Προς το περιεχόμενο

Έκρηξη στο πάτημα του power.


stam2112

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μπαμ αφού ανάβει το τροφοδοτικό 90% προήλθε απο το led που αν παρατηρήσεις στο πίσω μέρος του πρέπει να έχει σκάσει.

Κανε ότι σου λέει ο @dimpa προσεκτικά και μεθοδικά.Επίσης πριν διάβασε το νήμα για το πως συναρμολογούμε έναν υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Με το να μπερδεψεις τις φυσες και να τα βαλεις σε λαθος θεση,δεν θα γινει ποτε εκρηξη.

 

 

 

 

Μετά απο αναβάθμιση στον υπολογιστή ,έκανα λάθος την συνδεσμολογία του front panel, με αποτέλεσμα τη στιγμή που πάτησα το κουμπί του pοwer on να κάνει ένα φανταστικό explode ηχητικό κοντά στο μπροστινό μέρος του tower!

Να που έγινε.

 

Προφανώς όταν ψάχνεις να γεφυρώσεις το pr sw αφού βγάλεις τη φύσα δεν έχεις συνδεμένα πάνω και άλλα 3 ζευγάρια καλώδια λάθος.

Ούτε εγώ το έχω δει να σκάει & δε θα το περίμενα αλλά τι να κάνουμε, εκείνα τα front panel headers έχουν πολλά pins, δε μπορείς να ξέρεις τι σύνδεσε που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε σίγουρα δεν έβαλες την 24άρα φύσα λάθος; (ναι, το έχω δει και αυτό)

τα pin της μητρικής δεν καταλαβαίνουν polarity. μόνο τα led και τα fan σκαμπάζουν από τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραξη:

Στα pins των led θα στειλει η motherboard 1,5v αν και εφοσον παρει σημα να ξεκινησει απο το power on switch,πιο πριν δεν εχει τιποτα.

Οποτε ,ειτε βραχυκυκλωσουμε τα pins του led με κατσαβιδι,ειτε συνδεσουμε πανω το push button του on,δεν γινεται τιποτα.

Απο την αλλη μερια αν συνδεσουμε ενα led πανω στα pins που πηγαινουν στο switch on παλι δεν γινεται τιποτα.

Αρα λοιπον,αν ειναι ετσι οπως μας τα αναφερει,ουτε μπαμ ουτε μπουμ,ουτε τσαφ τσουφ μπορει να γινει.

Εγω μυριζομαι οτι πηρε μπροστα κανονικα το board με καποιο τροπο,και μετα συνεδεσε το διακοπτη του on πανω σε θεση led.

Τοτε,μαλλον μπαμ θα εχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει μόνο 1.5v το f p header.

Επιπλέον μπορεί το p switch να το έβαλε σωστά (γι'αυτό & άναψε) και να έκανε μαντάρα τα άλλα...



Εγω μυριζομαι οτι πηρε μπροστα κανονικα το board με καποιο τροπο,και μετα συνεδεσε το διακοπτη του on πανω σε θεση led.

Τοτε,μαλλον μπαμ θα εχουμε.

Συνωμοσία για δολιοφθορά!  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα pins των led μετριεται 1.5v.Παει αυτο.

Το τι εχει κανει ,κανεις δεν μπορει να το ξερει και μαλλον ουτε ο ιδιος λογω πανικου.

Αναφερει οτι τα εβαλε αναποδα,και για αυτο παντα εικαζουμε και δεν ειμαστε βεβαιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επισης  πρίν πατήσω το start ,το ledaki του σκληρού αναψε με το που ανοιξα το τροφοδοτικό και οταν πατησα το power εγινε οτι εγινε. 

Να προσθέσω οτι το τροφοδοτικο μου δεν υποστηρίζει την 8pin επιπλέον τροφοδοσία της μητρικής μου.(Έχει μόνο τετράπινο το οποίο δεν ηταν συνεδεμένο με τη μήτρικη τη στιγμή του μπαμ)

  

 Βραχυκύκλωσα με κατσαβίδι το power switch και το ανεμιστηράκι του κουτίου δούλεψε για 2 δευτερόλεπτα. Αλλα μεχρι εκει...Τωρα ψαχνω ανταπτορα απο 4pin σε 8pin για να ξαναδοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μια μητρικη που μαλλον ειναι καμμενη , δεν αξιζει να αχοληθεις απο την στιγμη που δεν γνωριζεις τι ζημια εχει , σταματα να προσπαθεις γιατι μπορει να καψεις και τον επεξεργαστη και οτιδηποτε αλλο εχεις επανω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επισης  πρίν πατήσω το start ,το ledaki του σκληρού αναψε με το που ανοιξα το τροφοδοτικό και οταν πατησα το power εγινε οτι εγινε. 

There you have it  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως εχεις καταφερει ρε φιλαρακαο να παρει ταση το led πριν ξεκινησει το motherboard?

Ετσι κατ'αυτον τον τροπο,εδωσε 1.5v το board στο power switch λογω λαθος συνδεσμολογιας και πατωντας το button ξαναγυρισες την ταση στο board.

Μπαμ



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως εχεις καταφερει ρε φιλαρακαο να παρει ταση το led πριν ξεκινησει το motherboard?

 

 

 

 

Δεν έχει μόνο 1.5v το f p header.

Επιπλέον μπορεί το p switch να το έβαλε σωστά (γι'αυτό & άναψε) και να έκανε μαντάρα τα άλλα...

led σε +5V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε το speaker εχει ταση αν δεν ξεκινησει το board νομιζω

 

ή μαλλον λες οτι εβαλε 1,5αρι led σε 5v.Και παλι,θα καιγοταν το led χωρις πολλα μπαμ,και το motherboard δεν θα παθαινε ζημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...