Προς το περιεχόμενο

Επιτηρητης τασης στον κεντρικο πινακα του σπιτιου


orck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχει να κανει αμεση σχεση με υλικο υπολογιστη αλλα εχει να κανει με την προστασια αυτου.

Σε θεμα μιας προσφορας για πολυπριζα ασφαλιας το μελος adtakhs δηοσιευσε το παρακατω.

 

Αντί
να πληρώνεται για κάθε συσκευή τέτοιες βλακε@@ς  καλύτερα να ζητήσετε
από τον ηλεκτρολόγος σας να τοποθετήσει στον πίνακα του σπιτιού σας έναν ΕΠΙΤΗΡΗΤΗ τάσης !!! για υπόταση, υπέρταση (και για τα τριφασικά παίζει και για ασυμμετρία φάσεων ) 

 

Το κόστος των υλικών είναι :

 

Για τριφασικό πίνακα 60€

 

 

RM35.jpg          +ρελέ φορτίου  STD420SL.jpg+ προστ. 

 

 

Για μονοφασικό 52€ 

 

RM17UBE15.jpg  +  ρελέ φορτ. 4172_ED183_big.jpg +  προστασία επ. 1Α3X5s4.jpg


 

και
τελειώσατε μια για πάντα με το πόβλημα και προστατεύετε και τα Inverter
κλιματιστικά σας που σε υπέρταση θα τα πάρετε στο χέρι ! (σε υπόταση
έχουν δική τους ασφάλεια)

 

Θα ηθελα να εξηγησουμε καλυτερα τι ειναι αυτα και πως συνδεονται στον πινακα (φυσικα την εγκατασταση την κανει ηλεκτρολογος αλλα η περιεργεια ειναι παντου).

Απο τι ειδους προβληματα μας προστατευουν και απο τι δεν μας προστατευουν. Τι κοστος εχει η εγκατασταση και τι τα εξαρτηματα.

 

Νομιζω οτι μας ενδιαφερει ολους να προστατεψουμε τα κλιματιστκα, ψυγεια, τηλεορασεις, υπολογιστες κλπ

 

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • adtakhs

    adtakhs 26 αναρτήσεις

  • Dvs

    Dvs 13 αναρτήσεις

  • louben

    louben 13 αναρτήσεις

  • nvel

    nvel 8 αναρτήσεις

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενδιαφερων θέμα αλλά δώσε καμια πληροφορια πανω!

 

Ειχα δει και το αλλο ποστ αλλα βρηκα απειρες παραλλαγες του επιτηρητη τασης..

 

Οι ερωτησεις μου ειναι: τι αποκλιση τον ρυθμιζουμε; Ας πουμε 210-240 ειναι οκ;

 

Αυτο με τα sec που εχουν ειναι για το ποση ωρα μετα θα στειλει ρευμα σε περιπτωση που υπαρχει γενικο μπλακ αουτ;

 

Καμια μαρκα σχετικα οικονομικη; Γιατι ειδα ενα haier αλλα ειχε 150€, ενω αλλες μαρκες εχουν και με 20€..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο επιτηρητής τάσης είναι ένα υλικό που κάνει τον έλεγχο ! Υπάρχουν  μονοφασικοι (φάση + ουδέτερος) και τριφασικοί με έλεγχο (3-φάσεων ή 3-φάσεων + ουδετερο) . Ο επιτηρητής έχει επάνω του 2 επαφές μια normaly open & μια normaly close με τις οποίες μπορούμε να κάνουμε τον έλεγχο τον έλεγχο του κυκλώματος μέσω ενός ρελέ.

 

Ο επιτηρητής εγκαθίσταται πριν από κάθε άλλο υλικό στον πίνακα ώστε να μπορεί να έχει τον έλεγχο της τάσης είτε όταν το κύκλωμα είναι κλειστό από τον γενικό είτε όχι ! ΕΠίσης τον τοποθετούμε πριν το ρελέ διαρροής το οποίο βρίσκεται αυτή την στιγμή σαν το πρώτο στοιχείο της εγκατάστασης στον πίνακά σας !

