Προς το περιεχόμενο

Θέλω να αρχίσω προγραμματισμό τι θα μου προτείνατε?


jimk00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζετε κάποιο "καλό" βιβλίο ώστε να μάθω visual basic από την αρχή ? Είμαι αρχάριος όσο αφορά τον προγραμματισμό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γνωρίζετε κάποιο "καλό" βιβλίο ώστε να μάθω visual basic από την αρχή ? Είμαι αρχάριος όσο αφορά τον προγραμματισμό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

 

Άσε! αμα είναι μάθε Python καλύτερα... είπαμε να σου δείξουμε τον σωστό δρόμο αλλά εσύ πας ανάποδα... καλύτερα κάνε τον γύρο αλλά σίγουρα θα φτάσεις στον προορισμό σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1&2) Η σύνταξη του κώδικα:

  • πως ορίζουμε μεταβλητές
  • τα σύμβολα που χρησιμοποιούμε
  • πως ορίζουμε κλάσεις και υποπρογράμματα
  • πολυμορφισμός, ενθυλάκωση (προστατεύεις τα δεδομένα)
  • πως δομούμε το πρόγραμμα

 

 

 

Ένα τυχαίο παράδειγμα:

 

http://pythonconquerstheuniverse.wordpress.com/2009/10/03/python-java-a-side-by-side-comparison/

 

 

Επίσης, για ποια δεδομένα κάνεις λόγο στην ενθυλάκωση; Γιατί, από όσο μπορώ να γνωρίζω με την ενθυλάκωση αφενός δεν κρύβεις δεδομένα (a.k.a. data) και αφετέρου πλέον δεν ισχύει ότι χρησιμοποιώντας το keyword private αποκλείεις την πρόσβαση σε στοιχεία των αντικειμένων (objects). 

 

Ακόμα, κάθε γλώσσα έχει διαφορετικό τρόπο ορισμού κλάσεων. Γιατί να είναι περίεργη η python και να μην είναι η Java ή η C++ όσο αφορά το πώς δηλώνει κανείς το specialization και από πόσες κλάσεις;

 

Επίσης, ποιο διαφορετικό σύμβολο χρησιμοποιεί η python; 

 

Τι εννοείς με το "υποπρογράμματα"; 

 

Και τέλος, γράφοντας αυτό:

 

 

Όχι δεν μπορώ να γίνω πιο ξεκάθαρος.

 

Θα μπορούσε κανείς να διακρίνει πως ούτε εσύ ξέρεις σε τι αναφέρεσαι και με τι το συγκρίνεις (αλλιώς θα μπορούσες να γίνει πιο ξεκάθαρος). 

 

Χώρια ότι το:

 

 

Δεν αναφέρομαι καν για Web, δεν χρειάζεται!

 

Είναι ισχυρή απόδειξη του ότι δεν γνωρίζεις... π.χ. στο link

 

https://wiki.python.org/moin/OrganizationsUsingPython

 

Μπορείς να δεις καταχωρήσεις όπως:

 

Yahoo maps

Google (web crawler)

 

Και άλλα ηχηρά ονόματα. Άρα, σαφώς και η δήλωσή σου που παρέθεσα είναι πέρα ως πέρα λάθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης σήμερα στην αγορά εργασίας οι γλώσσες που πρέπει να ξέρεις ΠΡΩΤΑ δεν είναι η Python και Ruby και ξέρω γω τι άλλο υπάρχει, είναι η Java, .NET, C/C++.

 

Δεν αναφέρομαι καν για Web, δεν χρειάζεται!

