Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια απορία λίγο offtopic, αλλά δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω που να είναι μαζεμένοι χρήστες nespresso. Τελευταία η essenza μου βγάζει σχεδόν τη μισή ποσότητα μεσα στον κάδο, και βγαίνει αρκετά νερωμένο στο ποτήρι.  Εχω κάνει αφαλάτωση με το γνήσιο κιτ της nespresso αλλά δεν άλλαξε κάτι. Αν δεν έβγαζε καθόλου στο ποτήρι και όλο στον κάδο,  φταίει ένα πλαστικό στο ακροφυσιο απ ότι είδα στο youtube. 

Σε μένα τι να φταίει, η αντλία; Η δεν κάνει αρκετή πίεση ο μοχλός πάνω,που πιέζει την κάψουλα;

Σχεδόν πάντα εδώ και κανά 2 χρόνια χρησιμοποιώ κάψουλες capsul'in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Mymarket 2,90Ε οι Douwe Egberts (το φυλλαδιο λεει ως 7/1)

 

Στα μεγαλα ΑΒ (πχ Ελληνικου) βρηκα καψουλες Dallmayr που εψαχνα να δοκιμασω περιπου 3,50Ε. Βογγαει λιγο η μηχανη αλλα οι καψουλες ειναι τελειως κλειστες (δεν μυριζουν απεξω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολλες καψουλες Cafe Italiano αφηνει στο ποτηρι κατω κατω  μερικες φορες κοκκους καφε. Το ιδιο και στο δοχειο της μηχανης. Τελευταια γουλια δηλαδη δεεε. Εχω την πιξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολλες καψουλες Cafe Italiano αφηνει στο ποτηρι κατω κατω μερικες φορες κοκκους καφε. Το ιδιο και στο δοχειο της μηχανης. Τελευταια γουλια δηλαδη δεεε. Εχω την πιξι.

Από την προηγούμενη κάψουλα είναι, μπορεί να συμβεί και στις αυθεντικές. Άσε να τρέξει λιγκ νερό ή μηχανή σου, 2-3 lungo χώρος κάψουλα μέσα να καθαρίσει. Δεν νομίζω να σε ενοχλήσει ξανά το ίδιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολλες καψουλες Cafe Italiano αφηνει στο ποτηρι κατω κατω  μερικες φορες κοκκους καφε. Το ιδιο και στο δοχειο της μηχανης. Τελευταια γουλια δηλαδη δεεε. Εχω την πιξι.

 

Από την προηγούμενη κάψουλα είναι, μπορεί να συμβεί και στις αυθεντικές. Άσε να τρέξει λιγκ νερό ή μηχανή σου, 2-3 lungo χώρος κάψουλα μέσα να καθαρίσει. Δεν νομίζω να σε ενοχλήσει ξανά το ίδιο θέμα.

Εγω παντως πριν φτιαξω καφε Ζεστο παταω χωρις καψουλα να τρεξει νερο .για να καθαριστει η μηχανη βγαζοντας οτι υπολοιματα εχουνε μεινει ..να ζεσταθει το νερο και μαζι να ζεσταθει και τι φλυτζανι.. ετσι ο καφες ειναι και ζεστος και καθαρος και πιο μυρωδατος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dallimayr , πηρα προχθες (ristretto) , δοκιμασα σε freddo , μεγαλη μαπα και ακριβες . Αοσμες και λιγο ξυνη γευση . οι καλυτερες για μενα και για freddo που πινω ειναι οι onyx DE .  

τωρα για απλο εσπρεσσο δεν εχω αποψη , δεν τις δοκιμασα τις Dallimayr .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.... σου έχουν αφήσει μπόλικα σχόλια και απαντάς επιλεκτικά.... Και πάλι χωρίς τιμές, επιχειρήματα κτλ κτλ.... συνεχισε

