουλες να πρέπει να αδειάζει το σχετικό δοχείο).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουνε βγάλει προσφορά τα media markt.Τσέκαρέ το .Γνώμη μου πάρε την πιο απλή γτ οι άλλες κυρίως καλύτερο0 design προσφέρουν ή κανα αυτοματισμό.Ο καφές είναι ακριβως ο ίδιος.Οσων αφορά τις κάψουλες έχεις πολλές επιλογές σε διάφορες τιμές.Σαν τρις αυθεντικές πάντως δε δουλεύει καμμιά.Εμένα με ικανοποιούν οι κάψουλες lidl,de και caffee volcano.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μαζεύει πολύ νερό και ο καφές είναι με μικρότερη ποσότητα και νερωμένος τότε λογικά κάτι παίζει με το τρύπημα της κάψουλας ή την πίεση. Οι κάψουλες απο dructer δεν τρυπιούνται πίσω αλλά είναι σαν να "σπρώχνεται" ο πάτος τους προς τα μέσα ανοίγοντας δίοδο άρα πολύ πιθανό το πρόβλημα να είναι στο πως η μηχανή τρυπάει την κάψουλα στο μπροστά μέρος (σαν πλέγμα όπως είπα) εκεί στην τρυπάει σωστά? 

Για να καταλάβεις και να συγκρίνεις δες εδώ 

1) Κάψουλα Volcano (πανομοιότυπη με αυθεντική) θα δεις 3 τρυπήματα στον πάτο απ τα "μαχαίρια" της μηχανής

2) Κάψουλα Volcano μπροστά μέρος βλέπεις ότι έχει φτιαχτεί ένα άψογο πλέγμα απο τρύπες.

3) Κάψουλα dructer (διάφανη) που φαίνεται το κάτω μέρος λίγο παραμορφωμένο καθώς έχει "σπρωχτεί" απ την μηχανή

4) Κάψουλα dructer μπροστά μέρος ίδιο τρύπημα με volcano

τελικά δοκίμασα με το επίσημο καθαριστικό της nespresso και δε βοήθησε σε τίποτα. Αγόρασα σήμερα και κάψουλες original nespresso και έβγαλε σκέτο νερό. Πίσω έχει τα 3 κοψίματα σαν τη φωτογραφία σου, μπροστά όμως δεν έκανε καμμιά τρύπα, ήταν σχεδόν ανέπαφο. Άρα μάλλον χάλασε κάποιο εξάρτημα λογικά. Πήρα τηλέφωνο στη νεσπρεσο και μου είπαν οτι το παίρνουν απο το χώρο μου και ότι όποιο εξάρτημα έχει χαλάσει θα με χρεώσουν 40 ευρώ και δίνουν 6 μήνες εγγύηση, τον άλλο μήνα θα τους καλέσω όταν έχω τα χρήματα.

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια παλιά οδοντόβουρτσα και καθάρισε επιμελώς (χωρίς υπερβολή μην την διαλύσεις..) το μπροστά μέρος (εκεί που θα έπρεπε να την τρυπήσει και δεν το έκανε..σε όλο το μπροστά μέρος της υποδοχής μέσα της δηλαδή) ΜΗΠΩΣ έχει πιάσει απλά πολύ βρωμιά και δεν την τρυπάει.. αν δεν είναι αυτό τότε μάλλον δεν φτάνει για να την τρυπήσει που σημαίνει ότι κάπου έχει θέμα ώστε δεν "σφίγγει" αρκετά την κάψουλα το όλο σύστημα (πιθανόν δεν την σπρώχνει αρκετά κτλ δηλαδή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ειχα πει θα σας πω για τις Gourmesso που πηρα. Καταρχην για ακομα μια φορα γαμιεται η ACS γιατι ουτε καν με ενημερωσαν για το τι ωρα περιπου θα τις φερουν. Τους πηρα ενα τηλ στις 17.00 οταν εφευγα απο δουλεια γιατι ρωτησα τον αδερφο μου σπιτι και δεν ειχαν ερθει και μου λενε δε ξερουμε αν θα προλαβουμε να τις φερουμε ελατε να τις παρετε!! Τεσπα αφου τσακωθηκαμε τους λεω κρατηστε τες ερχομαι να τις παρω. Πηγα να τις παρω και μου λενε τις εχει ο διανομεας. ΟΚ.