Δε λέω το αντίθετο για τις κλασσικές επιλογές, αλλά αγνοείς επιδεικτικά τα Django και Ruby on Rails.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ και το εκτιμώ ειλικρινά μιας και δεν έχω  γνώση περί προγραμματισμού  θα ασπαστώ την άποψή σου αλλά και την άποψη πολλών ακόμα αφού σαφέστατα γνωρίζετε. Αλλά βασικά θα ήθελα να μου προτείνεις εάν μπορείς έναν ή και παραπάνω τίτλους από βιβλία που πραγματικά θα βοηθήσουν έναν εντελώς αρχάριο να κάνει τα πρώτα του βήματα στον μαγικό κόσμο του προγραμματισμού . Ευχαριστώ ξανά .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Python 3 ξεκίνησα με αυτό το βιβλίο. Είναι κατά την γνώμη μου το κατάλληλο βιβλίο και για κάποιον που δεν γνωρίζει προγραμματισμό. Ένα βιβλίο για να συνεχίσεις είναι αυτό. Σε βουτάει κυριολεκτικά και θα το συνιστούσα μετά από το πρώτο. Και τα δύο βιβλία τα πρότειναν μέλη του Insomnia και σε προηγούμενα posts για Python και μπορώ να πω πως είναι καλογραμμένα. Το πιο σημαντικό απ' όλα είναι να κάνεις τις ασκήσεις που έχουν. Ό,τι σε δυσκολεύει εδώ είμαστε. Υπάρχουν πολλά έμπειρα παιδιά εδώ. Εγώ απλά μαθαίνω από αυτούς/ές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω ξεκινήσει ένα βιβλίο για Python 

 

https://www.gitbook.io/book/kilon/pbom

 

Πλέον προγραμματίζω περισσότερο σε Pharo γιατί μου αρέσει πολύ το live coding(δημιουργία ενός προγραμματος ενώ αυτό τρέχει) και έχει πολύ καλό IDE

 

http://pharo.org/

 

κάνω video tutorials για pharo εδώ 

 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLqbtQ7OkSta0ULYAd7Qdxof851ybh-_m_

 

 

Μάθε καλά αγγλικά είναι απαραίτητο για να μάθεις καλό προγραμματισμό και θα σε οφελείσει και σε πολλού άλλους τομείς της ζωής σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω θα σας πρωτινά να ξεκινήσετε πολυ απλαα.. Με τον προγραμματισμο γ λυκειου ( μάθημα για πανελλήνιες εξετάσεις τεχνολογικης κατεύθυνσης  ). Θα σας βοηθήσει πάρα πολύ. Θα βρείτε την αλγοριθμική σκέψη με αυτο το μαθημα. Γνώμη μου :) Καλή συνεχεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις πως θα βοηθήσει αρκετά ? Εννοώ το βιβλίο της γ λυκείου αποτελεί μια βασική εισαγωγή στον προγραμματισμό ?  Και αν ναι , θα μπορέσω να κάνω απλές ασκήσεις με τον ψευδοκώδικα ? Επειδή ρώτησα μου είπαν αυτό ακριβώς το πράγμα ότι άμα μάθω καλά το βιβλίο της γ λυκείου θα μπορέσω να χρησιμοποιώ τον ψευδοκώδικα σε απλά πράγματα ισχύει αυτό ? 

 

 

Θα μπορούσα να λύσω αυτό?  : Δημιουργείστε μία ρουτίνα σε γλώσσα προγραμματισμού, που θα υπολογίζει την

προπαίδεια ενός τυχαίου αριθμού που θα δίνεται από το πληκτρολόγιο και θα
αποθηκεύει τα αποτελέσματα σε αρχείο κειμένου με όνομα test.txt                            
 
                                            ή αυτό ? :  
Γίνεται μια έρευνα για τις ώρες που παρακολουθεί τηλεόραση το κοινό. Τα
αποτελέσματα μπαίνουν σε τρεις κατηγορίες:
α) υψηλή (περισσότερες από 20 ώρες τη βδομάδα)
β) μεσαία (από 8 έως 20 ώρες)
γ) χαμηλή (λιγότερες από 8 ώρες)
Δημιουργείστε μία ρουτίνα σε γλώσσα προγραμματισμού, που θα διαβάζει τις ώρες
για 30 άτομα και θα τυπώνει το πλήθος της κάθε κατηγορίας
 
 
Υ.Γ.  Δεν έχω πολύ εμπειρία απλά θα ήθελα να μου απαντήσετε εφόσον ξέρετε εάν το βιβλίο της γ λυκείου  τεχνολογικής κατεύθυνσης καλύπτει πλήρως τα παραπάνω . Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...