 

Ο επιτηρητής κάνει τον έλεγχο της τάσης και δίνει μια εντολή σε ένα ρελέ φορτίου (διακόπτης δηλαδή) να κλείσει το κύκλωμα ή να το ανοίξει . 

Το ρελέ φορτίου πρέπει να έχει επαφές που να αντέχουν το ΜΑΧ ρεύμα (Α) που μπορεί να περάσει από τον πίνακα ! πχ για 35Α ασφάλεια = 10mm^2 NYA καλώδια παροχής  θα βάζαμε 40Α ρελέ φορτίου .

 

Το ρελέ φορτίου εγκαθίσταται μετά το ρελέ διαροής και μετά την γενική ασφάλεια του πίνακά σας ώστε να ασφαλιστεί και αυτό για τυχόν διαρροή ή τυχόν βραχυκύκλωμα .

 

Για να ασφαλίσουμε τον επιτηρητή πρέπει να χρησιμοποιήσουμε μια ασφάλεια 1Α  !!! Τέτοιες ασφάλεις σε αυτόματες (μικροαυτόματοι) δεν υπάρχουν !!! Για τον λόγο αυτό χρησιμοποιούμε είτε έναν διακόπτη με τηκτό 1Α ή ένα ασφαλειοαποζεύκτη με τηκτό 1Α !!

 

Τέλος στην εγκατάσταση μπορούμε να τοποθετήσουμε ένα διφασικό ενδεικτικό με μπλέ και πράσινο λαμπάκι  τα οποία να μας δείχνουν την κατάσταση στην οποία είναι ο επιτηρητής και αν είναι αυτός υπεύθηνος για την αλλαγή της κατάστασης (ανοιχτό/ κλειστό κύκλωμα) στην οικία.

 

Σε ότι αφορά τις μάρκες υπάρχουν :

 

a) HAGER  (όχι ΗΑΙΕR )  (EU100 / EU101/EU300/EU301/EU102/EU302)

B) ABB

c) SCHNEIDER  (RM35UA13MW / RM17UAS16/ RM35UB3N30)

d) GEYER

e) LEGRAND

f) SIEMENS

g) AEG

 

και μερικές ακόμα που απλά δεν ...γιατι στην ουσια ειναι AOLEP (Κινεζικες) μετονομασμενες!  Οι μαυρισμένες είναι ίσως και οι καλύτερες .

 

Οι τιμές που έδωσα είναι τιμές που θα βρείτε σε καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών , Καυκάς, Κωσταντακάτος, ΣΕΗΛΕ, κ.λ.π.

 

Ανάλογα το είδος (μονοφασικός, τριφασικός, τριφασικός με ουδέτερο) οι τιμές παίζουν ανάμεσα στις τρεις πρώτες αρκετά, οπότε για κάθε περίπτωση συμφέρει και διαφορετική εταιρία !

 

Τώρα περισσότερα για τον τρόπο σύνδεσης κ.λ.π. θα σας δείξω με καμιά φωτογραφία καθώς και περισσότερες εξηγήσεις για τον τρόπο που το σετάρουμε αλλά όταν έχω χρόνο γιατί φεύγω για δουλειά. :-D

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ύστερα από αγορά καινουριων συσκευών κουζίνας, ο τοποθετητής της εταιρείας με ενημέρωσε πώς για να ισχύει η εγγύηση τους θα πρέπει να υπάρχει επιτηρητής τάσης (όντως το έγραφε το χαρτί της εγγύησης).

Έτσι μπήκα και εγώ στο μαγικο κόσμο του επιτηρητή τάσης.

Από τότε που του έβαλα όριο τα 250V είναι αμέτρητες η φορές που μου έχει κόψει τη παροχή ρεύματος, προστατεύοντας τις ηλεκτρικές συσκευές μου αλλά και προδίδοντας την αστάθεια του δικτύου διανομής ηλεκτρικής ενέργειας.

Πάντως από τη στιγμή που το τοποθέτησα κοιμάμαι λίγο πιο ήσυχος καθώς οι εποχές είναι λίγο δύσκολες για αγορά καινουριου hardware...

