Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για εναλλακτικές κάψουλες nespresso. Συνήθως πίνω τον kazaar η τον intriya απ τους πιο δυνατούς δλδ της σειράς . Διάβασα για τον Μισεγιαννη ο οποίος έχει τους παρακάτω

GIMOKA (κουτί των 10) 2,50 Ε

VERGNANO (κουτί των 10) 3,60 Ε

- μερίδες χειροποίητες (κουτί των 10) 3,00 Ε

 

Απ αυτούς ποιους προτείνετε; Θέλω να μην βγαίνει νερουλος ο καφές και να έχει αρκετή ένταση, ποιος θα είναι εφαμιλος του kazaar που είναι ότι πιο δυνατό έχει η nespresso? Διάβασα για τον vergnano, είναι ίδιας έντασης ποιότητας με τον kazaar της nespresso?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Toυς μόνους που έχω δοκιμάσει πλην της Nespresso είναι της Douwe Egberts αλλά ούτε τους τρυπάει καλά, βγαίνουν και νερουλοί χωρίς έντονη γεύση, μάλλον δε θα ξαναδοκιμάσω εναλλακτικές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις μια καρφίτσα και "ξεχειλώσεις" δυο τρεις τρυπούλες μετά είσαι ευχαριστημένος και σου μένουν και οι κάψουλες να τις ξαναχρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Για να είμαι και ontopic, αισθάνομαι πολύ άσχημα με όσα διαβάζω που μου αρέσει ο azzuro από τα lidl. Καθώς γενικά πίνω τον καφέ μέτριο, ο azzuro είναι ο μοναδικός που μπορώ να πιω πολύ ευχάριστα σε ποσότητα lungo χωρίς καθόλου ζάχαρη (μόνο λίγο γαλατάκι κονσέρβα βάζω για να σπάσει η γεύση...). Μάλλον είμαι και επισήμως ο φλώρος του καφέ!!

Ακριβώς επειδή τον πίνεις σκέτο με μια σταγόνα νερό γάλα σου φαίνεται ότι έχει γεμάτη γεύση. Γενικά η λευκή ζάχαρη "αραιώνει" τη γεύση της πίκρας και σε μένα μου δίνει την εντύπωση ξινίλας σε όσες μάρκες έχω δοκιμάσει και γι αυτό χρησιμοποιώ πλέον καστανή. Και το καλό με την καστανή ζάχαρη είναι ότι επειδή μελώνει τη γεύση μπορώ και βάζω μικρότερη ποσόστητα με όλα τα οφέλη - γευστικά και υγιεινά - που συνεπάγονται, ένα κοφτό και λιγότερο κουταλάκι ή όσο ένας κύβος μου αρκεί για μια δόση εσπρέσσο.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toυς μόνους που έχω δοκιμάσει πλην της Nespresso είναι της Douwe Egberts αλλά ούτε τους τρυπάει καλά, βγαίνουν και νερουλοί χωρίς έντονη γεύση, μάλλον δε θα ξαναδοκιμάσω εναλλακτικές...

Είναι και σε ίδια τιμή οπότε δεν αξίζει!Αν μεγαλώσεις τις τρύπες και περνάει το νερό γρήγορα δεν έχει ουσία καθώς για να βγει καλός ο εσπρεσσο θέλει 23 δευτερόλεπτα να διαρκεί η αποσταξη, τελικά πήρα 10 κουτάκια πάλι νεσπρεσσο , μου έκαναν το ένα δώρο και με δωρεάν μεταφορικά (είμαι Κρήτη) Αν κατέβει κάνας φίλος από Αθήνα θα του πω να μου βασταει ένα κουτάκι vergnano να δοκιμάσω, δυστυχώς λόγω απόστασης δεν μπορούμε να δοκιμάσουμε κάτι άλλο εύκολα εμείς της επαρχίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάψουλα που χρησιμοποιούν στην gourmesso η πλαστική με τις τρεις μύτες στο πίσω μέρος είναι για τα μπάζα

 

