Προς το περιεχόμενο

Έκρηξη στο πάτημα του power.


stam2112

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Βασικα,η ολη μπερδεψουρα ειναι το πως ξεκινησε.Εγω στεκομαι στο οτι επεστρεψε την ταση πισω και εκανε το μπαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι συμφωνοι,Μιλατε για τα 5v που γεφυρωνουν στιγμιαια οι διακοπτες.Ειναι λογικη εικασια να εχει συνδεθει το led πανω στο reset και γι'αυτο να αναψει στιγμιαια,που μαλλον μετα καηκε,το κενο ομως βρισκεται πως πηρε μπροστα .Ενδεχομενως ο διακοπτης on να ειχε συνδεθει σωστα και να ξεκινησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι συμφωνοι,Μιλατε για τα 5v που γεφυρωνουν στιγμιαια οι διακοπτες.Ειναι λογικη εικασια να εχει συνδεθει το led πανω στο reset και γι'αυτο να αναψει στιγμιαια,που μαλλον μετα καηκε,το κενο ομως βρισκεται πως πηρε μπροστα .Ενδεχομενως ο διακοπτης on να ειχε συνδεθει σωστα και να ξεκινησε.

Ε, ναι. Αυτό δε λέω απ'την αρχή; Έτσι κι αλλιώς δε μπορεί να ξεκινήσει διαφορετικά  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ,μαλλον εχεις δικιο.

Σκεφτομουν μονο την ταση που θα δωσει το board στα led οταν αυτο ξεκινησει,και οχι την ταση που θα χρειαστει να γεφυρωσει ο διακοπτης.

Σωστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι συμφωνοι,Μιλατε για τα 5v που γεφυρωνουν στιγμιαια οι διακοπτες.Ειναι λογικη εικασια να εχει συνδεθει το led πανω στο reset και γι'αυτο να αναψει στιγμιαια,που μαλλον μετα καηκε,το κενο ομως βρισκεται πως πηρε μπροστα .Ενδεχομενως ο διακοπτης on να ειχε συνδεθει σωστα και να ξεκινησε.

Συνεδεσα τα led στο power-reset και τα power-reset στα led, το led δεν αναψε στιγμιαια, ηταν μονιμα αναμενο απο την στιγμη που ανοιξα το psu(συγκεκριμενα το led του σκληρου), οταν πατησα το power υποψιασμενος για την λαθος συνδεση, εγινε οτι εγινε.

Σημερα, οπως προανεφερα, δοκιμασα με το κατσαβιδι και το case fun δουλεψε για μερικα δευτερολεπτα. Απλα δεν εχω 8pin ανταπτορα για να συνδεσω  την mobo με το psu, οποτε δεν μπορω να ξερω αν εχει καει η mobo η οχι.Το οτι αναβουν τα led του psu και της mobo δεν μου διασφαλιζει οτι λειτουργουν η οχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε σου διασφαλίζουν τίποτα.

Προσωπικά δε μπορώ να σου πω αν έχει πρόβλημα αλλά αν επιμένεις να διαπιστώσεις από μόνος σου αν δουλεύει άσε πάνω μόνο τα απαραίτητα (cpu, vga, psu, ram, monitor, pc speaker) και άναψε τη με το τρόπο που σου υποδείχτηκε (άσε τα case fans). 

Μην συνδέσεις το front panel για το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε ,δεκτα ολα αυτα.Σου εξηγουμε ομως οτι με τετοια συνδεσμολογια δεν ειναι δυνατον να αναψει γιατι εχεις συνδεσει ενα διακοπτη on σε θεση ενος led,που σημαινει οτι δεν μπορει να συμβει τιποτα.Παρε ενα κατσαβιδι και βραχυκυκλωσε τα δυο pins των led.Πως ειναι δυνατον να αναψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε ,δεκτα ολα αυτα.Σου εξηγουμε ομως οτι με τετοια συνδεσμολογια δεν ειναι δυνατον να αναψει γιατι εχεις συνδεσει ενα διακοπτη on σε θεση ενος led,που σημαινει οτι δεν μπορει να συμβει τιποτα.Παρε ενα κατσαβιδι και βραχυκυκλωσε τα δυο pins των led.Πως ειναι δυνατον να αναψει?

Eνταξει  τωρα δεν εχω συνδεσει το front panel του κουτιου. Κατοπιν μονο με κατσαβιδι επαιξα , ειναι δυνατον μετα απο ολα αυτα να επαναλαμβανομαι ετσι ; Εννοειται οτι εχω αφησει τα βασικα και δοκιμαζω...Αν σας κουρασα , απλα μην ασχολειστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεδεσα τα led στο power-reset και τα power-reset στα led, το led δεν αναψε στιγμιαια, ηταν μονιμα αναμενο απο την στιγμη που ανοιξα το psu(συγκεκριμενα το led του σκληρου), οταν πατησα το power υποψιασμενος για την λαθος συνδεση, εγινε οτι εγινε.

Σημερα, οπως προανεφερα, δοκιμασα με το κατσαβιδι και το case fun δουλεψε για μερικα δευτερολεπτα. Απλα δεν εχω 8pin ανταπτορα για να συνδεσω  την mobo με το psu, οποτε δεν μπορω να ξερω αν εχει καει η mobo η οχι.Το οτι αναβουν τα led του psu και της mobo δεν μου διασφαλιζει οτι λειτουργουν η οχι. 

Δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο σύνδεσε μόνο το ένα x4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...