για δική σου βοήθεια λοιπόν

Δεν απαντώ ,γιατί στο φόρουμ αυτό όταν αναφέρεις κάτι που δέν αρέσουν σε ορισμένους περίεργους, που αν δεν πίνεις καφέ απο το dructer που πουλάει απο τσατσάρες μέχρι σουτιέν είσαι κακόβουλος και διαφημίζεις κακόβουλα ένα site όπως είναι το coffees.gr που είναι αποκλειστικά για καφέδες και διαφημίζεται στο google συνεχώς.Ανέφερα την λόξα μου να δοκιμάζω επώνυμους καφέδες για μηχανή Nespresso απο αυτό το site , αν κάποιος θέλει να μάθει περισσότερα ας μπεί στο site , βαρέθηκα να κρίνομαι απο κάτι αστείους και να καλούμαι να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαντώ ,γιατί στο φόρουμ αυτό όταν αναφέρεις κάτι που δέν αρέσουν σε ορισμένους περίεργους, που αν δεν πίνεις καφέ απο το dructer που πουλάει απο τσατσάρες μέχρι σουτιέν είσαι κακόβουλος και διαφημίζεις κακόβουλα ένα site όπως είναι το coffees.gr που είναι αποκλειστικά για καφέδες και διαφημίζεται στο google συνεχώς.Ανέφερα την λόξα μου να δοκιμάζω επώνυμους καφέδες για μηχανή Nespresso απο αυτό το site , αν κάποιος θέλει να μάθει περισσότερα ας μπεί στο site , βαρέθηκα να κρίνομαι απο κάτι αστείους και να καλούμαι να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας .

Το ότι δεν σου αρέσει ο Χ καφές και σου αρέσει ο Υ είναι υποκειμενικό (το ίδιο ισχύει και για τα καταστήματα που πουλάνε συμβατές κάψουλες).

Μπορείς ομως (αν θες φυσικά) να μοιραστείς πληροφορίες σχετικά με ποικιλίες, τιμές κλπ και να μην αφήσεις καμία και κανέναν να σε κριτικάρει..

 

Ο λόγος ύπαρξης της κοινότητας είναι να μοιραζόμαστε και όχι να σπάμε τα νεύρα μας..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν σου αρέσει ο Χ καφές και σου αρέσει ο Υ είναι υποκειμενικό (το ίδιο ισχύει και για τα καταστήματα που πουλάνε συμβατές κάψουλες).

Μπορείς ομως (αν θες φυσικά) να μοιραστείς πληροφορίες σχετικά με ποικιλίες, τιμές κλπ και να μην αφήσεις καμία και κανέναν να σε κριτικάρει..

 

Ο λόγος ύπαρξης της κοινότητας είναι να μοιραζόμαστε και όχι να σπάμε τα νεύρα μας..

Προσωπικά θα ήθελα αυτό το φόρουμ να ασχοληθεί και με την ποιότητα γιατί ο καφές είναι κάτι που τον εισάγουμε καθημερινά στον οργανισμό μας ,οπότε άν κάτι υπάρχει που μπορεί να επηρεάσει την υγεία μας είναι κάτι που ενδιαφέρει όλους μας .Συγκεκριμένα γνωρίζει κάποιος να μας ενημερώσει αν υπάρχουν στους καφέδες κάψουλας συντηρητικά? Επίσης τα αρώματα που βγάζουν οι καφέδες τις περισσότερες φορές δεν είναι τα φυσικά του καφέ , γνωρίζει κανείς τί ουσίες είναι αυτές ? Οι υγειονομικές διατάξεις στις περιπτώσεις αυτές δεν υποχρεώνουν τις εταιρίες να αναγράφουν τα πάντα για το περιεχόμενο όπως τα τρόφιμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα ήθελα αυτό το φόρουμ να ασχοληθεί και με την ποιότητα γιατί ο καφές είναι κάτι που τον εισάγουμε καθημερινά στον οργανισμό μας ,οπότε άν κάτι υπάρχει που μπορεί να επηρεάσει την υγεία μας είναι κάτι που ενδιαφέρει όλους μας .Συγκεκριμένα γνωρίζει κάποιος να μας ενημερώσει αν υπάρχουν στους καφέδες κάψουλας συντηρητικά? Επίσης τα αρώματα που βγάζουν οι καφέδες τις περισσότερες φορές δεν είναι τα φυσικά του καφέ , γνωρίζει κανείς τί ουσίες είναι αυτές ? Οι υγειονομικές διατάξεις στις περιπτώσεις αυτές δεν υποχρεώνουν τις εταιρίες να αναγράφουν τα πάντα για το περιεχόμενο όπως τα τρόφιμα .

 

Δυστυχώς πιστεύω ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό από την στιγμή που ο ίδιος ο κατασκευαστής της κάψουλας δεν δίνει πληροφορίες (σκόπιμα πιστεύω εγώ). Ας μην κολλήσουμε στους καφέδες που θεωρώ ότι είναι μία "πολυτέλεια" σε αντίθεση με το φαγητό και την στέγη και ας σκεφτούμε τα φαγητά που τρώμε. Τα τρόφιμα που αγοράζουμε από την λαϊκή για παράδειγμα ξέρουμε αν είναι ασφαλή για κατανάλωση με τα τόσα φυτοφάρμακα με τα οποία έχουν λουστεί? Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι αλλά εξακολουθώ να αγοράζω. Τι άλλο να κάνω όμως? Να φυτέψω δικά μου αφού μετατρέψω το μπαλκόνι μου στην πολυκατοικία που μένω σε κήπο? Πιστεύω ένας από τους λόγους ύπαρξης του καρκίνου είναι αυτά που καταναλώνουμε και μετά η ψυχολογία.

