Προς το περιεχόμενο

Αγορά laptop συμβουλή


maximusgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας είμαι νέο μέλος.  :-)


 


Έβλεπα για laptop στο διαδίκτυο και έχει κερδίσει την προσοχή μου το παρακάτω από την apple:


 


http://www.public.gr.../prod2780078pp/


 


 


Με έχει εντυπωσιάσει ιδιαίτερα και θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτό. Δε γνωρίζω πολλά αλλά πάντοτε ήθελα να δοκιμάσω και κάποιο laptop από την apple. Σε σχέση με των άλλων εταιριών είναι καλύτερα; Υστερούν σε κάποιους τομείς; 


 


Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς ηρθες

το laptop μια χαρά είναι,

αλλά πρέπει να πούμε πόσο αναγκαίο μας είναι.

εγώ με τόσα χρήματα θα αγόραζα αυτοκίνητο.

 

για καθημερινή χρήση είναι περιττό ένα τέτοιο εργαλείο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, μιας και ζητάς την γνώμη μας, αρχικά θα πρέπει να μας πεις για ποιές εργασίες σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις το μηχάνημα. Πάντως το συγκεκριμένο είναι κορυφαίο, αλλά υπερβολικό για χρήση  surfing ή για σύνταξη κειμένων για παράδειγμα. 

 

Το αν τα Mac είναι καλύτερα ή όχι συγκριτικά με άλλα μηχανήματα : "πάρε Mac για να δεις άσπρη μέρα". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω οτι δεν ειναι αναγκη να ριξεις 2500 να παρεις ρετινα. Και με λιγότερο απο τα μισά παίρνεις ντούπερ.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ internet θέλω να μπαίνω. Με ενδιαφέρει να έχει καλή ανάλυση, να ανοίγει γρήγορα αλλά και να μην κολλάει όπως το Vaio που έχω.

 

Ξέρετε επίσης αν μπορώ να βρω κάπου φθηνότερα τα μοντέλα της apple? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MacBook  Air και είσαι μια χαρά. Για φθηνότερα ≈ 100 € υπάρχουν διάφοροι dealers κυρίως στην Αγγλία, κατά την γνώμη μου προτίμησε την αγορά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ συμφωνώ με την iMarilina...too much money, για κάτι που δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο και το τόσο χρήμα τελικά..Yeap, για κάτι λιγότερα απο 1500€ φτιάχνεις ένα super i7 με 16GB και 256Gb SSD+1Tb HDD

 

Εκτός αν....μιας η Apple, στην αμερική έριξε τις τιμές για retina (να που θα πάρεις φτηνά...όσα ευρώ εδώ τόσα και ακομη λιγότερα σε δολλάρια εκει...) κι αν έχεις κάποιον να σου το πάρει με academical discount, τότε ....είναι πραγματικά ευκαιρία!!

 

Το 15ρι pro με i7 quad core στα 2.4  με 8Gb kai 256SSD με το discount κοστίζει... 1999$ (δλδ 1528€) 

ενώ στα 2.7 με 16Gb, 512 SSD κοστίζει 2599€ (1986€)

 

http://store.apple.com/us-hed/browse/home/shop_mac/family/macbook_pro

 

(πονεμένη κουβέντα μάλλον  :cry: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι είναι πολλά τα λεφτά. Ίσως να πάω σε κάτι φθηνότερο. Από Αμερική μπορώ να παραγγείλω κ να μου το στείλουν;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι είναι πολλά τα λεφτά. Ίσως να πάω σε κάτι φθηνότερο. Από Αμερική μπορώ να παραγγείλω κ να μου το στείλουν; <br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia

Θα φας τελωνειο. Παρε απο δω (δες στις αγγελίες επισης) και παρε ενα air ή ενα pro απο τα φθηνότερα. Δε χρειάζεσαι πανάκριβο και i7 και σαχλαμάρες για να σερφάρεις.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα κατι απλο φιλικα !

Εφοσον προχωρα η τεχνολογια με χιλια σε 2 ετη θα κλαις τα χρηματα που πεταξες

Σε 2 ετη θα σου φαινεται πατινι μπροστα σε αυτα που ερχονται!

Μην κανεις το λαθος και ριχνεις λεφτα παρε mac os αφου θες αλλα πιο φθηνο

Και κε τα υπολοιπα χρηματα παρε φανταστικα αξεσουαρ απο apple παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα κατι απλο φιλικα !

Εφοσον προχωρα η τεχνολογια με χιλια σε 2 ετη θα κλαις τα χρηματα που πεταξες

Σε 2 ετη θα σου φαινεται πατινι μπροστα σε αυτα που ερχονται!

