Προς το περιεχόμενο

No Bootable Device - restart system


Wizzlight

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Εχω ενα μεγαλο προβλημα με το λαπτοπ μου. Το μοντελο ειναι Toshiba Satellite L850 - 1LE και μου το δωσανε με Windows 8. Προσωπικα δεν μου αρεσαν καθολου και για αυτο κατεβασα ενα windows 7 ultimate  
.iso file, το εκανα burn και προσπαθησα να το bootaro μεσω bios. Μου εβγαζε κατι προβληματα οτι δεν γινεται, εγω σαν χαζος συνεχιζα και τωρα εχω φτασει σε ενα σημειο που οταν ανοιγω το λαπτοπ, μου βγαζει τον τιτλο του thread μου. Δεν μπορω να μπω σε bios γιατι λογικα δεν υπαρχει, δεν μου δεχεται ουτε windows 8 pro edition .iso file που εκανα burn  σε νεο δισκο γιατι προφανως τα drivers δεν δουλευουν. Τι μπορω να κανω τωρα?


υ.γ συγγνωμη για τους τονους

 

υ.γ εχω δοκιμασει ολα αυτα τα "πατησε το 0,F12,F8,F2" κτλπ κτλπ, δεν δουλευει τιποτα, για καθε κουμπι που παταω, μου πεταει παλι στην απο κατω σειρα "no bootable device - please restart system"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουτε με το delete μπαινεις στο bios?Αν δεν υπηρχε το bios δεν θα σου εβγαζε καθολου αυτο το μηνημα,ουτε και προβλημα με τους drivers ειναι.Εχεις προβλημα με τον σκληρο σου δισκο,ειτε χαλαρωσε η συνδεση,ειτε απλα παρεδωσε πνευμα,η μπορει ο hardware controller της μητρικης σου να δυσλειτουργει.

Θα σου ελεγα να ανοιξεις το λαπτοπ και να επανασυνδεσεις τον σκληρο αλλα ετσι μπορει να χασεις την εγγυηση σου,οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις το support της Toshiba.

Επεξ/σία από darkheretic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εβγαζε κατι προβληματα οτι δεν γινεται, εγω σαν χαζος συνεχιζα και τωρα εχω φτασει σε ενα σημειο που οταν ανοιγω το λαπτοπ, μου βγαζει τον τιτλο του thread μου.

Δεν είναι πρόβλημα σύνδεσης,γάμησε τον mbr με αυτό που έκανε και δεν μπορεί να μπουτάρει πλέον από τον σκληρό,εκτός και αν συνεχίζει να έχει μέσα το δισκάκι(που προφανώς θα το έχει γράψει με λάθος τρόπο) και προσπαθεί να κάνει εκκίνηση από αυτό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρόβλημα σύνδεσης,γάμησε τον mbr με αυτό που έκανε και δεν μπορεί να μπουτάρει πλέον από τον σκληρό,εκτός και αν συνεχίζει να έχει μέσα το δισκάκι(που προφανώς θα το έχει γράψει με λάθος τρόπο) και προσπαθεί να κάνει εκκίνηση από αυτό.

Αρα το παει πισω?Αν δεν τους πει τπτ και οτι απλα σταματησε να μπουταρει,υπαρχει τροπος αυτοι να βρουν τι τελικα επαιξε?Για να μη χασει το RMA.Παντως δεν καταλαβα τι εννοει οτι προσπαθησε να το μπουταρει μεσω bios,προφανως να θεσει ως priority το DVD-RW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να απενεργοποιησεις το UEFI secure boot μεσα απο το bios για να κανεις boot με το dvd windows 7 οσο για να μπεις παλι στα windows 8 πρεπει να αλλαξεις τη σειρα boot να ξεκηνησει απο τον σκληρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το παει πισω?Αν δεν τους πει τπτ και οτι απλα σταματησε να μπουταρει,υπαρχει τροπος αυτοι να βρουν τι τελικα επαιξε?Για να μη χασει το RMA.Παντως δεν καταλαβα τι εννοει οτι προσπαθησε να το μπουταρει μεσω bios,προφανως να θεσει ως priority το DVD-RW.

Κατά κανόνα ΔΕΝ καλύπτεται η όποια ζημιά στο λειτουργικό ,αν είναι εκεί το πρόβλημα τελικά, θα τον βάλουν να πληρώσει.

Ααααααααααααν κάτσει να ασχοληθεί κανείς με το πως έγινε,και δεν βάλουν απευθείας ένα backup,ναι μπορούν ,έστω σε κάποιες περιπτώσεις να καταλάβουν ότι έγινε από λάθος χειρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πιο συγκεκριμενα για να βαλω το cd των windows εκανα disable secured boot η κατο τετοιο κ αλλαξα το uefi σε osm κατι και τπ priority στο cd. μου εβγαζε κανονικα τα windows μετα αλλα δεν κανανε install οποτε το εβγαλα το σιντι και μετα στο bios τα εβαλα ολα οπως ητανε. Αποτι φαινεται απετυχα να βαλο το νεο λογισμικο, χαθηκε το λογισμικο που υπηρχε ηδη και δεν εχω και bios!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να πατησεις,και να κρατησεις πατημενο F2 η 0 και μετα το power button

Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος οτι σε καλυπτει η εγγυηση μιας που οπως ειπε και το Ξωτικο,αν το ψαξουν λιγο και μαλλον θα το κανουν σε λαπτοπ 900 ευρω,θα βρουν οτι το λαθος ειναι δικο σου,αυτη τη στιγμη εχεις τα 7,5 μεσα.Παντως δεν εχεις τπτ να χασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτιθεται εχω 4 χρονια εγγυηση στ πλαισιο , να το παω εκει τωρα?

Αν το πας ο τεχνικός θα τρέξει ένα πρόγραμμα ελέγχου του υλικού,θα δει ότι όλα είναι οκ από υλικό και θα σε χρεώσει και κάνα 40€ ...

 

Διάβασε το εγχειρίδιο για να δεις πως να μπεις στο bios ή στο μενού επιλογής συσκευής εκκίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...