Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκανα freddo με 2 καψουλες ristretto απο τα lidl (40ml δοση)

 

οκ δυνατος καφες αλλα μετα την αρχικη καλη αισθηση ειναι τζουφιος

 

ειναι αυτο που μαλλον περιγραφουν χωρις σωμα

 

ισχυει αυτο για ολες τις μαρκες καφε απο καψουλες nespresso?

 

edit ισχυει κ για τις nespresso τελικα

Επεξ/σία από Redshift
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος και επειδη δουλευω στον καφε,δεν εχει σημασια που,περιμενετε να πιειτε καλο καφε σε αυτα τα λεφτα η απλα κοιτατε τον καλυτερο που μπορειτε να βρειτε με το μικροτερο κοστος και ας ειναι λιγο κατουρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@garrett156 νομιζω οτι το ολο θεμα ειναι το value for money αλλα οχι και να ναι κατουρο 

αν πχ εχει 5 ευρω ο καλος της nestle αλλα βρεις ενα παρομοιο στα 4 λες γιατι οχι?

να πας ομως στα 3 σε κατουρο δε νομιζω να θελει κανεις αν και ολα ειναι σχετικα καθως εχεινα κανει με τη γευση του καθενα

 

εγω πχ τελευταια μαρεσει και βαζω 1 ristreto lidl και 1 decafeine  απο cofee island 

 

και κατι ασχετο στη συγκριση για καψουλες επειδη επεσα πανω του ριχτε μια ματια σε αυτο απλα για ενημερωση 

 

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=6&articleID=11988&la=1 

 

ps: και γω με τις καψουλες του Lidl ειμαι ευχαριστεμενος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βλεποντας αυτο (edit οι μεταλλικες ειναι στο part 2 ,στην περιγραφη του βιντεο)

 

 

παραγγειλα αυτες για να δοκιμαζω οτι καφε θελω κ σε καλυτερη τιμη απο τις καψουλες

 

http://www.ebay.co.uk/itm/251864459930?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειραματιζεσαι με τις γευσεις κ το κοψιμο μεχρι να βρεις τι σου αρεσει, εγω θα ψαχτω σε καφεκοπτεια 

 

Refill Used Nespresso Capsules The Right Way

http://www.instructables.com/id/Refill-Used-Nespresso-Capsules-The-Right-Way/

 

Best Espresso Grind for Sealpod Capsules

https://sealpod.com/support/best-espresso-grind-for-sealpod-capsules

 

απο οτι καταλαβα θελει ψιλο αλουμινοφυλλο (για να μην εξαρτασαι απο τα ετοιμα αυτοκολλητα) κ ενα κλικ πιο χοντροκομμενο καφε απο τον νορμαλ εσπρεσσο τον οποιο δεν τον συμπιεζεις στην καψουλα αλλα απλα τον πατας ελαφρως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι καταλαβα θελει ψιλο αλουμινοφυλλο (για να μην εξαρτασαι απο τα ετοιμα αυτοκολλητα) κ ενα κλικ πιο χοντροκομμενο καφε απο τον νορμαλ εσπρεσσο τον οποιο δεν τον συμπιεζεις στην καψουλα αλλα απλα τον πατας ελαφρως

Δοκίμασα με αλουμινόχαρτο, είναι πολύ ξεφτιλέ και κόβεται κομμάτια, γεμίζει ο καφές τρίμματα. Μονόδρομος τα αυτοκόλλητα, παρήγγειλα 300 και έχω για πολύ καιρό. Ο καφές που δοκίμασα δεν με εντυπωσίασε "lavazza crema e gusto" 250gr 5 γρ ο καφές 50 καφέδες η τιμωρία. Ψάχνω καμιά ιδέα να μην την ξαναπατήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας δοκιμασει καμποσους καφεδες nespresso σε δοση lungo οπως κ το ristretto του lidl

 

εχω να πω οτι οι nespresso ειναι εμφανως πολυ καλυτεροι σε αρωμα γευσεις κλπ

 