Μην κανεις το λαθος και ριχνεις λεφτα παρε mac os αφου θες αλλα πιο φθηνο

Και κε τα υπολοιπα χρηματα παρε φανταστικα αξεσουαρ απο apple παλι.

Δεν ισχύει αυτό, ειδικά από τη στιγμή που ο φίλος δεν το θέλει για απαιτητικές εργασίες και gaming κλπ ώστε να θέλει αναβαθμίσεις κάθε λίγο και λιγάκι. Πολλά χρόνια και απροβλημάτιστα μπορεί να τον βγάλει το μακμπουκ για αυτά που θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το θέλεις μόνο για internet θα πρότεινα ένα laptop των 500€ και είσαι μια χαρά. Γιατί να δώσεις 1500 και 2500€, απλά θα είναι υπερβολικό. Είναι σαν να αγοράσεις φεράρι για να πας έως το φούρνο.

 

Αν θέλεις κάτι ελαφρύ, αυτό είναι μια καλή επιλογή http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/samsung-np530u3c-a02gr/prod3850384pp/ ή το 13άρι air αν θέλεις να δώσεις 350€ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος των Apple μηχανημάτων είναι κάτι που αντιμετωπίζουν ως δίλημμα όσοι αγοράζουν Apple μηχάνημα για πρώτη φορά. Την δεύτερη απλά δεν το σκέφτεσαι... 

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις Apple Η/Υ. Τα extra λεφτά που θα δώσεις θα δεις άμεσα ότι άξιζαν τον κόπο. Επίσης, σε όσους λένε ότι "με τα ίδια παίρνεις κάτι άλλο/καλύτερο/πιο δυνατό/πιο_οτιδήποτε" μπορείς απλά να τους ρωτήσεις εάν ποτέ είχαν Apple Η/Υ (και να είχαν όχι απλά να έχουν κάνει 2 - 3 clicks σε κάποιο Η/Υ άλλου). 

 

Αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι Apple users είναι ευχαριστημένοι. Υπάρχουν μερικοί που δεν τους ταιριάζει η φιλοσοφία της συγκεκριμένης εταιρίας. Δεκτό. Όμως, ΜΟΝΟ όσοι έχουν Apple Η/Υ , είτε τους άρεσε είτε όχι, μπορούν να αποτελέσουν για εσένα ασφαλές δείγμα για την έρευνα αγοράς που κάνεις. Βρίσκεις τέτοιους, τους ρωτάς και κρίνεις. 

 

Προσωπικά, είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Μου αρέσει η στάνη της Apple στην οποία κλίνεσαι άπαξ και αγοράσεις Apple. Πολλά γίνονται χωρίς να τα ψάξεις... απλά γίνονται. 

 

Σχετικά με την επιλογή που έχεις... ναι το retina είναι εντυπωσιακό. Δεν το έχω... το έχω δει όμως και το έχω χρησιμοποιήσει (είτε hands on είτε με remote connections). Τρομερή εικόνα, απόκριση, γρηγοράδα. Και κόστος όμως. 

 

Εάν το αντέχεις απλά για να κάνεις το hobby σου, δώσ' τα. Εάν όχι, τότε θα σου έλεγα και εγώ να πας σε κάτι πιο φθηνό. 

 

Το air θα το πρότεινα μόνο εάν ο λόγος που αγοράζεις Η/Υ είναι η φορητότητα και η χρήση σε ταξίδια/on the go/on the road. Εάν θες laptop γιατί δεν είναι desktop αλλά δεν σε καίει και το on_the_go, τότε μπορείς να πάρεις ένα Macbook pro 13'' και να είσαι ΟΚ. 

 

Σχετικά με την σύγκριση, και μόνο που υπάρχει διαφορετική γλώσσα προγραμματισμού υπάρχουν βασικότατες διαφορές (δεν θα επεκταθώ σε αυτό όμως). Κάθε ένα έχει τα καλά του και κάθε ένα έχει τα κακά του. 

 

Το μόνο κατακριτέο που έχω βρει μέχρι στιγμής στην Apple είναι ότι δεν προσφέρει εύκολη εγκατάσταση σε άλλο Unix σύστημα για dual boot. Πραγματικά λάθος, πόσο μάλλον δε εάν σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για την ίδια οικογένεια συστημάτων. 

