Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή δεν έχω μηχανή και σκέφτομαι να πάρω, πια είναι πιο συμβατή με αυτές τις κάψουλες? είδα ότι είναι συμβατές μόνο με μοντέλα πριν το 2010. κυκλοφορούν ακόμη καινούργιες γιατι δεν το έψαξα και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρέλαβε κανεις καψουλες απο την προσφορα της γκρουπον;

 

Ναι.

 

Η κάθε κάψουλα είναι σε δική της συσκευασία (easy open) που ναι μεν χωροταξικά δεν βολεύει, αλλά ίσως έχει καλύτερη διατήρηση του αρώματος.

 

Στην Cube της Krupps που έχω εγώ η κάψουλα μπαίνει και βγαίνει κανονικά απλά όταν κλείνεις το καπάκι το "κούμπωμα" που κάνει είναι πιο πιο έντονο από αυτό με τις αυθεντικές. 

 

Ο καφές που βγαίνει δεν βγαίνει με την ίδια ροή όπως στις αυθεντικές κάψουλες (ειδικά στην αρχή βγάζει πολλές σταγόνες) και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό ή αν θα συμβαίνει σε όλες τις μηχανές.

 

Το πιο σημαντικό τώρα, γεύση και άρωμα. Σε θέμα αρώματος πιστεύω ότι δεν υπάρχει καμία σχέση με τους αυθεντικούς. Όχι ότι το άρωμα του καφέ δεν είναι ωραίο, αλλά δεν είναι πολύ έντονο. Ίσως παίζουν ρόλο τα 2 παραπάνω στο θέμα άρωμα και σε άλλη μηχανή να είναι διαφορετικό το αποτέλεσμα. Η γεύση μου άρεσε, αν και εδώ η ποικιλία παίζει τον ρόλο της. 

 

Συνολικά θα τις βαθμολογούσα με 7 στα 10. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δεν έχω μηχανή και σκέφτομαι να πάρω, πια είναι πιο συμβατή με αυτές τις κάψουλες? είδα ότι είναι συμβατές μόνο με μοντέλα πριν το 2010. κυκλοφορούν ακόμη καινούργιες γιατι δεν το έψαξα και πολύ.

το 2010 η nespresso άλλαξε λίγο τις κάψουλες για να σταματήσει τις επαναγεμιζομενες που μόλις είχαν αρχίσει να βγαίνουν.

Αν πάρεις τώρα μηχανή και αγοράσεις επαναγεμηζομενες να προσέξεις να είναι για μηχανές μετά το 2010.

 

Για τις συμβατές (γεμάτες) κάψουλες δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα γιατί έχουν κυκλοφορήσει πρόσφατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω και εγώ κάτι άσχετο? γιατί κάθεστε και παίρνετε cafe από έτοιμο με ότι χημικό έχιε μέσα να συντηρηθεί το υγρό μέσα στο αλουμίνιο αντί να πάρετε κανονικό καφέ και να το φτιάξετε? σιγά την διαφορα χρόνου που θα κάνετε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις δοκίμασα τις Impresso και τις Kagliari.

Οι Impresso είναι πολύ χάλια, δε θυμίζουν καφέ, η γεύση είναι σα να έχει ξεθυμάνει τελείως ο καφές και έχεις αφήσει τη μηχανή χωρίς αφαλάτωση κανά χρόνο!

Οι kagliari ένα κλικ καλύτερες αλλά κι αυτές απέχουν για να χαρακτηριστούν πόσιμες.

Αύριο θα δοκιμάσω και τις Roma και θα ποστάρω εντυπώσεις.

 

Για να μην παρεξηγηθώ, να πω λίγο το προφίλ μου:

Είμαι απαιτητικός στον καφέ, έχω καλομάθει με την gaggia classic στο σπίτι μου και τώρα που είμαι αλλού αναγκάζομαι να δοκιμάσω καφέδες σε μια ξεχασμένη nespresso essenza που είχα πάρει στα πρώτα μου βήματα.

 

Τι να κάνω ρε γαμώτο; Να πάω σε κάψουλα illy; Εκεί αλλάζω και μηχανή συν ότι η κάψουλα βγαίνει στα 60 λεπτά. Κι εγώ που πίνω 2 διπλούς τη μέρα θα θέλω 2.5 ευρώ μόνο για μένα + τη γυναίκα πάμε στα 5!