Ανακεφαλαιώνοντας πιστεύω ότι αυτή η συζήτηση δεν θα έχει αποτέλεσμα και σίγουρα δεν έχει θέση στο παρόν topic το οποίο είναι αποκλειστικά και μόνο για προσφορές σε κάψουλες καφέ. Μακάρι να γνωρίζαμε τι καταναλώνουμε αλλά δεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς πιστεύω ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό από την στιγμή που ο ίδιος ο κατασκευαστής της κάψουλας δεν δίνει πληροφορίες (σκόπιμα πιστεύω εγώ). Ας μην κολλήσουμε στους καφέδες που θεωρώ ότι είναι μία "πολυτέλεια" σε αντίθεση με το φαγητό και την στέγη και ας σκεφτούμε τα φαγητά που τρώμε. Τα τρόφιμα που αγοράζουμε από την λαϊκή για παράδειγμα ξέρουμε αν είναι ασφαλή για κατανάλωση με τα τόσα φυτοφάρμακα με τα οποία έχουν λουστεί? Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι αλλά εξακολουθώ να αγοράζω. Τι άλλο να κάνω όμως? Να φυτέψω δικά μου αφού μετατρέψω το μπαλκόνι μου στην πολυκατοικία που μένω σε κήπο? Πιστεύω ένας από τους λόγους ύπαρξης του καρκίνου είναι αυτά που καταναλώνουμε και μετά η ψυχολογία.

Ανακεφαλαιώνοντας πιστεύω ότι αυτή η συζήτηση δεν θα έχει αποτέλεσμα και σίγουρα δεν έχει θέση στο παρόν topic το οποίο είναι αποκλειστικά και μόνο για προσφορές σε κάψουλες καφέ. Μακάρι να γνωρίζαμε τι καταναλώνουμε αλλά δεν...

Έχεις δίκιο δεν βγάζεις άκρη , πιό παλιά είχα τις επαναγεμιζόμενες και έπαιρνα καφέδες και τους έτριβα σε δικό μου μύλο μέχρι που βαρέθηκα την διαδικασία και αγοράζω έτοιμες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχει γίνει ένας μικρός πανικός τελευταία με τα offtopic με αποτέλεσμα και οι προσφορές εδώ να χάνονται και παράπονα να υπάρχουν συχνά πυκνά (και δικαίως) απο χρήστες των "προσφορών" αλλά και λόγω της φύσης αυτού του θέματος να μην απαντιούνται απορίες ή να μην μπορούν να γίνουν ελεύθερα συζητήσεις, θεώρησα σωστό πως πρέπει να φτιαχτεί ένα άλλο θέμα (μέχρι τώρα το θεωρούσα απόλυτα λάθος...) στο "Μπλα μπλα" σχετικά με την Nespresso, τις κάψουλες αλλά και τα παρελκόμενα χωρίς περιορισμούς σε σχέση με το αν μιλάμε για αυθεντικές ή όχι, για γάλατα ή όχι κτλ (αλλά πάντα ΜΟΝΟ για Nespresso)

 

Για την ώρα έφτιαξα αυτό http://www.insomnia.gr/topic/631319-nespresso-%CE%BA%CE%AC%CF%88%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%AE-%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF/

Αν θεωρείτε πως ένα τέτοιο θέμα θα ήταν άχρηστο το συζητάμε και ζητάμε την διαγραφή του αλλά το πρόβλημα εδώ πλέον είναι να μπορέσει να επιβιώσει αυτό το θέμα στις προσφορές χωρίς να το βρούμε μια μέρα κλειδωμένο και φυσικά να σεβαστούμε και τον δημιουργό του που είμαι σίγουρος πως δεν του αρέσει καθόλου η τροπή που αυτό έχει πάρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω χάσει την μπάλα πραγματικά

 

Πήρα χθες nespress-ιέρα και σήμερα αύριο θα πάρω αυθεντικές nespresso κάψουλες

 

Ωστόσο στη συνέχεια θα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι πιο οικονομικό, αλλά όχι και χάλια

 

Υπάρχουν κάποιες value for money κάψουλες και αν ναι ποιές και από πού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...