Προς το περιεχόμενο

Μείωση της κατανάλωσης ρεύματος του επεξεργαστή


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχω ένα παλιό pc με pentium 4 επεξεργαστή στα 2.40ghz. Επειδή όμως, θέλω να το χρησιμοποιήσω για file server και οι απαιτήσεις του λογισμικού και οι δικές μου δεν είναι ιδιαίτερες, θα ήθελα να μειώσω την κατανάλωση του επεξεργαστή, ώστε να μην πάει χαμένο μεγάλο ποσοστό ηλεκτρικής ενέργειας. Υπάρχουν και άλλα μέρη που πρέπει να προσέξω, όπως σκληροί Δίσκοι κλπ, αλλά για αρχή θα δώσω βάση στο επεξεργαστή που καταναλώνει περισσότερη ενέργεια ενώ δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο. 

 

Η πρώτη σκέψη που έκανα, είναι να μειώσω την συχνότητα του επεξεργαστή, αλλά σκέφτηκα μήπως θα είχατε μία καλύτερη ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανάλογα αν έχεις κάποια καλη μητρική εχουν δικά τους προγράμματα αυτές που βάζεις όλο το σύστημα στις απαιτήσεις που θες.. Εγώ με τον q9550, τον εχω σχεδόν επι μόνιμου βάσεως σε max power saving με την asus p5q τη μητρικη, μου ρίχνει στροφές κ στους ανεμιστήρες,και στον επεξεργάστη και στο σκληρό.. Το προγραμμα λέγατε EPU 6 engine.

 

Τωρα αν καταφέρεις κ βρεις η σου προτινουν κατι παρόμοιο θα ναι πιο απλα για να μη μπλέκεις με τα ρεύματα και τις συχνότητες..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρευματα δεν πειραζεις , το πολλαπλασιαστη αλλαζεις και μπορεις να ριξεις την συχνοτητα στα 1,86 περιπου μπορει και παρακατω . Το θεμα ειναι οτι με underclock οπως και overclock μπορει να προκαλεσει ασταθεια του συστηματος , μπλε οθονες , restart . Αναλογως την μητρικη ταυτοχρονα ριχνει και την συχνοτητα της ram . Οτι κανεις να εχεις παντα backup τα αρχεια του server .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε underclock + undervolt όσο παίρνει. Δεν είναι δύσκολο ούτε επικίνδυνο. Για να σιγουρευτείς για τη σταθερότητα του συστήματος τρέξε occt και prime95.

Με το undervolt έχεις μεγαλύτερο κέρδος σε κατανάλωση και εκλυόμενη θερμότητα σε σχέση με το underclock.

Εγώ έχω τον phenom μου undervolted στα 1,15v load και 0,85v idle (default 1,3v-1v) και είναι εντελώς σταθερός στα 2,7GHz. H κατανάλωση του pc (+monitor) σε idle πήγε από τα 160w στα 140 περίπου. Not bad!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε underclock + undervolt όσο παίρνει. Δεν είναι δύσκολο ούτε επικίνδυνο. Για να σιγουρευτείς για τη σταθερότητα του συστήματος τρέξε occt και prime95.

Με το undervolt έχεις μεγαλύτερο κέρδος σε κατανάλωση και εκλυόμενη θερμότητα σε σχέση με το underclock.

Εγώ έχω τον phenom μου undervolted στα 1,15v load και 0,85v idle (default 1,3v-1v) και είναι εντελώς σταθερός στα 2,7GHz. H κατανάλωση του pc (+monitor) σε idle πήγε από τα 160w στα 140 περίπου. Not bad!

 

Από τα 160 στα 140 νομίζω πως είναι καλά. Τώρα άμα τον κατεβάσω από 2.40ghz στα 2ghz η λιγότερο, πόσο λες να μειωθεί η κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από τα 160 στα 140 νομίζω πως είναι καλά. Τώρα άμα τον κατεβάσω από 2.40ghz στα 2ghz η λιγότερο, πόσο λες να μειωθεί η κατανάλωση;


Δεν ξέρω, όχι πολύ πάντως. Από το Underclocking χάνεις δυσανάλογα πολύ σε επιδόσεις σε σχέση με τη μείωση θερμοκρασίας/κατανάλωσης.

Αν θυμάμαι καλά, δεν μπορείς να κάνεις underclock γιατί ο p4 έχει κλειδωμένο πολλαπλασιαστή(μπορεί να κάνω λάθος, δες το εσύ από το bios) και το minimum fsb στις mobos της εποχής ήταν 200MHz. Δηλαδή λογικά είσαι στο 12x200. Ένα ακόμα κακό είναι ότι η cpu σου δεν υποστηρίζει το speedstep (νομίζω η intel το πρωτοχρησιμοποίησε στους prescott), με αποτέλεσμα να δουλεύει συνέχεια στα 2,4.

Ποια μητρική έχεις; Στείλε screenshots από cpu-z να δούμε τα χαρακτηριστικά των cpu/mb. Η τάση της cpu λογικά πρέπει να είναι κοντά στο 1.5v (1,475-1,525). Προσπάθησε να την μειώσεις σιγά-σιγά. Αν είσαι τυχερός το σύστημα θα δουλεύει καλά και στα 1,3v!!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 160 στα 140 νομίζω πως είναι καλά. Τώρα άμα τον κατεβάσω από 2.40ghz στα 2ghz η λιγότερο, πόσο λες να μειωθεί η κατανάλωση;

5 ευρω το μηνα ειναι αυτο φιλε για να μπεις σε διαδικασιες. Απο την αλλη περι ορεξεως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οταν ζητησει ο επεξεργαστης παραπανω ρευμα , θα πεταξει μια μπλε οθονη ή θα κανει random restart , θα χασεις την εργασια που εκανες στον server κτλ .