ο lidl ειναι φοβερος συμβιβασμος ,μονο λογω τιμης τον επιλεγεις ,σε freddo ειναι ψιλο οκ

 

γενικως τα συμπερασματα μου ειναι τα εξης

 

αν θες πραγματικο καφε πας minimum σε κανονικα μηχανακια της ταξης των 200+ ευρω

 

αν μπορεις να συμβιβαστεις κατα τι (για λογους ευκολιας,κοστους κλπ) ψαχνεσαι με επαναγεμιζομενες κ μονο με την προυποθεση οτι αγοραζεις φτηνα την μηχανη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@garrett156 νομιζω οτι το ολο θεμα ειναι το value for money αλλα οχι και να ναι κατουρο

αν πχ εχει 5 ευρω ο καλος της nestle αλλα βρεις ενα παρομοιο στα 4 λες γιατι οχι?

να πας ομως στα 3 σε κατουρο δε νομιζω να θελει κανεις αν και ολα ειναι σχετικα καθως εχεινα κανει με τη γευση του καθενα

 

εγω πχ τελευταια μαρεσει και βαζω 1 ristreto lidl και 1 decafeine απο cofee island

 

και κατι ασχετο στη συγκριση για καψουλες επειδη επεσα πανω του ριχτε μια ματια σε αυτο απλα για ενημερωση

 

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=6&articleID=11988&la=1

ps: και γω με τις καψουλες του Lidl ειμαι ευχαριστεμενος

 

Μην τρομοκρατούμε τον κόσμο , το λέει και η έρευνα για την ημερήσια ποσότητα .

 

Για να ξεπεράσει κάποιος τα ανώτατα εγκεκριμένα όρια το φουράνιο στον καφέ, θα πρέπει να καταναλώσει τουλάχιστον 20 κάψουλες καφέ την ημέρα ή 200 στιγμιαίους καφέδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Έχω κάποιες πολύ χαζές ερωτήσεις σχετικά με nespresso αλλά όχι συγκεκριμένα για την αγορά καψουλών. Γράφω εδώ γιατί βλέπω πολύ ενεργό κόσμο που έχει τις συγκεκριμένες μηχανές αλλά αν πιστεύετε ότι χαλάει το νήμα, παρακαλώ να μεταφερθεί αλλού.

 

 

 

Έχω μια απλή εσπρεσσιέρα που παίρνει αλεσμένο καφέ και η οποία τα φτύνει σιγά σιγά και έτσι μεταξύ άλλων κοίταξα και για nespresso.

 

1. Βλέπω στην ιστοσελίδα της nespresso ότι μόνο για την Ελλάδα και μέχρι τις 30 του μήνα έχει προσφορά -50 ευρώ στην Pixie (βασικά σε όλες έχει προσφορά απλά εγώ κατέληξα στην pixie) και έτσι η τιμή της πάει από 149 σε 99 ευρώ. Το skroutz όμως χωρίς προσφορά δίνει 89 (kotsos), 79 (ηλεκτρονική) και η τιμή πέφτει μέχρι και τα 69. Υποθέτω πως δεν κατάλαβα καλά κάτι για να είναι πιο ακριβή στο επίσημο κατάστημα.

 

2. Δεν πίνω ζεστό αλλά μόνο espresso freddo. Στην tassimo που έχει φίλος μου υπάρχουν κάψουλες με τίτλο "freddo" που έχουν ίδιο ακριβώς καφέ αλλά διπλή ποσότητα ώστε να μην χρειάζεται να βάζεις δύο κάψουλες για να κάνεις freddo. Στην nespresso όσους "οδηγούς" διάβασα λένε ότι βάζεις δύο κάψουλες. Δεν υπάρχει κάποια παρόμοια διπλή κάψουλα ώστε να γλυτώνεις και κόπο και κόστος ?