Μου στοίχισε περίπου 150€ (SCHNEIDER) χωρίς την εργασία, αν θυμάμαι καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ύστερα από αγορά καινουριων συσκευών κουζίνας, ο τοποθετητής της εταιρείας με ενημέρωσε πώς για να ισχύει η εγγύηση τους θα πρέπει να υπάρχει επιτηρητής τάσης (όντως το έγραφε το χαρτί της εγγύησης).

Έτσι μπήκα και εγώ στο μαγικο κόσμο του επιτηρητή τάσης.

Από τότε που του έβαλα όριο τα 250V είναι αμέτρητες η φορές που μου έχει κόψει τη παροχή ρεύματος, προστατεύοντας τις ηλεκτρικές συσκευές μου αλλά και προδίδοντας την αστάθεια του δικτύου διανομής ηλεκτρικής ενέργειας.

Πάντως από τη στιγμή που το τοποθέτησα κοιμάμαι λίγο πιο ήσυχος καθώς οι εποχές είναι λίγο δύσκολες για αγορά καινουριου hardware...

Μου στοίχισε περίπου 150€ (SCHNEIDER) χωρίς την εργασία, αν θυμάμαι καλά...

 

 

150€ ?? Ο ηλεκτρολογος σου το αγόρασε ? :-D

 

ψηφιακος η αναλογικος ? Μονοφασικός ή τριφασικός ?

 

Γύρω στα 60€ έχουν οι περισσότεροι αναλογικοί.

 

6 -8 € το ρελέ φορτίου

 

4€ ο ασφαλειοαποζεύκτης ή το L951 της HAGER (διακόπτης με τηκτό)

 

 

 

Αυτο με τα sec που εχουν ειναι για το ποση ωρα μετα θα στειλει ρευμα σε περιπτωση που υπαρχει γενικο μπλακ αουτ;

 

 

Σε ποση ωρα θα ξανακλεισει το κυκλωμα απο την στιγμη που επανερθει η σωστη τιμη της τασης ! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο ηλεκτρολόγος τον αγόρασε.

Δεν είμαι σιγουρος αν είναι ψηφιακός ή αναλογικός, αν βρω καμία φωτογραφία στο παντοδύναμο google ίσως καταλάβω...

 

Τριφασικός σίγουρα...για τη τιμή διατηρώ μια μικρη επιφύλαξη καθώς έκανα και άλλες εργασίες στο πινακά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RM35.jpg

 

Αναλογικός

 

 

451729_t_0.jpg

 

ψηφιακός !

 

 

Αν είναι αναλογικός σε έγδαρε ... :-D



και αν είναι μονοφασικός σε έγδαρε ακόμα περισσότερο...



Λογικά αν είναι 3φ αυτόν σου έβαλε !

 

http://elektrotechnika.gr/rm35ub3n30-p-4576.html

 

Αυτή είνα τιμή καταλόγου ! Παίζει και έκπτωση γύρω στο 40-50% :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που του έβαλα όριο τα 250V είναι αμέτρητες η φορές που μου έχει

κόψει τη παροχή ρεύματος, προστατεύοντας τις ηλεκτρικές συσκευές μου

αλλά και προδίδοντας την αστάθεια του δικτύου διανομής ηλεκτρικής

ενέργειας

 

καλημερα. οι ατακτες διακοπες ρευματος δεν κανουν και αυτες κακο στις ηλεκρικες συσκευες? δλδ ο επιτηρητης τασης οταν "δει" προβλημα, σου κοβει το ρευμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει ! :-D

 

25039-hcycyc.jpg

 

Για τα πάντα υπάρχει εξάρτημα ! Ακόμα για τα ασθενή ρεύματα (γραμμές τηλεφώνων) βγάζει η central (Ελληνική εταιρία) ανάλογο εξάρτημα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας τον τύπο της παροχής του σπιτιού σου να σου πούμε και τι θα αγοράσεις !

 

Οι παροχές παίζουν από

 

1φ  (3X10mm^2 NYA) -> 35A 

 

1φ (3χ 16mm^2 NYA) --> 63A

 

3f (5x10mm^2 NYA) --> 3X35A

 

Τι παροχή έχεις και πόσες κενές θέσεις στον πίνακά σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...