Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα γύρω μας είναι καρκινογόνα! Αν δεν έχετε σκοπό να ανέβετε σε κάποιο βουνό να τρώτε φρούτα και λαχανικά που παράγετε εσείς, σε παρθένο χώμα, από μη γενετικά τροποποιημένους σπόρους και που δεν θα ποτίζονται από τη μολυσμένη βροχή, αλλά από κάποιο πηγάδι που είναι 100% ελεγμένο... τότε ελάχιστη σημασία έχουν τέτοιες έρευνες.

 

Και για να προλάβω κάποιους, αυτά τα λέω ως πρώην καρκινοπαθής.

 

Υ.Γ. Δοκίμασα τον ristretto και τον lungo της lidl σε fredo, με δύο κάψουλες κάθε φορά, και είναι τελείως αδιάφοροι!

Με τη λογικη σου ας πεσουμε και στη πρεζα να ταιζουμε τα παιδια μας στα mc donalds να βαζουμε στη σαλατα ηλιελαιο αντι ελαιολαδου να αναβουμε 5-5 τα τσιγαρα να κολλησουμε το κινητο στο αυτι μας με uhu stick και να βαζουμε το κεφαλι μας μεσα στο φουρνο μικροκυματων για 20 δευτερολεπτα.  :fear:

 

Και σαν πρωην καρκινοπαθης θα επρεπε να προσεχεις πρισσοτερο αρα δεν σε τιμα το ποστ που εκανες καθε αλλο μαλιστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σαν πρώην καρκινοπαθής ξέρω τι είναι ο καρκίνος και οι χημειοθεραπείες και έχω μιλήσει με πάρα πολλούς γιατρούς. Δεν περιμένω από ένα κείμενο που κυκλοφορεί στο internet να ενημερωθώ και να αλλάξω τον τρόπο ζωής μου.

 

Ξαναδιάβασε το κείμενο που έβαλες. Ότι κυκλοφόρησε μια ερεύνα, που πιθανόν είναι και χρηματοδοτούμενη, δεν λέει απολύτως τίποτα. Εδώ για τα κινητά έχουν κυκλοφορήσει εκατοντάδες αλλά όλοι έχουμε τουλάχιστον ένα.

 

Τέλος, δεν νομίζω ότι η κουβέντα έχει καμιά σχέση με τις κάψουλες esrpesso, οπότε δεν υπάρχει λόγος να την συνεχίζουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη λογικη σου ας πεσουμε και στη πρεζα να ταιζουμε τα παιδια μας στα mc donalds να βαζουμε στη σαλατα ηλιελαιο αντι ελαιολαδου να αναβουμε 5-5 τα τσιγαρα να κολλησουμε το κινητο στο αυτι μας με uhu stick και να βαζουμε το κεφαλι μας μεσα στο φουρνο μικροκυματων για 20 δευτερολεπτα.  :fear:

 

Και σαν πρωην καρκινοπαθης θα επρεπε να προσεχεις πρισσοτερο αρα δεν σε τιμα το ποστ που εκανες καθε αλλο μαλιστα..

εσυ γιατι το πηγες στο αλλο ακρο δηλαδη;και τι ειδους εκβιαστικα διλληματα ειναι αυτα;αν δεν κανεις το ενα πρεπει να κανεις το αλλο το ακραιο;δεν σου χει μιλησει ή δεν εχεις ακουσει για το μετρο;μετρο σε ολα, οχι ακροτητες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, οι κάψουλες των άλλων εταιριών ταιριάζουν στις καφετιέρες U? Γιατί είχα διαβάσει κάπου ότι είναι τα έμβολά του πλαστικά και άρα πιο ευαίσθητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την XN (την πιο φθηνή) και όσες κάψουλες έχω δοκιμάσει δεν είχαν πρόβλημα. Απλά σε κάποιες (πχ ristretto από τα lidl) έχει λιγότερη ροή και αργεί περισσότερο να βγάλει τον καφέ. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να επηρεάσει τη διάρκεια ζωής της μηχανής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κυκλοφόρησε μια ερεύνα, που πιθανόν είναι και χρηματοδοτούμενη, δεν λέει απολύτως τίποτα

Χρηματοδοτουμενη ως προς τι και απο ποιον; Χτυπησανε το συμφερων πιανων; Των καφετεριων ή της nescafe; lol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια έρευνα που εμφανίζει καλύτερο καφέ τον στιγμιαίο καφέ μόνο ως φάρσα μπορώ τη δεχτώ.

Ο τροπος σκεψης σου ειναι το κατι αλλο  :-(

 

Οι ειδικοί κατέγραψαν τις συγκεντρώσεις φουρανίου σε διάφορα είδη καφέ και βρήκαν πως:

*Ο καφές φίλτρου περιέχει από 20 έως 78 νανογραμμάρια ανά χιλιοστόλιτρο (ng/ml)

*Ο στιγμιαίος καφές περιέχει από 12 έως 35 ng/ml

*Ο εσπρέσο απλής μηχανής από 43 έως 146 ng/ml

*Ο εσπρέσο από κάψουλα περιέχει 117 έως 244ng/ml

«Τα αυξημένα επίπεδα οφείλονται στις ερμητικά κλειστές κάψουλες, οι οποίες εμποδίζουν το φουράνιο, που είναι ιδιαίτερα πτητικό, να απελευθερωθεί όταν με την πίεση και το καυτό νερό το συστατικό εισέρχεται στο ρόφημα» εξηγεί ο Santos.

 

 

Αρα κατι αλλο απο το να τρολαρεις εχεις να μας πεις κυριε επιστημονα,γιατρε,χημικε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν το σβήσε γράψε που κάνεις στα μηνύματα με αποδιοργανώνει...