 

Στα θετικά βρίσκω: 

-Ευχρηστία

-Εργονομία

-Αξιόπιστο Hardware (5 χρόνια laptop και η μπαταρία κρατάει 2 ώρες... έχεις κανένα γνωστό σου που να το έχει αυτό σε ίδιας ηλικίας laptop; )

-Αυτόματη συνεργασία με ό,τι άλλο apple (όταν λέμε αυτόματη, το εννοούμε)

-Άμεση συνεργασία με ό,τι υπάρχει στην κοινότητα του ελεύθερου λογισμικού

-Εγγενής και out of the shelf υποστήριξη βασικότατων εργαλείων της κοινότητας του ελεύθερου λογισμικού (από text editors μέχρι βάσεις δεδομένων και γλώσσες)

-Σταθερότητα του λειτουργικού (όχι απλά να μην crashάρει σε μία normal χρήση... αλλά να αντέχει και σε "βιασμούς" του λειτουργικού... μπορείς απλά να ρωτήσεις σε πόσους με Windows σύστημα έχει λειτουργήσει το να κάνουν restart τον file browser και το σύστημά τους απλά να συνεχίζει να λειτουργεί.. σίγουρα σε μερικούς και κάποια στιγμή θα δούλεψε... τι ποσοστό είναι όμως αυτό; )

-Πραγματική αντοχή σε συνεχόμενη χρήση... απλά δεν κλείνεις τον Η/Υ. Μόνο sleep εάν είναι laptop ή τον αφήνεις να πέφτει σε sleep μόνος του εάν είναι σταθερός

 

Στα αρνητικά:

-Μικρή κοινότητα ανάπτυξης entertainment εφαρμογών (a.k.a. παιχνίδια). Απλά ξεχνάς το computer gaming. Ακολουθείς, στην καλύτερη, με lag κάποιων χρόνων τις εξελίξεις στο Windows. 

-Υπερβολικά εξειδικευμένες ΤΕΧΝΙΚΕΣ εφαρμογές δεν υπάρχουν στο MAC OS. 

-Το office suite δεν είναι τόσο καλό όσο στο Windows (και κλάιν για το word.. το Excel όμως είναι αρκετά καλύτερο από το numbers = το αντίστοιχο στην σουΐτα της Apple... βέβαια εάν κανείς δεν είναι entry level user... υπάρχει και το Emacs το οποίο προσφέρει spread sheet "editor")

-Δεν υπάρχει εύχρηστη και GUI based εφαρμογή για βάσεις δεδομένων όπως η Access. Μπορεί η Apple να έχει εγγενώς postgreSQL αλλά κάτι σαν το Access στο Office δεν έχει (ή δεν ξέρω εγώ at least). 

 

 

Οπότε, είτε παίρνεις Apple και έχεις όλα τα θετικά τους ΑΛΛΑ:

-Δεν έχεις παιχνίδια

-Βρίσκεις εναλλακτικές για ό,τι ελλείψεις συναντάς

 

Είτε απλά δεν παίρνεις και δεν έχεις τα κακά τους ΑΛΛΑ δεν έχεις και τα καλά τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλά τα οσα είπες.

 

 

Βεβαια με το θέμα του gaming (οχι για τους εντελώς hardcore) υπάρχουν και βγαινουν συνέχεια ολοενα και περισσότερα παιχνίδια και επίσης καθότι ελαφρώς ρέτρο εγώ, ψάχνοντας βρήκα και διάφορους τρόπους να παιχτούν παιχνίδια windows στο μακ (βέβαια δεν εχω ψάξει για τα hardcore και δεν ξέρω αλλα κατι πηρε το μάτι μου με simulation/porting to mac διάφορα).

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος των Apple μηχανημάτων είναι κάτι που αντιμετωπίζουν ως δίλημμα όσοι αγοράζουν Apple μηχάνημα για πρώτη φορά. Την δεύτερη απλά δεν το σκέφτεσαι...

Συγνώμη αλλά και την 10η φορά το σκέφτεσε αν είναι να δώσεις 2500€ για να αγοράσεις έναν υπολογιστή, εκτός αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα.

 

Δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ windows 7/8 και MacOS, την ίδια χρήση των ίδιων προγραμμάτων κάνεις. Έχει τίποτα το διαφορετικό αν θα κάνεις browsing σε chrome σε MacOS ή Win7; Απολύτως καμία.

Αυτό που ουστιαστικά αγοράζεις είναι το hardware και το σχεδιασμό του υπολογιστή.

 

Btw το επιχείρημα του αξιόπιστου hardware δεν ισχύει καθώς η apple εδώ και χρόνια χρησιμοποιεί το ίδιο ακριβώς hardware με όλους τους άλλους υπολογιστές.

 

(και χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά για χρόνια οπότε είμαι στην κατηγορία του ασφαλούς δείγματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...