 

Όπα, ξέφυγα, δεν είναι για το topic αυτό, sorry παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνω ρε γαμώτο; Να πάω σε κάψουλα illy; Εκεί αλλάζω και μηχανή συν ότι η κάψουλα βγαίνει στα 60 λεπτά. Κι εγώ που πίνω 2 διπλούς τη μέρα θα θέλω 2.5 ευρώ μόνο για μένα + τη γυναίκα πάμε στα 5!

 

5 ευρώ τη μέρα είναι πολλά... Σου 'χω μια λύση να μειώσεις τα έξοδα στα 2.5 τη μέρα :-D

 

Χε, χε, κι εγώ νομίζω ξέφυγα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δοκίμασα τις '' caffe Vergnano 1882'' που βρήκα στα cofee way. Εχεί 2 ποικιλίες ( intenso & Arabica ) και μου φάνηκαν αρκετα καλές . Ητιμή ους ήταν στα 3.80 ή 3.90 η 10αδα. Δεν υπάρχει μεγάλη διαφορα στη τιμή αλλά επειδή coffee way ήταν πιο κοντά στο σπίτι μου και βαριόμουν να τρέχω να πάρω otiginal nespresso , βολέυτηκα και με αυτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έφερα από Γαλλία πριν λίγες μέρες αυτές http://www.lorespresso.fr/ . Τις διαφήμιζαν στη τηλεόρασή εκεί συνέχεια και είπα να τις δοκιμάσω. Έχουν βγάλει μια τεράστια ποικιλία με πάνω από 10 γεύσεις (espresso, lungo και premium γεύσεις). Τις πήρα από supermarket στα 2,80 τις απλές γεύσεις και ήταν πράγματι καλές (για τα δικά μου γούστα). Επειδή πάω συχνά Γαλλία θα ξαναπάρω σίγουρα και θα δοκιμάσω και κάποιες premium γεύσεις την επόμενη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες και εγώ με τις impresso που δοκίμασα από coffeeway δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος,άσε που έβγαιναν στα 4 ευρώ οπότε καμία διαφορά στη τιμή...

τώρα με τις capsulin που πήρα απο amazon και βάζω χύμα lavazza πολύ καλύτερα!

Βέβαια τίποτα απ τα δύο δεν φτάνει τις original nespresso αλλά ντάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Με αφορμη τις πολλες προσφορες για καφετιερες nespresso κατα καιρους,

μαζι με τις απειρες συζητησεις για συμβατες καψουλες, ανοιγω το παρον

θεμα γιατι εχουμε νεα δεδομενα πλεον.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ:

Μιλαμε για ετοιμες, επωνυμες καψουλες και οχι επαναγεμιζομενες.

Φυσικα για οποιες ειναι φθηνοτερες απο τις μαμισιες.

 

Η πατεντα της nespresso απ'οτι φαινεται εληξε στο τελος του 2012.

(Πριν το 2013 απαγορευοταν να κυκλοφορησουν ετοιμες καψουλες απο αλλες εταιρειες).

 

Πριν 10 μερες αγορασα απο Ελλαδα, αυτες τις ιταλικες caffe cagliari και ειμαι ήδη πολυ ικανοποιημενος:

http://www.officeesp...espresso-ilove/

Πηρα 24 πακετα των 10 με τιμη περιπου 75 ευρω (με μειωμενο ΦΠΑ).

Βγαινουν 31 λεπτα η καψουλα. Εξυπηρετηση, γρηγορη κ αψογη.

 

Για Αθηνα, βγαινει περιπου 76-77 ευρω (αναλογως της επιλογης γευσης).

Μου ανεφεραν οτι υπαρχουν στα "ραφια" με τιμη 4,07 η δεκαδα (πχ σε super market delicatessen).

Αν ομως καποιος αγορασει 24 πακετα, δηλ. 240 καψουλες, η τιμη ειναι 3,25 και 3,35 η δεκαδα, δηλ. 0,32/0,33 λεπτα η καψουλα.

 

Τις ανακαλυψα στην προσφατη εκθεση τουρισμου Horeca.

Προσωπικα δοκιμασα τις 3 γευσεις και ειναι πολυ καλες!

Σημ. παιζουν αψογα με την μηχανη, ξεχνατε τυχον προβληματα με επαναγεμιζομενες.

 

Σε λιγο θα φανουν πολλες εταιρειες στην αγορα, θα γινει χαμος!

 

Μιλησα ηδη για αυτες σε ετερο θεμα, αλλα θα χαθει εκει, οποτε ανοιξα το παρον.

Οποιος βρισκει λοιπον τετοιες καψουλες σε καλη τιμη, ας τις αναφερει εδω, ωστε να τις εχουμε "μαζεμένες".

