Προς το περιεχόμενο

πως να τεσταρω επεξεργαστη


alex74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλημερα

εχω εναν επεξεργαστη και θελω να τον τεσταρω να δω αν δουλευει.υπαρχει τροπος?τα μονα που εχω απο αλλα κοματια ειναι ενα mb το τροφοδοτικο και κουτι γιατι περνω πραγματα για να στησω ενα υπολογιστη πριν παρω τα υπολοιπα κοματια θελω να δω αν δουλευει ο επεξεργαστης γιατι μου τον χαρισαν

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα

εχω εναν επεξεργαστη και θελω να τον τεσταρω να δω αν δουλευει.υπαρχει τροπος?τα μονα που εχω απο αλλα κοματια ειναι ενα mb το τροφοδοτικο και κουτι γιατι περνω πραγματα για να στησω ενα υπολογιστη πριν παρω τα υπολοιπα κοματια θελω να δω αν δουλευει ο επεξεργαστης γιατι μου τον χαρισαν

ευχαριστω

 

Μπες στο site της μητρικης και δες αν η μητρικη υποστηριζει τον συγκεκριμενο επεξεργαστη . Χρειαζεσαι μια ram , δες τι ram παιρνει μητρικη (πρεπει να μπει σε συγκεκριμενο σλοτ για να ξεκινησει το pc) , ψυκτρα για τον επεξεργαστη , καρτα γραφικων (εκτος αν ο επεξεργαστης και μητρικη υποστηριζουν ενσωματωμενα γραφικα) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον υποστηριζει αλλα σε μια στηλη για αλλους επεξεργαστες γραφει ενα f4 και για αλλους ενα f10 gigabyte ga-z68ma-d2h-b3 kai o cpu o i7 3770 αυτη ειναι η σελιδα με τους υποστιρηζομενους επεξεργαστες εγω προσωπικα δεν ξερω τι ειναι αυτα τα f4,f10 τα σχετικα με το bios μπορειτε να βοηθησετε?

http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=3855

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον υποστηριζει αλλα σε μια στηλη για αλλους επεξεργαστες γραφει ενα f4 και για αλλους ενα f10 gigabyte ga-z68ma-d2h-b3 kai o cpu o i7 3770 αυτη ειναι η σελιδα με τους υποστιρηζομενους επεξεργαστες εγω προσωπικα δεν ξερω τι ειναι αυτα τα f4,f10 τα σχετικα με το bios μπορειτε να βοηθησετε?

http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=3855

 

Ειναι η εκδοση του bios , που φοραει η μητρικη . H μητρικη σου ειναι Z68 και για να υποστηριζει ivy bridge θελει upgrade το bios (αν δεν το εχεις κανει) .

 

Δηλαδη αν δεν εχεις κανει upgrade το bios , δεν θα βλεπει η μητρικη σου τον επεξεργαστη , αρα δεν μπορεις να καταλαβεις αν δουλευει .

 

Για να κανεις upgrade (update) το bios , πρεπει να βαλεις επανω ενα sandy bridge επεξεργαστη , και οταν τελειωσεις την διαδικασια να δοκιμασεις τον 3770 στην μητρικη να δεις αν δουλευει .

 

Εχει καποια ιστορια ο 3770 ή τον δοκιμασες στην z68 και δεν δουλευε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει ιστορια απο οσο ξερω απλως οταν εστησα τον υπολογιστη και τον ενεργοποιισα για πρωτη φορα ανοιξε δουλευαν ολα πανω στη μητρικη αλλα μετα απο 10 δευτερα ακουστηκε ενα μπιπ και εκανε επανεκκινιση και μετα καθε 15-20 δευτερα ακουγοταν ενα μπιπ.εικονα στο μονιτορ δεν εδειξε ποτε ουτε απο τισ εξοδους της μητρικης αλλα ουτε και απο αυτες της καρτας γραφικων.τεχνικος μου πε για μητρικη αλλα τιποτα.τεσταρισα ολα οσα εχω βαλει στον υπολογιστη τη μητρικη την τσεκαρε τεχνικος και οπως λεει πρεπει να δουλευει αλλα ειπε αν εχω εγγυηση καλο θα ταν να την αλλαξω και βρεθηκαν ολα οκ.το μονο που δεν τσεκαρα ειναι ο επεξεργαστης.

 

να σε ρωτησω  κατι πεσ οτι βρισκω και βαζω τον επεξεργαστη με sandy bridge ποια ειναι η διαδικασια του upgrade?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει ιστορια απο οσο ξερω απλως οταν εστησα τον υπολογιστη και τον ενεργοποιισα για πρωτη φορα ανοιξε δουλευαν ολα πανω στη μητρικη αλλα μετα απο 10 δευτερα ακουστηκε ενα μπιπ και εκανε επανεκκινιση και μετα καθε 15-20 δευτερα ακουγοταν ενα μπιπ.εικονα στο μονιτορ δεν εδειξε ποτε ουτε απο τισ εξοδους της μητρικης αλλα ουτε και απο αυτες της καρτας γραφικων.τεχνικος μου πε για μητρικη αλλα τιποτα.τεσταρισα ολα οσα εχω βαλει στον υπολογιστη τη μητρικη την τσεκαρε τεχνικος και οπως λεει πρεπει να δουλευει αλλα ειπε αν εχω εγγυηση καλο θα ταν να την αλλαξω και βρεθηκαν ολα οκ.το μονο που δεν τσεκαρα ειναι ο επεξεργαστης.

 

να σε ρωτησω  κατι πεσ οτι βρισκω και βαζω τον επεξεργαστη με sandy bridge ποια ειναι η διαδικασια του upgrade?

Την z68 ποτε την αγορασες ?

 

Δεν ξερω τι γνωσεις εχεις γενικα σε pc αλλα αν δεν ξερεις καλυτερα να το κανει καποιος που ξερει .

 

Μπορεις να πας στο καταστημα που αγορασες την μητρικη να σου πει τι εκδοση bios φοραει και αν ειναι η σωστη για ivy bridge , εκει μπορει να σου αναβαθμισει και το bios (λογικα δεν θα σου παρει λεφτα αλλα μπορεις να ρωτησεις) .

 

Αν ειναι ενταξει ο επεξεργαστης το μπιπ που ακους ειναι επειδη η μητρικη δεν καταλαβαινει τι επεξεργαστης ειναι (η z68 βγηκε το 2011 και ο επεξεργαστης σου το 2012) .

 

Τωρα ειδα οτι η μητρικη εβγαινε σε rev 1.0 και 1.3 χωρις να υποστηριζει ivy αρα οποτε και να την αγορασες θελει αναγκαστικα αναβαθμιση bios για να δει ivy .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...