Προς το περιεχόμενο

μαθηματικά υψηλού κύρους


dimitrios10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλω ούτε εγώ να σε στενοχωρήσω αλλά αυτό που κάνεις είναι σαν να θέλεις να ανέβεις με στον 5ο όροφο με ένα άλμα. Σκαλι σκαλί πρέπει να το πας. Δυστυχώς ο προγραμματισμός θέλει να ξεκινήσεις αργά και να κάνεις πολύ βασικά πράγματα έτσι ώστε να έχεις τις βάσεις να προχωρήσεις σε κάτι πιο δύσκολο. Συνήθως η αρχή είναι το πολύ δύσκολο κομμάτι αλλά μετά τα πράγματα γίνονται πολύ πιο ξεκάθαρα.

Είναι σαν να πηγαίνεις στην Α δημοτικού και να μαθαίνεις το αλφάβητο και το "Λο-λα να ε-να μή-λο". Θέλει υπομονή και πείσμα.

 

Το visual studio και τα άλλα IDE's είναι σε μεγάλο βαθμό παγίδα. Είμαι γενικότερα υπέρ αλλά στην αρχή καλό είναι να μην βασιζόμαστε υπερβολικά στα design tools του.

 

Για μένα αυτό που θέλεις να κάνεις χρειάζεται εμπειρία τουλάχιστον 1ος χρόνου καθημερινής εξάσκησης. Οπότε ξεκίνα σιγά σιγά και θα βρείς την άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimitrios10

 

Καταρχάς, το ότι κάνεις άλλο επάγγελμα δεν "λέει" κάτι... όποιο και να είναι αυτό το επάγγελμα. Δεν πα' να ήσουν αστροναύτης ή ό,τι άλλο.

 

Εν συνέχεια, θα πρέπει λίγο (κατά την γνώμη μου) να χαμηλώσεις την επιθετικότητα σου. Είναι ωραίο χόμπι ο προγραμματισμός αλλά είναι κρίμα να χάσεις βοήθεια από πολλά παιδιά εδώ μέσα επειδή απλά είσαι επιθετικός. 

 

Επίσης, σίγουρα είναι ωραίο που άνθρωποι θέλουν να κάνουν κάτι με τους Η/Υ. Υπάρχει και ολόκληρη κοινότητα που ασχολείται με το να παρέχει εργαλεία τσάμπα σε όλους τους ανθρώπους και είναι η κοινότητα του ανοιχτού λογισμικού. 

 

Σαφώς να συνεχίσεις... σαφώς να ξεφύγεις από την λογική του facebook... σαφώς όμως να το προσεγγίσεις λίγο διαφορετικά. Αξίζει. 

 

Δώσε του το χρόνο του. Προσπάθησε να ρωτάς καλοπροαίρετα και να απαντάς επίσης καλοπροαίρετα. Σίγουρα θα μπορέσεις να κάνεις πράγματα. 

 

Στην τελική... όλη αυτή η γνώση που υπάρχει θα πρέπει, κάποια στιγμή, να μπορεί να παρέχει στον κάθε ένα την δυνατότητα να κάνει αυτό που χρειάζεται χωρίς κόπο. Όμως, μην είσαι με την λογική του facebook και της αυτοπροβολής... εφόσον δεν το "έχεις" κιόλας. 

 

Καλή συνέχεια. 

 

Υ.Γ. Αντί να φτιάχνεις κάτι, σκέψου το ενδεχόμενο να ψάξεις τι ελεύθερο λογισμικό κυκλοφορεί ήδη που να καλύπτει τις ανάγκες σου και να το τροποποιήσεις καταλλήλως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν πρόκειτε να ασχοληθώ περαιτέρω.

 

Άλλο να απαντάμε σε ένα πρόβλημα, και άλλο να γράφουμε ολόκληρη εφαρμογή εδώ μέσα. Ιδίως για όσους πιστεύουν ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, αλλά δεν έχουν όρεξη να διαβάσουν και να μάθουν τουλάχιστον τα βασικά.