 

Κοίταξα εννοείται τις ποικιλίες αλλά εμφανίζει μόνο 40ml για όλες τις ποικιλίες espresso και 110ml για τις ποικιλίες lungo. Δεν αναφέρει κάτι άλλο οπότε υποθέτω δεν υπάρχει απλά είπα να σας ρωτήσω κιόλας :)

 

3. Τι κάνετε τις κάψουλες όταν τελειώνουν ? Έχω διαβάσει ότι οι κάψουλες της nespresso είναι φτιαγμένες από αλουμίνιο. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα της nespresso που να στέλνουμε πίσω τις κάψουλες για να ανακυκλωθούν ? Μπορούμε εναλλακτικά να αφαιρέσουμε από μέσα τον καφέ και να τις πετάξουμε στους μπλε κάδους ανακύκλωσης ? Προσπαθώ (όσο μπορώ) να μην επιβαρύνω το περιβάλλον οπότε δεν θα μου άρεσε να πηγαίνει ένα βουνό καψουλών σε χωματερές εξαιτίας μου.

 

 

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Έχω κάποιες πολύ χαζές ερωτήσεις σχετικά με nespresso αλλά όχι συγκεκριμένα για την αγορά καψουλών. Γράφω εδώ γιατί βλέπω πολύ ενεργό κόσμο που έχει τις συγκεκριμένες μηχανές αλλά αν πιστεύετε ότι χαλάει το νήμα, παρακαλώ να μεταφερθεί αλλού.

 

Έχω μια απλή εσπρεσσιέρα που παίρνει αλεσμένο καφέ και η οποία τα φτύνει σιγά σιγά και έτσι μεταξύ άλλων κοίταξα και για nespresso.

 

1. Βλέπω στην ιστοσελίδα της nespresso ότι μόνο για την Ελλάδα και μέχρι τις 30 του μήνα έχει προσφορά -50 ευρώ στην Pixie (βασικά σε όλες έχει προσφορά απλά εγώ κατέληξα στην pixie) και έτσι η τιμή της πάει από 149 σε 99 ευρώ. Το skroutz όμως χωρίς προσφορά δίνει 89 (kotsos), 79 (ηλεκτρονική) και η τιμή πέφτει μέχρι και τα 69. Υποθέτω πως δεν κατάλαβα καλά κάτι για να είναι πιο ακριβή στο επίσημο κατάστημα.

 

2. Δεν πίνω ζεστό αλλά μόνο espresso freddo. Στην tassimo που έχει φίλος μου υπάρχουν κάψουλες με τίτλο "freddo" που έχουν ίδιο ακριβώς καφέ αλλά διπλή ποσότητα ώστε να μην χρειάζεται να βάζεις δύο κάψουλες για να κάνεις freddo. Στην nespresso όσους "οδηγούς" διάβασα λένε ότι βάζεις δύο κάψουλες. Δεν υπάρχει κάποια παρόμοια διπλή κάψουλα ώστε να γλυτώνεις και κόπο και κόστος ?

 

Κοίταξα εννοείται τις ποικιλίες αλλά εμφανίζει μόνο 40ml για όλες τις ποικιλίες espresso και 110ml για τις ποικιλίες lungo. Δεν αναφέρει κάτι άλλο οπότε υποθέτω δεν υπάρχει απλά είπα να σας ρωτήσω κιόλας :)

 

3. Τι κάνετε τις κάψουλες όταν τελειώνουν ? Έχω διαβάσει ότι οι κάψουλες της nespresso είναι φτιαγμένες από αλουμίνιο. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα της nespresso που να στέλνουμε πίσω τις κάψουλες για να ανακυκλωθούν ? Μπορούμε εναλλακτικά να αφαιρέσουμε από μέσα τον καφέ και να τις πετάξουμε στους μπλε κάδους ανακύκλωσης ? Προσπαθώ (όσο μπορώ) να μην επιβαρύνω το περιβάλλον οπότε δεν θα μου άρεσε να πηγαίνει ένα βουνό καψουλών σε χωματερές εξαιτίας μου.

