Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα! έχω μια ερώτηση. Όσο έχω ψάξει, όλες οι εταιρίες δίνουν συμβατότητα με όλες τις μηχανές εκτός από τις U. Έχει κάνει κανείς καμιά δοκιμή να δούμε αν δουλεύουν και με αυτές τις εσπρεσσιέρες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξερω απο καφε και εγω gaggia εχω, την gaggia baby.

 

Μπορει να το θεωρεις offtopic αλλα εγω το ειπα για να προλαβω καποιον κακομοιρο που διαβαζει οτι ειναι καλες οι καψουλομηχανες, πριν παει και πεταξει τα λεφτα του.

 

Δεν ξαναενοχλω εδω. Καλη συνεχεια!

Μα αυτο σου ειπα, ακριβως τα ιδια που λες, εχουν ειπωθει σε καθε θεμα "nespresso" εδω, κυριως σε προσφορες αγορας μηχανης, εκει κολλανε καπως περισσοτερο συγκριτικα σχόλια, αν θα ηθελες να "προλαβεις" καποιον. Προσωπικα δεν συμφωνω, αλλα εδω πραγματικα δεν εχει νοημα να σχολιαστει περαιτερω, μιας και το θεμα αφορα μονο οσους εχουν ηδη nespresso,

 

Παιδιά καλημέρα! έχω μια ερώτηση. Όσο έχω ψάξει, όλες οι εταιρίες δίνουν συμβατότητα με όλες τις μηχανές εκτός από τις U. Έχει κάνει κανείς καμιά δοκιμή να δούμε αν δουλεύουν και με αυτές τις εσπρεσσιέρες? 

Αχα, το καινουριο μοντελο, ειναι ασυμβατο?!

Βρε τους ατιμους, το 'παλευουν' συνεχως :-)

Οκ, δεν θα ειναι για πολυ anyway, οποιος εχει ή μαθει πληροφοριες, ας ενημερωσει και τους υπολοιπους. Την εχεις παρει ήδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, την έχω αρκετό καιρό. Αν και δε καίγομαι ιδιαίτερα γιατί τώρα στο καλοκαίρι πάμε κυρίως με φραπεδιά, αλλά για το χειμώνα και για της λίγες φορές το καλοκαίρι μάλλον μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη να την ευχαριστηθεις.
Μολις μαθεις για εναλλακτικες καψουλες, θα μπορεις να πινεις και το καλοκαιρι εσπρεσο-φρεντο ή καπουτσινο-φρεντο :-)

Αν εχεις βεβαια υπομονη ή εργαλειο για το αφρογαλα.

(οι συνταγες ζητανε 2 καψουλες για φρεντο...εκει "τσουζουν" οι γνησιες πχ αν θελεις 2-3 καφεδακια την ημερα, εγω φτιαχνω τωρα με τις ιταλικες με τα κουπονια που δεν μου αρεσουν σε ζεστο, σε φρεντο τις βρισκω ως αποδεκτη λυση :-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα! έχω μια ερώτηση. Όσο έχω ψάξει, όλες οι εταιρίες δίνουν συμβατότητα με όλες τις μηχανές εκτός από τις U. Έχει κάνει κανείς καμιά δοκιμή να δούμε αν δουλεύουν και με αυτές τις εσπρεσσιέρες? 

ΕΔΩ λέει ότι είναι συμβατές και με τις U. Μάλιστα μου το επιβεβαίωσαν και τηλεφωνικά. 0.32 € η κάψουλα με ελάχιστη παραγγελία 120 κάψουλες.

 

Για fredo capucino ποια ποικιλία συνιστάτε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασα τις έτοιμες κάψουλες CAGLIARI. Πήγα στο Περιστέρι http://www.officeespresso.gr/espresso-ilove/ όπου ο Κύριος ευγενέστατος μου προσέφερε και δοκίμασα τις τρεις από τις τέσσερες ποικιλίες που έχει. Δεν δοκίμασα μόνο τη deca. Μου άρεσαν και οι τρεις. Επί πλέον δεν με άφησε να αγοράσω επί τόπου (όπως είχα αποφασίσει) αλλά μου έδωσε δύο κάψουλες από κάθε ποικιλία για να τις δοκιμάσω με τη μηχανή μου (Delonghi U) για να είμαστε σίγουροι ότι συνεργάζονται άψογα με τη μηχανή και να έχω καλύτερη άποψη.