 

 

Φυσικά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Αλλά όπως εγώ δεν μπορώ να πετάξω ένα Eurofighter ή F16 χωρίς εκπαίδευση, δεν μπορεί ο άλλος να γράφει το ίδιο λογισμικό με κάποιον που έχει 16 χρόνια εμπειρία και πληρώνεται 270 λίρες την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimitrios10

 

Εν συνέχεια, θα πρέπει λίγο (κατά την γνώμη μου) να χαμηλώσεις την επιθετικότητα σου. Είναι ωραίο χόμπι ο προγραμματισμός αλλά είναι κρίμα να χάσεις βοήθεια από πολλά παιδιά εδώ μέσα επειδή απλά είσαι επιθετικός. 

 

Πολύ ωραία τα είπες τα υπόλοιπα, αλλά προσωπικά δε βλέπω επιθετικότητα στον dimitrios10!

Ίσα ίσα εμένα μου φαίνεται άτομο με χιούμορ και αυτοσαρκασμό, κάτι αρκετά ξένο δυστυχώς προς αρκετούς προγραμματιστές (σε καμία περίπτωση δεν εννοώ εσένα ούτε κάποιον άλλο εδώ μέσα, γενική παρατήρηση είναι)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ AKISK έτσι ακριβώς είναι μάλλον πείρε τα μέτρα του αυτός που το έγραψε μήπως δεν έχει  αύριο δουλεία !!του τη πάρω εγώ !!!!χαχαχαχαχ Γιαυτό και δεν απάντησα καθόλου !!.Πάντως ματαξή μας εγώ συνεχίζω ακάθεκτα τα μικρά προγραμματικά μου !!εδώ!!!!μου αρέση και θα το κάνω βασικά έχω μόνο 7-8 απορίες που δεν μου βγαίνουν .αλλά που θα μου πάει θα μου βγουν !!!δεν υπάρχει περιπτώσει σε  μένα να μη μου κάτσουν !!!!.Και να είστε σίγουροι -ες ότι ένα button  add new . ένα delete ενα save ένα Next Δεν θα χάσω το χιούμορ μου !!!(είστε άτυχοι που δεν είστε εδώ δίπλα μου όταν προγραμματίζω  και σκάνε στα γέλια εκτός από τούς παρουσιαστές των δελτίων ειδήσεων στην απέναντι τηλεόραση !!!!αλλά και 2 πεύκα  που μόλις με βλέπουνε γέρνουν στο μπαλκόνι !!!!άσε της 18ουρες  ..... Όμως επιμένω την εφαρμογή για το ταπητοκαθαριστήριο θα τη βγάλω !!!είναι για μένα και τη θέλω !!!την έχω ονειρευτή την έχω σχεδιάσει και θα τη κάνω !!!Την έχω στην ACCES θα την κάνω και εδώ ΤΕΛΟΣ !!!!!

 Το βιβλίο μου λέτε !!!!!ναι λοιπόν έχω την bisoual basic 6 .0 έχω 2 χοτροβιβλία  ένα βήμα βήμα !!!του κλειδαρίθμου και ένα χοτνρό του γκιουρδα !!! από αυτά έκανα ένα κουλοχέρη μόνο !!!!πέραν τούτου  τίποτα !! εγω΄είμαι οπτικός μαθητής !!!!το είδα μία φορά !!!το έκανα για 100 χρόνια !!!

Επεξ/σία από dimitrios10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη λυση στο προβλημα σου, ειναι να δημιουργησεις ενα user control το οποιο θα αντιπροσωπευει καθε row. Θα αποτελειται για παραδειγμα απο τρια textboxes το πρωτο θα ειναι το caption και τα αλλα δυο οι τιμες.

 

Μια αλλη λυση ειναι και κανεις subclass το GridView και να παιξεις με αυτο δινωντας του την φορμα που θελεις...

 

Να θυμασαι, οταν προγραμματιζεις στην ουσια κανεις συνεχεια abstractions και specializations, η λυση που δινεις ειναι βεβαια η προφανης αλλα παρολη την απλοτητα της ειναι σχετικα δυσκολο να γενικευτει. Για παραδειγμα σκεψου ποσο κωδικα θα επρεπε να γραψεις αν επρεπε να προσθεσεις μια γραμμη η στηλη. Σκεψου επισης πως θα μπορουσες να γενικευσεις την λυση που δινεις για να κανεις code reuse σε παρομοιες περιπτωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...