 

Λοιπον ειναι καλες. Δε το περιμενα. Δοκιμασα καραμελα και βανιλια και εχει μια ελαφρια γευση. Μου εστειλε και 8 δειγματα δωρο απο τους κανονικους εσπρεσσο που εχουν να δοκιμασω(2 απο 4 διαφορετικους). Στην ροη σα να ειανι κανονικες δεν ζοριστηκε καθολου να τον βγαλει. Απλα με απογοητευσε η ACS. Εκανα παραγγελια 3/10 στις 11 το πρωι και πηγα και της πηρα εχτες εγω ο ιδιος αντι να τις στειλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ξέμεινα! εκτος απο τις bernini γνωρίζετε μήπως παίζει καμμιά προσφορά αυτο το καιρό? όχι οτι οι bernini δεν μου αρέσουν, αλλά έτσι για την αλλαγή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ξέμεινα! εκτος απο τις bernini γνωρίζετε μήπως παίζει καμμιά προσφορά αυτο το καιρό? όχι οτι οι bernini δεν μου αρέσουν, αλλά έτσι για την αλλαγή!

 

Τσεκαρε λιγα ποστ πριν αυτες που προτεινα και αυτες που πηρα και τι εγραψα. 

 

 

Μεχρι στιγμης δοκιμασα Βανιλια Καρυδα Φουντουκι Καραμελα. Το φουντουκι ηταν πολυ εντονο δε με τρελανε. Τα αλλα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες καλά εννοείς.. απλά ΟΚ ή ΚΑΛΑ? :) γιατί στα 32+ ευρώ το box (άσχετα αν έχει 120 μέσα) το θέμα είναι να είναι αρκετά καλά :) 

Απο ένταση ή καβούρδισμα πως τα πάνε? θα την πάλευαν για lungo που πολλές φορές χειμώνα μου αρέσει να φτιάχνω με απλές espresso ή με τίποτα και θα έβγαιναν υπερβολικά νερουλοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες καλά εννοείς.. απλά ΟΚ ή ΚΑΛΑ? :) γιατί στα 32+ ευρώ το box (άσχετα αν έχει 120 μέσα) το θέμα είναι να είναι αρκετά καλά :)

Απο ένταση ή καβούρδισμα πως τα πάνε? θα την πάλευαν για lungo που πολλές φορές χειμώνα μου αρέσει να φτιάχνω με απλές espresso ή με τίποτα και θα έβγαιναν υπερβολικά νερουλοί?

 

Ειμαι ευχαριστημενος. Κατα πασα πιθανοτητα θα αγορασω ξανα απο εκει απλα τις κανονικες. Σε φρεντο εσπρεσσο που τις πινω με 2 καψουλες ειμαι πολυ οκ. Απο τις μπερνινι για παραδειγμα πολυ καλυτερες. Ειδικα αυτη http://www.gourmessohellas.gr/collections/espresso/products/ristretto-blend-forte που μου δωσανε σε δειγμα ειναι απο τις καλυτερες.

 

http://www.gourmessohellas.gr/collections/lungo/products/lungo-latino-mezzo εχω και απο ατυον τον λουνγκο 2 δειγματα που μου στειλανε θα τον φτιαξω και θα σου πω. Απο οτι ειδα στο Γαλατσι ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι οφ τόπικ να γράψουμε για μερίδες καφέ και όχι για nespresso, απλά δοκίμασα τις μερίδες του ΑΒ και τις βρήκα μια χαρά και σε πολύ καλή τιμή. Κάτι λιγότερο από 4€ οι 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...