Φυσικα καλο θα ηταν να μοιραζομαστε μαζι και τις γευστικες εντυπωσεις για αυτες.

 

Ενδεικτικη κλιμακα κοστους ανα καψουλα:

(θα ενημερωνεται με οτι αλλο προκυψει)

 

1) € 0,41 εως 0,45 οι original nespresso http://www.nespresso.gr

2) € 0,36 εως 0,39 απο Λουμιδη http://www.antonislo...tid=1&subid=106

3) € 0,32 οι caffe cagliari, http://www.officeesp...espresso-ilove/ τα 240 τεμ.

4) € 0,31 έως 0,39 διαφορα ειδη απο http://www.coffee-wo...chk=1&Itemid=55 τα 100 τεμ. (τιμες στο site χωρις ΦΠΑ)

5) € 0,26 οι επαναγεμιζομενες μιας χρησης

6) € 0,16 οι επαναγεμιζομενες πολλων χρησεων

 

Σημ. στις επαναγεμιζομενες, το κοστος εξαρταται φυσικα απο το ειδος καφε.            

καλό, εγώ βρήκα και αυτό για συμβατές κάψουλες nespresso

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με όσες κάψουλες και να δοκίμασα το αποτέλεσμα ήταν ένα.

Ο καφές ξεθυμαίνει πολύ γρήγορα.

Για να κάνεις καφέ με καλή γεύση πρέπει να κάνεις μικρή ποσότητα.

Ενώ με τις αυθεντικές κάνεις 50% παραπάνω ποσότητα με την ίδια γεύση.

Μόνη λύση είναι με επαναγεμιζόμενη να κάνεις 2 γεμίσματα για έναν καφέ

αλλα είναι βάσανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο και καλη προσπαθεια να ειναι απο την εταιρεια με τις καψουλομηχανες την ποιοτητα που εχεις με μια κανονικη espressiera τυπου gaggia δεν την φτανει ουτε στο μισο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, να ξερετε, δεν μπορω να ενημερωσω το αρχικο ποστ, μαλλον λογω χρονικου περιορισμου.

Παρακολουθω το νημα και αρκετα αργοτερα (προς Οκτ-Νοε), θα ποσταρω καποιο νεο συγκεντρωτικο μηνυμα.

Αν θελει καποιος στο ενδιαμεσο, βοηθαει.

 

Παντως, εως τωρα, οι περισσοτεροι (κ εγω) συγκλινουν στο οτι οι γνησιες ειναι η καλυτερη επιλογη γευστικα.

Θα ηταν ενδιαφερουσα και μια 'στατιστικη' ψηφοφορια.

Σε καθε περιπτωση, οταν καποιος πινει συχνα, ισως να θελει να ξερει και τις εναλλακτικες οικονομικοτερες επιλογες.

 

Σχετικα με τις ιταλικες καψουλες απο τα κουπονια του groupon, θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες, δεν με καλυψαν, πινονται μεν, αλλα δεν με 'γεμιζουν', δεν θα αγοραζα ξανα.

 

 

Οσο και καλη προσπαθεια να ειναι απο την εταιρεια με τις καψουλομηχανες την ποιοτητα που εχεις με μια κανονικη espressiera τυπου gaggia δεν την φτανει ουτε στο μισο...

offtopic φιλε, θα μπορουσα να σου πω πολλα (μιας και εχω και gagia baby classic) αλλα το θεμα ειναι ασχετο και εχει συζητηθει σε ειδικα φορουμς καθως και παλι σαν offtopic σε καθε θεμα εδω με nespresso, dolce gusto κλπ...αν σε ενδιαφερει , ψαξ'το λιγο :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic φιλε, θα μπορουσα να σου πω πολλα (μιας και εχω και gagia baby classic) αλλα το θεμα ειναι ασχετο και εχει συζητηθει σε ειδικα φορουμς καθως και παλι σαν offtopic σε καθε θεμα εδω με nespresso, dolce gusto κλπ...αν σε ενδιαφερει , ψαξ'το λιγο :-)

 

Ξερω απο καφε και εγω gaggia εχω, την gaggia baby.

 

Μπορει να το θεωρεις offtopic αλλα εγω το ειπα για να προλαβω καποιον κακομοιρο που διαβαζει οτι ειναι καλες οι καψουλομηχανες, πριν παει και πεταξει τα λεφτα του.

 

Δεν ξαναενοχλω εδω. Καλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...