 

Απλα επειδη ειναι περιοδο κρισης οσοι διαβαζουν το θεμα μην αρχισουν να πειραζουν τα ρευματα στα pc . Αυτα ειναι μονο για αυτους που θελουν να ρισκαρουν - γνωριζουν το αντικειμενο , δηλαδη στηνουν ενα server για πλακα στο σπιτι τους .

 

Το να αντιμετοπιζουμε ενα επεξεργαστη ως μια λαμπα που με ενα dimmer αυξομειωνουμε τα volt για να εχουμε παραπανω φως ή λιγοτερο , ειναι λαθος . Η λαμπα δουλευει με οτι της δωσεις (αναλογα την λαμπα) , αλλα ο επεξεργαστης ζηταει ρευμα και αν δεν το βρει κρεμαει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι κάνεις stability test. Μιλάμε για σύστημα που είναι σταθερό 24/7 και under full load για ώρες.

 

1oarl1.png

 

@rfc Στα 1,3v που είναι το default μπορώ να κλοκάρω μέχρι 3,6GHz. Aπό τη στιγμή όμως που είμαι στα 2,7(stock clock), δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δίνω τόση τάση.. Έτσι το σύστημα δουλεύει σε αρκετά χαμηλότερες θερμοκρασίες με αποτέλεσμα ο ανεμιστήρας της cpu να γυρίζει σε χαμηλότερες στροφές = λιγότερος θόρυβος.

 

Και σιγά τη διαδικασία ρε συ rfc, μια ρύθμιση στο bios είναι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο σου συστημα μπορει να ειναι σταθερο , δεν σημαινει οτι οποιος προσπαθησει να κανει το ιδιο θα εχει ενα σταθερο συστημα . Μιλαμε για εκατονταδες επεξεργαστες και χιλιαδες μητρικες , δεν μπορεις να βρεις ακρη , ουτε να βγαλεις ενα γενικο κανονα . Σκεψου ενας που δεν γνωριζει απο pc να αρχισει να πειραζει τα ρευματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που δεν γνωρίζει από pc θα έχει mobo που δεν θα έχει ρύθμιση για μείωση του ρεύματος, οπότε το πρόβλημα λύνεται από μόνο του. Στην τελική στο cpu section του insomnia.gr είμαστε, όχι στο forum του cosmopolitan :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που δεν γνωρίζει από pc θα έχει mobo που δεν θα έχει ρύθμιση για μείωση του ρεύματος, οπότε το πρόβλημα λύνεται από μόνο του. Στην τελική στο cpu section του insomnia.gr είμαστε, όχι στο forum του cosmopolitan :P

 

Οταν κανεις search στο google "μειωση καταναλωσης ρευματος" , σε καποια σελιδα θα εμφανιστει το παρον topic . Αυτος που εχει οικονομικο προβλημα λογω κρισης δεν θα παρατηρησει αν ειναι στο cosmopolitan ή στο insomnia , αλλα θα διαβασει τι γραφουν στα ποστ , καλο ειναι να υπαρχει και η "αντιθετη αποψη" . Αυτα απο μενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο σου συστημα μπορει να ειναι σταθερο , δεν σημαινει οτι οποιος προσπαθησει να κανει το ιδιο θα εχει ενα σταθερο συστημα . Μιλαμε για εκατονταδες επεξεργαστες και χιλιαδες μητρικες , δεν μπορεις να βρεις ακρη , ουτε να βγαλεις ενα γενικο κανονα . Σκεψου ενας που δεν γνωριζει απο pc να αρχισει να πειραζει τα ρευματα .

 

Αυτο που λεει ο φιλος εδω ειναι και η δικια μου απαντηση σε οτι αφορα αυτα που εγραψες......

Εννοείται ότι κάνεις stability test. Μιλάμε για σύστημα που είναι σταθερό 24/7 και under full load για ώρες.

 

1oarl1.png

 

@rfc Στα 1,3v που είναι το default μπορώ να κλοκάρω μέχρι 3,6GHz. Aπό τη στιγμή όμως που είμαι στα 2,7(stock clock), δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δίνω τόση τάση.. Έτσι το σύστημα δουλεύει σε αρκετά χαμηλότερες θερμοκρασίες με αποτέλεσμα ο ανεμιστήρας της cpu να γυρίζει σε χαμηλότερες στροφές = λιγότερος θόρυβος.

 

Και σιγά τη διαδικασία ρε συ rfc, μια ρύθμιση στο bios είναι :P

..... επειδη ακριβως αυτα ισχυουν στο δικο σου pc το οποιο δεν ειναι το μοναδικο στο κοσμο.

 

Για κανε κανα undervolting και clocking σε κανα real server..... και το ξανασυζηταμε αν θες. To πιθανοτερο ειναι να μη μπουταρει καν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ παιδιά got it.

 

WARNING για τους random επισκέπτες: Άμα είστε άσχετοι μη σκαλίζετε τα ρεύματα γιατί θα το κάψετε το μασίνι!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...