 

Συνεργάζονται άψογα, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Το καλοκαίρι πίνω Fredo Capucino και βάζοντας δύο κάψουλες κατέληξα στις CREM ESPRESSO & GRANT ESPRESSO, οι οποίες με κάλυψαν απόλυτα, και θα παραγγείλω. Η ELITE 100% ARABICA ήταν για μένα λίγο ελαφριά.

 

Επίσης παρήγγειλα και πήρα τις γεμιζόμενες capsoul'in οι οποίες και αυτές συνεργάζονται άψογα με τη μηχανή μου. Είναι σχεδόν ίδιες με τις Cagliari. Μάλιστα δεν χαλάνε καθόλου στη χρήση (όπως και οι Cagliari) και μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθούν αν κάποιος μπορεί να βρει το "αυτοκόλλητο αλουμινόχαρτο". Εγώ επειδη με τις 200 κάψουλες που παρήγγειλα μου έστειλε 16 περισσότερα αυτοκόλλητα τις ξαναχρησιμοποίησα άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

και πόσο είχαν?

 

Άκυρο το είδα 0,32

Δυστυχώς στα μαγαζιά που πωλούνται (εγώ δοκίμασα στο μαγαζί που ειναι στην οδό Αιου Νικολάου στην Γλυφάδα) κοστίζουν 4,10 οι 10 κάψουλες !!!! πήρα και τηλέφωνο στην εταιρεία και επιβεβαίωσαν την τιμή (41 σεντ ανα τεμάχιο) εκτός αν αγοράσει κάποιος 150 κομμάτια !!!!! τότε η τιμή παει στα 32 σεντ ανα τεμάχιο.

 

Με τέτοιες τιμές που ειναι ίδιες σχεδόν με της Nespresso (42 σεντ το τεμάχιο -εξαιρετικός καφές με άπειρες ποικιλίες) δεν αξίζεουν τον κόπο.

 

Δοκίμασα και τις κάψουλες που πουλάει το Coffeeway (2 διαφορετικές μάρκες, 32 σεντ η μία μάρκα, 38 σεντ η άλλη). Πρώτα όταν τις βάλεις στην μηχανή χρειάζεται πολύ πολύ δύναμη για να κλείσει το έμβολο ... φοβήθηκα μην κάνω ζημιά στην μηχανη. Οι γεύσεις μάλλον νερουλές μου φάνηκαν, όσο δε από μυρωδιά του καφε ..... τίποτα ... ενω οι Nespresso ; όταν φτιάχνω καφε μυρίζει όλο το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τις Capsul'in, χρησιμοποιωντας καφε Lavazza απο σουπερ μαρκετ, αλλα δειχνει η μηχανη να ζοριζεται, ο καφες πεφτει πιο αργα σε σχεση με τις καψουλες nesspresso. Εχω την Essenza Krups. Απο γευση ικανοποιητικος, αλλα πρεπει να χρησιμοποιω δυο καψουλες για να βγει επαρκης ποσοτητα. Μηπως συμπιεζω πολυ τον καφε? Αν και το κανω οπως πρεπει, εχω και το πλαστικο που βοηθαει να κλεινει το αυτοκολλητο ακριβως. Να χρησιμοποιησω πιο λεπτοκομμενο καφε? Ποιο χρωμα Lavazza ειναι το ιδανικο για την περιπτωση αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά τον καλύτερο καφέ τον πήρα από το χρυσό lavazza. Δεν έχω δοκιμάσει να "κόψω" καφέ. Έχω πολύ καιρό να φτιάξω γιατί μου τελείωσαν οι κάψουλες. Πρέπει να ξαναπαραγγείλω.