 

Σε αυτό στο σημείο η έρευνα μιλάει για καυτό νερό με πίεση που μόνο στις εσρπεσιέρες υπάρχει, ούτε στον φίλτρου (γαλλικό) ούτε στον στιγμιαίο, οπότε συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

 

Σε άλλο σημείο λέει  "Το φουράνιο, όπως και το ακρυλαμίδιο, ανήκει στην κατηγορία των καρκινογόνων συστατικών που εμφανίζονται όταν το τρόφιμο ή το ποτό εκτίθενται σε υψηλή θερμοκρασία¨. Εδώ δεν υπάρχει καμιά αναφορά για πίεση.

 

Αν πάρουμε ως στοιχείο της έρευνας τη θερμοκρασία κι όχι τη πίεση, τότε ο φραπέ που είναι κρύος στιγμιαίος θα έχει τα λιγότερα ή και καθόλου επίπεδα φουρανίου. 

Επίσης ο Ελληνικός/Τούρκικος που δεν υπάρχει στην έρευνα, βράζει για περισσότερη ώρα από τον φίλτρου και τον εσπρέσο και ίσως σε μεγαλύτερη θερμοκρασία, οπότε πιθανόν αυτός να είναι ο χειρότερος καφές σε μια μελλοντική έρευνα.

 

Κάπως έτσι λοιπόν θα εξηγήσουμε και το γιατί παθαίνουν καρκίνο οι ηλικιωμένοι. Επειδή πίνουν Ελληνικό καφέ κι όχι γιατί είναι ηλικιωμένοι :)

 

Υ.Γ. Γιατί άραγε άλλαξε η σειρά των αποτελεσμάτων στο κείμενο; γιατί βάλανε πρώτο τον φίλτρου ενώ ο στιγμιαίος έχει τα λιγότερα ποσοστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη σε αυτο το θεμα κανονικα θα επρεπε να μιλαμε για ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιριες, και σε τοσες σελιδες που διαβασα ειδα οτι  μιλατε μονο για επαναγεμιζομενες, τελικα σε ετοιμες καψουλες ποιο οικονομικες απο τις nespresso , εχει καποιος να προτεινει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο οικονομικές έτοιμες κάψουλες για μηχανές nespresso νομίζω ότι μέχρι στιγμής είναι της lidl

 

μπορει να ειναι οι ποιο οικονομικες αυτες του lidl , αλλα πινοντε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα λεφτά τους είναι αρκετά καλές. Δεν συγκρίνονται με της nespresso αλλά σε σχέση με άλλες που έχω πάρει και πλησιάζουν την τιμή της nespresso νομίζω είναι καλύτερες.

 

Άλλωστε διαφορά στο πορτοφόλι σου θα δεις με κάποιες που έχουν αρκετά μεγάλη διαφορά ανά δεκάδα,  οι nespresso έχουν 4,1-4,5€ η δεκάδα, οι άλλες 3,5-3,8€ και της lidl γύρω στα 2,5€ (αν θυμάμαι καλά) με καφέ τουλάχιστον ίδιο με αυτές που έχουν 3,5-3,8

 

Προσωπικά τις χρησιμοποιώ μόνο όταν βαριέμαι να αλέσω καφέ με τον χειροκίνητο μύλο, αλλά προχθές που αποφάσισα να τις δοκιμάσω σε fredo απογοητεύτηκα! Εντελώς αδιάφορος καφές. Για ζεστό εσπρεσάκι είναι μια χαρά! Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν έχουν τα αρώματα και τις γεύσεις της nespresso.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν το σβήσε γράψε που κάνεις στα μηνύματα με αποδιοργανώνει...

 

Σε αυτό στο σημείο η έρευνα μιλάει για καυτό νερό με πίεση που μόνο στις εσρπεσιέρες υπάρχει, ούτε στον φίλτρου (γαλλικό) ούτε στον στιγμιαίο, οπότε συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

 

Σε άλλο σημείο λέει  "Το φουράνιο, όπως και το ακρυλαμίδιο, ανήκει στην κατηγορία των καρκινογόνων συστατικών που εμφανίζονται όταν το τρόφιμο ή το ποτό εκτίθενται σε υψηλή θερμοκρασία¨. Εδώ δεν υπάρχει καμιά αναφορά για πίεση.

 

Αν πάρουμε ως στοιχείο της έρευνας τη θερμοκρασία κι όχι τη πίεση, τότε ο φραπέ που είναι κρύος στιγμιαίος θα έχει τα λιγότερα ή και καθόλου επίπεδα φουρανίου. 

 

Επίσης ο Ελληνικός/Τούρκικος που δεν υπάρχει στην έρευνα, βράζει για περισσότερη ώρα από τον φίλτρου και τον εσπρέσο και ίσως σε μεγαλύτερη θερμοκρασία, οπότε πιθανόν αυτός να είναι ο χειρότερος καφές σε μια μελλοντική έρευνα.

 

Κάπως έτσι λοιπόν θα εξηγήσουμε και το γιατί παθαίνουν καρκίνο οι ηλικιωμένοι. Επειδή πίνουν Ελληνικό καφέ κι όχι γιατί είναι ηλικιωμένοι :)

 

Υ.Γ. Γιατί άραγε άλλαξε η σειρά των αποτελεσμάτων στο κείμενο; γιατί βάλανε πρώτο τον φίλτρου ενώ ο στιγμιαίος έχει τα λιγότερα ποσοστά;

Ρε φιλε σοβαρα πρεπει να μαθεις να διαβαζεις καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...