Ευχαριστώ.

1. Λογικά στον Κωτσο Link.png Site: αυτή είδες και πάνω στην γωνία λέει web ευκαιρία, που στην ουσία σημαίνει ότι στο ηλεκτρονικό έχουν ήδη μετρήσει την επιταγή. Λογικά εάν πας σε κατάστημα στο ράφι θα λέει άλλη τιμή (το έχω πάθει :Ρ)

note* Επίσης ο Κωτσος έχει άλλο ένα προμο που μπορείς να εκμεταλλευτείς, δεν το γράφω όμως μην φανεί ότι κάνω διαφήμιση εκτος και αν θελήσει το κοινό :P

 

2. Η nespresso μηχανές βγάζουν μόνο ζεστό καφέ οπότε πρέπει να ακολουθήσεις συνταγή για να τους κάνεις fredo όπως είπες, και ναι το ιδανικό είναι 2 δόσεις. Οι κάψουλες αυτού του συστήματος έχουν φιξ μέγεθος και η μηχανή δεν έχει τρόπο να ξεχωρίζει  πόσο καφέ έχουν μέσα (νομίζω την ίδια ποσότητα αλλά δεν έχω δει άλλη αναφορά κάπου), παρά μόνο κουμπί για πόσο καφέ θα βγάλουν (ristreto, espresso ή lungo).

 

3. Απ'όσο γνωρίζω δεν έχει πρόγραμμα ανακύκλωσης, ωστόσο μπορείς απλά να σκίζεις το αλουμινόχαρτο και να αφαιρείς τον καφέ αφού την χρησιμοποιήσεις και να ανακυκλώσεις το μέταλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά το site τις nespresso είναι πιο ακριβό. όμως μάλλον σε συμφέρει να πάρεις την μηχανή από την nespresso γιατί έχει και 50€ σε καφέδες.
έλεγξε το με τον κότσο αν δίνει και αυτός τους καφέδες.

είναι η δεύτερη φορά που την πατάω με τα 50€.  πάρε την απο εκει που θα την βρεις φτηνότερα.

 

 

Φρεντο με δυο καψουλες. Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου. Ο κουμπάρος μου κάνει με μια και εγώ κάποιες φορες έχω βάλει και τρεις.

 

στο εξωτερικό υπάρχει ανακύκλωση, εδώ δεν νομίζω. ρώτα το club όταν πάρεις την μηχανή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Απ'όσο γνωρίζω δεν έχει πρόγραμμα ανακύκλωσης, ωστόσο μπορείς απλά να σκίζεις το αλουμινόχαρτο και να αφαιρείς τον καφέ αφού την χρησιμοποιήσεις και να ανακυκλώσεις το μέταλλο.

στο εξωτερικό υπάρχει ανακύκλωση, εδώ δεν νομίζω. ρώτα το club όταν πάρεις την μηχανή..

Για το 3 βρήκα απάντηση στην επίσημη ιστοσελίδα. Μπήκα να ψάξω κάτι άλλο και μου το είχε σαν banner στην αρχική σελίδα (θα ορκιζόμουν ότι την προηγούμενη φορά που μπήκα το απόγευμα δεν είχε τπτ τέτοιο). Γίνεται να επιστραφούν στην κάθε boutique (3 αθήνα, 1 θεσσ) και τις στέλνουν σε ειδική μονάδα.

 

note* Επίσης ο Κωτσος έχει άλλο ένα προμο που μπορείς να εκμεταλλευτείς, δεν το γράφω όμως μην φανεί ότι κάνω διαφήμιση εκτος και αν θελήσει το κοινό :P

Μπορείς να μου στείλεις με pm το promo ? Θα είναι μπροστά στα μάτια μου στην ιστοσελίδα του kotsou και δεν το βλέπω όπως το άλλο :P

 

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας και ζητώ συγγνώμη για τον εκτροχιασμό του νήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...