 

  • Πάρε μια original κάψουλα και ανοιξε την προσεκτικά. Παρατήρησε πως είναι ο καφές μέσα σε αυτή.
  • Άδειασε τον καφέ και άπλωσε τον σε ένα χαρτί.
  • παρατήρησε πως είναι κομμένος και τι διαφορά έχει από τον δικό σου
  • βάλε τον original καφέ σε μια capsul'in και πρόσεξε πόσο πρέπει να τον πιέσεις για να χωρέσει.
  • κανε καφέ και δες αν υπάρχει διαφορα της Original κάψουλας με τον καφέ που έφτιαξες.
  • δοκίμασε με τον δικό σου καφέ να βάλεις ίδια ποσότητα και ίδια πίεση.

 

Μπακαλίστικα, πρέπει να βάλεις στην κάψουλα όσο ποιο πολύ καφέ γίνετε και να τον πιέσεις τόσο ώστε να βγάλει την ίδια ποσότητα καφέ στον ίδιο χρόνο με μια original.

 

Δυστυχώς δεν πετυχαίνει με τη πρώτη. Εγώ χάλασα ένα κουτί lavazza μέχρι να καταλάβω τι πρέπει να κάνω,

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το πείραμα:

Άνοιξα μια original κάψουλα, άδειασα τον καφέ, τον έβαλα σε μια capsul'in και ο καφές έρεε από την μηχανή (Delonghi U) όπως ακριβώς ρέει και από τις original κάψουλες.

 

Στην original κάψουλα έβαλα καφέ Lavaza Gold και ο καφές σχεδόν δεν έρεε. Έβγαλε με το ζόρι κάποιες σταγόνες και η κάψουλα "στραπατσαρίστηκε"

 

Αυτό προφανώς σημαίνει ότι ο καφές της Nespresso είναι πιο χοντροκομένος;

 

Ο Lavaza Gold που χρησιμοποιώ με τις capsul'in με καλύπτει γευστικά, αλλά ρέει λίγο πιο δύσκολα σε σύγκριση με τις original.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σήμερα μου έφεραν δώρο το σύστημα nespresso της delonghi. Στην πρώτη κάψουλα δεν με ενθουσίασε και τόσο. Υπάρχουν κάψουλες από επώνυμους καφέδες για αυτό το μοντέλο; Θα ήθελα να είναι κάπως βαρύς ο καφές σε γεύση. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σήμερα μου έφεραν δώρο το σύστημα nespresso της delonghi. Στην πρώτη κάψουλα δεν με ενθουσίασε και τόσο. Υπάρχουν κάψουλες από επώνυμους καφέδες για αυτό το μοντέλο; Θα ήθελα να είναι κάπως βαρύς ο καφές σε γεύση. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δοκίμασε τον ristretto της nespressso ή πήγαινε απο την μπουτίκ τους να δοκιμασεις γεύσεις.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τον ristretto της nespressso ή πήγαινε απο την μπουτίκ τους να δοκιμασεις γεύσεις.

Το πρόβλημα είναι ότι είμαι από επαρχία και δε μπορώ να κατέβω Αθήνα. Σε super market υπάρχουν κάψουλες illy ή lavazza που να είναι συμβατές με nespresso;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι είμαι από επαρχία και δε μπορώ να κατέβω Αθήνα. Σε super market υπάρχουν κάψουλες illy ή lavazza που να είναι συμβατές με nespresso;

Δεν νομίζω να βρεις μόνο μέσω νετ. Συνήθως μαζί με τις μηχανές δίνουν μια συσκευασία που έχει όλες τις γεύσεις. Αλλιώς πήγαινε σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρικών ,που έχω δει να δίνουν με μηχανές, και ζήτα εάν μπορείς να αγοράσεις, για να δοκιμάσεις γεύσεις. Πάντως όπως είπε προηγούμενος ριστρεττο και ρομα θα σε καλύψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...