εγω που την χρησιμοποίησα είχε καλή ροη χωρισ ζόρισμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς επειδή τον πίνεις σκέτο με μια σταγόνα νερό γάλα σου φαίνεται ότι έχει γεμάτη γεύση. Γενικά η λευκή ζάχαρη "αραιώνει" τη γεύση της πίκρας και σε μένα μου δίνει την εντύπωση ξινίλας σε όσες μάρκες έχω δοκιμάσει και γι αυτό χρησιμοποιώ πλέον καστανή. Και το καλό με την καστανή ζάχαρη είναι ότι επειδή μελώνει τη γεύση μπορώ και βάζω μικρότερη ποσόστητα με όλα τα οφέλη - γευστικά και υγιεινά - που συνεπάγονται, ένα κοφτό και λιγότερο κουταλάκι ή όσο ένας κύβος μου αρκεί για μια δόση εσπρέσσο.

 

Αυτό που εννοώ είναι πως οι άλλες ποικιλίες που δοκίμασα, π.χ. ristretto lidl αλλά και home made κάψουλες, δεν μου είναι το ίδιο ευχάριστες ως γεύση δίχως καθόλου ζάχαρη (μόνο με λίγο γάλα) όπως είναι ο azzuro. Γούστα είναι αυτά, όπως και συνήθεια που αλλάζει με τον καιρό.. 

Στα λοιπά συμφωνώ για τη λευκή ζάχαρη, έχω πολλά χρόνια να τη χρησιμοποιήσω σε καφέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για εναλλακτικές κάψουλες nespresso. Συνήθως πίνω τον kazaar η τον intriya απ τους πιο δυνατούς δλδ της σειράς . Διάβασα για τον Μισεγιαννη ο οποίος έχει τους παρακάτω

GIMOKA (κουτί των 10) 2,50 Ε

VERGNANO (κουτί των 10) 3,60 Ε

- μερίδες χειροποίητες (κουτί των 10) 3,00 Ε

 

Απ αυτούς ποιους προτείνετε; Θέλω να μην βγαίνει νερουλος ο καφές και να έχει αρκετή ένταση, ποιος θα είναι εφαμιλος του kazaar που είναι ότι πιο δυνατό έχει η nespresso? Διάβασα για τον vergnano, είναι ίδιας έντασης ποιότητας με τον kazaar της nespresso?

Σαφώς καλύτερες οι δικές του σε φρεσκάδα και γεύσεις για μένα δυνατός είναι ο colombia supremo και costarica αλλά και ο arabica blend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 Η τιμουλα ειναι 2.99€ ειναι οκ. Εγω αγορασα ristretto vaniglia και τις 2 γευσεις lungo που εχουν. Οι lungo κ ristretto πολυ καλοι με δυνατο αρωμα καταλαβαινεις οτι πινεις καφε κ οχι νερο κ η κρεμουλα επισης ικανοποιητικη. Vaniglia δεν δοκιμασα ακομα. 
Παραδοση: παραγγειλα τριτη και παρασκευη πρωι ειχα το πακετο.
Στα συν τα δωρεαν μεταφορικα απο 10 πακετα.
Στα μειον οτι εχουν μεθοδο πληρωμης μονο με πιστωτικη. Εδω ειναι κ το link τους. 

 

 

πήρα μια 10αδα...δοκίμασα vagnila, caramel απαράδεκτοι (σαν γαλλικός), νερουλοί, ανύπαρκτο σώμα. Ελπίζω οι άλλες γεύσεις να είναι καλύτερες.

 

edit: Indian pura mezzo , επίσης άψυχος και απαράδεκτος.

Επεξ/σία από moredread
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ενημέρωνω ότι τρέχει τηλεφωνική προσφορά για original nesspresso με δωρεάν μεταφορικά και στα δέκα κουτιά ένα δώρο στα 20 τα δύο κτλ.Παρειγγειλα εγώ γιατί του lidl δεν παλευευονται μετά από λίγο καιρό και οι υπόλοιπες μετά την αύξηση του ΦΠΑ έχουν ακριβαινει πολυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω ristretto σε lidl Νίκαια και Ρέντη και δεν βρίσκω πουθενά, άμα το δείτε  σε καποιο κατάστημα  lidl ριχτέ κανένα μήνυμα 

Μολις εχθες πηρα τρια κουτια απο  lidl διπλα στο village στην Θηβων.Πολυ σπανια εχει ελλειψη το συγκεκριμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...